مایکروسافت ارائه قابلیت بحث‌برانگیز ریکال را تا مدت نامعلومی به تعویق انداخت

جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۴
مطالعه 2 دقیقه
قابلیت هوش مصنوعی recall در ویندوز ۱۱
با اعلام رسمی مایکروسافت، ارائه‌ی قابلیت جنجالی ریکال تا مدت نامشخصی به‌تعویق افتاد.
تبلیغات

مایکروسافت می‌خواهد هفته‌ی آینده کامپیوترهای کوپایلت‌پلاس جدید خود را بدون ویژگی جنجالی Recall عرضه کند. قابلیت ریکال از تمام کارهایی که روی کامپیوتر خود انجام می‌دهید اسکرین‌شات می‌گیرد و از زمان معرفی‌اش بحث‌های زیادی پیرامون آن به‌وجود آمده است.

مایکروسافت با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما درحال تنظیم مدل انتشار ریکال هستیم تا از تخصص جامعه‌ی اینسایدر برای اطمینان از مطابقت این ویژگی با استانداردهای بالای کیفیت و امنیت خود بهره ببریم. هنگام انتشار نسخه‌ی پیش‌نمایش ریکال برای ویندوز اینسایدر جزئیات مربوط‌به نحوه‌ی دریافت آن را منتشر خواهیم کرد.»

بیانیه‌ی مایکروسافت به این معنی است که خریداران کامپیوترهای کوپایلت‌پلاس در ابتدا به قابلیت ریکال دسترسی نخواهند داشت. در واقع مایکروسافت عملاً اذعان می‌کند که به زمان بیشتری برای تست بهبودهای امنیتی ریکال نیاز دارد.

مایکروسافت ماه گذشته برای اولین‌بار ویژگی ریکال را به‌عنوان بخشی از قابلیت‌های هوش مصنوعی کامپیوترهای کوپایلت‌پلاس معرفی کرد. از آن زمان، مدافعان حریم خصوصی و کارشناسان امنیتی هشدار می‌دهند که ریکال می‌تواند برای امنیت سایبری یک «فاجعه» باشد.

مایکروسافت هفته‌ی گذشته متعهد به سه به‌روزرسانی عمده برای ریکال شد، از جمله تبدیل این ویژگی به یک تجربه‌ی اختیاری، رمزگذاری دیتابیس و تأیید هویت از طریق Windows Hello.

قابلیت ریکال از هوش مصنوعی برای اسکرین‌شات گرفتن از تقریباً تمام مواردی که روی کامپیوتر می‌بینید یا انجام می‌دهید استفاده می‌کند و سپس به شما امکان جست‌وجو و بازیابی موارد مشاهده‌شده را می‌دهد. همه چیز در ریکال به گونه‌ای طراحی شده است که به صورت محلی و خصوصی روی دستگاه باقی بماند و از هیچ داده‌ای برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی مایکروسافت استفاده نمی‌شود.

تصمیم مایکروسافت برای به‌تعویق انداختن انتشار قابلیت ریکال، پس از شهادت برد اسمیت، رئیس مایکروسافت، در کمیته‌ی امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا صورت گرفت. اسمیت گفت که مایکروسافت به‌عنوان بخشی از ابتکار آینده‌ی امن (SFI)، امنیت را در اولویت قرار داده است.

به‌گفته‌ی اسمیت، مایکروسافت امنیت را به یک بخش اجباری در فرآیند بررسی دو سالانه برای همه‌ی کارمندان تبدیل خواهد کرد: «با این تغییر، امنیت سایبری در پاداش و حقوق سالانه‌ی هر کارمند درنظر گرفته خواهد شد.»

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات