چگونه گوگل درایو را در لینوکس داشته باشیم

چگونه گوگل درایو را در لینوکس داشته باشیم

سال ۲۰۱۲ زمانی بود که گوگل درایو ابری خود را با نام گوگل درایو معرفی کرد و از آن زمان قول داده بود که به زودی نسخه‌ای از آن برای کابران گنو/لینوکس منتشر شود. اما شرکتی که سیستم‌های داخلی خودش بر پایه‌ی لینوکس هستند بیشتر از ۲ سال و نیم است که اپلیکیشن فضای ابری خود را برای کاربران نرم‌افزارهای آزاد ارائه نداده است.

در تمام این مدت گوگل از پشتیبانی گوگل درایو بر روی لینوکس به عنوان در حال کار یاد می‌کرد، تا اینکه عاشقان نرم‌افزارهای آزاد دست به کار شدند تا راهی برای حل مشکل خودشان پیدا کنند.

با Drive آشنا شوید

درایو یک نرم‌افزار کوچک بر اساس خط فرمان است که توسط خانم Burcu Dogan ملقب به Rakyll در زبان go نوشته شده و هم در لینوکس و هم در مک قابل استفاده است. نویسنده‌ی این برنامه خودش عضوی از تیم توسعه دهنده‌ی گوگل درایو بوده و Drive بهترین گزینه‌ای است که تاکنون در اختیار کاربران لینوکس قرار گرفته است.

صفحه‌ی این نرم‌افزار در Github توضیح می‌دهد که چرا همگام‌سازی پنهان در کلاینت گوگل درایو نه تنها عملی مفید نیست بلکه احمقانه است و ارزش صرف وقت را نخواهد داشت. در این نرم‌افزار هنگامی که احتیاج به فایلی در گوگل درایو دارید با نوشتن دستور Drive Push فایل مورد نظر به درایو انتقال می‌یابد و با Drive Pull از درایو به هارد دیسک دستگاه کپی می‌شود. با وجود این قابلیت اختصاصی تعامل با درایو ابری گوگل هنگامی که مثلا فقط احتیاج به یک فایل متنی کوچک داشته باشیم لازم نیست کل درایو را همگام سازی کنید.

استفاده از درایو

برای استفاده از این برنامه احتیاج به نسخه‌ی ۱.۲ یا جدیدتر این سیستم عامل را دارید. برای نصب آن دستور زیر را در خط فرمان اجرا کنید.

sudo apt-get install golang git mercurial

پس از نصب go و ابزارهای جانبی آن این دستور را برای دریافت و نصب نرم‌افزار اجرا کنید.

go get github.com/rakyll/drive

650x159xinstall-drive-for-linux.png.pagespeed.ic

همانطور که می‌دانید مثل بقیه‌ی نرم‌افزارها با اجرای دستور help می‌توانید لیستی از قابلیت‌های نرم‌افزار را مشاهده بنمایید.

drive help

650x295xgoogle-drive-for-linux-help.png.pagespeed.ic

سپس باید حساب گوگل خود را به نرم‌افزار نشان دهید و مسیری را برای دانلود فایل‌ها بر روی دیسک سخت خود مشخص بکنید.

drive init

650x296xinitialize-drive-for-linux.png.pagespeed.ic

حالا نرم‌افزار شما آماده است که فایل را به سرور انتقال دهد یا از آن بارگذاری کنید. مثلا دستور drive push example.txt را تایپ کنید تا فایل مورد نظر به درایو ارسال شود، یا با drive pull /text/example.txt فایل را به کامیپوتر انتقال دهید.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده