ترامپ دستور مسدودسازی هرگونه تراکنش مالی با شرکت مالک تیک تاک را صادر کرد

جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۸
مطالعه 2 دقیقه
طبق دستور ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، شهروندان آمریکایی حق هرگونه پرداخت درون‌برنامه‌ای در تیک تاک و سایر اپلیکیشن‌های متعلق به بایت‌دانس و تنسنت را ندارند.
تبلیغات

هفته گذشته خبری منتشر شد که دونالد ترامپ به دنبال مسدودسازی برخی از اپلیکیشن‌های چینی در ایالات متحده مانند وی‌چت و تیک تاک است. حال، گزارش‌ها نشان می‌دهد که امروز رئیس جمهور آمریکا دستور داده که مسدودسازی هرگونه تراکنش مالی شهروندان آمریکایی با محصولات دو شرکت بایت‌دانس و تنسنت به مرحله اجرایی برسد.

هدف اصلی ترامپ، مسدود شدن اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های چینی در ایالات متحده است که مهم‌ترین آن‌ها دو اپلیکیشن وی‌چت شرکت تنسنت و تیک تاک شرکت بایت‌دانس هستند. در دستور ترامپ، نه‌تنها هرگونه تراکنش مالی درون‌برنامه‌ای با دو اپلیکیشن ذکرشده توسط شهروندان آمریکایی غیرممکن می‌شود؛ بلکه دیگر محصولات دو شرکت تنسنت و بایت‌دانس نیز شامل تحریم می‌شوند.

از دیدگاه مقامات ایالات متحده، اپلیکیشن‌های چینی اقدام به سرقت اطلاعات شهروندان آمریکایی و ارائه‌ی آن‌ها به دولت چین کرده‌اند و درنتیجه تهدید ملی محسوب می‌شوند. دستور دونالد ترامپ نیز طی ۴۵ روز آینده اجرایی خواهد شد.

تحریم دو شرکت تنسنت و بایت‌دانس ضربه سنگینی به اقتصاد دو شرکت خواهد زد؛ اما برخی از شرکت‌های آمریکایی نیز دچار خسارت شدیدی خواهند شد؛ برای مثال می‌توان به دو شرکت اپیک گیمز و رایت گیمز اشاره کرد که تنسنت یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران آن‌ها محسوب می‌شود. دو شرکت نامبرده عرضه‌کننده‌ی بازی‌های محبوبی ازجمله بازی League of Legends و فورتنایت هستند.

در این بین، اخباری نیز به گوش می‌رسد که مایکروسافت تمایل بسیاری برای خرید کسب‌وکار جهانی تیک تاک دارد. گویا ردموندی‌ها در ابتدا تنها علاقه به خرید کسب‌وکار تیک تاک در ایالات متحده داشتند؛ اما پس از گفته‌های دونالد ترامپ مبنی بر اینکه خرید کسب‌وکار جهانی تیک تاک اقدام منطقی‌تری به نظر می‌رسد، ردموندی‌ها تمایل خود برای خرید تمامی کسب‌وکار تیک تاک را نشان دادند.

انتظار می‌رود تا ۱۵ سپتامبر (۲۵ شهریور) سران مایکروسافت در مورد خرید تیک تاک به تصمیم نهایی برسند. در صورتی که ردموندی‌ها موفق به خرید تیک تاک نشوند، اپلیکیشن چینی به دستور ترامپ در ایالات متحده مسدود خواهد شد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات