سامسونگ نسل بعدی تراشه‌های اگزینوس را با هسته‌های پردازشی سفارشی می‌سازد؟

دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
اگزینوس ۲۱۰۰
به‌نظر می‌رسد سامسونگ قصد دارد نسل بعدی تراشه‌های سفارشی مخصوص گوشی‌های هوشمند خود را با هسته‌های پردازشی اختصاصی عرضه کند.
تبلیغات

سامسونگ در سال جاری تصمیم گرفت از پردازنده‌های سری اگزینوس در گوشی‌های خانواده‌ی گلکسی S23 استفاده نکند. اکنون گفته می‌شود این شرکت در حال‌ کار روی پردازنده‌ی سفارشی جدیدی است که احتمالاً سال ۲۰۲۵ آماده خواهد شد.

به گزارش Androidauthority، سامسونگ در حال ساخت هسته‌ی پردازشی سفارشی جدیدی است و بدین‌منظور یکی از کارمندان سابق AMD را که مسئول توسعه‌ی پردازنده‌های شرکت مذکور بوده، به‌عنوان رهبر تیم توسعه‌ی تراشه‌ی جدید خود استخدام کرده است.

طبق گزارش‌های اخیر، غول فناوری کره‌ی جنوبی همچنین سعی دارد سرعت ساخت نسل بعدی پردازنده‌های سفارشی خود را افزایش دهد. شرکت مذکور تصمیم دارد تراشه‌ی جدید خود را که شاید گلکسی چیپ (Galaxy Chip) نامیده شود، تا سال ۲۰۲۵ آماده کند. سامسونگ احتمالاً از معماری‌های ARM در توسعه‌ی پردازنده‌ی بعدی خود استفاده خواهد کرد و البته فرایند ساخت این تراشه فعلاً در مراحل اولیه‌ قرار دارد.

از طرف دیگر، یکی از منابع خبری نزدیک به سامسونگ می‌گوید اگر همه‌ی برنامه‌ریزی‌های این شرکت طبق زمان‌بندی‌های انجام‌شده پیش برود، تراشه‌های سفارشی جدیدش تا سال ۲۰۲۷ در گوشی‌های هوشمند آن مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

بازگشت سامسونگ به جمع شرکت‌های سازنده‌ی تراشه‌های سفارشی

سامسونگ درحال‌حاضر برای ساخت همه‌ی پردازنده‌های سری اگزینوس از هسته‌های ARM استفاده می‌کند، اما توسعه‌ی هسته‌های سفارشی از نظر تئوری باعث افزایش قدرت پردازشی و کاهش مصرف انرژی تراشه‌های آینده‌ی آن خواهد شد. درواقع کوالکام با هسته‌های Oryon آینده‌ی خود همین مسیر را در پیش گرفته است و انتظار می‌رود این فناوری در تراشه‌های مخصوص کامپیوترهای شخصی و در نهایت در سیستم-روی-چیپ‌های مخصوص گوشی‌های هوشمند مورد استفاده قرار گیرد.

این اولین‌بار نیست که سامسونگ سعی دارد هسته‌ی پردازشی سفارشی جدیدی برای گوشی‌های هوشمند توسعه دهد، زیرا قبلاً در فاصله‌ی بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ از هسته‌های سفارشی Mongoose در تراشه‌های اگزینوس استفاده کرده است. البته این شرکت تیم توسعه‌ی هسته‌های پردازشی سفارشی خود را در سال ۲۰۱۹ منحل و از سال ۲۰۲۱ از هسته‌های ARM استفاده کرد.

اگزینوس ۹۹۰ آخرین تراشه‌ی سامسونگ است که از هسته‌های پردازشی سفارشی این شرکت بهره می‌برد. امتیاز بنچمارک این سیستم-روی-چیپ در بخش عملکرد تک‌هسته‌ای، قدرت پردازشی مشابه عملکرد تک‌هسته‌ای Snapdragon 865 را نشان می‌دهد اما در سایر بخش‌ها نسبت‌ به رقیب خود عملکرد ضعیف‌تری داشت.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات