گوگل صدمین نسخه کروم را با تغییرات اندک و لوگو جدید منتشر کرد

چهارشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
گوگل امروز صدمین نسخه از مرورگر محبوب کروم را برای کامپیوترهای مک، رایانه‌های شخصی، آیفون و آیپد، دستگاه‌های اندروید و... منتشر کرد. این نسخه شامل نخستین بازطراحی لوگو از سال ۲۰۱۴ است.
تبلیغات

گوگل نخستین نسخه‌ی بتای کروم را سپتامبر ۲۰۰۸ منتشر کرد و اکنون پس از گذشت تقریباً ۱۴ سال، مرورگر محبوب اهالی مانتین‌ویو به صدمین نسخه به‌روز شده است. البته نسخه‌ی جدید تغییرات بنیادی زیادی را به‌دنبال ندارد و ظاهراً کانون توجه گوگل در ارائه‌ی این به‌روزرسانی به بهبود نواقص امنیتی و پیداری مرورگر معطوف بوده است.

وبلاگ رسمی گوگل نشان می‌دهد که این نسخه حاوی ۲۸ اصلاح امنیتی است که از قرار معلوم، بسیاری از آن‌ها را محققان امنیتی خودِ گوگل کشف نکرده‌اند. بااین‌حال، به‌نظر نمی‌رسد که مهاجمان از هیچ‌یک از مشکلات امنیتی سوءاستفاده کرده باشند. همان‌طورکه در نسخه‌های بتا نیز مشاهده شده بود، تغییر دیگر به استفاده از لوگو جدید باز می‌گردد.

به‌طورکلی، در نگاه نخست، تنها کنتراست بیشتر رنگ‌ها در لوگو جدید به‌چشم می‌خورد؛ اما با کمی دقت می‌توان متوجه شد که سایه‌های هرکدام از هلال‌های رنگی نیز حذف شده‌اند. این تغییرات کوچک به این‌جا خلاصه نمی‌شود. برای مثال، غول موتور جست‌وجو جهان قابلیت «Lite mode» را حذف و سرورهای میزبان آن را نیز غیرفعال کرده است. ویژگی مذکور به کاربران اجازه می‌داد از دادهایشان بهینه‌تر استفاده کنند.

افزون‌براین، لوگو کروم در سیستم‌عامل مک‌اواس مطابق با ایکون‌های جدید اپل کمی حالت سه‌بعدی به خود گرفته است. گوگل یک ای‌پی‌آی «Multi Screen Window» جدید نیز برای پشتیبانی بهتر از دستگاه‌های چندنمایشگره در نظر گرفته است.

کاربران هم‌اکنون می‌توانند با دنبال‌کردن مسیر Selecting Menu > Help > About Google Chrome نسخه‌ی جدید مرورگرشان را دانلود و به‌روزرسانی کنند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات