به‌اشتراک‌گذاری آفلاین اپلیکیشن ها به پلی استور گوگل می‌آید؟

به‌اشتراک‌گذاری آفلاین اپلیکیشن ها به پلی استور گوگل می‌آید؟

بررسی کد جدیدترین نسخه از پلی استور نشان می‌دهد که گوگل به‌احتمال زیاد در آینده‌ای نزدیک قابلیت به‌اشتراک‌گذاری آفلاین اپلیکیشن‌ها را به این فروشگاه اضافه می‌کند.

نام پلی‌استور (Google Play Store) اخیرا به دلیل حذف بازی فورتنایت بارها شنیده شده است. بااین‌حال خبر جدیدی که درباره‌ی پلی استور در رسانه‌ها منتشر شده،‌ از اعمال برخی تغییرات در آن خبر می‌دهد. کد جدیدترین نسخه از پلی استور نشان می‌دهد که گوگل درحال‌حاضر روی چند تغییر جدید برای بخش My Apps کار می‌کند که شامل امکان ارسال آفلاین اپلیکیشن‌ها به افراد دیگر می‌شود.

بر این اساس گفته می‌شود پلی استور میزبان قابلیت به‌اشتراک‌گذاری همتابه‌همتا (P2P) می‌شود تا کاربران بتوانند به‌صورت آفلاین اپلیکیشن‌ها را برای یکدیگر بفرستند. نخستین بار در سال ۲۰۱۸ بود که گوگل مکانیزم مشابهی را برای به‌اشتراک‌گذاری اپلیکیشن در بین دستگاه‌های اندرویدی موردآزمایش قرار داد. اپلیکیشن‌های مدیریت فایل نظیر SHAREit و Files Go جزو نخستین اپلیکیشن‌هایی بودند که به قابلیت موردبحث مجهز شدند.

بررسی دقیق کد منبع پلی استور توسط کارشناسان اعلام می‌‌کند اهالی مانتین ویو در تلاش هستند تا امکان به‌اشتراک‌گذاری آفلاین اپلیکیشن‌ها را به فروشگاه آنلاین خود بیاورند. فرایند انجام این کار بسیار ساده خواهد بود؛ البته قطعا قرار نیست امکان به‌اشتراک‌گذاری اپلیکیشن‌های پولی فراهم شود. 

همچون قابلیت جدید Nearby Share، فروشگاه گوگل پلی به کاربران امکان خواهد داد دستگاه مقصد را از بین فهرست دستگاه‌هایی که در آن نزدیکی حضور دارند انتخاب کنند. هنگامی که هر دو کاربر، پلی استور را باز کردند و کارهای لازم برای برقراری ارتباط در بین دستگاه‌ها را انجام دادند، اتصال برقرار می‌شود. به‌دنبال برقراری ارتباط، کاربران خواهند توانست ازطریق قابلیت‌های بلوتوث و NFC و وای‌فای دایرکت، اپلیکیشن‌های مدنظر خود را ارسال کنند.

اسکرین شات اشتراک گذاری همتابه همتا / P2P پلی استور گوگل / Play Store

قابلیت جدید پلی استور فعلا مراحل توسعه را می‌گذارند، اما تا همین‌جای کار هم رابط کاربری بسیار خوبی دارد

گوگل همچنین در پی اعمال برخی تغییرات در بخش My Apps پلی استور است. نخستین کاری که گوگل انجامش خواهد داد، تغییر نام My Apps به Manage apps & device خواهد بود. به‌علاوه گوگل می‌خواهد این بخش را در دو بخش مجزا سازماندهی کند: Overview و Manage.

بخش Overview صفحه‌ای شامل اپلیکیشن‌هایی که نیاز به به‌روزرسانی دارند به‌نمایش می‌گذارد و موارد دیگری همچون ظرفیت باقی‌مانده از حافظه‌ی ذخیره‌سازی و نقدوبررسی و نمراتی که کاربر به اپلیکیشن‌ها داده است را نشان می‌دهد. تب Manage کاربران را قادر می‌سازد اپلیکیشن‌های داخل کتاب‌خانه را ببینند و با معیارهای مختلف، فهرست آن‌ها را فیلتر کنند؛ معیارهایی همچون «اپلیکیشن‌های نصب‌نشده» و «بازی‌ها». اکثر تغییراتی که گوگل در پلی استور اعمال می‌کند، تغییراتی مثبت هستند و می‌توانند باعث شوند این فروشگاه اپلیکیشن‌محور بزرگ، تجربه‌ی کاربری بهتری ارائه دهد. 

نسخه قدیمی و جدید بخش My Apps پلی استور گوگل / Play Store

سمت راست: طراحی جدید | سمت چپ: طراحی فعلی

به‌احتمال بسیار زیاد امکان به‌اشتراک‌گذاری P2P اپلیکیشن‌ها فعلا به‌طور کامل آماده نشده و قرار نیست به‌این‌زودی‌ها آن را در پلی استور مشاهده کنیم. بااین‌حال قابلیت موردبحث قطعا بسیار کاربردی است و می‌تواند سیستم‌عامل اندروید را جذاب‌تر و استفاده از آن را ساده‌تر کند؛ به‌خصوص برای کسانی که به اینترنت مناسب دسترسی ندارند و نمی‌توانند هر اپلیکیشنی را که خواستند، دانلود کنند. 

منبع androidpolice

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید