بهترین افزونه‌های ChatGPT برای بهبود کارایی تمامی مرورگرها

یک‌شنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۰
مطالعه 7 دقیقه
افزونه های ChatGPT برای مرورگر
با افزونه‌های ChatGPT می‌توانید از قابلیت‌های هوش مصنوعی روی مرورگر مدرن خود بهره ببرید و برخی کارها و عملکردها را آسان‌تر از قبل انجام دهید.
تبلیغات

ChatGPT با توانایی عجیب خود برای کمک به کاربران و ارائه‌ی پاسخ‌های کامل و نسبتاً دقیق در زمینه‌های مختلف، جهان را شگفت‌زده کرده است. این چت‌بات کارهای بی‌شمار دیگری نیز انجام می‌دهد که ازجمله می‌تواند به نوشتن ایمیل‌های حرفه‌ای و رزومه، تولید کد یا فرمول‌های صفحات اکسل اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم افزونه‌های جذابی را برای مرورگر شما معرفی کنیم که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، از ویژگی‌های هوش مصنوعی بیشترین بهره را ببرید.

درحالی‌که برخی از افزونه‌های این فهرست، قابلیت‌های ChatGPT را با روشی آسان‌تر دراختیار شما قرار می‌دهند، برخی دیگر توانایی‌های هوش مصنوعی را در برنامه‌هایی مثل جیمیل ارائه می‌دهند تا تجربه‌ای بهتر از کار با ایمیل داشته باشید. توجه کنید برای استفاده از افزونه‌های این فهرست به حساب کاربری رایگان ChatGPT از وب‌سایت OpenAI نیاز خواهید داشت.

۱. WebChatGPT

اگرچه ChatGPT پاسخ‌های چشمگیری به درخواست‌ها و سؤالات کاربران ارائه می‌دهد، برخی مواقع این اطلاعات محدود هستند. اگر با روش عملکرد این چت‌بات آشنایی دارید، قطعاً متوجه شده‌اید که نمی‌تواند از جدیدترین منابع اینترنت درباره‌ی موضوعات مختلف داده‌های جدیدی به‌دست آورد یا خبرهای جدیدی را بررسی کند. این هوش مصنوعی براساس داده‌های ارائه‌شده به آن تا سال ۲۰۲۱ کار می‌کند. افزونه‌ی WebChatGPT راهکاری ابتکاری برای رفع این مشکل است که نتایج جست‌وجوی وب را به ChatGPT اضافه می‌کند.

هنگامی‌که افزونه‌ی WebChatGPT را روی مرورگر خود نصب و سپس ChatGPT را باز کنید، نواری را زیر کادر محاوره‌ای معمولی برای درخواست‌ها مشاهده خواهید کرد. دکمه‌ی Search in Web را فشار دهید تا WebChatGPT فعال شود و اکنون می‌توانید پارامترهای آن را انتخاب کنید. شما می‌توانید از افزونه درخواست کنید حداکثر ۱۰ نتیجه را جست‌وجو کند. علاوه‌براین، می‌توان تعیین کرد پیوندها را در چه محدوده‌ای از تاریخ بررسی کند.

وقتی درخواستی به ChatGPT ارائه دهید، جست‌وجوی وب نیز انجام و نتایج آن نمایش داده خواهد شد. در مرحله‌ی بعد، WebChatGPT به‌طورخودکار درخواست تجدیدنظر را ارائه می‌دهد که شامل جدیدترین نتایج و درخواست اصلی شما می‌شود و به ChatGPT دستور می‌دهد نتایج را بررسی و اضافه کند. بنابراین، خروجی نهایی اطلاعات به‌روزی مثل خلاصه‌ی خبرها، آمارهای ورزشی، گزارش‌ها، پیش‌بینی‌های آب‌وهوا و به‌روزرسانی‌های بازار سهام را دراختیار شما قرار می‌دهد.

شما می‌توانید درخواست اصلاح‌شده‌ی پیش‌فرضی که WebChatGPT از آن استفاده می‌کند، مطابق نیاز خود سفارشی‌سازی کنید؛ اما به‌عنوان کاربر جدید پیشنهاد نمی‌شود چنین کاری انجام دهید. هنگامی‌که به کار با افزونه عادت کردید، با استفاده از گزینه‌های مختلف می‌توانید پرس‌وجوهای بعدی خود را بهبود دهید.

۲. ChatGPT Prompt Genius

ChatGPT می‌تواند در ارائه‌ی برخی پاسخ‌ها جادویی به‌نظر برسد؛ اما اسکرین‌شات‌هایی که این روزها در فضای اینترنت منتشر می‌شود، درخواست‌هایی را ارائه نمی‌دهند که کاربران برای بهتر‌شدن نتایج به چت‌بات مذکور ارائه داده‌اند. هنگام کار با این هوش مصنوعی درست مثل روش کار با جست‌وجوی گوگل باید بدانید دستورهای مناسب را چگونه قالب‌بندی کنید و این‌جا است که افزونه‌ی ChatGPT Prompt Genius به کارتان خواهد آمد.

ChatGPT Prompt Genius مثل برگه‌ی تقلب است که می‌توان از آن برای دریافت پاسخ‌های بهتر از ChatGPT استفاده کرد. این افزونه درخواست‌های تولیدشده‌ی کاربر را برای وظایف مختلف ازطریق یکی از انجمن‌های ردیت جمع‌آوری می‌کند. با این افزونه می‌توانید درخواست‌های جمع‌آوری‌شده را به‌سرعت روی ChatGPT اجرا کنید. علاوه‌براین، امکان فیلترکردن دستورها براساس دسته‌بندی‌هایی مثل مقالات دانشگاهی، کسب‌وکار، یادگیری، سرگرمی و بازی، داستان‌نویسی، نوشته‌های غیرداستانی، برنامه‌نویسی، رسانه‌های اجتماعی، سخنرانی و فیلم‌نامه وجود دارد. هرچه دستورهای بیشتری را شناسایی و طبق نیاز شخصی خود از آن‌ها استفاده کنید، روش نوشتن سؤالات خاص از ChatGPT را بهتر خواهید آموخت و در نتیجه پاسخ‌های بهتری دریافت خواهید کرد.

اگر قصد دارید در آینده از دستورهای قبلی خود استفاده کنید، امکان ذخیره‌سازی آن‌ها وجود دارد. ChatGPT Prompt Genius به شما اجازه می‌دهد کل چت‌های انجام‌شده با هوش مصنوعی ChatGPT را به‌عنوان فایل PNG یا PDF یا HTML به‌طور‌مستقیم از روی مرورگر خود ذخیره کنید. علاوه‌براین، می‌توانید از تم‌های سفارشی برای رابط کاربری استفاده کنید.

۳. ChatGPT Writer

هنگامی‌که از شما درخواست می‌شود برای جلسه یا فرصت شغلی، ایمیل حرفه‌ای ارسال کنید، پاسخ‌ یک یا دو خطی قطعاً گزینه‌ی مناسبی نیست. ChatGPT Writer به شما کمک می‌کند پاسخ کوتاه خود را به ایمیل طولانی و البته حرفه‌ای تبدیل کنید.

ChatGPT Writer با انواع سرویس‌دهندگان ایمیل کار می‌کند؛ اما به‌طور‌خاص برای جیمیل طراحی شده است و در‌کنار کادر نوشتن پیام، دکمه‌ای برای ارسال ایمیل ارائه می‌دهد. وقتی این افزونه را فعال کنید، ایمیل اصلی را مشاهده خواهید کرد و سپس کادری برای وارد‌کردن دستور خلاصه‌ی پاسخ ایمیل دراختیار خواهید داشت. شما می‌توانید با افزونه‌ی مذکور، این دستور کوتاه را به ایمیلی حرفه‌ای طولانی تبدیل کنید.

ایجاد متن ایمیل طولانی با ChatGPT Writer چند ثانیه طول می‌کشد. شما می‌توانید هر کلمه‌ای را در کادر تغییر دهید یا به‌دلخواه خود ویرایش کنید. علاوه‌براین، درصورتی‌که متن تولید‌شده رضایت شما را جلب نکرد، می‌توانید درخواست خود را دوباره ارائه دهید و پس از اینکه نتیجه رضایت‌بخش بود، آن را به‌طور‌مستقیم در کادر پاسخ ایمیل قرار دهید و برای شخص گیرنده ارسال کنید.

پس‌ از اولین اجرای ChatGPT Writer، باید ابتدا وارد به حساب OpenAI خود شوید. این افزونه با همه‌ی مرورگرهای مبتنی‌بر موتور کرومیوم مثل گوگل کروم یا اج یا Brave کار می‌کند. افزونه‌ی مذکور درحال‌حاضر برای پاسخ‌دادن به ایمیل‌های حرفه‌ای یکی از بهترین گزینه‌های موجود است.

۴. YouTube Summary With ChatGPT

صاحبان کانال‌های یوتیوب این گزینه را دراختیار دارند که رونوشت را به ویدئو خود اضافه کنند. به‌عنوان کاربر، کنترلی روی این موضوع ندارید و در بسیاری از مواقع، تنها چیزی که نیاز دارید، متنی است که می‌توان با مطالعه‌ی آن ویدئوهای مدنظر را به‌سرعت مرور کرد تا مشخص شود ارزش تماشا دارند یا خیر.

YouTube Summary مبتنی‌بر ChatGPT، افزونه‌ای جذاب است که هنگام تماشای ویدئوهای یوتیوب در نوار کناری سمت‌ راست مرورگر شما نمایان خواهد شد. این ابزار کادری برای Transcript & Summary ارائه می‌دهد که با کلیک روی آن، رونوشتی از ویدئو با استفاده از قدرت ChatGPT ایجاد خواهد شد. علاوه‌براین، با کلیک روی نقطه‌ی زمانی مدنظرتان می‌توانید متن آن لحظه از ویدئو را مشاهده کنید. امکان کپی متن ایجاد‌شده از دیگر ویژگی‌های جذاب این افزونه است.

افزونه‌ی YouTube Summary دکمه‌ای برای مشاهده‌ی خلاصه‌ی ویدئو تولیدشده با هوش مصنوعی دارد. با کلیک روی این گزینه، به ChatGPT هدایت خواهید شد و رونوشتی که قبلاً درخواست داده‌اید، نیز نمایش می‌یابد. اکنون تنها کاری که باید انجام دهید، این است که از ChatGPT بخواهید متن را خلاصه کند و پس‌از‌آن به‌سرعت اطلاعات دقیقی از ویدئو مذکور دریافت خواهید کرد. علاوه‌براین، می‌توانید از هوش مصنوعی درخواست کنید جزئیاتی درباره‌ی بازه‌ی زمانی خاصی از ویدئو ارائه دهد.

۵. Talk-to-ChatGPT

ChatGPT درحال‌حاضر یکی از برنامه‌های هوش مصنوعی متنی است که درخواست‌ها را به روش متنی دریافت و ارائه می‌کند. مرورگر کروم به‌خوبی از دستورهای صوتی و قابلیت‌های تبدیل متن به گفتار پشتیبانی می‌کند و افزونه‌ی Talk-to-ChatGPT دقیقاً برای همین کارکرد طراحی شده است. این افزونه به شما اجازه می‌دهد با روش صوتی با کامپیوتر صحبت کنید و پاسخ‌های هوش مصنوعی را نیز به‌صورت صوتی بشنوید.

پس‌ از نصب Talk-to-ChatGPT، باید یک‌ بار سربرگ ChatGPT را بازخوانی و سپس اجازه‌ی دسترسی را به آن اعطا کنید. اکنون پنلی شناور در سمت‌ راست مرورگر نمایش داده خواهد شد که می‌توانید از ان برای ضبط دستورهای صوتی و پخش صوتی پاسخ‌های متنی هوش مصنوعی بهره ببرید.

Talk-to-ChatGPT منبع‌باز است و درصورت تمایل، می‌توانید تنظیمات آن را به‌دلخواه خود تغییر دهید. این افزونه به شما اجازه می‌دهد از میان صداهای هوش مصنوعی مختلف یکی را انتخاب کنید. علاوه‌براین، امکان زیر‌و‌بم‌کردن و تغییر سرعت گفتار نیز دردسترس کاربران قرار دارد. از دیگر امکانات جالب این افزونه می‌توان به میان‌برهای صوتی مثل Stop و Pause اشاره کرد.

۶. ChatGPT for Search Engines

ChatGPT for Search Engines یکی از بهترین برنامه‌های جستجوی وب جدید است که پاسخ‌های ChatGPT را درکنار نتایج جست‌وجوی معمولی گوگل یا DuckDuckGo ارائه می‌دهد. این افزونه با موتور جست‌وجوی بینگ نیز سازگار است؛ اما با‌توجه‌به اینکه غول فناوری اهل ردموند قبلاً بینگ جدید را با چت‌بات OpenAI ادغام کرده است نیازی به آن پیدا نخواهید کرد.

با نصب ChatGPT for Search Engines، پاسخ‌های هوش مصنوعی در نوار کناری سمت‌ راست مرورگر شما نمایش داده خواهد شد. شما می‌توانید از این ابزار برای جست‌وجوی کلمات کلیدی یا پرسش‌های ختم‌شده به علامت سؤال استفاده کنید. با کلیک روی نماد برنامه، میان‌بری برای اجرای مستقیم پرس‌وجو در ChatGPT ازطریق پنل کشویی دردسترس شما خواهد بود.

ChatGPT عالی است؛ اما بیایید واقع‌بین باشیم

با افزونه‌های معرفی‌شده در این مقاله می‌توانید از ChatGPT با روشی بهینه‌تر بهره ببرید. شاید در نگاه اول تصور کنید روش کارکرد شما با ابزارهایی مثل جیمیل یا یوتیوب برای همیشه تغییر کرده است؛ اما واقعیت با تصورات ما کمی تفاوت دارد.

درست است که هوش مصنوعی امروزی درمقایسه‌با آنچه تا همین چند سال اخیر مشاهده کرده بودیم، پیشرفت‌های چشمگیری کرده است، هنوز برای استفاده‌ی عمومی آماده نیست. این فناوری همچنان راهی طولانی در پیش دارد و ارائه‌ی پاسخ‌های کاملاً صحیح ازطرف چت‌بات‌ها تا حدود زیادی به ارائه‌ی صحیح دستورهای کاربران بستگی دارد.

همان‌طورکه سازندگان هوش مصنوعی‌های امروزی توصیه کرده‌اند، نباید به‌طور‌کامل به پاسخ‌های این چت‌بات‌ها اعتماد کنید و خودتان هم باید نتایج به‌دست‌آمده را یک‌ بار بررسی کنید و از واقعی‌بودن آن‌ها مطمئن شوید.

منبع: MakeUseOf

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات