نگاه به درختان باعث کاهش سطح استرس افراد می شود

یک‌شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
طبیعت همواره به انسان حسی مثبت القا می‌کند، بسیاری برای یافتن آرامش به مکان‌های سرسبز و پر درخت مراجعه می‌کنند و تردیدی نیست که این‌کار تاثیری مثبت بر ذهن انسان خواهد داشت. یافته‌های علمی نشان می‌دهد که نگاه به درختان می‌تواند سطح استرس را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. با ما همراه باشید تا درمورد این موضوع بیشتر بدانیم.
تبلیغات

استرس کار و فعالیت‌های روزمره باعث می‌شود در طول روز کلافه شده یا حتی عصبی شویم پس برای دوری از این محیط باید چکار کنیم؟ چگونه از این استرس فاصله بگیریم؟

زمان آن رسیده که از پشت میز کارتان بلند شوید!

اگر شما به دنبال یک راه ساده برای کاهش میزان استرس هر روزه خود در زندگی هستید، به شما توصیه می‌کنیم که تعدادی درخت در نزدیکی خود پیدا کنید! زیرا یک مطالعه جدید نشان می‌دهد قدم زدن در یک خیابان پوشیده از درخت، حتی در محیط شهری،  قدرت قابل‌توجهی در کاهش سطح استرس شما دارد.

tree

براساس یک تحقیق جدید می‌توان گفت که طبیعت می‌تواند تا حد زیادی روحیه شما را تغییر داده و تاثیر مثبتی بر روی شما بگذارد. با وجود این‌که همیشه از طبیعت به عنوان یک منبع انرژی مثبت و تغییر دهنده روحیه یاد می‌کنند، این از معدود دفعاتی است که دانشمندان تاثیر درختان و طبیعت را بر روی انسان ارزیابی کرده‌اند.

tree

محققان دانشگاه ایلینویز و دانشگاه هنگ کنگ ۱۶۰ نفر را تحت شرایط استرس‌زا قرار دادند. این شرایط شامل آماده شدن و ارایه یک سخنرانی در جمع، چیزی که بسیاری از افراد از آن وحشت دارند، و انجام عملیات ریاضی در مقابل افراد کارشناس بود.

زمانی‌که شرکت‌کنندگان کاملا درگیر استرس شدند، از آن‌ها خواسته شد تا به تماشای  یکی از ۱۰ فیلم‌  ۳۶۰ درجه و ۶ دقیقه‌ای از سطح شهر بنشینند. این فیلم‌ها براساس مناطق مختلف شهر که با نسبت‌های مختلفی از  درخت پوشیده‌ بود، ساخته شد و این محیط از صفر تا  ۷۰ درصد پوشش درخت را شامل می‌شد.

tree

برای بررسی سطح استرس، شرکت کنندگان به ۳ سوال پاسخ دادند؛ یکی قبل از آغاز تست، دومی بعد از تمام شدن ارائه یا تست ریاضی و دیگری بعد از یک استراحت کوتاه زمانی که همه کارها تمام شده بود. با استفاده از این اطلاعات درمراحل مختلف آزمایش، این تیم قادر به رسم نمودار برای تجزیه و تحلیل نتایج بود.

 در پایان روز محققان به یک منحنی رسیدند که نمایانگر این بود که هرچه میزان مناطق پوشیده از درختی به شرکت‌کنندگان نشان داند، بیشتر بوده، سطح استرس آن‌ها هم بیشتر کاهش یافته است. به عبارت دیگر، هرچه درخت بیشتری وجود داشته باشد، استرس کمتری خواهیم داشت. بنابراین به شما توصیه می‌شود که در یک خیابان پوشیده از درخت  یا یک پارک قدم بزنید. این‌کار می‌تواند برای سلامت روانی شما بسیار سودمند باشد.

tree

البته این مطالعه محدودیت‌هایی هم داشت. به عنوان مثال، سطح استرس توسط خود شرکت‌کنندگان گزارش می‌شده و اندازه‌گیری دقیقی نبوده‌ است. علاوه بر آن شرکت‌کنندگان تنها فیلم‌هایی از طبیعت را تماشا کردند و این  کار دقیقا حس قرار گرفتن در طبیعت را به فرد القا نمی‌کند، بنابراین کاهش میزان استرس در خود طبیعت احتمالا مقداری بیشتر از سطح اندازه‌گیری شده در این آزمایش است. اما این اولین باری نبود که دانشمندان نشان دادند که گیاهان تاثیری مثبت بر روی انسان دارد.

tree

مطالعه دیگری که در گذشته انجام شد، نشان داد که افراد تنها با نگاه به عکس‌هایی از طبیعت می‌توانند سطح استرس خود را کاهش دهند. پیتر داکریل می‌گوید:

"این یافته،  که در مجله بین المللی تحقیقات زیست محیطی و بهداشت عمومی منتشر شده است ، نشان می‌دهد که قرار دادن چند عکس از طبیعت و درختان در اطراف میز کار، می‌تواند ایده خوبی باشد. وقتی به شرکت‌کنندگان عکس‌هایی از طبیعت نشان داده شد، میزان استرس آن‌ها کاهش یافت. این اتفاق به دلیل فعال شدن سیستم عصبی  پاراسمپاتیک است. عمده عملکردها در هنگام استراحت انسان بر عهده این سیستم‌ است."

tree

خوشبختانه، هرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام می‌گیرد، ما تاثیر مثبت طبیعت بر مغز را بیشتر و بهتر درک می‌کنیم. اما  اولین مدرک همان آرامشی است که همه ما در طبیعت می‌یابیم، پس بهتر است که کمتر از این منبع سرشار انرژی مثبت و آرامش، غافل شویم.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات