بیش از ۱۵ میلیون اپلیکیشن منسوخ در اپ‌استور و پلی‌استور وجود دارد

بیش از ۱۵ میلیون اپلیکیشن منسوخ در اپ‌استور و پلی‌استور وجود دارد

تحقیقات نشان می‌دهد حدود ۶۵۰ هزار اپلیکیشن در اپ‌استور از دو سال قبل تاکنون به‌روزرسانی نشده‌اند و تعداد اپلیکیشن‌های فروشگاه گوگل‌پلی که از چندسال قبل به‌روزرسانی دریافت نکرده‌اند حدود ۸۶۹ هزار است.

اپل به‌تازگی اعلام کرده است اپلیکیشن‌هایی که به‌روزرسانی جدیدی برای آن‌ها منتشر نشده است از فروشگاه خود حذف خواهد کرد و سپس مهلت انتشار به‌روزرسانی برای این دسته از اپلیکیشن‌ها را تمدید کرد. اکنون یک شرکت تحقیقاتی با بررسی فروشگاه اپلیکیشن گوگل و اپل، تعداد اپلیکیشن‌هایی را که از مدت‌ها قبل به‌روزرسانی نشده‌اند، اعلام کرده است.

شرکت تحقیقاتی Pixalate در ۳۱ مارس ۲۰۲۲ از هردو فروشگاه اپلیکیشن گوگل و اپل عکس گرفته و اپلیکیشن‌هایی را که بیش از دو سال به‌روز نشده‌اند منسوخ دانست. اگر برنامه‌های این دو فروشگاه پنج سال یا بیشتر به‌روز نشده باشند، به‌عنوان رها‌شده نامیده خواهند شد.

به گزارش AppleInsider، آماری که Pixalate به‌اشتراک گذاشته است نشان می‌دهد ۳۳ درصد از همه‌ی اپلیکیشن‌های منتشرشده در فروشگاه‌های اپ‌استور و گوگل‌پلی، به‌مدت دو سال یا بیشتر به‌روزرسانی نشده اند و ۱۱ درصد (بیش از ۵۰۰ هزار) از این اپلیکیشن‌ها از چهارسال قبل یا بیشتر به‌روزرسانی جدیدی دریافت نکرده‌اند.

داده های Pixalate

تقریباً ۳۱۴ هزار اپلیکیشن در فروشگاه‌های اپل و گوگل آخرین بار پنج‌ سال قبل یا بیشتر به‌روزرسانی شده‌اند. از این تعداد ۵۸ درصد یا ۱۸۴ هزار اپ مربوط به اپ‌استور است درحالی‌که ۱۳۰ هزار اپلیکیشن در گوگل‌پلی منتشر شده‌اند.

احتمال رها شدن برنامه‌ها در برخی دسته‌بندی‌های خاص بیشتر است. از نظر تعداد، بازی‌ها با ۵۰ هزار عنوان، برنامه‌های آموزشی با ۴۴ هزار عنوان و برنامه‌های مرجع با ۳۱ هزار عنوان در صدر فهرست اپلیکیشن‌هایی قرار دارند که به‌مدت دو سال یا بیشتر به‌روزرسانی نشده‌اند.

به‌همین ترتیب، اپلیکیشن‌هایی که بیشتر به‌روز می‌شوند نیز در دسته‌بندی‌های خاصی قرار دارند. از نظر تعداد، برنامه‌های مالی با ۶۹ هزار عنوان، ازجمله اپلیکیشن‌هایی محسوب می‌شوند که در ۶ ماه گذشته به‌روزرسانی دریافت کرده‌اند.

حدود ۷۲ هزار اپلیکیشن خرید نیز از ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۱ به‌روز شده‌اند و از آن زمان تاکنون ۶۴ هزار برنامه حوزه‌ی سلامت نیز نسخه‌ی جدیدی دریافت کرده‌اند.

Pixalate می‌گوید بین به‌روزرسانی‌های اپلیکیشن و تعداد دفعات بارگیری آن‌ها، پیوندی واضح و مثبت وجود دارد. این شرکت گزارش می‌دهد ۸۴ درصد از اپلیکیشن‌هایی که بیش از ۱۰۰ میلیون دانلود داشته‌اند در ۶ ماه گذشته به‌روز شده‌اند.

عدم به‌روزرسانی یک اپلیکیشن الزماً نشانه‌ی رها شدن آن نیست. امکان دارد برخی از برنامه‌‌ها نیازی به به‌روزرسانی نداشته باشند. اپل در دسامبر ۲۰۲۰ برچسبی برای این نوع اپلیکیشن‌ها معرفی کرد و از توسعه‌دهندگان خواست که توضیحات برنامه‌ی خود را با این اطلاعات به‌روز کنند.

برنامه‌هایی که نتوانند در در یک دوره‌ی ۱۲ ماهه به‌حداقل آستانه‌ی دانلود برسند و در سه‌سال گذشته نیز به‌روزرسانی نشده باشند، از اپ‌استور حذف خواهند شد، اگرچه این شرکت آستانه را مشخص نکرده است.

اپل اعلام می‌کند این کار را به‌منظور ارائه‌ی تجربه‌ی کاربری بهتر در اپ‌استور انجام می‌دهد. این شرکت امیدوار است با حذف اپلیکیشن‌های قدیمی، منسوخ یا رهاشده، شرایطی ایجاد شود که اپلیکیشن‌های به‌روز و فعال بهتر شناسایی شوند.

اپل همچنین تضمین می‌کند که اپلیکیشن‌ها از دستورالعمل‌های امنیتی و حریم‌خصوصی اپ‌استور پیروی کنند. این شرکت خاطرنشان کرد که دستورالعمل‌های اپ‌استور همواره درحال تکمیل است.

اپل همچنین می‌خواهد برنامه‌ها با سطح کیفیت خاصی منتشر شوند. این شرکت به‌طور واضح اعلام کرده است همه‌ی اپلیکیشن‌ها باید با ابعاد نمایشگر همه‌ی دستگاه‌های مدرن مطابقت داشته باشند و از جدیدترین APIها، SDK و سایر قابلیت‌های ارائه‌شده در اکوسیستم‌های iOS و macOS استفاده کنند. اگر کاربران اپلیکیشنی دانلود کرده باشند، آن اپ از دستگاه یا حساب کاربری آن‌ها حذف نخواهد شد. درحال‌حاضر مشخص نیست که معیار گوگل برای حذف اپلیکیشن‌ها از فروشگاه پلی چیست.

منبع appleinsider
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده