تاثیرات هاوینگ بر قیمت لایت کوین از نگاه صرافی ارز دیجیتال همتاپی

چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۵
مطالعه 7 دقیقه
این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و زومیت هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد
در دنیای پر سرعت ارزهای دیجیتال، رویدادهایی مانند هاوینگ لایت کوین توجه علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جلب می‌کند.
تبلیغات

در هاوینگ لایت کوین پاداش شبکه نصف می‌شود اما جزئیات این رویداد بیشتر از این‌هاست.

می دانیم که درک چنین رویدادهایی شاید تا حدودی دشوار باشد؛ اما دانستن آن‌ها مهم است. ما در این مقاله درباره هاوینگ لایت کوین صبحت خواهیم کرد و مکانیزم آن را برای شما شرح خواهیم داد. در ادامه نیز تاثیرات هاوینگ لایت کوین بر قیمت آن را بررسی کرده و درباره استراتژی مناسب در زمان هاوینگ لایت پیشنهاداتی ارائه خواهیم داد.

مقدمه ای بر لایت کوین و هاوینگ

لایت کوین یک ارز دیجیتال محبوب است که در اکوسیستم ارزهای دیجیتال از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. همانطور که فعالان بازار ارزهای دیجیتال بیت کوین را طلای دیجیتال می‌نامند به لایت کوین هم لقب نقره را داده‌اند.

لایت کوین بعد از رونمایی در سال 2011، خیلی سریع به یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های کریپتو تبدیل شد. در حال حاضر، این رمز ارز با مارکت کپ 7 میلیارد دلاری، بین 100 پروژه ارز دیجیتال برتر رتبه 10 را در اختیار دارد. علاوه بر این، قیمت لایت کوین به عنوان توکن بومی این شبکه نیز طی چند ماه اخیر، رشد قابل توجهی داشته است. برای اطلاع از آخرین اخبار تحلیل لایت کوین و قیمت لایت کوین به این صفحه مراجعه کنید.

این ارز دیجیتال به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردش نسبت به بیت کوین اهمیت زیادی پیدا کرد. یکی از این ویژگی‌ها زمان تولید بلاک سریع‌تر است. لایت کوین در مقایسه با بیت کوین زمان تولید بلاک سریع‌تری دارد. مدت زمان ایجاد بلاک بیت کوین تقریباً 10 دقیقه تعیین شده است، در حالی که مدت زمان ایجاد بلاک در لایت کوین حدود 2.5 دقیقه است که این اختلاف عمدتاً به دلیل تفاوت در پروتکل‌های بیت کوین و لایت کوین است.

همانند بیت کوین، یکی از ویژگی‌های تعیین‌کننده لایت کوین مکانیزم هاوینگ لایت کوین است. هاوینگ لایت کوین به فرآیند نصف شدن پاداش استخراج اشاره دارد. این نصف شدن پاداش‌ها بعد از استخراج هر 840,000 بلوک اتفاق می‌افتد که تقریبا هر چهار سال یک بار رخ می‌دهد.

مکانیزم هاوینگ لایت کوین چگونه است؟

برای درک بهتر هاوینگ لایت کوین، آشنایی با اصول استخراج این ارز دیجیتال ضروری است. به طور خلاصه فرآیند استخراج لایت کوین به گونه‌ای است که ماینرها از قدرت محاسباتی خود برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و اضافه کردن آنها به شبکه بلاک چین استفاده می‌کنند و در نهایت تعداد مشخصی لایت کوین (LTC) را به عنوان پاداش به دست می‌آورند.

همانطور که گفتیم بعد از هاوینگ شبکه لایت کوین پاداش ماینرها نصف می‌شود. پاداش اولیه این شبکه در ابتدا 50 لایت کوین در هر بلوک بود. پس از هاوینگ اول در سال 2015 پاداش هر بلوک به 25 لایت کوین کاهش یافت و نهایتا پس از هاوینگ دوم در سال 2019 به 12.5 لایت کوین در هر بلوک تبدیل شد. بدین ترتیب، در هاوینگ بعدی لایت کوین پاداش ماینرها به 6.25 لایت کوین کاهش می‌یابد.

هاوینگ بخشی جدایی ناپذیر از سیاست پولی لایت کوین است که هدف آن کنترل تورم و طولانی کردن توزیع 84 میلیون لایت کوین در گردش است. زمان رخداد هر هاوینگ لایت کوین در جدول زیر آمده است:

زمان رویداد هاوینگ لایت کوین

پاداش هر بلاک لایت کوین

هاوینگ اول

۲۵ اوت ۲۰۱۵-۳۰ شهریور ۱۳۹۴

۲۵

هاوینگ دوم

۵ اوت ۲۰۱۹-۱۴ مرداد ۱۳۹۸

۱۲.۵

هاوینگ سوم

۳ اوت ۲۰۲۳-۱۲ مرداد ۱۴۰۲

۶.۲۵

جدول زمانی هاوینگ لایت کوین- منبع: سایت صرافی ارز دیجیتال همتاپی

پیش بینی می‌شود هاوینگ بعدی لایت کوین در تاریخ 3 اوت 2023 (12 مرداد 1402) رخ دهد.

بر اساس یک اصل اساسی در علم اقتصاد، وقتی عرضه یک دارایی کاهش می‌یابد در حالی که تقاضا ثابت می‌ماند (یا افزایش می‌یابد)، این رویداد منجر به افزایش قیمت می‌شود. این اصل اقتصادی در لایت کوین هم وجود دارد. اما تاثیرات هاوینگ لایت کوین بر قیمت آن در گذشته چطور بوده است؟

بررسی قیمت لایت کوین قبل و بعد از هاوینگ اول:

قبل از هاوینگ اول، لایت کوین یک دوره انتظار و حدس و گمان را تجربه کرد. همانطور که در نمودار مشاهده می‌شود از اواخر سال 2013 قیمت لایت کوین کاهش قابل توجهی را تجربه کرده است و اولین هاوینگ لایت کوین در سال 2015 به نوعی این روند نزولی را متوقف کرد. از اواخر سال 2013 تا سه ماه قبل از هاوینگ اول قیمت لایت کوین تا سطح 1.5 دلار کاهش یافت؛ اما پس از آن قیمت این ارز دیجیتال، البته تا یک ماه قبل از هاوینگ اول وارد روند صعودی و تا محدوده 9.5 دلار پیشرفت کرد.

هاوینگ اول لایت کوین در تاریخ 25 اوت سال 2015 رخ داد و برخلاف انتظار قیمت لایت کوین در ابتدا رشد شدیدی را تجربه نکرد و تنها با نوسانات اندکی مواجه شد؛ البته حدود دو ماه بعد از هاوینگ در اثر یک پامپ انفجاری قیمت لایت کوین حدود 350 درصد یعنی از 2 دلار تا 7 دلار رشد کرد اما در کمتر یک هفته به محدوده‌ی قبلی خود بازگشت.

جالب اینجاست که حدود 30 درصد از این جهش قیمت تنها در یک روز معاملاتی (30 اکتبر 2015 - 8 آبان 1394) اتفاق افتاده است. این رویداد با افزایش قیمت 250 درصدی بیت کوین از 200 دلار به 500 دلار همزمان بود. به طور کلی اکتبر 2015 ماه درخشانی برای بازار ارزهای دیجیتال بود و ارزش کل بازار از 5 میلیون دلار به 7 میلیون دلار افزایش یافت.

در میانه هاوینگ یعنی در سال 2017 همزمان با رشد بازار ارزهای دیجیتال قیمت لایت کوین اوج قیمت جدیدی (380 دلار) را ثبت کرد.

بررسی قیمتLTC قبل و بعد از هاوینگ دوم:

همانند هاوینگ اول، قبل از هاوینگ دوم نیز قیمت لایت کوین در یک روند نزولی قرار داشت. در آن زمان شرایط به گونه‌ای رقم خورد که قیمت از حدود 170 دلار (اواسط سال 2018) به محدوده 20 دلار (اوخر سال 2018) کاهش یافت. اما از اوایل سال 2019 وارد روند صعودی شد و توانست تا قبل از هاوینگ دوم به سقف 160 دلار برسد. پس از آن قیمت LTC تا پس از رویداد هاوینگ دوم در روند نزولی قرار گرفت و این روند تا اواخر سال 2019 همچنان ادامه داشت و کف قیمت 40 دلار را ثبت کرد.

اما از اوایل سال 2020 قیمت وارد روند صعودی شد و تا قیمت 80 دلار پیش رفت. همانند میانه هاوینگ اول لایت کوین در میانه هاوینگ دوم سال (2021)همزمان با رشد بازار ارزهای دیجیتال اوج قیمت جدیدی را (416 دلار) ثبت کرد.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که این نوسان قیمت‌ها آنی نبودند و عوامل متعدد دیگری از جمله شرایط کلی بازار نقش مهمی را ایفا کردند. اما اثرات هاوینگ لایت کوین هم در قیمت مشهود بوده است.

استراتژی مناسب برای خرید لایت کوین در هاوینگ لایت کوین

به طور کلی با یک متغییر نمی‌توان قیمت یک دارایی را پیش‌بینی کرد. پس باید به اصول سرمایه گذاری پایبند باشیم. روندهای گذشته حاکی از افزایش قیمت پس از هاوینگ است که احتمالا امکان کسب سود بالقوه‌ای را فراهم می‌کند.

با این حال، بازارهای ارزهای دیجیتال بسیار پرنوسان است و باید مراقب باشید که ریسک‌ها را به درستی مدیریت کنید. روش‌هایی مثل ایجاد یک سبد متنوع و تعیین حد ضرر و زیان از اجزای حیاتی یک استراتژی سرمایه‌گذاری صحیح در این زمینه هستند.

در ادامه درباره استراتژی مناسب قبل و بعد از هاوینگ لایت کوین صحبت خواهیم کرد.

سرمایه گذاری قبل از هاوینگ لایت کوین:

قبل از هر هاوینگ، سرمایه گذاران باید تحقیق و تحلیل دقیقی انجام دهند. با بررسی داده‌های تاریخی از هاوینگ های قبلی لایت کوین، می‌توان به بینش‌های ارزشمندی در مورد روندهای بازار لایت کوین دست یافت.

همانطور که در نمودار مشاهده می‌شود در سال 2014 قیمت لایت کوین کاهش قابل توجهی را تجربه کرده است و اولین هاوینگ لایت کوین در سال 2015 به نوعی ترمز برای روند نزولی به حساب می‌آید.

به طور مشابه، در سال 2019 نیز قیمت لایت کوین قبل از هاوینگ دوم در یک روند نزولی بود و پس از آن ادامه داشت و پامپ‌های کمتری را نسبت به میانه هاوینگ به ثبت رساند. با توجه به این رویدادهای تاریخی می‌توان نتیجه گرفت که این امکان وجود ندارد که یک الگوی تاریخی مناسب کشف کرد و بر اساس آن تصمیم گرفت. قبل از دو هاوینگ قبلی قیمت لایت کوین نزولی بوده است. اما آيا هاوینگ بعدی از این الگو پیروی خواهد کرد؟

سرمایه گذاری بعد از هاوینگ لایت کوین

اما بعد از هاوینگ باید چه کاری انجام داد؟ پس از هاوینگ لایت کوین، سرمایه گذاران باید صبر داشته باشند و حرکات بازار را به دقت زیر نظر داشته باشند. داده‌های تاریخی از هاوینگ های قبلی نشان می‌دهد که الگوی مشخصی وجود ندارد.

با این حال، در هاوینگ 2015 قیمت لایت کوین پس از رویداد هاوینگ صعودی نبود. اما بعد از دو ماه یک جهش 80 درصدی در قیمت رخ داد. در هاوینگ 2019 نیز قیمت لایت کوین نزولی بود و تنها حدود یک ماه پس هاوینگ شاهد یک افزایش قیمت 11 درصدی از 72 دلار به 80 دلار بودیم.

نکاتی برای سرمایه گذاری قبل و بعد از هاوینگ لایت کوین

انجام تحقیق کامل: برای درک روند بازار و تغییرات بالقوه قیمت، عملکرد تاریخی هاوینگ های قبلی لایت کوین را مطالعه کنید.

حرکات بازار را رصد کنید: از نوسانات قیمت لایت کوین مطلع باشید و برای نوسانات احتمالی پس از هاوینگ آماده باشید.

چشم انداز بلندمدت داشته باشید: رویکرد سرمایه گذاری صبورانه و بلندمدت را اتخاذ کنید. عدم توجه به نوسانات مقطعی و انتخاب درست بر اساس فاکتورهای بنیادی یک استراتژی امن است که می‌توانید اتخاذ کنید.

چشم انداز بلندمدت داشته باشید: رویکرد سرمایه گذاری صبورانه و بلندمدت را اتخاذ کنید. عدم توجه به نوسانات مقطعی و انتخاب درست بر اساس فاکتورهای بنیادی یک استراتژی امن است که می‌توانید اتخاذ کنید.

مدیریت ریسک: سبد سرمایه گذاری خود را متنوع کنید و اهداف واقع بینانه را برای مدیریت موثر ریسک تعیین کنید.

همچنین توصیه می‌کنیم از روندهای بازار آگاه باشید و در کنار آن پیشرفت‌های فناوری و اخباری که می‌توانند بر قیمت لایت کوین تأثیر بگذارند را دنبال کنید.

ریسک‌های وجود هاوینگ لایت کوین

هاوینگ لایت کوین می‌تواند همواره مزایا و معایب خودش را داشته باشد و همراه با ریسک های مثبت و منفی باشد. همانطور که در بخش قبل گفتیم افزایش قیمت لایت کوین می‌تواند یکی از جنبه های مثبت هاوینگ لایت کوین باشد. با این حال، این خطر نیز وجود دارد که قیمت‌ آن‌طور که انتظار می‌رود افزایش نیابد یا حتی به دلیل نوسانات بازار یا سایر عوامل خارجی شاهد کاهش قیمت باشیم.

جنبه دیگری که باید در نظر گرفت تأثیر هاوینگ لایت کوین بر ماینرها است. پاداش‌های کاهش یافته ممکن است استخراج را برای برخی ماینرها بدون سود کند، به‌ویژه آن‌هایی که هزینه‌های عملیاتی بالاتری دارند. این اتفاق باعث خروج آن ها از شبکه می‌شود. این خروج ماینرها از شبکه، منجر به کاهش امنیت شبکه خواهد شد.

جمع بندی

اکنون همگی می‌دانیم که هاوینگ لایت کوین رویداد مهمی است که به طور بالقوه بر قیمت لایت کوین، جامعه ماینرها و پویایی کلی بازار تأثیر می‌گذارد. در حالی که اتفاقاتی تاریخی خبر از نبود الگوی مشخص قبل و بعد از هر هاوینگ می‌دهد، اما مهم است که بین خوش‌بینی و ارزیابی دقیق ریسک‌ها تعادل برقرار کنیم.

ذکر این نکته ضروری است که تصمیم‌گیری صرفا بر اساس داده‌های تاریخی نمی‌تواند قابل اتکا باشد و شرایط روز بازار و اتفاقات جانبی هم می‌تواند بر قیمت یک دارایی تاثیر بگذارد.

برای اطلاع از آخرین مطالب اموزشی، خبری و تحلیل لایت کوین به سایت صرافی همتاپی مراجعه کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات