افزونه‌های کروم باید نحوه استفاده از داده‌های کاربر را مشخص کنند

افزونه‌های کروم باید نحوه استفاده از داده‌های کاربر را مشخص کنند

گوگل برای جلوگیری از انتشار افزونه‌های نامناسب در کروم، توسعه‌دهندگان را مجبور می‌کند دقیقا توضیح دهند که به کدام اطلاعات کاربران نیاز دارند.

افزونه‌های (Extensions) مرورگر کروم می‌توانند عملکردهای مفیدی داشته باشند. برای مثال، افزونه‌ی Google Translate می‌تواند با اجازه‌ی کاربر بخش‌های لازم در صفحه‌ی اینترنت را ترجمه کند. به‌طور‌کلی، هرکدام از آن‌ها می‌توانند کارهای مفیدی انجام دهند که تجربه‌ی کاربران هنگام استفاده ار مرورگر بهبود یابد؛ اما بعضی از افزونه‌ها مفید نیستند و ممکن است هنگام کارکردن با مرورگر برای کاربر مشکل ایجاد کنند.

گوگل تلاش زیادی برای سرکوب‌کردن این مدل افزونه‌ها کرده است؛ درنتیجه‌، اکنون شفافیت بیشتری درباره بخش جزئیات داده‌ها دراختیار کاربران قرار می‌گیرد. براساس جدیدترین اطلاعات منتشرشده از گوگل،‌ این غول اینترنتی ژانویه‌ی ۲۰۲۱ سیاستی ارائه می‌دهد که طبق آن، افزونه‌ها مجبور هستند جزئیات مربوط به استفاده از داده‌های کاربران را به‌طورواضح توضیح دهند.

افزونه گوگل کروم

توسعه‌دهندگان باید انواع داده‌هایی را مشخص کنند که برای کارکردن افزونه‌ی خود به آن‌ها نیاز دارند (مانند اطلاعات ورود و شناسایی)؛ اما این همه‌ی ماجرا نیست. همچنین، آن‌ها باید قول دهند خط‌مشی جدیدی را رعایت کنند که فروش داده‌ به اشخاص ثالث و استفاده از اطلاعات کاربران برای اهداف غیرمرتبط و تکیه بر داده‌های مربوط به چک‌های اعتباری و وام‌های مالی را ممنوع می‌کنند.

سازنده‌های افزونه می‌توانند از اکنون توضیحات خود برای نیازشان به هرکدام از داده‌های کاربران را ارائه دهند؛ البته هیچ‌کدام از این مطالب تا ۱۸ ژانویه‌ی ۲۰۲۱ در گوگل کروم به‌نمایش در نمی‌آید. بهتر است توسعه‌دهندگان سریع‌تر این کار را انجام دهند؛ زیرا اگر تا زمان مشخص‌شده توضیحات درخواستی پیوست نشده باشد، گوگل اطلاعیه‌ای به فهرست این سازندگان اضافه می‌کند.

گوگل سعی می‌کند افزونه‌های نامرتبط را از مرورگر خود حذف کند؛ ولی به‌نظر نمی‌رسد که این اقدام چندان تأثیرگذار باشد؛ زیرا سودجویان می‌توانند به‌راحتی اطلاعات نادرست را گزارش کنند و توضیح کاملی درباره‌ی  داده‌های جمع‌آوری‌شده از کاربران ارائه ندهند. امیدواریم این شرکت برنامه‌ی بهتری برای جلوگیری از اضافه‌شدن افزونه‌های نامناسب به کروم داشته باشد. به‌طورکلی، اگر کاربران بتوانند تشخیص دهند که هر افزونه دقیقا چه اطلاعاتی می‌خواهد، می‌توانند درباره‌ی انتخاب‌کردن آن بهتر تصمیم بگیرد.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی سیاست جدید گوگل برای جلوگیری از انتشار افزونه‌های نامناسب در مروگر کروم چیست؟

منبع engadget
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده