قیمت SSDها در حال سقوط است؛ با دیسک‌های سخت خداحافظی کنید

قیمت SSDها در حال سقوط است؛ با دیسک‌های سخت خداحافظی کنید

 درایوهای حالت جامد (SSD) از هر لحاظ برتر از درایوهای دیسک سخت (HDD) هستند. درایوهای حالت جامد سریع‌تر و سبک‌تر بوده و احتمال آسیب پذیری بسیار کم‌تری نسبت به دیسک‌های سخت دارند. با وجود این همه مزیت، تنها نکته‌ی منفی در مورد اس‌اس‌دی‌ها قیمت بسیار بالای آن‌ها است که به نظر می‌رسد آن هم روندی نزولی پیدا کرده است.

درایو حالت جامد (SSD) از نظر سرعت دسترسی به داده‌ها، وزن و احتمال آسیب پذیری داده‌ها همیشه برتر از هارد دیسک بوده است. اما قیمت بالای درایو حالت جامد باعث عدم پذیرش عمومی آن بین کاربرها شده و تاکنون تنها دلیلی بوده که دیسک‌های سخت را زنده نگه داشته است! با این حال، به نظر می‌رسد که با گذشت زمان به مرگ دیسک‌های سخت نزدیک‌تر می‌شویم.

بر طبق گزارش وبسایت ترِندفورس، نمودار قیمت درایوهای حالت جامد به ازای هر گیگابایت در طول چند سال اخیر روندی نزولی داشته است. به طوری که قیمت آن از ۹۹ سنت به ازای هر گیگابایت در سال ۲۰۱۲، به ۳۹ سنت در سال جاری رسیده است. از یک فناوری که دیگر کاملا بالغ شده، انتظاری هم جز این نمی‌رود. نکته‌ی جالب این است که تغییرات قیمت دیسک‌های سخت هم با توجه به این که دهه‌ها مورد استفاده قرار گرفته، کم و بیش یکنواخت شده است.

به عبارت ساده‌تر، ما در حال نزدیک شدن به یک انقلاب در صنعت ابزارهای ذخیره‌سازی هستیم؛ نقطه‌ای که دیسک‌های سخت و اس‌اس‌دی‌ها قیمت یکسانی دارند، و مزیت‌های فراوان اس‌اس‌دی مانند عدم وجود قطعه‌ی متحرک (بر خلاف پلاترهای مغناطیسی چرخان در دیسک سخت)، باعث می‌شود تا اس‌اس‌دی به انتخابی بهتر تبدیل شود. این رخداد برای همه سودمند خواهد بود زیرا باعث افزایش سرعت عملکرد و کاهش نویز صوتی رایانه‌ها، کاهش احتمال آسیب‌پذیری داده‌ها و بازدهی بیشتر انرژی می‌شود.

به گزارش ترندفورس، اتفاق یاد شده برای درایوهای کوچک‌تر در سال ۲۰۱۷ رخ خواهد داد. زمانی که شما می‌توانید انتظار یکسان شدن هزینه‌ی اس‌اس‌دی‌ها و دیسک‌های سخت ۲۵۶ گیگابایتی را داشته باشید. البته، تعمیم دادن داده‌های آماری به آینده طبق تغییرات سال‌های گذشته، فقط یک پیشگویی است و احتمال تغییر وجود دارد. همچنین، این یک واقعیت است که دیسک‌های سخت هنوز هم در حال رشد کردن و بهتر شدن هستند. اس‌اس‌دی و دیسک سخت راهی طولانی برای همگرا شدن و رسیدن به یک نقطه‌ی سربه‌سری دارند. برخی از لپ‌تاپ‌های رده‌بالای موجود در بازار از درایو حالت جامد بهره می‌برند.

نظر شما عزیزان در این باره چیست؟ آیا اس‌اس‌دی بالاخره جایگزین دیسک سخت خواهد شد؟

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید