پازل: خط و دایره | جایزه هفته: چهار دستگاه فلش‌درایو ADATA مدل UV131

پازل: خط و دایره | جایزه هفته: چهار دستگاه فلش‌درایو ADATA مدل UV131

اگر دوست دارید آخر هفته کمی فسفر بسوزانید و خود را برای کار آماده کنید، بخش «پازل» برای شماست. در بخش «پازل» معماهای متنوعی برای کاربران زومیت منتشر می‌شود. در ادامه با پنجاه و ششمین قسمت از سری «پـازل» همراه ما باشید.

بخش «پازل» به صورت هفتـگی و در روزهای جمعه منتشر می‌شود. پنجاه و ششمین قسمت از سری «پازل» همچون گذشته شامل دو بخش است: پاسخ معمای شماره پنجاه و پنج و یک «پازل» جدید! در ادامه با زومیت همراه باشید.

UV131پازل این هفته با حمایت شرکت آونگ برگزار می‌شود. این هفته به قید قرعه، به چهار نفر از کاربرانی که به پازل، پاسخ صحیح بدهند، فلش‌درایو ۱۶ گیگابایت ADATA مدل UV131 اهداء خواهد شد.

پاسخ معمای شماره پنجاه و پنج

پیش از انتشار پاسخ پازل، به کاربران جدید سری «پازل» خوش آمد گفته و از همراهی شما کاربران همیشگی و خوب زومیت تشکر می‌کنیم. اما پاسخ معما:

اگر به تصاویر الف و ب دقت کنیم، درخواهیم یافت که هر دو شکل، از ترکیب چند مربع و نیم‌دایره ایجاد شده‌اند. پس برای محاسبه مساحت هر کدام کافی است مساحت هر یک از اشکال را یافته و نتایج را با هم جمع کنیم.

Puzzle-55

شکل الف از یک مربع با طول ضلع ۶ واحد و دو نیم‌دایره با شعاع سه واحد تشکیل شده است؛ در نتیجه اگر عدد پی را برابر با ۳ فرض کنیم داریم:

  ۶۳ = مساحت مربع + مساحت یک دایره کامل = شکل الف

در مورد شکل ب نیز به همین صورت عمل می‌کنیم. مساحت شکل ب عبارت است از مجموع مساحت‌‌های مربعی به طول ضلع ۱۰ واحد (مربع قرمز رنگ) و دو نیم‌دایره به شعاع پنج واحد (نیم‌دایره‌های قرمز رنگ) منهای مجموع مساحت‌های مربعی به طول ضلع ۸ واحد (مربع سبز رنگ) و دو نیم‌دایره‌ به شعاع ۴ واحد (نیم‌دایره سبز رنگ). با فرض اینکه عدد پی برابر با ۳ باشد داریم:

۶۳ = ( مساحت دایره سبز رنگ + مساحت مربع سبز رنگ ) - ( دایره قرمز رنگ + مساحت مربع قرمز رنگ ) = شکل ب

با توجه به محاسبات انجام شده به این نتیجه می‌رسیم که مساحت هر دو شکل برابر هستند.

بر خود لازم می‌دانیم از مشارکت تک‌تک کاربران گرامی در سری «پازل» صمیمانه تشکر و قدردانی نماییم. توجه شما به زومیت و بخش «پازل» باعث افتخار ما است.

بـرنـدگـان

برندگان خوش‌شناس «پازل پنجاه و پنجم» عبارتند از:

خانم سمیه حسین‌پورخانم سمیه حسین‌پور ، ۲۳ ساله از تبریز، فارغ‌التحصیل  مهندسی کامپیوتر
آقای سید پیمان میرسلیمیآقای سید پیمان میرسلیمی، ۲۷ ساله از ساری، دانشجوی کارشناسی IT

همانگونه که پیش‌تر نیز اشاره شده بود، از طرف شرکت سونی‌موبایل، به هر نفر، یک دستگاه هدست بلوتوث مدل SBH 80 اهداء خواهد شد. ما نیز صمیمانه به برندگان پازل پنجاه و پنجم تبریک گفته و برایشان سلامتی و موفقیت آرزومندیم.

* * *

معمای شماره ۵۶: جمعه ۴/مهر/۱۳۹۳
(معمای هوش؛ سطح متوسط)

پازل پنجاه و ششم

به کمک سه خط مستقیم دایره بالا را به‌گونه‌ای به چند بخش تقسیم کنید که:
۱- جمع اعداد موجود در همه بخش‌ها باهم برابر باشند.
۲- خطوط از محدوده محیط دایره شروع شده و به محیط دایره نیز ختم شوند.
۳- خطوط می‌توانند یکدیگر را قطع کنند ولی نمی‌توانند از روی اعداد عبور کنند.
۴- پس از ترسیم خطوط، هیچ بخشی از دایره خالی از عدد نباشد.

منبع طرح معما‌های سری «پازل» اینترنت نیست؛ اما در دنیای اینترنت، ممکن است پاسخ هر چیزی یافت شود. پس اگر جوابی در اینترنت یافتید، به دوستانتان احترام گذاشته و آن را منتشر نکنید. علاوه بر این، از آنجا که بخش نظرات مقاله‌های «پازل»، محل تبادل نظر و راهنمایی محسوب می‌شود، جهت احترام به حقوق خود و سایر کاربران، از ارسال نظرات غیرمرتبط خودداری نمایید.

لطفاً پاسخ خـود را تنـها به ایمیل زیر ارسال و از نوشتن پاسخ در بخش نظرات خودداری نمایید.
اگر قصد داریـد پـاسـخ‌ خــود را ارسال کنــید، لــطفـاً بــه موارد زیــــر تـوجـه کنید:
ایمیل آدرس:puzzle[at]zoomit.ir  //  موضـوع (Subject) ایمیل: Puzzle 56
در بدنه ایمـیل نیز پـاسخ مـــعما، نــام، سن و شـمـاره تـماس خـود را درج نمـــایید.

تا ساعت ۱۲ ظهر روز پنجشنبه فرصت دارید که به این معما پاسخ دهید. برای بهتر شدن «پـازل» نظرات و پیشنهادهای خود را درباره این بخش، حتماً با ما در میان بگذارید.


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید