12 برنامه فوق العاده که کارایی ویندوز را بالاتر می برند

12 برنامه فوق العاده که کارایی ویندوز را بالاتر می برند

اگر مایلید تا ابزارهای داخلی سیستم عامل خود را تقویت کنید و امور قابل اجرا با رایانه تان را به مراتب راحت، کارا و حرفه ای تر از همیشه انجام دهید، شاید بد نباشد برخی از این برنامه های معرفی شده در این مقاله را دانلود و بر روی ویندوز خود نصب کنید. این برنامه ها نه تنها کارهای معمول و مشکلات همیشگی بسیاری از کاربران پر مشغله را حل می کنند، بلکه دریچه ای تازه از تجربه زندگی دیجیتال را به ما خواهند بخشید، مطمئناً به امتحانش می ارزد!

MenuUninstaller

menuuninstaller_01اغلب ما برای حذف برنامه هایی که بر روی رایانه مان نصب است به منوی Start رفته از آنجا به Control Panel و پس از آن به بخش Add/Remove Programs یا Program and Features در ویندوز 7 می رویم. اما نکته ای که مطرح است، سوای راه پر پیچ و خمی که در پیش روی داریم، لیست بلندبالایی از برنامه ها است که یافتن برنامه مورد نظر را قدری کند و زمانبر می کند و اگر کاربر آشنایی به نحوه کار با ویندوز نداشته باشد، حتی ممکن است برنامه های مهم و مورد نیاز خود را به سیاه چاله تاریخ پیوست کند! اما راه ساده تر نصب برنامه MenuUninstaller است، بدین ترتیب می توانید تنها با راست کلیک بر روی برنامه های ناخواسته و انتخاب گزینه حذف (Uninstall) از شر برنامه مورد نظر خلاص شوید!

علارغم کارایی خوب این برنامه، در صورتی که به ابزار قدر و قدرتمندتری نیاز داشتید می توانید Revo Uninstaller را هم امتحان کنید. این برنامه جدید قادر است تنها با کلیک بر روی پنجره برنامه ای خاص، تمام رد پاهای آن را پاک کند، به نحوی که انگار هرگز آن را نصب نکرده بودید!

MiniBin

minibin1اغلب ما دوست داریم که میزکار ویندوز مان تمیز و مرتب باشد؛ به همین منظور می کوشیم تا هر آیکان اضافه ای را از آن بزداییم. گاهی همین آیکان سطل آشغال ویندوز هم قابل تحمل نیست. اگر شما هم نسبت به این سطل آشغال بیچاره وسواسی شده اید نصب برنامه MiniBin را توصیه می کنیم. این برنامه آیکان سطل آشغال را از صفحه میزکار پاک کرده و در عوض یک سطل کوچولو در کنار ساعت ویندوزتان قرار می دهد. بدین ترتیب با یک دابل کلیک ساده بر روی این نشانه می توانید تمام محتویات سطل آشغال را به فراموشی بسپارید! تازه با MiniBin دیگر خبری از پرسش های متعدد ویندوز درباره پاک کردن فایل ها نیست و اینکه آن صدای عجیب و غریب هنگام پاک شدن فایل ها را دیگر نخواهید شنید. از همه مهمتر این برنامه دارای قابلیت بهینه سازی استفاده از پردازنده است که مناسب سیستم های قدیمی است.

XnView Shell Extension

xnviewshellاگر پنجره پیش نمایشی که در ویندوز 7 قرار دارد نتوانسته نیاز شما را رفع و رجوع نماید، نگران نباشید برای مشاهده پیش نمایش فایل های تصویری خود می توانید برنامه XnView Shell Extension را نصب نمایید. پس از نصب، نه تنها قادر به مشاهده ی پیش نمایش فایل مربوطه در ویندوز اکسپلورر هستید، بلکه امکان تبدیل فرمت تصاویر، تبدیل آنها به کاغذ دیواری ویندوز و سایر قابلیت هایی از این دست را می توانید در منو کلیک راست فایل بیابید.

اگر فکر می کنید با نصب XnView Shell Extension منوی راست کلیک فایل های تان زیادی بلند بالا شده است، هم می توانید برنامه FastPreview را امتحان نمایید که تنها پیش نمایش فایل های تصویری را به منوی راست کلیک می افزاید.

OpenWith Enhanced

openwithenhancedزمانی که سیستم عامل ویندوز قادر به یافتن برنامه مناسب برای اجرای فایل های ناآشنا نیست، صفحه ای می گشاید که تنها حاوی لیستی از برنامه هایی است که ممکن است به کارتان بیایند، اما هیچ وقت قادر به ارائه پیشنهاد برنامه های نصب نشده در سیستم تان نیست. OpenWith Enhanced امکانات جذاب دیگری را به صفحه Open With ویندوز اضافه می کند. یکی از مهمترین این قابلیت ها ارائه پیشنهاد برنامه های مناسب با جستجو خودکار در اینترنت می باشد. OpenWith Enhanced حتی می تواند به شما بگوید که کدامیک از برنامه ها می توانند بهتر فایل مربوطه را بگشایند. از این گذشته شما را به صفحه دریافت آن برنامه ها نیز هدایت می کند. تازه، می توانید بخش Open With در راست کلیک تان را نیز مرتب کرده و برنامه های دلخواه را در آن جای دهید.

خواندن مقاله را در صفحه بعدی دنبال نمایید.


Jumplist Extender

jumplistextenderجامپلیست ها هنوز یکی از بهترین خصوصیات ویندوز 7 به حساب می آیند و اگر بتوانید آنها را در امور جاری خود به کار گیرید می تواند به افزایش کارایی تان کمک شایان توجهی کرده باشد. قابلیت کاربردی Jumplist، لیست ارزشمندی از امور مرتبط با یک نرم افزار را در زمانی که برروی آن دکمه سمت را فشار می دهید نشان می دهد. با این وجود گزینه های جامپلیست ویندوز محدود و تا حدودی گیج کننده هستند؛ اینجاست که برنامه Jumplist Extender به دادتان می رسد و با کمک آن قادرید به سادگی برای هر برنامه ی دلخواهی جامپلیست بسازید. بدین ترتیب پس از زدن کلیدی، گرفتن دستوری از خط فرمان، یا حتی با دستورات AutoHotkey آنها را فعال کنید تا هر آنچه که می خواهید را اجرا کنند.

Process Manager

processmanagerدر حالی که برنامه Process Manager می کوشد ابزار مفیدی برای پایان دادن به اجرای برنامه ها تنها از طریق منوی راست کلیک باشد، اما قابلیت های آن به این مورد محدود نمی شود. این برنامه گزینه های بیشتری را در اختیار منوی برنامه ها قرار می دهد؛ پس با آن می توانید برنامه مربوطه را مخفی کرده، اجرایش را متوقف کنید یا آن را به قسمت System Tray در کنار ساعت ویندوز بفرستید و موارد دیگری از این دست. حتی می توانید در وقت مقتضی – مثلا در محل کار زمانی که رئیس تان از راه می رسد – تمام برنامه ها را مخفی کرده یا اجرایشان را متوقف کنید. برنامه Process Manager ابزار خوبی برای مدیریت برنامه هایی است که در طول روز با آنها سر و کار دارید.

QTTabBar (و سایر افزونه های برنامه اکسپلورر)

qttabbarبرنامه ویندوز اکسپلورر ویندوز هنوز جای خالی زیادی در خود دارد، و به غیر از اینکه می توانید یک برنامه مرورگر فایل دیگری را به جای آن نصب نمایید، افزونه های متعدد، مفید و جالب زیادی برای این برنامه تهیه شده است. QTTabBar یکی از بهترین افزونه های پر کاربردی است که برای این مهم آماده شده است. QTTabBar زبانه (تب) را در بالای صفحه ویندوز اکسپلورر می گشاید و در کنار سایر ویژگی هایش همچون کپی کردن مسیر پوشه ها، ایجاد میانبرهای دلخواه برای صفحه کلید و مواردی از این دست را دارد.

اگر این ویژگی ها به کارتان نمی آید می توانید برنامه Better Explorer را امتحان کنید. این برنامه یک رابط روبانی (Ribbon Interface) را به صفحات اضافه کرده و آن را مانند ویندوز 8، که قرار است دارای این ویژگی باشد، در می آورد. اگر دنبال برنامه جمع و جورتری هستید می توانید از CustomExplorerToolbar بهره ببرید. با کمک این برنامه می توانید دکمه های گوناگونی را به راحتی به برنامه اکسپلورر افزوده یا به سادگی از آن کم کنید.

Bins

binsقابلیت Stacks در سیستم عامل Mac OS X هنوز یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین داک های OS X به حساب می آید؛ که برنامه Bins می کوشد این خصوصیت را برای کاربران ویندوز 7 نیز محیا نماید. بدین ترتیب می توانید تقریباً هر چیزی را به نوار وظیفه ویندوز بچسبانید و آن را هم شلوغ نکنید! چطوری؟ خب در واقع شما آیکن برنامه ها را در درون Bins می اندازید و با کلیک بر روی آن به سایر آیکن های مورد علاقه دسترسی خواهید داشت. نه تنها آیکن برنامه ها، که می توانید فایل های مورد نظر یا پوشه هایی که با آن سر و کار زیادی دارید را هم اضافه نمایید؛ Bins قابلیتی که برنامه نویسان مایکروسافت بزرگ به فکر آن نیافتاده اند را به شما هدیه می دهد.

اگر از Bins خوشتان نیامد، مشکلی نیست، می توانید برنامه های مشابهی چون 7Stacks یا StandaloneStack را امتحان نمایید. که هر دو از برنامه های بسیار خوب در این زمینه به حساب می آیند. از این گذشته اگر مایلید تا اسناد دلخواه را به نوار وظیفه بیافزایید، برنامه Taskbar Items Pinner را امتحان نمایید.

در صفحه بعد با برنامه های باقی مانده آشنا شوید.


Fences

cd1b0b9db200ca7fcc1e29da8f315423اگر از میزکار ویندوز برای نگهداری آیکن برنامه ها و فایل های پر کاربرد بهره می برید، راه بهتری برای سازماندهی به این همه آیکن دسکتاپ وجود دارد! برنامه Fences یکی از آن برنامه های پرکاربرد برای افراد پرمشغله و کارمندان دفاتر کوچک است که روزانه دهها برنامه و فایل کاربردی شان را مرتباً استفاده می کنند. این برنامه می تواند به صورت هوشمند دریابد که کدام آیکن ها بهتر است با هم باشند و یا اینکه شما خودتان نشانه¬ی برنامه ها را دسته بندی نمایید. از این پس با Fences نه تنها میزکار ویندوز مرتب و منظم تری خواهید داشت که یافتن آنچه که به دنبالش هستید هم ساده تر می شود.

Teracopy

TeraCopyشاید متوجه نشده باشید، اما قابلیت کپی فایل ها در ویندوز آنچنان که باید قدرتمند نیست. نه تنها دارای مشکل کندی به شدت آزار دهنده ای بخصوص در کار با حجم بالای اطلاعات است، بلکه قابلیت های آن بسیار اولیه و ساده باقی مانده است. ویندوز هرگز به شما نمی گوید که کدام فایل ها با موفقیت کپی شدند و کدام موارد دارای مشکل بوده اند، از این گذشته فاقد امکان متوقف کردن و از سرگیری مجدد انتقال است – مثلاً زمانی که حجم بالایی از فایلها را جابجای می کنید و همان حین کار مهمی پیش می آید که نمی توانید تا اتمام جابجایی صبر کنید. اینجاست که Teracopy خود نمایی می کند. این برنامه قادر است سرعت نقل و انتقال فایلها را بالا برده و کپی / جابجایی حجم بالایی از اطلاعات را هر چه بیشتر ساده کند. از این گذشته، Teracopy بهترین برنامه از این دست است که توانسته خود را به خوبی با فایل اکسپلورر ویندوز یکپارچه نماید.

ShellEx View

shellexviewپس از نصب تمام برنامه هایی که در بالا معرفی شدند و سایر برنامه های دلخواه خودتان، حال با هر راست کلیکی که می زنید با فهرست بلندبالایی روبرو هستید که انتخاب موارد دلخواه در آن واقعا کار پیچیده ای است، حتی برای خوره های رایانه! اگر با تمام این موارد سر و کار ندارید و ترجیح می دهید که از این لیست به حد کفایت بکاهید بهتر است برنامه ShellEx View را نصب کنید.

منبع: LifeHacker

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده