اپل دسترسی کاربران iOS به مرورگر سرویس استریم بازی استادیا را مسدود کرد

سه‌شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵
مطالعه 3 دقیقه
راه میانبر اپلیکیشن استادیوم برای دسترسی کاربران آی‌اواس به وب‌سایت اپلیکیشن استادیا افشا شده و اپل آن را از اپ استور حذف کرده است.
تبلیغات

اپل در اقدامی جدید علیه سرویس‌های بازی ابری، دسترسی کاربران به وب‌سایت سرویس استریم بازی استادیا (Stadia)‌ را متوقف کرد. مدتی پیش اپلیکیشنی به‌نام استادیم (Stadium) در اپ استور عرضه شد که دسترسی کاربران آی‌اواس به وب‌سایت پلتفرم استریم بازی استادیا را فراهم می‌کند؛ ولی درحالی‌که تنها یک ماه از تأیید فعالیت استادیوم در اپ استور می‌گذرد، اپل آن را مسدود کرده است.

اپل سختگیری‌ زیادی بر توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های اپ استور اعمال می‌کند و حتی ورود سرویس‌هایی مانند Stadia، GeForce Now و Xbox Game Pass به اپ استور را دشوار کرده است؛ به گونه‌ای که احتمالا آن‌ها را نیز از پلتفرمش بردارد.

اعتراض‌های توسعه‌دهندگان علیه سیاست‌های اپل شدت گرفته و به‌حدی رسیده است که مدتی پیش، یکی از مدیران سابق این شرکت ادعا کرد کوپرتینویی‌ها از سیاست‌های اپ‌استور به‌عنوان سلاحی علیه رقبا استفاده می‌کنند. در ماه‌های اخیر، اپلیکیشن‌های زیادی به دلیل مغایرت فعالیت‌شان با سیاست‌های اپ استور از این پلتفرم اپلیکیشن‌محور حذف شده‌اند.

دلیل حذف استادیوم از اپ استور

ماه گذشته زک ناکس (توسعه‌دهنده استادیا) راه میانبری برای دسترسی به وب‌سرویس بازی استادیا در آیفون و آیپد ایجاد و اپلیکیشن مرورگر موسوم به استادیوم را در اپ استور عرضه کرد. کاربران آی‌او‌اس پس از نصب اپلیکیشن طراحی‌شده توسط ناکس می‌توانستند در سیستم‌عامل اپل به صفحه‌ی وب استادیا دسترسی پیدا کنند. استادیوم تبلیغات ندارد؛ اما با درنظرگرفتن واسطه‌گر بودن نرم‌افزار می‌توان احتمال داد که از نظر امنیتی مطمئن نباشد و به همین دلیل، اپل آن را از پلتفرمش حذف کرده است.

ناکس توانست با طراحی مرورگر به دست خودش، امکان دسترسی کاربران استادیا به وب اپلیکیشن را فراهم کند؛ درحالی‌که اپل فعالیت استادیا در اپ استور را به شرطی تأیید کرده بود که کاربران آن را از همین پلتفرم دانلود و استفاده کنند. پس از افشاشدن راه‌ میانبر کاربران برای دسترسی به سرویس بازی، اپل اپلیکیشن استادیوم را از اپ استور حذف کرد.

پیش از حذف استادیوم، اپل به ناکس درباره‌ی اقدام اخیرش هشدار داد و دلیل آن را استفاده غیر مجاز از WebKit API اعلام کرد. به گفته‌ی اپل، مرورگر عرضه‌شده قوانین مربوط به تعامل با دستگاه‌های مجهز به بلوتوث (مانند کنترلرها) اپل را نقض می‌کند.

سخنگوی اپل در توضیح حذف سرویس بازی از اپ استور به رسانه‌ی 9to5Google گفت:

استادیوم به‌ روشی غیر مجاز از API-های عمومی استفاده می‌کند که با سیاست‌های اپل مغایرت دارد. درواقع این اپلیکیشن با استفاده از وب‌کیت توانسته است امکان اتصال به بلوتوث را در وب‌سایت فراهم کند. این موضوع از نظر اپل غیر مجاز است و امنیت سیستم را تهدید می‌کند.
پیام زک ناکس درباره دلیل حذف شدن اپلیکیشن استادیوم از اپ استور

سخنگوی اپل همچنین با اشاره به بخش مربوطه در دستورالعمل‌های بررسی اپ استور و توافق‌نامه‌ی مجوز برنامه‌ی توسعه‌دهنده‌ اپل، گفت اپلیکیشن‌ها باید به روشی از رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی استفاده کنند که اپل برای آن‌ها در نظر گرفته است. درصورت عدم استفاده‌ی مجاز از آن‌ها، اپل می‌تواند اپلیکیشن توسعه‌دهنده را حذف کند.

شرکت کوپرتینیویی یک روز پس از اطلاع‌رسانی به توسعه‌دهنده‌ی استادیم، این اپلیکیشن را از اپ استور حذف کرد. احتمالا کاربرانی که اپلیکیشن را قبلا نصب کردند، می‌توانند از آن استفاده کنند؛ اما جای تعجبی نیست که اپل تا چند هفته‌ی آینده، عملکرد آن را در دستگاه‌هایش متوقف کند. اگر این کار از سوی اپل انجام نشود، به‌روزرسانی‌های بعدی استادیا در عملکرد کنونی اپلیکیشن استادیوم مشکل ایجاد می‌کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات