تحقیقات گسترده اروپا آغاز شد؛ ایکس و ایلان ماسک نقره‌داغ می‌شوند

دوشنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۰
مطالعه 1 دقیقه
لوگو شبکه اجتماعی ایکس / X به رنگ سفید و آبی
اتحادیه‌ی اروپا تحقیقات گسترده‌ی جدیدی علیه ایکس به‌راه انداخته است تا احتمال قانون‌شکنی این پلتفرم را بررسی کند.
تبلیغات

اتحادیه‌ی اروپا در بیانیه‌ای مطبوعاتی می‌گوید که شبکه‌ی اجتماعی ایکس احتمالاً قانون خدمات دیجیتال (DSA) را نقض کرده است. مقام‌های اروپا می‌گویند برای صحت‌سنجی این موضوع، از امروز تحقیقاتی رسمی به‌راه می‌اندازند.

یکی از محورهای اصلی تحقیقات اروپا، پخش محتواهای غیرقانونی مربوط‌ به جنگ است. پلتفرم ایکس که قبلاً توییتر نامیده می‌شد، نتوانسته است از پخش این‌ گونه محتواها جلوگیری کند.

کمیسیون اروپا، بازوی اجراییِ اتحادیه‌ی اروپا، نگاهی به تلاش‌های ایکس برای جلوگیری از پخش محتواهای غیرقانونی می‌اندازد و اقدامات این پلتفرم برای «جلوگیری از دست‌کاری اطلاعات» ازطریق قابلیت Community Notes را بررسی می‌کند.

همچنین، اروپا در پی بررسی موضوعات دیگری است که ارتباطی به مدیریت محتوا ندارند و مستقیماً به «طراحی فریبنده‌ی مربوط‌ به تیک آبی» و شفافیت تبلیغاتی و دسترسی پژوهشگران به داده‌ها مرتبط هستند.

این نخستین‌باری است که کمیسیون اروپا تحقیقات گسترده‌ای را با محوریت قانون سخت‌گیر و خبرساز DSA به‌راه می‌اندازد.

اتحادیه‌ی اروپا در DSA اعلام کرده است که «پلتفرم‌های آنلاین بسیار بزرگ» (موسوم‌ به VLOP) باید قانونمند شوند. این فهرست افزون‌بر ایکس شامل ۱۶ پلتفرم دیگر و دو موتور جست‌و‌جو نیز می‌شود. فیسبوک، اینستاگرام، تیک‌تاک، اسنپ‌چت، لینکدین، آمازون، گوگل سرچ و اپ استور اپل همگی زیر چتر DSA قرار می‌گیرند.

مارگارت وستاگر، یکی از مقام‌های ارشد اروپا می‌گوید: «هرگونه نقض قوانینمان را بسیار جدی می‌گیریم و مدارکی که هم‌اکنون در‌اختیار داریم، برای آغاز تحقیقات علیه ایکس کافی است.»

تیری برتون، کمیسر بازارهای داخلی اتحادیه‌ی اروپا، می‌گوید آغاز تحقیقات جدید نشان می‌دهد دوران بی‌‌تفاوتی پلتفرم‌ها به قوانین به‌پایان رسیده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات