قطع برق تاسیسات توشیبا و وسترن دیجیتال، ۶ اگزابایت فضای ذخیره‌سازی را از بین برد

دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰
مطالعه 3 دقیقه
درپی قطعی ۱۳ دقیقه‌ای برق در تأسیسات تولید مشترک توشیبا و وسترن دیجیتال، یک‌ششم موجودی جهانی حافظه‌های NAND در سه‌ماهه سوم سال از دست رفت.
تبلیغات

توشیبا مموری و وسترن دیجیتال روز جمعه اعلام کردند که در ۱۵ ژوئن، یک قطعی غیرمنتظره برق در استان یوکایچی ژاپن بر تأسیسات تولید مشترک دو شرکت تأثیر گذاشته است. درحال‌حاضر، این تأسیسات تولید، عملیات خود را تقریبا متوقف کرده‌اند و انتظار می‌رود فعالیت را تا اواسط ژوئیه از سر گیرند.

بنابر گفته وسترن دیجیتال، قطعی ۱۳ دقیقه‌ای برق روی تأسیسات، تجهیزات تولید و ویفرهایی (صفحه سیلیکونی که در حین روند ساخت، تراشه‌ها روی آن ساخته می‌شوند) که در فرایند تولید قرار داشتند، تأثیر گذاشته است. شرکت ژاپنی ادعا می‌کند که این حادثه، ذخیره ویفر حافظه NAND را در سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی تا حدود ۶ اگزابایت کاهش می‌دهد؛ این مقدار، به اندازه نصف موجودی حافظه NAND شرکت در هر سه‌ماهه است.

توشیبا تأثیری را که این قطعی برق در ماه‌های آینده بر موجودی ویفر حافظه NAND خود خواهد داشت، اعلام نکرده اما بیان می‌کند که فرایند تولید فعلا به حالت تعلیق درآمده است. ناگفته نماند که توشیبا در مقایسه با وسترن دیجیتال، از ظرفیت تولید بیشتری استفاده می‌کند؛ بنابراین تأثیر این حادثه بر موجودی ویفرهای حافظه آن بیش از ۶ اگزابایت یا به عبارتی، تقریبا ۹ اگزابایت خواهد بود.

دو شرکت هنوز درحال ارزیابی میزان خسارات واردشده هستند؛ بنابراین میزان زیان مالی این حادثه فعلا مشخص نیست. اگر حتی خسارت‌های واردشده به ابزار تولید و سایر تجهیزات مورد استفاده در فرایند ساخت را به‌حساب نیاوریم، میزان ۶ اگزابایت حافظه NAND هزینه زیادی را متحمل دو شرکت خواهد کرد. علاوه‌براین، تحلیل‌گری از شرکت ترند‌فورس عقیده دارد که پیامد‌ این قطعی برق، کاهش اعتماد مشتریان نسبت‌به هر دو شرکت خواهد بود که تأثیری مالی نیز خواهد داشت.

تاسیسیات تولید وسترن دیجیتال و توشیبا

محوطه یوکایچی‌اپریشنز (Yokkaichi Operations) مشترکا توسط توشیبا و وسترن دیجیتال اداره می‌شود و طبق ادعای ترند‌فورس، ۳۵ درصد درآمد جهانی حافظه‌های NAND را به خود اختصاص می‌دهد. در‌حال‌حاضر، این پایگاه تولید، پنج تأسیسات ساخت و یک مرکز تحقیق‌وتوسعه دارد که همگی تحت تأثیر قطعی برق قرار گرفته‌اند. سه تأسیسات موجود در یوکایچی‌اپریشنز، حافظه NAND سه‌بعدی تولید می‌کنند و دو تأسیسات دیگر برای تولید حافظه برای اهداف خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. باتوجه‌به اندازه بسیار وسیع یوکایچی‌اپریشنز، اختلال در موجودی قطعات، در کوتاه‌مدت روی قیمت تمام‌شده حافظه‌های NAND دوبعدی و سه‌بعدی تأثیر می‌گذارد؛ بااین‌حال، قیمت قرارداد برای سه‌ماهه سوم (و احتمالا سه‌ماهه چهارم) سال جاری میلادی از قبل تعیین شده‌اند، بنابراین قیمت‌ها در این دوره‌های زمانی تغییر نخواهند کرد. باید دید که مشتریان بزرگ قصد دارند در سه‌ماهه سوم یا چهارم خرید‌های خود را انجام دهند یا خیر؛ اگر چنین باشد، آن‌ها روی بازار نقدی آینده تأثیر خواهند گذاشت.

تولید کنندگان حافظه NAND

با‌توجه به اینکه یوکایچی‌اپریشنز حداقل یک‌سوم خروجی حافظه NAND جهان را تولید می‌کند و نصف تولید سه‌ماهه جاری میلادی آن به‌دلیل حادثه قطعی برق از بین رفته است؛ صنعت حافظه، تقریبا یک‌ششم (۱۶.۵ درصد) موجودی جهانی حافظه‌های NAND را در سه‌ماهه سوم میلادی از دست خواهد داد.

اینکه حادثه‌ی یادشده باعث ایجاد کمبودهایی در بازار شود و به‌تبع آن افزایشی در قیمت‌ها به وجود آید، به عوامل مختلفی بستگی دارد و باید منتظر ماند تا نتیجه معلوم شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات