نگاهی به ایزی تریدر دسکتاپ، ابزار مفید برای معامله در بورس

نگاهی به ایزی تریدر دسکتاپ، ابزار مفید برای معامله در بورس

به جرات می‌توان ادعا کرد که یکی از ملزومات موفقیت در بازار سرمایه در اختیار داشتن ابزاری مناسب است. ایزی تریدر مفید را باید در زمره‌ی ابزارهایی خواند که قدرت تحلیل و تصمیم‌گیری بالایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. 

در روزهایی که سرمایه‌گذاران و مردم عادی دغدغه‌ی حفظ ارزش سرمایه‌ی خود را دارند، چراغ سبز بورس بسیاری از سرمایه‌گذاران را برای فرار از بار تورم در کنار ثبات قیمت دلار و طلا و همچنین رکود در بازار املاک به خود جلب می‌کند. روند اغلب صعودی شاخص بورس طی چند ماه اخیر باعث شده تا بسیاری از سرمایه‌گذاران و حتی مردم عادی برای حفظ سرمایه‌ی خود و دور نگه‌داشتن دارایی خود از گزند تورم موجود به سراغ بازار بورس بیایند. اما سرمایه‌گذاری، خرید و فروش و در نهایت رسیدن به سود در بورس مستلزم بهره‌گیری از ابزارهایی است که هر سرمایه‌گذار را از روند بازار آگاه کرده و همچنین سرعت بالایی را برای خرید و فروش سهام در اختیار کاربر قرار دهد. سامانه معاملاتی ایزی تریدر مفید - که نسخه جدید آن نیز اخیرا معرفی شده است -  را باید در زمره‌ی ابزارهایی خواند که فرصت‌های لازم برای یک سرمایه‌گذاری موفق را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

هرچند ایزی‌تریدر همراه به‌عنوان یک نسخه‌ی موبایل قابلیت‌های خوب و کاربردی را در اختیار کاربران قرار می‌داد، اما نسخه‌ی دسکتاپ با تکرار همین رویکرد و به موجب فضا و پتانسیل پلتفرم دسکتاپ، فضای بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. 

رابط کاربری

نسخه‌ی دسکتاپ ایزی‌تریدر در اولین نگاه ساختار بسیار ساده‌ای دارد که هر کاربری می‌تواند در کمتر از ۱۰ دقیقه با گشت‌وگذاری در آن به‌راحتی به ماژول‌های مختلف و همچنین امکانات موجود پی ببرد و همین موضوع سرعت دریافت اطلاعات مورد نیاز و همچنین سرعت معامله از قبیل خرید یا فروش را بالا می‌برد. 

بهتر است در ابتدای امر ایزی‌تریدر را از نظر ظاهر بررسی کنیم. ماژول بزرگ‌تر که فضای بیشتری را نیز به خود اختصاص داده، به‌صورت پیش‌فرض برای نمایش اطلاعات مربوط به بخش دیده‌بان، پرتفوی کاربر و همچنین جزئیات نماد‌ انتخاب شده در نظر گرفته شده است، حال آنکه سایر اطلاعات مربوط به قابلیت‌های دیگر این نرم‌افزار نیز در این پنجره به نمایش گذاشته می‌شود. امکانات و قابلیت‌های ایزی‌تریدر همراه در نسخه‌ی دسکتاپ از طریق نوار ابزار در سمت راست در دسترس است. این نوار ابزار علاوه بر آیکون جست‌وجو، آیکون‌هایی را در دو گروه نمایش می‌دهد؛ گروه اول که بالاتر نیز قرار گرفته مربوط به قابلیت‌های ایزی تریدر بوده و گروه دوم که پایین‌ قرار گرفته و شامل چند آیکون است، بیشتر مربوط به قابلیت‌های شخصی‌سازی، دسترسی به پروفایل کاربر و خروج از محیط برنامه می‌شود. آیکون چیدمان که در بین آیکون‌های دسته دوم قرار گرفته، انتخاب نمایش بخش‌های دیده‌بان، پرتفو و همچنین جزئیات نماد را در سه حالت مختلف برای کاربر ممکن می‌کند. 

ایزی تریدر دسکتاپ

قسمتی از رابط کاربری که در سمت چپ قرار دارد، به‌صورت دائمی به لیست سفارش‌ها از قبیل فروش یا خرید اختصاص پیدا کرده است، تا کاربر بتواند فارغ از فعالیتی که در ایزی‌تریدر انجام می‌دهد، در تمام پنجره‌ها قادر به دیدن لیست سفارش‌های خود باشد. همچون نسخه‌ی موبایل، در نسخه‌ی دسکتاپ ایزی‌تریدر همراه نیز شاهد این موضوع هستیم که هر سفارش بنابر ماهیت خود با استفاده از ۴ رنگ مشخص شده است. سفارش‌های خرید با رنگ سبز، سفارش فروش با رنگ قرمز، سفارش‌های پیش‌نویس با رنگ زرد و سفارش‌های انجام شده نیز با رنگ آبی مشخص شده است. 

عمق بازار هم‌زمان چند نماد

در نسخه جدید دسکتاپ ایزی‌تریدر برای کاربرانی که استراتژی معاملاتی‌شان به رصد هم‌زمان چند نماد وابسته است، امکان ویژه‌ای ایجاد شده که باعث می‌شود کاربر بتواند صف‌های خرید و فروش چند نماد را در یکجا و هم‌زمان رصد و ثبت سفارش را انجام دهد. به‌منظور بهره‌مندی از این امکان کاربران می‌توانند در بخش دیده‌بان با کلیک راست روی نماد مورد نظر و انتخاب عمق بازار، صف‌های خرید و فروش نمادها را به‌صورت هم‌زمان مشاهده کنند.

عمق بازار ایزی تریدر دسکتاپ

افزایش اثربخشی تحلیل‌ها و واکنش آنی نسبت به فرصت‌ها

یکپارچگی نسخه جدید ایزی‌تریدر دسکتاپ و ایزی تریدر همراه در کنار بهره‌مندی از امکانات جذابی مانند «یادداشت»، «هشدارهای معاملاتی» و «پیش‌نویس» به شما امکان می‌دهد تا استفاده‌ی بهتری از تحلیل‌هایتان داشته باشید. با افزوده شدن ویژگی ایجاد یادداشت به ایزی‌تریدر، به‌سادگی می‌توانید نتیجه‌ی تحلیل‌ها و بررسی‌هایتان را روی هر نماد یادداشت کنید. هشدارهای معاملاتی که توسط شما و درنتیجه تحلیل‌هایتان ایجاد می‌شوند، شما را در سریع‌ترین زمان ممکن از وقوع شرط مورد نظر مطلع می‌کنند.

گزینه‌ی پیش‌نویس نیز به شما امکان می‌دهد تا سفارشی که تصمیم گرفته‌اید ارسال کنید را از قبل تنظیم کرده تا در زمان مناسب فقط دغدغه‌ی زدن دکمه‌ی ارسال را داشته باشید.

یک مثال کاربردی برای استفاده از ایزی‌تریدر دسکتاپ

بهتر است برای درک بهتر عملکرد ایزی تریدر نسخه‌ی دسکتاپ طی یک سناریوی خیالی خرید سهم، امکانات مختلف را بررسی کنیم. تصور کنید که تصمیم گرفته‌اید تا در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنید و ترجیح می‌دهید تا سهام رسانه‌ای چون زومیت را که پرمخاطب‌ترین رسانه‌ی حوزه‌ی تکنولوژی است، خریداری کنید. البته در این بین می‌خواهید وضعیت سایر نمادها را نیز بررسی کنید. برای بررسی سایر نمادها، باید روی آیکون ایزی‌فیلتر در نوار ابزار سمت راستی کلیک کنید تا اطلاعات تمام نماد‌های باز قابل معامله به نمایش گذاشته شود. در این صفحه می‌توانید با استفاده از فیلتر‌هایی نظیر صف خرید، صف فروش یا اشباع خرید و اشباع فروش، لیست‌ها را مرتب کنید. با استفاده از ایزی‌فیلتر به‌راحتی می‌توان دید که برای مثال صف خرید در کدام نماد شلوغ‌تر است که نشان‌دهنده‌ی تقاضای بالا برای آن نماد است. 

ایزی تریدر دسکتاپ

البته باتوجه به تصمیم اولیه مبنی بر خرید سهام زومیت، باید به منظور جستجوی نماد آن روی آیکون جست‌وجو در بالای نوار ابزار ایزی‌تریدر کلیک کرده و سپس با یافتن نام نماد زومیت یا خود نام زومیت، می‌توانید آن را پیدا کنید. پس از وارد کردن نام، نماد مورد نظر در لیست جست‌وجو نمایش داده می‌شود و می‌توانید از طریق آیکونی شبیه به چشم، آن را به لیست دیده‌بان اضافه کنید یا از طریق آیکون سه نقطه (بیشتر)، به کلیدهای خرید، فروش، یادداشت یا افزودن هشدار دسترسی داشته باشید. در صورتی که هیچ یک از دو راه تشریح شده را انتخاب نکنید و فقط روی نام نماد کلیک کنید، اطلاعات نماد زومیت را در پنجره‌ی مربوط به اطلاعات نماد مشاهده خواهید کرد. در پنجره‌ی مربوط به نماد که جزو سه پنجره‌ی اصلی ماژول اصلی پیش‌فرض است، اطلاعاتی نظیر پنج سفارش بالای خرید و فروش در کنار داده‌هایی نظیر حجم مبنا، اولین قیمت، نوع بازار، آخرین معامله و... در کنار نمودار قیمتی در بازه‌های زمانی مختلف نمایش داده می‌شود. در صورت تصمیم برای خرید می‌توانید با کلیک روی آیکون خرید و تکمیل اطلاعات مربوط در پنجره‌ای که در سمت چپ برای تعیین میزان حجم خرید مشخص شده، درخواست خود را ارسال کنید. 

اما بهتر است به سراغ سایر امکانات ایزی تریدر نسخه‌ی دسکتاپ نیز برویم که آیکون‌ آن‌ها در نوار ابزار سمت راست قرار گرفته است. از جمله‌ی این آیکون‌ها نمای بازار است؛ با کلیک روی نمای بازار، یک منوی کشویی باز می‌شود که با استفاده از آن می‌توان وضعیت کلی بازار بورس را مشاهده کرد. اطلاعات ارائه شده در صفحه‌ی مربوط به نمای بازار شامل نمایش نمودار شاخص بورس در بازه‌های زمانی مختلف، وضعیت نماد‌ها، وضعیت فرابورس و وضعیت‌ نماد‌های مؤثر بر شاخص می‌شود. البته در این پنجره می‌توان علاوه بر نمای کلی، از طریق کلید‌های موجود، وضعیت بازار را از طریق فیلترهایی نظیر بیشترین‌ها که خود شامل فیلتر‌های دیگری می‌شود مشاهده کرد؛ برای مثال بیشترین بازدید، بیشترین تقاضا، بیشترین عرضه، بیشترین حجم و بیشترین افزایش و کاهش فیلترهایی است که از طریق نمای بازار در دسترس است. 

ایزی تریدر

توسعه‌دهندگان نسخه‌ی دسکتاپ ایزی‌تریدر همراه همچون نسخه‌ی دسکتاپ، صفحه‌ای مستقل را برای نمایش پیام‌ها در نظر گرفته‌اند. با کلیک روی آیکون پیام‌ها در نوار ابزار سمت راست، می‌توان به تمام پیام‌های دریافت شده از جانب کارگزاری مفید و سازمان بورس دسترسی داشت. 

سخن آخر

در صورت ورود به بازار بورس، تصمیم‌گیری برای خرید یا فروش سهام فرایند‌ای حساس و مهم است، چراکه یک تصمیم اشتباه می‌تواند منجر به یک سرمایه‌گذاری نادرست شده و درنتیجه زیان‌های مالی گسترده‌ای را به‌همراه داشته باشد. همچنین تصمیم به فروش یک سهم به اشتباه، می‌تواند فرصت سود دوچندان را از سرمایه‌گذار گرفته و سلسله تصمیمات اشتباه و شتاب‌زده‌ای را به موجب جبران، کلید بزند؛ از این‌رو در اختیار داشتن یک ابزار مناسب که بتواند با کمترین سردرگمی و در یک ساختار واحد قدرت تصمیم‌گیری و سرعت عمل را در اختیار کاربر قرار دهد، امری مهم و ضروری است. ایزی‌تریدر نسخه‌ی دسکتاپ ابزاری است که کاربران می‌توانند با استفاده از آن با سرعت و سهولت بیبشتری اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کرده و خرید و فروش خود را به‌راحتی انجام دهند. 

منبع زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده