تیک‌تاک به تصاحب خالق ChatGPT درمی‌آید؟

دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۵
مطالعه 2 دقیقه
سم آلتمن / Sam Altman مدیرعامل OpenAI نیم رخ لبخند
بابی کوتیک می‌خواهد با همکاری افرادی مثل سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI، شبکه‌ی اجتماعی تیک‌تاک را خریداری کند.
تبلیغات

بابی کوتیک، مدیرعامل سابق اکتیویژن-بلیزارد که مدتی پیش از سمت خود کناره‌گیری کرد، به خرید تیک‌تاک علاقه‌مند است. این خبر در حالی منتشر می‌شود که طبق لاحیه‌‌ی جدید و تصویب‌نشده‌ی ایالات‌ متحده، تیک‌تاک یا باید فروخته شود و از مالکیت شرکت مادر خود یعنی بایت‌دنس بیرون بیاید یا در آمریکا فیلتر خواهد شد.

طبق گزارشی از وال‌استریت ژورنال، کوتیک ایده‌ی شراکت برای خرید تیک‌تاک را به سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI و چند نفر دیگر ارائه داده و این موضوع را با ژانگ یمینگ، رئیس اجرایی بایت‌دنس هم در میان گذاشته است. بر اساس ادعای وال‌استریت ژورنال اگر تیک‌تاک فروخته شود، قیمت آن احتمالاً صدها میلیارد دلار خواهد بود.

کوتیک بیش‌ از ۳۰ سال ریاست اکتیویژن را برعهده داشت اما عملکردش چندان خوب نبود. این شرکت سال ۲۰۲۱ به گسترش آزار جنسی و تبعیض جنسیتی متهم شد که البته پرونده‌ی مذکور اکنون حل‌وفصل شده است.

بابی کوتیک
بابی کوتیک

طبق اعلام وال‌استریت ژورنال، کوتیک از اتهامات سوءرفتار علیه خود آگاه بوده و برخی از این موارد را به‌طور صحیح به هیئت‌مدیره‌ی اکتیویژن اعلام نکرده است.

کارمندان اکتیویژن پس‌ از افشای اتهامات مربوط به آزار جنسی و تبعیض جنسیتی علیه کوتیک، خواستار استعفای او شدند اما این اتفاق هرگز رخ نداد. کوتیک درنهایت تا تکمیل مراحل فروش اکتیویژن به مایکروسافت و تا سال ۲۰۲۳ به‌عنوان مدیرعامل این شرکت به فعالیت خود ادامه داد.

علاقه‌ی کوتیک به خرید تیک‌تاک در دوران آشوبی که برای این پلتفرم اجتماعی محبوب ایجاد شده‌ است مطرح می‌شود؛ جایی‌ که دولت ایالات‌ متحده، لایحه‌ی حفاظت از آمریکایی‌ها دربرابر برنامه‌های کاربردی تحت کنترل دشمنان خارجی را معرفی کرد و جو بایدن، رئیس‌جمهور این کشور، گفت در صورت تصویب لایحه‌ی مذکور، آن را امضاء خواهد کرد.

براساس لایحه‌ی جدید، شرکت مادر تیک‌تاک در چین یعنی بایت‌دنس باید این اپلیکیشن اجتماعی را طی ۶ ماه بفروشد؛ در غیر این‌صورت تیک‌تاک در فروشگاه‌های برنامه‌ی ایالات‌متحده از دسترس خارج خواهد شد.

تیک‌تاک به‌دلیل شتاب ناگهانی لایحه‌ی دولت آمریکا، با ارسال اعلان‌ به میلیون‌ها کاربر خود از آن‌ها خواست با نمایندگانشان تماس بگیرند.

لایحه‌ی مذکور پس‌ از رأی‌گیری مجلس نمایندگان به سنا انتقال خواهد یافت. درحالی‌که نگرانی قانون‌گذاران درمورد تیک‌تاک روی حریم خصوصی داده‌ها و ارتباط این برنامه با دولت چین تمرکز دارد، وال‌استریت ژورنال گزارش داده که مشارکت سم آلتمن در خرید پلتفرم اجتماعی مورد اشاره می‌تواند این برنامه را درمعرض خطر استفاده‌ی غیرمجاز برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی OpenAI قرار دهد و چنین شرایطی قطعاً برای کاربران ایدئال نخواهد بود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات