معرفی بهترین اپلیکیشن‌های مترو تهران

معرفی بهترین اپلیکیشن‌های مترو تهران

در این مطلب، چند اپلیکیشن کاربردی برای مسیریابی و خرید بلیت در مترو تهران را معرفی می‌کنیم و خطوط نقشه مترو تهران را شرح می‌دهیم. اگر با مترو زیاد سروکار دارید، حتما این مطلب را مطالعه کنید.

در سال‌های اخیر، مترو تهران به‌عنوان یکی از راه‌های حمل‌و‌نقل مهم محسوب می‌شود؛ به‌ویژه افراد شاغل که صبح‌ها برای سفر به مرکز شهر از آن استفاده می‌کنند. اگر صبح‌ها به مترو تهران سری بزنید، متوجه این موضوع خواهید شد. مترو تهران ۱۷ اسفند ۱۳۷۷ تأسیس شد و تا امروز، پروژه گسترش آن ادامه داشته است؛ اما تاکنون، سیستم مترو به بزرگ‌ترین و یکی از متروهای شلوغ در تمام خاورمیانه تبدیل شده است. درادامه، مترو تهران و نقشه آن را به‌طور اجمالی بررسی می‌کنیم.


اطلاعات مترو تهران

 اسفند ۱۳۷۷، شرکت راه‌آهن شهری تهران عملیات ساخت و افتتاح مترو تهران را انجام داد. مترو تهران ارزان‌ترین شبکه قطار شهری در جهان و یکی از خطوط حمل‌و‌نقل پراستفاده‌ در خاورمیانه است. تا سال ۱۳۸۵، مترو تهران گستردگی چندانی نداشت و با آشنایی بیشتر مردم مترو تهران و مقرون‌به‌صرفه‌بودن و شلوغ‌ترشدن آن، شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه تصمیم گرفت خط‌های سفر و ایستگاه‌های آن را گسترش دهد و تا امروز در نقشه مترو تهران، ۷ خط مختلف را مشاهده می‌کنید که شهرداری تهران اعلام کرده است به‌زودی از چند خط جدید بهره‌برداری خواهد شد.

مترو تهران حدود ۲۵۰ کیلومتر مسافت دارد که حدود ۸۰ درصد استان تهران را به همدیگر متصل می‌کند. مترو خط ۵ که به خط ۲ متصل است، از میدان صادقیه به کرج متصل است و می‌توان گفت مترو تهران حتی به استان البرز هم راه پیدا می‌کند که ارزش کاربردی این مترو را بیش‌ازپیش می‌کند. شهرستان‌های ورامین و پیشوا و قرچک با وجود جمعیت زیادشان، هنوز از ایستگاه مترو بی‌بهره هستند و مسئولان هم هنوز واکنشی به این موضوع نشان نداده‌‌اند. راهنمای جامع سفر با مترو تهران را می‌توانید در سایت کجارو بخوانید.


نقشه مترو تهران

مترو تهران ۷ خط درون‌شهری دارد. درادامه با کلیک روی عکس زیر، نقشه مترو تهران را می‌توانید در اندازه‌ای بزرگ مشاهده کنید.

نقشه مترو تهران

خط ۱

این خط از از کهریزک شروع می‌شود و تا میدان تجریش ادامه پیدا می‌کند و یکی از خطوط اصلی‌ مترو درون‌شهری است؛ چراکه این خط مترو بخش‌ها و منطقه‌های مختلف تهران به یکدیگر متصل می‌کند. این ایستگاه مترو دو فاز دیگر دارد که به‌کمک یکی از آن‌ها می‌توانید از ایستگاه شاهد تا ایستگاه باقرشهر و در فاز دیگر، از نمایشگاه بین‌المللی آفتاب تا فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی بروید. این خط در نقشه مترو تهران با رنگ قرمز مشخص می‌شود.

خط ۲

خط ۲ قدیمی‌ترین خط درون‌شهری تهران است و یکی از اهداف اصلی ساخت و تأسیس این خط مترو، وصل‌کردن تهران به کرج است. ازطریق خط ۵ می‌توانید از شرق تهران و ایستگاه فرهنگسرا به غرب‌ تهران، یعنی ایستگاه میدان صادقیه، سفر کنید و از این ایستگاه مستقیم سوار خط مترو ۵ شوید و تا استان البرز سفر کنید. این خط در نقشه مترو تهران با رنگ سورمه‌ای مشخص می‌شود.

خط ۳

 خط ۳ از ایستگاه آزادگان واقع در جنوب‌غرب تهران و سمت اسلامشهر تا ایستگاه نوبنیاد تا شمال‌شرقی تهران را شامل می‌شود و یکی از خطوط طولانی و مهم درون‌شهری تهران است. همچنین، این یکی از خطوطی است که سفر در سراسر آن مدت زیادی می‌طلبد و جزو خطوط شلوغ مترو تهران است. این خط در نقشه مترو تهران با رنگ فیروزه‌ای مشخص می‌شود.

خط ۴

این خط مترو هم مستقیما غرب تهران را به شرق تهران متصل می‌کند و برای راحتی بیشتر افراد شرق‌نشین ساخته شد که ایستگاه‌های مترو آن در برخی نقاط به‌شدت کم یا دسترسی به آن‌ها سخت بود. این خط از ایستگاه ارم سبز تا شهیدکلاهدوز ادامه دارد و ایستگاه‌های بسیار مهمی همچون ایستگاه انقلاب اسلامی، تئاترشهر، شادمان و میدان آزادی در آن قرار دارند و در نقشه مترو تهران با رنگ زرد مشخص می‌شود.

خط ۵

دنباله ایستگاه مترو صادقیه که در خط ۲ واقع شده است، خط ۵ از ایستگاه مترو صادقیه تا ایستگاه هشتگرد واقع در شهر جدید هشتگرد ادامه دارد. این خط با ۶۸ کیلومتر طولانی‌ترین مسافت را در بین تمام خطوط مترو دارد. اگر از آزادراه تهران‌قزوین با ماشین سفر کرده باشید، حتما چشمتان به خط مترو ۵ خورده است. این خط در نقشه مترو تهران با رنگ سبز مشخص می‌شود.

خط ۶

این خط مترو هنوز کاملا راه‌اندازی نشده است و شرکت راه‌آهن تهران مشغول کار روی این خط ویژه است؛ اما اکنون می‌توانید از ۶ کیلومتر این خطر مترو استفاده کنید که سه ایستگاه دولت‌آباد و بعثت و میدان شهدا را شامل می‌شود. این خط در نقشه مترو تهران با رنگ صورتی مشخص می‌شود.

خط ۷

همانند خط ۶، خط ۷ مترو تهران هم هنوز کاملا راه‌اندازی نشده است و باید منتظر اعلان بعدی شرکت راه‌آهن تهران باشیم تا بتوانیم از تمام ایستگاه‌هایش استفاده کنیم. خط ۷ هم‌اکنون ۱۰ ایستگاه دارد که از میدان صنعت شروع می‌شود و تا ایستگاه بسیج ادامه می‌یابد.


اپلیکیشن‌های مترو تهران

اگر زیاد از مترو تهران استفاده می‌کنید، توصیه می‌کنیم اپلیکیشن‌های معرفی‌شده در این مقاله را حتما نصب کنید.

اپلیکیشن مترو تهران – مسیریابی مترو

این اپلیکیشن یکی از راهنماهای مفید برای افرادی است که مسیر خود را در مترو تهران گم کرده‌اند. ازطریق این اپلیکیشن، می‌توانید به نقشه کامل مترو تهران دسترسی پیدا کنید. این اپلیکیشن به مسیریابی شما کمک می‌کند و می‌توانید با انتخاب مبدأ و مقصد، از نحوه و زمان تقریبی رسیدن به مقصد مطلع شوید. این برنامه را می‌توانید به‌کمک لینک زیر دانلود کنید.

اپلیکیشن مترو تهران - اپلیکیشن مترو تهران

دکمه دانلود از گوگل پلی استور برای اندروید

اپلیکیشن شاپ – خرید بلیت مترو

ایستادن در صف خرید بلیت مترو، خصوصا در این روزهای شیوع ویروس کرونا می‌تواند بسیار خطرناک و اذیت‌کننده باشد؛ اما با دانلود اپلیکیشن شاپ، می‌تواند به‌راحتی بلیت مترو خود را با گوشی هوشمندتان بخرید و از گوشی شخصی خود برای ورود به پلتفرم‌های مترو استفاده کنید.  

اپلیکیشن مترو تهران - اپلیکیشن شاپ

دکمه دانلود از گوگل پلی استور برای اندروید

اپلیکیشن تهران من – خرید بلیت مترو

تهران من اپلیکیشن اختصاصی شهرداری تهران است که به‌کمک آن می‌توانید بلیت مترو بخرید و حتی کارت بلیت خود را شارژ کنید. این اپلیکیشن تقریبا اپلیکیشن رسمی خرید بلیت مترو تهران است که البته به‌جز تهیه بلیت، ویژگی‌های بیشتری همچون پرداخت عوارض را هم در خود دارد.

اپلیکیشن مترو تهران - اپلیکیشن تهران من

اپلیکیشن بلد – مسیریابی مترو

بلد‌ یکی از اپلیکیشن‌‌های محبوب ایرانی است که وظیفه مسیریابی برای رانندگان و افراد پیاده را برعهده دارد. مسیریابی در متروهای تهران هم یکی از قابلیت‌هایی است که سال گذشته به اپلیکیشن اضافه شده است. با اضافه‌کردن مبدأ و مقصد مترو،‌ می‌توانید مسیر مناسب و سریع برای رسیدن به مقصد خود را به‌کمک این اپلیکیشن بیابید.

اپلیکیشن مترو تهران - اپلیکیشن بلد

دکمه دانلود از گوگل پلی استور برای اندروید


امیدواریم اپلیکیشن‌های معرفی‌شده در این مطلب برایتان مفید بوده باشد. اگر اپلیکیشن بهتری می‌شناسید که در این مطلب معرفی نکرده‌ایم، حتما در بخش دیدگاه‌ها با ما به‌اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول

اپلیکیشن مترو تهران چه کارایی دارد؟

به کمک اپلیکیشن مترو تهران می‌توانید جزئیات تمامی ایستگاه‌های مترو را به‌دست آورید؛ این اپلیکیشن به مسیریابی دقیق برای رسیدن به ایستگاه موردنظر شما کمک می‌کند.

کدام خطوط مترو تهران هم‌اکنون فعال هستند؟

در حال حاضر خطوط ۱، ۲، ۳، ۴، ۵، سه ایستگاه از خط ۶ و ده ایستگاه از خط ۷ فعال هستند. شهرداری تهران اعلام کرده است که به‌زودی خطوط ۶ و ۷ به‌صورت کامل فعال و راه‌اندازی می‌شوند

کدام ایستگاه‌های خط ۷ مترو تهران فعال هستند؟

ایستگاه‌های فعال خط ۷ مترو تهران عبارت‌اند از: ایستگاه‌های میدان صنعت، ، دانشگاه تربیت مدرس، شهید نواب صفوی، رودکی، کمیل، بریانک، هلال‌احمر، میدان محمدیه، مولوی و بسیج.

کدام ایستگاه‌های خط ۶ مترو تهران فعال هستند؟

در حال حاضر، خط ۶ مترو تهران فقط ۳ ایستگاه فعال دارد؛ این ایستگاه‌ها، دولت‌آباد، بعثت و میدان شهدا هستند.
منبع زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده