دانشگاه تهران برترین دانشگاه ۲۰۱۶ کشور شد؛ علوم پزشکی و شریف در رتبه‌های بعد

شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
دانشگاه تهران برترین دانشگاه کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی شد. دانشگاه علوم پزشکی و شریف در رتبه‌های بعدی هستند.
تبلیغات

رتبه دانشگاه‌های برتر ایران در خاورمیانه و جهان در سال ۲۰۱۶ میلادی توسط پایگاه سنجش علمی سایماگو اعلام شد. در این رده‌بندی، دانشگاه تهران در منطقه و جهان و بالاتر از دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه صنعتی شریف، به‌عنوان بهترین دانشگاه کشور و نهمین دانشگاه منطقه خاورمیانه شناخته شد.

پایگاه سنجش علمی سایماگو رتبه‌های برترین دانشگاه‌های جهان و مناطق مختلف در سال ۲۰۱۶ میلادی را اعلام کرد.

این رتبه‌بندی بر اساس معیارهای اصلی از قبیل «کیفیت: برتری در مرجعیت علمی، تأثیر نرمال شده و مدارک علمی نمایه‌شده بین‌المللی، تعداد کل نویسندگان مؤثر یک مؤسسه، مرجعیت علمی، همکاری بین‌المللی، پرنفوذترین مجلات علمی جهان و برتری علمی»، «نوآوری: دانش نوآوری و تأثیر تکنولوژیکی» و «مباحث اجتماعی: تعداد پیوندهای دریافتی وب‌سایت مؤسسه، حجم صفحات اینترنتی مؤسسه با در نظر گرفتن سهم هر شاخص با زیرمجموعه‌های اصلی آن» انجام شده است.

در رده‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۶ توسط پایگاه سنجش علمی سایماگو، ۵۱۴۷ دانشگاه و مؤسسه‌ی برتر علمی ارزیابی و رتبه‌بندی شدند.

در سال ۲۰۱۶، ۲۸۱ مؤسسه علمی و دانشگاه از خاورمیانه در میان ۵۱۴۷ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته‌اند. این ۲۸۱ مؤسسه و دانشگاه از ۱۶ کشور خاورمیانه هستند. در این میان ۹۹ مؤسسه از ایران، ۷۱ مؤسسه از ترکیه، ۳۰ مؤسسه از مصر، ۲۳ مؤسسه از عربستان، ۲۲ مؤسسه از رژیم صهیونیستی، ۸ مؤسسه از امارات، ۶ مؤسسه از اردن، ۵ مؤسسه از عراق، ۴ مؤسسه از لبنان، ۲ مؤسسه از هر کدام از کشورهای  قطر، عمان، سوریه و کویت و یک مؤسسه از هر کدام از کشورهای فلسطین، یمن و بحرین حضور دارند.

در میان دانشگاه‌های ایرانی، دانشگاه تهران با رتبه ۹ منطقه‌ای و ۳۹۵ جهانی، دانشگاه علوم پزشکی تهران با رتبه ۱۲ منطقه‌ای و ۴۳۵ جهانی و دانشگاه شریف با رتبه ۱۵ منطقه‌ای و ۴۷۴ جهانی، رتبه‌های اول تا سوم دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی کشور را به دست آوردند.

در میان دانشگاه‌های ایرانی، دانشگاه‌های آزاد خوراسگان با رتبه‌ ۲۷۷ منطقه و ۶۸۰ جهان، علوم پزشکی سمنان با رتبه ۲۷۸ منطقه و ۶۸۱ جهان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری با رتبه ۲۸۰ منطقه (دومین دانشگاه بد در خاورمیانه) و ۶۸۵ جهان در رده‌ی سه دانشگاه آخر کشور قرار گرفتند.

سایماگو، شرکت فناوری محوری است که شهرتی جهـانی در زمینـه تحلیل و ارزیابی اطلاعات علمی دارد. این شرکت که در سال ۲۰۰۸ میلادی تأسیس شده، همـواره ارتباط تنگاتنگی بـا شرکای بین‌المللی از حوزه‌های نشر، تهیه‌کنندگان اطلاعات علمی، دانشگاه‌ها و کارگزاران دولتی داشته است.

نظام رتبه‌بندی سایماگو توسط گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا انجام می‌شود که بر اساس تعداد مقالات علمی مؤسسات آموزشی عالی کشورهای مختلف موجود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس، آن‌ها را ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات