اینستاگرام بدون اجازه کاربر به دوربین آیفون‌ها دسترسی دارد؟

اینستاگرام بدون اجازه کاربر به دوربین آیفون‌ها دسترسی دارد؟
کاربران در شبکه‌های اجتماعی پست‌هایی منتشر کرده‌اند و ادعا می‌کنند نشانگر سبزرنگ استفاده از دوربین در iOS 14 هنگام ناوبری در اینستاگرام روشن است. دلیل این اتفاق چیست؟

اپل مدتی پیش سیستم‌عامل آی‌‌او‌اس ۱۴ (Apple iOS 14) را معرفی و اعلام کرد که آن را برای تمامی دستگاه‌های سازگار با iOS 13 منتشر می‌کند. روند انتشار نسخه‌ی بتای iOS جدید آغاز شده و همین چند روز پیش، سومین بتای عمومی این سیستم‌عامل دردسترس کاربران قرار گرفت. یکی از قابلیت‌های جدیدی که اپل به iOS 14 آورده، این است که سیستم‌عامل می‌تواند تشخیص دهد اپلیکیشن‌های مختلف کِی در حال استفاده از میکروفون یا دوربین هستند. در هر زمان که دسترسی به میکروفون فراهم شود، نقطه‌ای نارنجی‌رنگ در بالای صفحه‌ی گوشی ظاهر می‌شود. این نقطه موقع دسترسی اپلیکیشن‌ها به دوربین به‌ رنگ سبز درمی‌آید. 

نسخه‌های بتای iOS عموما باگ‌های متعددی دارند. هرچه زمان بگذرد، اپل بازخورد بیشتری از کاربران دریافت می‌کند و باگ‌های سیستم‌عامل را به‌حداقل می‌رساند. بررسی‌های زومیت از سومین بتای عمومی iOS 14 نشان می‌دهد بسیاری از باگ‌ها نظیر مشکلات باتری و برخی از اپلیکیشن‌های گوگل و کرش‌کردن اپل موزیک رفع شده‌اند. بااین‌حال، ظاهرا iOS 14 همچنان باگ‌هایی جدی دارد و زومیت نمونه‌ای از آن‌ها را هنگام کار با اپلیکیشن تلگرام مشاهده کرد.

کاربران در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند هنگام اسکرول در فید اینستاگرام، چراغ سبزرنگ، نشانگر دسترسی به دوربین را در بالای صفحه‌نمایش گوشی مشاهده می‌کنند. این یعنی کاربران وارد دوربین نشدند و صرفا مشغول تماشای پست‌ها بودند؛ اما iOS ادعا می‌کرد اینستاگرام به دوربین دسترسی دارد. 

به‌دنبال انتشار این گزارش‌ها، موجی از نگرانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی مبنی‌بر دسترسی بدون اجازه‌ی اینستاگرام به دوربین گوشی به راه افتاد. در همین زمینه، فردی به نمایندگی از اینستاگرام بیانیه‌ای دراختیار رسانه‌ی ورج قرار داده است تا در این زمینه شفاف‌سازی کند. نماینده‌ی اینستاگرام می‌گوید این اتفاق در پی بروز باگ رخ داده و باگ مذکور اکنون رفع شده است. بخش Create Mode اینستاگرام ازطریق دوربین اپلیکیشن در‌دسترس است. این یعنی تلاش برای بازکردن بخش Create Mode می‌تواند به ظاهرشدن نشانگر سبزرنگ در iOS 14 منتهی شود. به‌علاوه، سوایپ‌کردن به بخش دوربین اینستاگرام از فید نیز می‌تواند نتیجه‌ای مشابه در پی داشته باشد. 

باگ بتای iOS 14 و نشانگر دسترسی به دوربین در اینستاگرام

نماینده‌‌ی اینستاگرام در ایمیلی که برای ورج فرستاده می‌نویسد:

صرفا زمانی‌که بگویید، به دوربین گوشی‌تان دسترسی داریم. برای مثال، هنگامی‌که از فید اصلی به بخش دوربین سوایپ می‌کنید. متوجه باگی جدید در بتای iOS 14 شده‌ایم که اشتباهی نشانگر دسترسی به دوربین را روی صفحه ظاهر می‌کند. در حال رفع این باگ هستیم و درصورتی‌که خودتان نخواهید، به دوربین شما دسترسی پیدا نمی‌کنیم و هیچ‌یک از محتوای شما را ثبت نمی‌‌کنیم. 

قابلیت‌های جدیدی که به iOS 14 آمده‌اند، تاکنون بارها خبرساز شده‌اند. مدتی پیش، iOS 14 نشان داد برخی اپلیکیشن‌ها شامل تیک‌تاک و لینکدین و ردیت به کلیپ‌بورد سیستم‌عامل دسترسی دارند. در iOS 14 هنگامی‌که اپلیکیشنی متفرقه (ترد پارتی) به کلیپ‌بود دسترسی پیدا کند، نوتیفیکیشنی روی صفحه ظاهر می‌شود. شرکت مادر تیک‌تاک، یعنی بایت‌دنس واقع در پکن، اوایل سال جاری میلادی گفته بود می‌خواهد دسترسی اپلیکیشن‌هایش به کلیپ‌بورد گوشی‌ها را متوقف کند. ماه گذشته، این شرکت در گفت‌و‌گو با ورج اعلام کرد به‌روزرسانی جدید تیک‌تاک را روی اپ استور منتشر کرده که دسترسی اپلیکیشن را به کلیپ‌بورد می‌بندد. بایت‌دنس می‌گوید این قابلیت هرگز وارد نسخه‌ی اندرویدی تیک‌تاک نشده و در آینده هم نمی‌شود.

لینکدین در بیانیه‌ای اعلام کرد که هرچه‌زودتر دسترسی اپلیکیشنش به کلیپ‌بورد iOS را متوقف می‌کند. ردیت نیز گفت در حال اعمال برخی اصلاحات در کد اپلیکیشنش است تا دسترسی به کلیپ‌بورد متوقف شود. شرکت مادر اینستاگرام، یعنی فیسبوک، سال گذشته یکی از باگ‌های مهم اپلیکیشن خود را در iOS رفع کرد که بدون اطلاع کاربر باعث می‌شد اپلیکیشن فیسبوک در پس‌زمینه دوربین گوشی را باز کند.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی این خبر چیست؟

منبع theverge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده