تصمیم بحث‌برانگیز اپل درقبال آیفون؛ جریمه سنگین در راه است؟

دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۵
مطالعه 1 دقیقه
نیم رخ تیم کوک / Tom Cook مدیرعامل اپل خوشحال با عینک
اتحادیه‌ی اروپا تحقیقات غیررسمی و مقدماتی را علیه اپل به‌راه انداخته است تا آثار محدودشدن عملکرد وب‌اپ‌های آیفون را بررسی کند.
تبلیغات

بر‌اساس گزارش فایننشال تایمز، کمیسیون اروپا (بازوی اجرایی اتحادیه‌ی اروپا) به فکر آغاز تحقیقات رسمی روی اقدام اپل برای غیرفعال‌کردن وب‌اپ‌های صفحه‌ی اصلی گوشی آیفون در سیستم‌عامل iOS 17.4 افتاده است.

پس از انتشار دومین نسخه‌ی بتای iOS 17.4 مشخص شد که اپل عمداً عملکرد اپلیکیشن‌های تحت‌وب آیفون را در اتحادیه‌ی اروپا محدود کرده است.

در پی تغییرات جدید، دیگر نمی‌توان وب‌اپ‌ها را در داخل پنجره‌ی اختصاصی اجرا کرد که کل صفحه را دربر می‌گیرد و آن‌ها وارد سافاری می‌شوند. منتقدان می‌گویند این اقدام اپل باعث تضعیف جایگاه وب‌اپ‌ها به‌عنوان جایگزین اپلیکیشن‌های بومی iOS خواهد شد.

ظاهراً مقام‌های اروپا هفته‌ی گذشته سؤال‌هایی از توسعه‌دهندگان کرده‌اند تا بفهمند که تصمیم اپل چقدر روی آن‌ها اثر می‌گذارد. فایننشال تایمز می‌گوید که این اقدام معمولاً پیش از تحقیقات عمیق انجام می‌گیرد. کمیسیون اروپا طرح سؤال از توسعه‌دهندگان را تأیید کرده است.

اپل می‌گوید محدودسازی عملکرد وب‌اپ‌ها اقدامی برای سازگاری با قانون بازارهای دیجیتال (DMA) اتحادیه‌ی اروپا بوده است. بنابر ادعای این شرکت، مرورگرهای متفرقه در اروپا که وب‌اپ‌ها را اجرا می‌کنند، ممکن است امنیت و حریم خصوصی مردم را به‌خطر بیندازند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات