آلاسکا و بحران گرم شدن زمین

پنج‌شنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
رشد و پیشرفت بشر اغلب به قیمت نابودی بخشی از این سیاره تمام شده است. پدیده‌ی گرم شدن زمین یکی از عوارض فعالیت‌های نابخردانه‌ی بشر است که اگرچه در وهله‌ی نخست حیات دیگر موجودات را با مشکل مواجه کرده، اما در نهایت بقای بشر را نیز در معرض خطر قرار خواهد داد.

عکاس «پتی ویمایر» (Patty Waymire) علاقه‌مند به عکاسی از خرس‌های قطبی در میان چشم‌اندازی برفی و تماشایی بود، به همین خاطر بار سفر بست و رهسپار «جزیره‌ی بارتر» (Barter Island) در منطقه‌ی آلاسکا شد، اما این بانوی عکاس با صحنه‌ای به‌شدت غافلگیرکننده مواجه شد که تمامی معادلات ذهنی او را به هم ریخت، چرا که درواقع در این جزیره هیچ خبری از برف و یخ نبود.

او در این مورد به «هافینگتون پست» چنین گفته است: 

ما معمولا خرس‌های قطبی را در میان مناظری یخ‌زده و برفی دیده‌ایم، اما این عکاس می‌گوید که او این موجودات بی‌گناه را در میان شن و زمین خشک ملاقات کرده و تصمیم گرفته است تا این چشم‌انداز به‌شدت عجیب و غیرعادی را ثبت و ضبط کند.

او می‌گوید آن‌ها در یکی از سواحل این جزیره روی زمین نشسته بودند و به نظر متفکر می‌رسیدند. در نبود برف و یخ، این شبیه بازگویی یک داستان بدون استفاده از کلمات است؛ چیزی مهم و اساسی این وسط گم شده و از قلم افتاده است. در واقع بشر با ندانم‌کاری‌های خود نظم حاکم بر این کره را به‌شدت مختل کرده است.

یکی از تصاویر ثبت‌شده توسط خانم ویمایر در رقابت عکاسی نشنال جئوگرافی مورد توجه قرار گرفت، عکسی با عنوان «نه برف، نه یخ» که به بیان مشکلات زیست‌محیطی پرداخته است و تصویری از اثرات زشت و ناخوشایند فرآیند گرم شدن و زمین و تأثیراتی که این پدیده روی حیات دیگر ساکنان این کره دارد، در معرض دید بیننده قرار داده است.

این بانوی عکاس در ادامه اضافه کرد که مایل است رئیس جمهور آینده‌ی ایالات متحده «دونالد ترامپ» سفری به نواحی قطبی داشته باشد و از نزدیک با مشکلاتی که گریبان‌گیر این مناطق و ساکنانش شده است، آشنا شود. شاید تنها در این صورت او درک کند چرا این منطقه‌ی باارزش و خاص باید به‌دقت مورد حفاظت قرار گیرد.

در نهایت هیچ تردیدی وجود ندارد که با ادامه‌ی وضعی فعلی و بی‌توجهی کشورهای صنعتی به پیامدهای رفتارهای غیرمسئولانه‌شان، نه عاقبت خوبی در انتظار خرس‌های قطبی است و نه انسان قادر خواهد بود به حیات خود روی این کره ادامه دهد. باید تا دیر نشده از خواب غفلت بیدار شد.

مطالب مشابه

نظرات