شبکه نسل چهارم ایرانسل به صورت رسمی و تجاری مورد بهره برداری قرار گرفت

چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۳ - ۱۹:۲۴
مطالعه 12 دقیقه
ایرانسل امروز به صورت رسمی و تجاری شبکه‌ی LTE خود را در ۹ شهر ارومیه، بابل، تبریز، تهران، قزوین، قم، کرج، مشهد مقدس و همدان با 50 درصد پوشش جمعیتی، مورد بهره‌برداری قرار داد.

همان‌طور که امروز در پوشش زنده‌ی زومیت از نشست خبری ایرانسل مشاهده کردید، علیرضا قلمبر دزفولی صبح امروز در مراسم بهره‌برداری رسمی و تجاری از شبکه نسل چهارم تلفن همراه ایرانسل در سراسر کشور افزود: تا پایان سال جاری پوشش 4G تمام مرکز استان‌های کشور تکمیل می‌شود و این درحالی است که طبق تعهدات سال اول پروانه نسل چهارم ایرانسل، باید پنج مرکز استان با حداقل پوشش جغرافیایی 10 درصدی شهرهای تحت پوشش و حداقل پوشش جمعیتی پنج درصد در کشور تحت پوشش 4Gقرار بگیرند.

وی اظهار داشت: درحال حاضر، سرویس نسل سوم ایرانسل در 75 شهر در تمامی 31 استان کشور راه اندازی شده است و هم‌زمان با نسل 3، فعالیت روی ارایه نسل 4 آغاز شد که به فاصله اندکی پس از راه اندازی رسمی نسل 3، موفق شدیم نسل 4 اینترنت همراه را نیز برای اولین بار در کشور عرضه کنیم.

دزفولی افزود: پس از آغاز به کار ارایه سرویس نسل 4 در 29 آبان ماه از شهر مشهد مقدس و به دنبال راه‌اندازی این سرویس در 10 آذر ماه در شهر کرج، امروز خدمات نسل 4 به‌طور گسترده در سطح کشور به صورت رسمی و تجاری راه‌اندازی می‌شود.

وی درباره روند تکامل فناوری نسل 4 توضیح داد: در سال ۲۰۰۴ شرکت NTT DOCOMO ژاپن،LTE را به عنوان یک استاندارد بین‌المللی در حوزه ارتباطات رادیویی پیشنهاد داد و در سال ۲۰۰۷ شرکت اریکسون سوئد و شرکتNTT DOCOMO ژاپن، به ترتیب سرعت‌های 144 مگابیت بر ثانیه و 200 مگابیت بر ثانیه با استفاده ازLTE را مورد آزمایش قرار دادند.

دزفولی افزود: در سال 2008 بخش ارتباطات رادیویی ITU، ملزومات استاندارد سیستم‌های نسل 4 را تعریف کرد و در سال ۲۰۰۹ شرکت‌های نوکیا زیمنس وLGبا مشارکت یکدیگر اولین تست کامل عملکردLTEرا با موفقیت انجام دادند.

به گفته وی، نخستین شبکهLTEدر دسترس عموم در جهان، در سال ۲۰۰۹ توسط Teliasonera به عنوان اپراتور پیشرو در شهرهای استکهلم و اسلو راه‌اندازی شد و نخستین سرویسGPRSنیز به صورت تجاری، پیش از این در سال 2000 توسط همین اپراتور ارایه شده بود.

دزفولی افزود: در سال ۲۰۱۰ خدماتLTEتوسطVerizon Wirelessبرای اولین بار در 38 شهر آمریکا و با سرعت دانلود 5 تا 12 مگابیت برثانیه، در سال ۲۰۱۱، اولین شبکهLTEدر کره جنوبی توسطLG U+وSK Telecomدر شهر سئول، در سال 2012 اولین شبکهLTEدر خاورمیانه توسطEtisalatدر امارات متحده عربی، در سال 2013، اولین شبکه نسل چهارم (LTE)در فرانسه توسطOrange و در سال2014 اولین شبکه نسل چهارم (LTE) در ایران توسط ایرانسل راه‌اندازی شدند.

وی با اشاره به اینکه LTE نسل چهارم فناوری شبکه‌های موبایل است، درمورد برخی از مهم ترین مزایای این فناوری گفت: پهنای باند بیشتر که امکان انتقال فابل‌های حجیم‌تر و پرمحتواتر را در مدت زمان کمتری میسر می‌سازد، بهبود مدت زمان پاسخگویی شبکه که اجازه ارتباطات در لحظه را می‌دهد و بهبود عملکرد شبکه که امکان برقراری و حفظ ارتباط در حین حرکت سریع را فراهم می‌سازد، از جمله مزایای آن به شمار می‌روند.

دزفولی افزود: نسل چهارم، کیفیت متمایزی از خدمات دیتا را در اختیار کاربران قرار می‌دهد بطوریکه در این شبکه سرعت دانلود بین 10 تا 40 مگابیت بر ثانیه، سرعت آپلود یک تا 15 مگابیت بر ثانیه و مدت زمان پاسخگویی 50 تا 150 میلی ثانیه است و دامنه کاربرد گسترده‌تری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که از جمله آن‌ها حوزه‌های آموزش، حمل و نقل، خدمات مبتنی بر مکان، سرگرمی و سلامت هستند.

وی گفت: درحال حاضر ۳۳۱ شبکه LTE در ۱۱۲ کشور جهان و 603 شبکه نسل سوم در ۲۱۶ کشور جهان به صورت تجاری راه‌اندازی شده است.

مدیرعامل ایرانسل درباره روند جهانی دیتای همراه در جهان گفت: در سال ۲۰۱۸ میزان ترافیک ماهانه دیتای همراه ۱۵ اگزابایت برآورد شده است که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ افزایش ۱۱ برابری ترافیک پیش‌بینی شده است.

وی افزود: تعداد وسایل الکترونیکی که تا سال ۲۰۱۸ با استفاده از فناوری‌های همراه با یکدیگر در ارتباطات هستند شامل دستگاه‌های متصل به هم یا M2M به ۱۰ میلیارد دستگاه می‌رسد و رشد تجمعی مصرف دیتای همراه در منطقه خاورمیانه و آفریقا تا سال ۲۰۱۸، ۷۰ درصد افزایش خواهد یافت.

دزفولی با اشاره به اینکه تا سال 2018، رشد تجمعی مصرف دیتای همراه در منطقه خاورمیانه و آفریقا 70 درصد است، گفت: پیش‌بینی می‌شود روند مصرف دیتای همراه در مناطق مختلف در آفریقا و خاورمیانه ۹٫۴ درصد، در آمریکای شمالی ۱۸٫۶ درصد، در آسیای شرقی ۴۲٫۴ درصد، در اروپای مرکزی و شرقی ۱۰٫۳ درصد، اروپای غربی ۱۲ درصد و در آمریکای لاتین ۷٫۳ درصد باشد.

دزفولی درباره تأثیر اینترنت پهن باند بر شاخص‌های جهانی نیز گفت: به ازای هر ۱۰ درصد افزایش ضریب نفوذ پهن باند ۱٫۳۸ درصد رشد در تولید ناخالص ملی و به ازای هر یک درصد افزایش ضریب نفوذ پهن باند ۰٫۲ درصد نرخ اشتغال افزایش می‌یابد و ۰٫۱۳ درصد افزایش در بهره‌وری تولید اتفاق می‌افتد.

وی افزود: همچنین به ازای هر ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای توسعه پهن باند ۱٫۸ میلیون شغل در طول ۱۰ سال ایجاد می‌شود و ۳۰۰ میلیارد دلار صرفه اقتصادی ناشی از گسترش ضریب نفوذ اینترنت پهن باند در سال ۲۰۰۷ در آمریکا برابر ۲۲ درصد از کل صرفه اقتصادی را به دنبال داشته است و با استفاده از اینترنت پهن باند صادرات شرکت‌های تولیدی شش درصد افزایش می‌یابد و فروش شرکت‌های خدماتی ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.

دزفولی با اشاره به گزارش‌های منتشر شده از سوی بانک جهانی اعلام کرد به ازای هر ۱۰ درصد افزایش ضریب نفوذ پهن باند ۱٫۳۸ درصد رشد در تولید ناخالص ملی و طبق اعلام گروه تحلیلیAnalysys Masonبه ازای هر یک درصد افزایش ضریب نفوذ پهن باند ۰٫۱۳ درصد افزایش در بهره‌وری تولید اتفاق می‌افتد.

به گفته وی، در سال 2017 اثر پهن باند همراه بر تولید ناخالص ملی آمریکا معادل بیش از یک تریلیون دلار خواهد بود و این رقم در سال 2013، 141 میلیارد دلار بوده است.

وی خاطرنشان کرد: افزایش استفاده از پهن باند منجر به تسهیل بکارگیری فرایندهای کارآمدتر در کسب‌و‌کار، معرفی خدمات و برنامه‌های کاربردی جدید و دسترسی حداکثری به منابع، مشتریان و نیروی کار می‌شود و نتیجه آن بهبود بهره‌وری، افزایش نوآوری و افزایش کارآیی واحدهای سازمانی می‌شود و بنیاد فناوری اطلاعات و نوآوریITIFاعلام کرده است به ازای هر یک درصد افزایش ضریب نفوذ پهن باند ۰٫۲ درصد نرخ اشتغال افزایش می‌یابد و به ازای هر ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای توسعه پهن باند ۱٫۸ میلیون شغل در طول ۱۰ سال ایجاد می‌شود.

دزفولی افزود: تا سال 2017 بیش از یک میلیون و 388 هزار شغل جدید در اثر توسعه پهن باند همراه در آمریکا ایجاد خوهد شد که این رقم در سال 2013، 304 هزار شغل بوده است و همچنین صرفه اقتصادی ناشی از گسترش ضریب نفوذ اینترنت پهن باند در سال ۲۰۰۷ در آمریکا (22 درصد از کل صرفه اقتصادی) 300 میلیارد دلار در سال بوده است.

مدیرعامل ایرانسل با اشاره به تأثیر توسعه پهنای باند بر افزایش میزان بهره‌مندی مصرف‌کنندگان گفت: در سال 1991 ناچار بودید برای در اختیار داشتن تمامی قابلیت‌ها و خدماتی که امروز روی گوشی تلفن همراه خود دارید، بیش از 3054 دلار بپردازید.

دزفولی با اشاره به اینکه ITU اعلام کرده است با استفاده از اینترنت پهن باند شش درصد صادرات شرکت‌های تولیدی و ۱۰ درصد فروش شرکت‌های خدماتی افزایش می یابد، افزود: باتوجه به اطلاعات ارایه شده و براساس تجارب بین‌المللی، بخشی از اهداف اقتصاد مقاومتی از جمله ایجاد تحرک، پویایی و بهبود شاخص‌های کلان، توانایی مقاومت در برابر عوامل تهدیدزا، تکیه بر ظرفیت‌های داخلی، رویکرد جهادی، مردم محوری، امنیت اقلام راهبردی و اساسی، کاهش وابستگی به نفت، اصلاح الگوی مصرف، فسادستیزی و دانش محوری با توسعه شبکه پهن باند محقق خواهد شد.

به گفته وی، میزان خالص صرفه‌جویی در هزینه‌های خانوارهای انگلستان با استفاده از پهن باند در سال ۲۰۲۴ به ۲۷۰ میلیون پوند در سال خواهد رسید میزان صرفه‌جویی در اوقات فراغت خانوارها در انگلستان در اثر استفاده از پهن باند به عنوان بستر اصلی دور کاری در همین سال، ۶۰ میلیون ساعت برآورد شده است.

وی با اشاره به روند توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور گفت: تغییرات رفتاری کاربران و تقاضای روزافزون برای استفاده از خدمات مبتنی بر داده، نیاز به سرعت و کیفیت بیشتر در انتقال داده‌ها، نیاز به دسترسی دائمی به خدمات دیتا، از رده خارج شدن فناوری‌های نسل دوم و وایمکس و توقف تولید تجهیزات و ارایه پشتیبانی از سوی تأمین‌کنندگان تجهیزات و رشد، توسعه شبکه ملی اطلاعات و تکامل فناوری‌های پهن باند همراه (نسل ۳ و ۴) به عنوان راهکار پایدار دسترسی یکپارچه به خدمات دیتا از ملزومات توسعه اینترنت پهن باند است.

دزفولی، حرکت در جهت تحقق اهداف چشم‌انداز ۲۰ساله، نهادینه‌سازی برای توسعه و تولید علم و تحقیقات، افزایش سهم تولید ناخالص ملی در تولیدات علمی، توسعه و تقویت جنبش نرم افزاری و تأکید بیشتر بر رویکردهای نوآورانه، تحقق رشد اقتصادی سریع، ثابت و پیوسته، کارآفرینی مفید و کاهش نرخ بیکاری، تعامل جهانی فعال در تمامی بخش‌ها و مشارکت مؤثر در اقتصاد جهانی، حمایت از کارآفرینی، فعالیت‌های نوآورانه و توسعه قابلیت‌های فنی و تحقیقاتی، تکیه بر مزیت‌های رقابتی و ایجاد مزیت‌های جدید، تقویت بخش‌های خصوصی و تعاونی به عنوان محرک‌های اصلی رشد اقتصادی، ارتقای قابلیت‌ها و توان بخش تعاونی و تسهیل دسترسی آن به منابع، اطلاعات و فناوری، و بهبود ارتباطات و توسعه، برقراری پیوندهای فنی، اقتصادی و مالی میان موسسات تعاونی، برآورده ساختن نیازها و خواسته‌های جوانان و فراهم ساختن بستر لازم برای مشارکت فعال آن‌ها در فعالیت‌های اجتماعی و مدیریت نخبگان از جمله دلایل توسعه پهن باند برشمرد.

به گفته وی، باتوجه به اطلاعات ارایه شده و براساس تجارب بین‌المللی، بخشی از اهداف اقتصاد مقاومتی با توسعه شبکه پهن باند محقق خواهد شد.

او با اشاره به تأثیر اینترنت پهن باند بر فرهنگ نیز گفت: با استفاده از این خدمت امکان اشاعه فرهنگ ایرانی و اسلامی به اقصی نقاط دنیا با افزایش دسترسی و سهولت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای تولید و توزیع محتوای فرهنگی و مذهبی، الگوی سبک زندگی اسلامی و ایرانی توسط علما، متخصصی و آحاد مردم فراهم و ارتقای فرهنگی جامعه از طریق افزایش میزان نشر و توزیع و همچنین سهولت دسترسی مقرون‌به‌صرفه به کتاب، انواع فیلم و محتواهای ویدئویی در حوزه‌های علمی، مذهبی، فرهنگی، سبک زندگی، انواع نواها و آواهای ملی، محلی، مذهبی و آثار هنری ممکن می‌شود.

دزفولی افزود: همچنین با بسط امکان توزیع گسترده پیامدهای ناشی از فرهنگ نامطلوب، توسعه آموزش در راستای رفع بدآموزی‌های فرهنگی و قانون‌گریزی در بستر انتقال پهن باند با استفاده از عکس، متن و ویدئو از توسعه فرهنگ نامطلوب جلوگیری می‌شود و با فراهم آوردن دسترسی به اینترنت پهن باند برای تمامی اقشار جامعه فارغ از موقعیت جغرافیایی و زمان در حوزه‌های آموزش، بهداشت و درمان و امنیت پایدار، زمینه‌های توسعه عدالت اجتماعی محقق می‌شود.

به گفته مدیرعامل ایرانسل، فراگیرترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین لایه دسترسی به شبکه ملی اطلاعات به وسیله شبکه اینترنت پهن باند ایرانسل فراهم می‌شود.

وی با اشاره به رشد در میزان درآمد بخش‌های مختلف اکوسیستم پهن باند همراه گفت: درحال حاضر بیش از 100 میلیارد برنامه کاربردی در سال در سطح دنیا دانلود می‌شود و اقتصاد برنامه‌های کاربردی بیش از 10 میلیارد یورو در سال تنها در اروپا درآمد ایجاد می‌کند.

وی درباره رشد در میزان درآمد بخش‌های مختلف اکوسیستم پهن باند همراه گفت: درحال حاضر بیش از ۱۰۰ میلیارد برنامه کاربردی در سال در سطح دنیا دانلود می‌شود و اقتصاد برنامه‌ای کاربردی بیش از ۱۰ میلیارد یورو در سال تنها در اروپا درآمد ایجاد می‌کند و در سال ۲۰۱۳، نزدیک به ۱٫۸ میلیون شغل تنها در بخش تولید محتوا و برنامه‌های کاربردی در جهان ایجاد شده است.

دزفولی افزود: افزایش نزدیک به ۱۸۱ درصدی درآمد تولیدکنندگان محتوا و برنامه‌های کاربردی به عنوان فعالان عرصه فرهنگ تا سال ۲۰۲۰ و افزایش ۲۲ درصدی سهم درآمد تولیدکنندگان محتوا و برنامه‌های کاربردی از کل درآمد ایجاد شده در اکوسیستم پهن باند همراه تا سال ۲۰۲۰ از دیگر ویژگی‌های آن است.

وی همچنین به افزایش 22 درصدی در سهم درآمد تولیدکنندگان محتوا و برنامه‌های کاربردی از کل درآمد ایجاد شده در اکوسیستم پهن باند همراه تا سال 2020 اشاره کرد.

دزفولی، اهداف کمی شبکه ملی اطلاعات را دسترسی کاربران ایرانی به پهنای باند 20 مگابیت بر ثانیه در شبکه ملی اطلاعات، پرداخت 80 درصد هزینه‌ها به صورت الکترونیکی، ارایه الکترونیکی صد درصد خدمات دولت به دولت، اتصال 60 درصد از خانوارها و تمامی کسب و کارها به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت تا پایان برنامه پنجم برنامه عنوان کرد.

به گفت وی، کسب رتبه دوم منطقه‌ای سرانه پهنای باند و سایر شاخص‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان برنامه، به دست آوردن سهم دو درصدی صنعتICTدر تولید ناخالص داخلی تا آخر برنامه و اتصال تمامی دستگاه‌ها به شبکه ملی را از ویژگی‌های راه‌اندازی این شبکه عنوان کرد.

دزفولی گفت: با افزایش باند پهن جهش در رشد تولید ناخالص ملی کشورتا پایان برنامه پنجم رخ خواهد داد بطوریکه باتوجه به اینکه افزایش 10 درصدی در ضریب نفوذ فناوری اطلاعات باعث افزایش تولید ناخالص ملی به میزان 4/1 درصد در کشورهای پیشرفته و 2/1 درصد در کشورهای توسعه یافته می‌شود، فراگیرترین و مقرون‌به‌صرفه ترین لایه دسترسی به شبکه ملی اطلاعات به وسیله شبکه اینترنت پهن باند ایرانسل فراهم می‌شود.

وی با اشاره به افزایش 132 درصدی در مصرف دیتا اعلام کرد مصرف ماهیانه دیتا در آبان ماه به بیش چهار هزار ترابایت رسیده است و این میزان مصرف در قیاس با دوره قبل از بهره‌برداری در شهرهای تحت پوشش اینترنت پهن باند بیش از 132 درصد رشد یافته است.

دزفولی افزود: سرعت انتقال داده در شبکه اینترنت پهن باند ایرانسل درحال حاضر به‌طور متوسط 15 برابر نسل قبلی است و 60 درصد از مشـتریان دیتا در 75 شهر در منـاطق تحت پوشش نسل سوم قرار دارند.

به گفته وی، درحال حاضر آبادان، آستارا، اراک، اردبیل، ارومیه، اسدآباد، اصفهان، اندیشه، اهواز، ایلام، بابل، بجنورد، بندر انزلی، بندرعباس، بوکان، بوشهر، بهارستان، بیرجند، تبریز، تهران، درگهان، دستگرد، دوگنبدان، دولت آباد، جلفا، خرم آباد، خوی، رشت، ری، زاهدان، زنجان، ساوه، سرعین، سقز، سمنان، سنندج، سهند، شاهین شهر، شهرکرد، شیبان، شیراز، طرقبه، طوس، فسا، قائم شهر، قروه، قزوین، قم، کرج، کرمان، کرمانشاه، گرگان، لاهیجان، لنگرود، مرودشت، مشهد، میامی، میاندوآب، همدان، یاسوج، یزد، امیرکلا، محمودآباد، نور، آستانه اشرفیه، رودبار قصران ، درود ، شهربابک، میانه، ایزد شهر، تنکابن، رویان، رامسر، کیش و شهر جدید صدرا تحت پوشش شبکه نسل سوم ایرانسل قرار دارند.

مدیرعامل ایرانسل گفت: تعداد شهرهای تحت پوشش نسل سوم اینترنت همراه ایرانسل تا اسفند ماه سال جاری با رشد 170 درصدی مواجه خواهد بود.

دزفولی درباره ویژگی‌های مودم‌های همراه نسل سوم و چهارم عرضه شده از سوی ایرانسل گفت: این مودم‌ها قابلیت اتصال به شبکه‌هایGPRS،EDGE،3G و4G، صفحه نمایشگر، پنل ارسال و دریافت پیام کوتاه، قابلیت اتصال به اینترنت از طریق کابلUSB، قابلیت اتصال به Wi-Fiو قابلیت اتصال به کارت حافظه را دارند و برخی از مدل‌های آن قابلیت اتصال به اینترنت از طریق کابلRj 45، قابلیت استفاده به عنوان شارژر موبایل و پنل مدیریت مصرف دیتا دارند.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود