اپل: قابلیت صدای فراگیر و دالبی اتموس می‌تواند تغییردهنده صنعت موسیقی باشد

چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
به‌گفته ادی کیو، مدیر خدمات اپل، صدای فراگیر و دالبی اتموس می‌توانند تغییردهنده صنعت موسیقی باشند؛ درحالی‌که صدای Lossless ویژگی بسیار جالبی خواهد بود که عده کمی از افراد می‌توانند آن را تشخیص دهند.
تبلیغات

چندی پیش، اپل اعلام کرد در بازه‌ای نامشخص در ژوئن (خرداد)، سرویس استریم موسیقی‌اش از محتوای با کیفیت بسیار چشمگیر (Lossless و Hi-Res) و دالبی‌اتموس و صدای فراگیر پشتیبانی می‌کند. درنهایت، غول دنیای فناوری پس از اتمام سی‌ودومین کنفرانس توسعه‌دهندگانش، در رویداد جداگانه‌ای قابلیت‌های جدید سرویس استریم موسیقی اپل موزیک را رونمایی کرد.

قابلیت‌های جدید هزینه اضافه‌ای برای مشترکان دربر نخواهد داشت و به‌زودی در تمامی آهنگ‌های جدید ارائه می‌شوند. ادی کیو، مدیر خدمات اپل، در مصاحبه‌ای با رسانه بیلبورد درباره ویژگی‌های جدید اظهارنظر کرده است و صدای فراگیر (Spatial Audio) و دالبی اتموس (Dolby Atmos) را دستاوردی می‌داند که صنعت موسیقی سال‌ها در انتظار ارائه آن‌ها بوده است.

ویژگی نخستی که اپل آن را به سرویس استریم موسیقی‌اش اضافه کرده، Lossless است که نسخه‌هایی با بیت‌ریت فراوان از تراک‌هایی دراختیار کاربران قرار می‌دهد که اکنون در سرویس موجود است. نسخه‌های Lossless تقریبا تمام جزئیات ضبط موسیقی اصلی را حفظ می‌کنند که می‌تواند تجربه غوطه‌وری و به‌طورکلی بهتری به شنوندگان ارائه دهد.

صدای فراگیر

ادی کیو دراین‌باره می‌گوید افراد کمی از مشتریان واقعا تفاوت بین آهنگ معمولی و آهنگ با کیفیت Lossless را می‌توانند تشخیص دهند و تنها برخی از مشتریان با گوش‌های قدرتمند و تجهیزات استریو بسیار باکیفیت متوجه این تفاوت می‌شوند. بیشتر مردم گوش‌های چندان قدرتمندی ندارند که بتوانند تفاوت‌ها را به‌راحتی تشخیص دهند. کیو درادامه افزود:

قابلیت Lossless خواسته تعداد کمی از مشتریان است؛ اما آن‌ها قابلیت مذکور را می‌خواهند و مطمئنا آن را به مشتریانمان خواهیم داد. خبر خوش این است که درکنار قابلیت Lossless، از دالبی اتموس و صدای فراگیر نیز برخوردار خواهند بود. صدای فراگیر و دالبی اتموس می‌توانند تغییردهنده واقعی صنعت باشند. کیفیت این دو مانند تلویزیون HD است که تقریبا هر شخصی می‌تواند بلافاصله تفاوت را تشخیص بدهد؛ بنابراین، وقتی اولین‌بار به آن گوش دادیم، فهمیدیم این تغییری بزرگ است. این باعث می‌شود احساس کنید در صحنه هستید و درست درکنار خواننده ایستاده‌اید. همچنین، این احساس به شما دست می‌دهد که ممکن است در سمت چپ درامر یا در سمت راست گیتاریست باشید. درواقع، تجربه‌ای ایجاد می‌کند که تقریبا از بعضی جهات، شما واقعا هرگز تجربه نکرده‌اید؛ مگر اینکه آنقدر خوش‌اقبال باشید که واقعا با کسی که موسیقی اجرا می‌کند، همراه شده باشید.

کیو بیان کرد: «اپل وقتش را صرف گفت‌وگو با استودیوها و هنرمندان برای آموزش آن‌ها درباره صدای فراگیر و دالبی اتموس کرده است. این مرحله ضروری بود؛ زیرا تبدیل آهنگ مبتنی‌بر صدای فراگیر به روندی عمیق نیاز دارد. این فایلی نیست که به‌صورت استریو دراختیار دارید؛ بلکه این فرایند ازطریق نرم‌افزار انجام می‌شود و همراه با دالبی اتموس بیرون می‌آید.»

گفتنی است به‌دلیل مراحل اضافی لازم، در ابتدا قابلیت‌های مذکور در مجموعه اثار کمی دردسترس است. به‌طورکلی، اپل موزیک بیش از ۷۵ میلیون آهنگ ارائه می‌دهد؛ در‌حالی‌که هنگام نوشتن این مقاله، تنها هزاران موسیقی از قابلیت صدای فراگیر و دالبی اتموس پشتیبانی می‌کنند. بااین‌حال، کیو معتقد است این فقط آغاز کار است و به‌زودی هر آهنگ جدیدی که منتشر می‌شود، از دالبی اتموس پشتیبانی خواهد کرد.

درباره موضوع پشتیبانی در CarPlay یا محصولات شرکت‌های شخص ثالث، کیو اعتقاد دارد که قابلیت صدای فراگیر همه‌جا را فراخواهد گرفت و اگرچه پشتیبانی از وسیله نقلیه ساده نیست، بی‌شک این پلتفرم در آینده به‌طور گسترده‌تری دردسترس خواهد بود.

هدفون بی سیم اپل ایرپاد مکس Apple AirPods Max قرمز

در این مصاحبه، از مدیر خدمات اپل درباره پشتیبانی‌نکردن ایرپاد مکس (AirPods Max) از محتوای Lossless نیز پرسیده شد و کیو در پاسخ گفت: «بله، فکر می‌کنم مشکل کوچکی در این زمینه وجود دارد؛ اما این از برخی جهات پیچیده است؛ زیرا اکثر مردم هرگز چیزی از محتوای Lossless نشنیده‌اند و زمانی متوجه می‌شوند که شما به آن‌ها بگویید. وقتی آن‌ها صدای فراگیر را می‌شنوند و به آن گوش می‌دهند، فکر می‌کنم بازی تمام شده است.»

طبق گفته اپل، ابتدا حدود ۲۰ میلیون آهنگ با کیفیت Lossless دردسترس خواهد بود و تا پایان سال ۲۰۲۱، تمامی ۷۵ میلیون قطعه موسیقی اپل موزیک از این کیفیت پشتیبانی می‌کنند. برای دستیابی به این کیفیت چشمگیر، آهنگ‌های Lossless با سرعت بسیار بیشتر از ۲۵۶ کیلوبیت‌بر‌ثانیه استاندارد رمزگذاری می‌شوند که جریان‌های موسیقی اپل معمولا استفاده می‌کنند. به‌طورکلی، اعتقاد بر این است که اپل دو کیفیت جدید Lossless (بی‌انتها یا بدون افت کیفیت) و Hi-Res Lossless ارائه خواهد داد و امکان پخش موسیقی با نرخ بیت بسیار بیشتر از آهنگ‌های استاندارد فراهم می‌کند.

گفته می‌شود گزینه نخست موزیک کدگذاری‌شده در کدک ALAC اپل استاندارد صدا را ۲۴ بیت در ۴۸ کیلوهرتز ارائه می‌دهد؛ درحالی‌که دومی پا را فراتر می‌گذارد و کیفیت پخش را تا ۱۹۲ کیلوهرتز افزای می‌دهد. البته باید به این نکته توجه کرد که هر آهنگ هنگام ذخیره‌سازی در دستگاه‌های اپل فضای بیشتری اشغال می‌کند. برای مثال، با داشتن ۱۰ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی می‌توانید تقریبا ۳۰۰۰ آهنگ با کیفیت درخورتوجه یل ۱۰۰۰ آهنگ Lossless یا ۲۰۰ آهنگ Hi-Res Lossless ذخیره کنید.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره اظهارات ادی کیو چیست؟ آیا فکر می‌کنید دالبی ویژن و صدای فراگیر انقلاب بعدی صنعت موسیقی خواهند بود؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات