پازل: پاکت میوه | جایزه هفته: ۳ دستگاه حافظه SSD ای‌دیتا

پازل: پاکت میوه | جایزه هفته: ۳ دستگاه حافظه SSD ای‌دیتا

اگر دوست دارید کمی فسفر بسوزانید و خود را برای یک هفته‌ی جدید آماده کنید، با زومیت و دویست‌وشصت‌وپنجمین قسمت از سری «پازل» همراه شوید.

به «پازل» ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ خوش آمدید! سری «پازل» به‌صورت هفتگی منتشر می‌شود. دویست‌وشصت‌وپنجمین قسمت از سری «پازل» شامل دو بخش است: پاسخ معمای ۲۶۴ و البته یک «پازل» جدید! با زومیت همراه باشید.

* * *

پازل شماره‌ی ۲۶۵ با حمایت آونگ برگزار می‌شود؛ این هفته به قید قرعه به ۳ نفر از میان افرادی که پاسخ صحیح را ارسال کرده باشند، یک دستگاه حافظه‌ی SSD ای دیتا با ظرفیت ۱۲۰ گیگابایت اهدا خواهد شد.

Adata SU650 120GB

* * *

پاسخ معمای شماره ۲۶۴

بله ممکن است. اولا باید توجه کنیم که هر کدام از نخ‌ها یکنواخت نمی‌سوزند؛ مثلا در مورد نخ A ممکن است نصف این نخ در یک ثانیه بسوزد و نصف دیگر آن در ۲۹ ثانیه؛ بنابراین ایده‌ی قطع کردن نخ‌ها نمی‌تواند کمکی به حل مسئله کند، چراکه ما هیچ اطلاعاتی در مورد چگونگی سوختن نخ‌ها نداریم. از طرفی می‌دانیم نخ A در ۳۰ ثانیه و نخ B در ۴۰ ثانیه به‌طور کامل می‌سوزد. اما نکته‌ی مهم برای حل این معما این است که تفاوتی نمی‌کند، هر کدام از این نخ‌ها از کدام سرشان شروع به سوختن کنند؛ نکته‌ی مهم این است که نخ‌ها در زمان ذکر شده می‌سوزند و در صورتی که هر یک از دو نخ را از دو سر آتش بزنیم، آن نخ در نصف زمان گفته شده می‌سوزد. مثلا فرض کنید دو سر نخ A را هم‌زمان آتش بزنیم، دقیقا از زمان آتش زدن تا لحظه‌ای که دو شعله به هم می‌رسند، ۱۵ ثانیه زمان طول می‌کشد.

بنابراین راه‌حل معما به این شکل خواهد بود:

دو سر نخ A و یک سر نخ B را هم‌زمان آتش می‌زنیم؛ دقیقا در لحظه‌ای که در نخ A دو شعله به هم می‌رسند، سر دیگر نخ B را آتش می‌زنیم.

تا لحظه‌ای که دو شعله در نخ A به هم میرسند ۱۵ ثانیه از زمان گذشته است و از طرفی هم نخ B به اندازه ی ۱۵ ثانیه سوخته است و تنها ۲۵ ثانیه ی دیگر خواهد سوخت؛ بنابراین اگر دقیقا در همین لحظه، سر دیگر نخ B را آتش بزنیم، از لحظه‌ی به هم رسیدن دو شعله در نخ A تا زمانی‌که نخ B کاملا می‌سوزد، بجای ۲۵ ثانیه، ۱۲.۵ ثانیه زمان نیاز است و در نتیجه مجموع سوختن دو نخ با روش ذکر شده ۲۷.۵ ثانیه خواهد بود.

این معما نسبتا ساده بود و در طرح آن از یک کتاب کمک گرفته شد.

* * *

بـرنـده

۵۳۶ نفر از کاربران در «پازل ۲۶۴ زومیت» شرکت کردند که ۱۶۸ نفر موفق به ارائه‌ی پاسخ صحیح شدند. اما ۵ برندگان خوش‌شانس این قسمت از پازل:

  • آقای محسن بابائی پردستی به آدرس ایمیل  mb*****3n@gmail.com
  • آقای علی رضایی به آدرس ایمیل rezaie*****8@gmail.com
  • آقای محمود جمالی به آدرس ایمیل jamali.ma******@gmail.com
  • آقای سعید جمالی به آدرس ایمیل saeed.ja******@gmail.com
  • آقای پوریا بهارلويی به آدرس ایمیل pooriaba******@gmail.com

* * *

معمای شماره ۲۶۵: شنبه ۱۸/خرداد/۱۳۹۸

سه پاکت به نام‌های A و B و C داریم و در این پاکت‌ها سه نوع میوه هلو، شلیل و زردآلو وجود دارد به طوری که این میوه‌ها به تعداد زیر در پاکت‌ها توزیع شده‌اند.

  • پاکت A شامل ۴۵ هلو , ۳۵ شلیل و ۴۰ زردآلو
  • پاکت B شامل ۴۵ هلو , ۳۰ شلیل و ۴۵ زردآلو
  • پاکت C شامل ۴۰ هلو , ۳۵ شلیل و ۴۵ زردآلو

در صورتی که به‌دنبال پاکت A باشیم حداقل (با خوش شانسی و در بهترین حالت) و حداکثر (با بدشانسی و در بدترین حالت) چه تعداد میوه باید از پاکت‌ها خارج شوند تا به‌طور قطعی مطمئن شویم پاکت A را یافته‌ایم؟

نکاتی که باید مورد توجه قرار دهید:

از بیرون پاکت‌ها نمی‌توانیم داخل آن‌ها را ببینیم و تنها راه ممکن این است که می‌توانیم میوه‌ها را یکی یکی از پاکت‌ها خارج کنیم و با بررسی آن‌ها در مورد آن پاکت اظهارنظر کنیم؛ ضمنا تنها در صورتی می‌توانیم پاکت بعدی را باز کنیم که نوع پاکت فعلی مشخص شده باشد.  

لطفا در پاسخ تنها دو عدد خواسته شده را ارسال کنید.

* * *

منبع طرح معما‌های سری «پازل» اینترنت نیست؛ اما در دنیای اینترنت، ممکن است پاسخ هر چیزی یافت شود. پس اگر جوابی در اینترنت یافتید، به دوستان خود احترام بگذارید و آن را منتشر نکنید. علاوه‌بر این، از آنجا که بخش نظرات مقاله‌های «پازل»، محل تبادل نظر و راهنمایی محسوب می‌شود، جهت احترام به حقوق خود و سایر کاربران، از ارسال نظرات غیرمرتبط خودداری کنید.

لطفاً پاسخ خـود را تنـها به ایمیل زیر ارسال کرده و از نوشتن پاسخ در بخش نظرات خودداری کنید.
اگـر قـصـد داریـد پاسـخ‌ خــود را ارسـال کنــید، لطـفـاً به مــوارد زیـر تـوجــه کنید:
آدرس ایمیل :ایمیل آدرس پازل  //  موضوع (Subject) ایمیل: Puzzle265
در بدنه ایـمیل نیـز پـاســخ مـــعما، نام، سن و شـماره تـمـاس خـود را درج کنـیـد.

تا ساعت ۱۲ ظهر روز پنجشنبه فرصت دارید به این معما پاسخ دهید. برای بهتر شدن «پـازل» نظرات و پیشنهادهای خود را درباره این بخش، حتماً با ما در میان بگذارید.

منبع زومیت

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید