آموزش نصب چندین نسخه از یک اپلیکیشن بدون نیاز به روت در App Cloner- زوم‌اپ

چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۰
مطالعه 7 دقیقه
نصب هم‌زمان چند نسخه از یک برنامه برای مدت‌های زیادی یکی از مهم‌ترین نیازهای کاربران در اندروید بوده است که با انتشار اپلیکیشن App Cloner، از این
تبلیغات

هر اپلیکیشنی که منتشر می‌شود، دارای یک Package Name منحصربه‌فرد است که بعد از نصب شدن روی دستگاه، به‌عنوان شناسه‌ی آن شناخته می‌شود. از همین رو بعد از آنکه اپلیکیشنی را در گوشی نصب کردید، دیگر قادر به نصب مجزای آن نخواهید بود؛ چراکه به دلیل یکی بودن Package Name‌-ها، برنامه‌ی جدید جایگزین همان اپلیکیشن قبلی و به‌اصطلاح روی آن Replace می‌شود. از همین رو نصب هم‌زمان چند نسخه از یک برنامه بدون دست‌کاری آن‌ها ممکن نیست و این در حالی است که بسیاری از کاربران دارای چند حساب کاربری در یک اپلیکیشن هستند و به دلیل موضوع ذکرشده، ناچار به ورود و خروج‌های مکرر به برنامه هستند. از مهم‌ترین موارد مربوطه می‌توان به اپلیکیشن‌های تلگرام، فیس‌بوک، اسکایپ، اینستاگرام (که البته با اضافه شدن ویژگی MultiAccount دیگر نیازی به نصب هم‌زمان چند نسخه نیست) و ... اشاره کرد که کاربران بسیاری در این شبکه‌ها دارای چند اکانت هستند. افرادی که قادر به تغییر دستی آیدی برنامه‌ها هستند معمولا نسخه‌های مختلفی از اپلیکیشن‌های محبوب را می‌سازند و در اینترنت منتشر می‌کنند. برای مثال یک جستجوی ساده کافی است تا به چندین نسخه‌ی دست‌کاری شده از اپلیکیشن‌های واتس‌اپ، لاین یا ... دست پیدا کنید که به دلیل تغییر آیدی آن‌ها، روی نسخه‌ی اصلی نصب نمی‌شوند و می‌توانید چند نسخه از آن را به‌طور هم‌زمان نصب کنید.

اما همان‌طور که گفته شد این موضوع تنها برای اپلیکیشن‌های محبوب و شناخته‌شده امکان‌پذیر است و برای مثال اگر قصد استفاده از دو نسخه‌ی یک اپلیکیشن جدید، یا کمتر شناخته‌شده را داشته باشید، جستجوی شما در گوگل بی‌نتیجه خواهد بود و به‌ناچار خود باید دست‌به‌کار شوید. حتما می‌پرسید بدون داشتن هیچ تخصصی در برنامه‌نویسی اندروید مگر می‌توان چنین اپلیکیشن‌های تغییریافته‌ای ساخت؟ پاسخ به لطف اپلیکیشن App Cloner، مثبت است. اپلیکیشن App Cloner که به‌صورت رایگان برای اندروید ۴.۰.۳ منتشر شده، قادر است به‌صورت خودکار و تنها با یک لمس، نسخه‌های ویرایش‌شده از اپلیکیشن‌های مورد نظر شما را بسازد و جالب آنکه این کار را بدون نیاز به روت بودن گوشی انجام خواهد داد. این برنامه عملیات مورد نظر را در محیطی بسیار گویا و حرفه‌ای به انجام می‌رساند و برای این تبدیل، امکانات بسیاری نیز در اختیار شما قرار خواهد داد. با اولین ورود به برنامه، لیستی از اپلیکیشن‌های نصب‌شده را مشاهده خواهید کرد که با انتخاب هرکدام، به صفحه‌ی تبدیل وارد خواهید شد. در ادامه با نحوه‌ی کار با این برنامه، و همچنین امکاناتی که در هنگام تبدیل به آن‌ها دسترسی خواهید داشت آشنا می‌شوید.

در صفحه‌ی تبدیل، آیکون، نام و پکیج‌ برنامه را مشاهده خواهید کرد که اگر تنها قصد ساخت یک نسخه‌ی کلون شده‌ی ساده را دارید، کافی است با تغییر اسم برنامه به نام دلخواه خود و لمس گزینه‌ی آبی‌رنگ، نسخه‌ی کلون شده را در عرض چند ثانیه دریافت کنید.

کار تمام است. اما اگر مایل به انجام تغییرات جالب و کاربردی در برنامه‌ی خروجی هستید؛ می‌توانید با مطالعه‌ی آموزش زیر، عملیات تبدیل را با امکانات بسیار بیشتری به انجام برسانید. در ادامه با نحوه‌ی کار با این برنامه و همچنین امکاناتی که در هنگام تبدیل به آن‌ها دسترسی دارید، آشنا خواهید شد.

 • Allow Backup: اجازه یا عدم اجازه‌ی یک برنامه برای آنکه توسط اپلیکیشن‌های جانبی پشتیبان‌گیری شود.
 • Replace Icon: با این ابزار می‌توانید آیکون برنامه را تغییر دهید و از یک آیکون جدید و دلخواه برای برنامه‌ی خروجی استفاده کنید.
 • Flip Icon: با کمک این ابزار می‌توانید آیکون فعلی برنامه را، به‌صورت معکوس شده برای اپلیکیشن خروجی استفاده کنید.
 • Rotate Icon: با این ابزار می‌توانید آیکون برنامه را در صورت نیاز به‌صورت ۳۶۰ درجه بچرخانید.
 • Change Icon Color: با این ابزار که بهترین انتخاب برای ایجاد تفاوت بین اپلیکیشن‌های جدید و اپلیکیشن اصلی است؛ می‌توانید رنگ آیکون برنامه را تغییر دهید. اگر پیش از این تجربه‌ی استفاده از این اپلیکیشن‌های تغییریافته را داشته باشید، حتما عناوینی همچون لاین قرمز، اینستاگرام آبی و ... برایتان آشنا خواهد بود. با این ابزار می‌توانید با تغییر رنگ آیکون فعلی برنامه، برای هر نسخه‌ی جدید یک رنگ مجزا تنظیم کنید.
 • Removie Icon: اگر پیش از این اپلیکیشن‌هایی همچون Theme‌-های یک برنامه را نصب کرده باشید، حتما مشاهده کرده‌اید که بعد از نصب، هیچ آیکونی از برنامه‌ی نصب‌شده در لانچر نمایش داده نمی‌شود و دسترسی به اپ مورد نظر تنها از طریق داخل اپلیکیشن اصلی امکان‌پذیر خواهد بود. این ابزار ویژگی گفته‌شده را روی اپلیکیشن تبدیل‌شده اعمال می‌کند که البته با توجه به پیچیدگی این بخش، پیشنهاد می‌کنیم به هیچ‌وجه این گزینه را در هنگام تبدیل فعال نکنید.
 • Install To SD-Card: با فعال‌سازی این ویژگی، اپلیکیشن خروجی قابلیت نصب یا انتقال به SdCard نیز خواهد داشت.
 • Disable App Defaults: وقتی یک فایل را در گوشی اندروید اجرا می‌کنید، در صورتی که بیش از یک اپلیکیشن برای اجرای آن در گوشی نصب باشد از شما سؤال می‌شود که مایل به اجراشدن فایل توسط کدام اپلیکیشن هستید. با فعال کردن این ابزار، اپلیکیشن خروجی شما در پنجره‌ی پیشنهادی نمایش داده نخواهد شد.
 • Disable Auto Start: با فعال‌سازی این ویژگی، حتی اگر اپلیکیشن اصلی از ویژگی آغاز خودکار بعد از روشن شدن گوشی برخوردار باشد، نسخه‌ی خروجی آن این ویژگی را از دست خواهد داد و بعد از روشن شدن گوشی تا زمانی که به‌صورت دستی آن را اجرا نکنید،  فعال نخواهد بود.
 • Remove Widget: اگر اپلیکیشن فعالی دارای ویجت باشد، با فعال کردن این ابزار می‌توان ویجت‌ها را از نسخه‌ی جدید حذف کرد.
 • Exclude From Recent: عدم نمایش برنامه در پنجره‌ی Recent Apps که می‌تواند بسیار کاربردی و مفید باشد.
 • Rotation Lock: این بخش در رابطه با نمایش برنامه است. برخی برنامه‌ها روی حالت Landscape یا Portrait قفل هستند؛ به این معنا که حتی اگر ویژگی چرخش خودکار گوشی را نیز فعال کنید، این برنامه‌ها بدون توجه به این موضوع، در حالت همیشگی خود باقی خواهند ماند. در این بخش می‌توانید مشخص کنید که نسخه‌ی خروجی و تبدیل‌شده‌ی برنامه، وابسته به جهت گوشی باشد یا در حالت افقی یا عادی ثابت بماند.
 • Permissions: با این ابزار می‌توانید بر دسترسی‌های اپلیکیشن مدیریت کنید و اجازه‌ی دسترسی آن به بخش‌های مختلف را در صورت تمایل غیرفعال کنید. البته خود App Cloner هم در رابطه با این بخش تأکید می‌کند که انجام تغییرات بدون آگاهی در این بخش می‌تواند موجب کرش کردن‌ متوالی برنامه‌ی تبدیل‌شده شود و از همین رو پیشنهاد می‌کند در این بخش تغییری ایجاد نکنید.
 • Make Assist App: با فعال‌سازی این گزینه، می‌توانید اپلیکیشن مورد نظر را برای Long Press Home Key شبیه‌سازی کنید تا بتوانید آن را به لیست فرمان‌های پشتیبانی شده توسط لمس طولانی Home Key اضافه کنید.
 • Multi-Window Support: بسیاری از اپلیکیشن‌ها در اندروید به‌طور پیش‌فرض از قابلیت MultiWindow پشتیبانی نمی‌کنند و برای پشتیبانی از این موضوع، نیاز به نصب اپلیکیشن‌هایی همچون Xposed Installer دارند. با فعال‌سازی این گزینه، این امکان به‌صورت پیش‌فرض به برنامه اضافه خواهد شد.
 • Google Maps API Key: اپلیکیشن‌هایی که دسترسی به نقشه‌های گوگل برای موقعیت‌یابی و ... دارند؛ در هنگام تبدیل، این ویژگی را از دست خواهند داد. مگر آنکه صاحب یک API Key از گوگل مپز باشید و آن را در این بخش وارد کنید.
 • Colne Number: آخرین گزینه‌ی موجود در این لیست به تعداد اپلیکیشن‌های کلون شده اختصاص دارد که می‌توانید تعداد نسخه‌های مورد نظر را وارد کنید تا به‌صورت هم‌زمان چند نسخه از برنامه‌ی مدنظر ساخته شود.

در انتهای این منو امکانات ویژه‌ای برای ART Runtime در نظر گرفته شده است که برای استفاده از آن باید از اندروید ۵ یا بالاتر برخوردار باشید یا اینکه حالت ART را در اندروید کیت کت فعال کنید. با فعال‌سازی گزینه‌های زیر، به ویژگی‌هایی که در مقابل آن‌ها نوشته شده است دسترسی پیدا خواهید کرد.

 • Language: تعیین زبان پیش‌فرض برنامه (از میان زبان‌های موجود)
 • Pass Protect: نیاز به واردکردن رمز عبور در اجرای برنامه
 • Incoginto Mode: اجرای برنامه در حالت خصوصی به‌صورت پیش‌فرض (برای مرورگرهایی که از این امکان پشتیبانی می‌کنند)
 • Clear Cache On Exit: حذف فایل‌های کش هنگام خروج از برنامه
 • Disable Mobile Data: غیرفعال کردن امکان استفاده از اینترنت سیم کارت (تنها قادر به استفاده از WiFi خواهد بود)
 • Change Default Font: تغییر فونت پیش‌فرض برنامه
 • Font Scale: تغییر سایز پیش‌فرض فونت
 • Keep Screen On: روشن ماندن صفحه هنگام مطالعه بدون نیاز به لمس‌های مکرر (مناسب برای مرورگرها)
 • Immersive Mode: اجراشدن برنامه در حالت تمام صفحه و Hidden شدن استاتوس بار
 • Allow Text Selection: اجازه برای انتخاب و کپی متون داخل برنامه
 • Allow Sharing Image: اجازه برای اشتراک‌گذاری عکس‌ها

نکات مهم در رابطه با App Cloner:

نکته اول: کارکرد امکاناتی که در این برنامه هنگام تبدیل در اختیار شما قرار گرفته است، بستگی مستقیم به اپلیکیشن‌ها دارد و ممکن است بعضخی/بسیاری از آن برای بعضی اپلیکیشن‌ها عمل نکند و تأثیری در اپلیکیشن خروجی نگذارد.

نکته دوم: اپلیکیشن‌هایی که با این برنامه ساخته می‌شوند، قابلیت آپدیت خودکار ندارند و برای برخورداری از نسخه‌ی جدید‌تر آن‌ها، باید بعد از آپدیت نسخه‌ی اصلی برنامه، مجددا از روی آن نسخه‌های کلون شده بسازید.

نکته سوم: اکثر اپلیکیشن‌های گوگل و همچنین بازی‌های حجیم قابلیت کلون شدن ندارند.

نکته چهارم: برخی از اپلیکیشن‌ها با App Cloner سازگار نیستند و نسخه‌ی خروجی ساخته‌شده از آن‌ها، قابلیت اجرا نخواهد داشت. این برنامه‌ها را می‌توانید با استفاده از گزینه‌ی Report app issue به سازندگان برنامه ابلاغ کنید تا در صورت امکان، در آپدیت‌های بعدی حل شوند.

از اپلیکیشن‌های سازگار با این برنامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Telegram, Instagram, LINE, Opera Mini, Outlook, Pinterest, Skype, WordPress, Yahoo Mail, Facebook (Android 5 or later,English only), Facebook Lite, Twitter, Firefox, Opera, Flickr, Flipboard, Netflix, Spotify, SwiftKey Keyboard, Threema, Tumblr, Amazon Kindle, DropBox, eBay

برخی از اپلیکیشن‌های ناسازگار عبارتند از:

Chrome, WhatsApp, Viber, Snapchat, Facebook Messenger, BBM, Evernote, OneDrive, Skype for Business, Trello, WeChat

دانلود اپلیکیشن

دانلود از مایکت پلی‌استور

اپلیکیشن‌های محبوب خود را از طریق ایمیل app@zoomit.ir به زومیت معرفی کنید

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات