مایکروسافت فعالیت اپلیکیشن آفیس Delve را متوقف کرد

سه‌شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
مایکروسافت فعالیت یکی از اپلیکیشن‌هایی را که در بیانیه‌ی سال ۲۰۱۴، ساتیا نادلا از آن به‌عنوان یکی از چشم‌اندازهای آینده‌ی شرکت متبوعش یاد کرده بود، متوقف کرد.
تبلیغات

با انتصاب ساتیا نادلا به‌عنوان مدیرعامل مایکروسافت، این شرکت از اپلیکیشن جدیدی برای مجموعه‌ی آفیس رونمایی کرد که Delve نام داشت. هدف از ساخت این اپلیکیشن، یاری‌رسانی کاربران در پیدا کردن اطلاعات مورد نیازشان بود.

اکنون با جستجوی نام اپلیکیشن یادشده در فروشگاه ویندوز ۱۰، هیچ نشانی از دلو مشاهده نمی‌شود؛ البته مایکروسافت از ادامه‌ی فعالیت نسخه‌ی تحت وب این اپلیکیشن در کنار نسخه‌های آی‌او‌اس و اندروید صحبت می‌کند.

اگرچه توقف فعالیت اپلیکیشن‌های نامحبوب کاربران، امری عادی در بین شرکت‌های نرم‌افزاری است؛ اما موردی که این موضوع را جالب می‌کند، حضور نام اپلیکیشن یادشده در نطق ابتدایی نادلا در سال ۲۰۱۴ است. نادلا پس از انتصاب به‌عنوان مدیرعامل مایکروسافت، یادداشتی ۳۰۰۰ کلمه‌ای نوشت که بیانگر دیدگاه و چشم‌انداز شرکت متبوعش طی سال‌های آتی بود.

در آن یادداشت، نادلا اپلیکیشن دلو را به‌عنوان یکی از دو نمونه‌ای معرفی می‌کند که با بهره‌گیری از «هوش محیطی» در چارچوب کاری شما عمل می‌کند و به‌طور خودکار موضوعات موردعلاقه‌ی شما را پیدا می‌کند.

... مردم به‌صورت راحت‌تر و مؤثرتر ملاقات و همکری خواهند کرد. ایده‌های آن‌ها با روش‌های جدیدتر بیان می‌شود. آن‌ها جادوی هوش محیطی را با دلو و کورتانا تجربه خواهند کرد.

برای توسعه‌ی اپلیکیشن دلو، مایکروسافت روندی چندساله را پشت سر گذاشته است. برای نمایش موارد مهم شما، اپلیکیشن یادشده در ایمیل، قرارهای ملاقات، مخاطبان، شبکه‌های اجتماعی و پرونده‌های آفیس ۳۶۵ به جستجو می‌پرداخت تا آنچه نیاز دارید به دقیق‌ترین شکل به شما نمایش دهد.

مایکروسافت اعلام کرده است که قصد دارد با استفاده از توابع اپلیکیشن دلو، عملکرد جستجوی ویندوز ۱۰ در نوار وظیفه را بهبود ببخشد.

ما تلاش‌های خود را روی تجربه‌ی جستجو در نوار وظیفه‌ی ویندوز متمرکز کرده‌ایم که شامل محتوا، افراد درون سازمانی و همچنین محتوای محلی دستگاهتان می‌شود.

ردموندی‌ها علاوه بر نوار جستجوی ویندوز، قصد دارند نوار جستجوی آفیس ۳۶۵ را نیز بهبود ببخشند.

ردموندی‌ها درباره‌ی تکنولوژی دلو می‌گویند:

دلو همچنان به‌عنوان سرویسی مهم و محبوب برای جستجو در آفیس ۳۶۵ باقی می‌ماند. میلیون‌ها نفر از دلو برای پیدا‌ کردن و کشف افراد و محتوای مرتبط در محل‌ کارشان استفاده می‌کنند. اکنون دلو به‌عنوان عنوان اپلیکیشنی تحت‌وب در کنار نسخه‌های آی‌او‌اس و اندروید در دسترس قرار دارد. تنها نسخه‌ی ویندوزی از این پس پشتیبانی نمی‌شود. در عوض، کاربران ویندوز ۱۰ از طریق نوار وظیفه دسترسی مستقیمی به نتایج جستجوی شخصی در میان افراد، اسناد و سایر محتوای درون‌ سازمانی دارند. به‌علاوه، ما در حال حاضر دلو را به‌منظور ارائه‌ی تجربه‌ی جستجوی هوشمند در سراسر ویندوز و آفیس ۳۶۵ به‌کار خواهیم گرفت.

با توجه به سخنان بالا، به‌ نظر می‌رسد مایکروسافت از چشم‌انداز خود که بر ساخت اپلیکیشن‌هایی بر مبنای هوش‌ مصنوعی تمرکز دارد، دست برنخواهد داشت و همچنان سعی در تقویت بهره‌وری افراد دارد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات