تأیید هویت کاربران؛ دیواری امن دور «دیوار»

دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
امنیت کاربران دیوار بیش از گذشته می‌شود.
تبلیغات

در سال‌های گذشته، شما می‌توانستید بدون نیاز به کد ملی یا کارت شناسایی معتبر هر تعداد که می‌خواستید سیم‌کارت‌ اعتباری بخرید. این موضوع راهی برای آزاررسانی و مزاحمت‌های فراوانی شده بود و بسیاری از شهروندان که از آزار آزارگران به‌ستوه آمده بودند یا سودجویان با استفاده از سیم‌کارت‌های بی‌نام‌و‌نشان کلاهشان را برداشته بودند، به سرگردانی سیم‌کارت‌های بی‌هویت موجود در بازار اعتراض کردند.

بااین‌حال در چند سال اخیر، شاهد ازکارافتادن سیم‌کارت‌های بی‌نام‌و‌نشان بوده‌ایم؛ اگرچه هنوز سیم‌کارت‌های بی‌هویت به‌طورکامل از بین نرفته‌اند. هنوز کلاه‌برداران و سودجویان بسیاری هستند که با یک کد ملی، ده‌ها و چه‌بسا صدها شماره همراه دارند و این مسئله باعث شده است تا همچنان مزاحمت‌ها و کلاه‌برداری‌های مختلفی با سیم‌کارت‌ها صورت گیرد.

پلتفرم‌های آنلاین نیز اگرچه حالا دیگر در زندگی شهروندان نقش بسزایی ایفا می‌کنند و زندگی دیگر بدون استفاده از آن‌ها تصور‌کردنی نیست، برخی از سودجویان هم هستند که با سوءاستفاده از امکانات این پلتفرم‌ها، به‌دنبال تحصیل مال نامشروع یا آسیب‌رساندن به کاربران و شهروندان دیگر باشند. بنابراین، پلتفرم دیوار تصمیم گرفته است تا به‌کمک کاربران خود، صرفاً در روند ثبت آگهی‌های خود تغییراتی ایجاد کند.

یکی از اقدامات دیوار برای بهبود فضای کسب‌وکار و جلوگیری از کلاه‌برداری و آزار سودجویان، تأیید هویت کاربرانی است که تصمیم گرفته‌اند با انتشار آگهی در دیوار، از خدمات این پلتفرم استفاده کنند.

مزایای تأیید هویت دیوار

براساس پژوهش‌هایی که در بین کاربران دیوار انجام شده است، «تأیید هویت» درخواست عموم آن‌ها است. با تأیید هویت، امنیت معاملات دیوار برای خریداران و فروشندگان افزایش و ریسک کلاه‌برداری کاهش می‌یابد. در‌واقع، تأیید هویت در دیوار باعث افزایش ضریب امنیت کاربران در فضای معاملات، افزایش کیفیت آگهی، کاهش مزاحمت در چت و جلوگیری از ورود دوباره کلاه‌برداران و آزارگران می‌شود.

چرا تأیید هویت را انجام دهیم؟

تأیید هویت کاربران با کد ملی مانعی بر سر راه کلاه‌برداران و آزارگران است؛ زیرا این افراد هستند که با شماره‌های مختلف حساب کاربری متفاوت می‌سازند و هربار با بسته‌شدن حساب کاربری‌شان، با شماره جدید حساب جدید باز و از خدمات ارائه‌شده سوءاستفاده می‌کنند. با تأیید هویت، کلاه‌برداران و سودجویان دیگر جایی در دیوار نخواهند داشت و کاربر می‌تواند با اعتماد و امنیت بیشتری از خدمات استفاده کند.

تأیید هویت در دیوار چگونه انجام می‌شود؟

کد ملی شما با حفظ محرمانگی برای تأیید هویت و تطبیق با شماره موبایلتان نیاز است. کد ملی شما به‌همراه شماره موبایل از سامانه شاهکار استعلام و درصورت تطبیق آن با کد ملی مالک شماره موبایل، تأیید هویت انجام می‌شود. کد ملی فقط برای تأیید هویت افراد دریافت می‌شود و در هیچ صفحه‌ای نمایش داده نمی‌شود.

اگر سیم‌کارت به نام من نباشد، تأیید هویت چگونه انجام می‌شود؟

افرادی که سیم‌کارت به نام آن‌ها نیست، باید تغییر مالکیت سیم‌کارت را انجام دهند. برای تغییر مالکیت، مالک فعلی سیم‌کارت باید با همراه داشتن پوکه سیم‌کارت و سیم‌کارت و کارت شناسایی معتبر و خریدار با همراه داشتن مدارک شناسایی معتبر و آدرس کامل پستی و کدپستی ۱۰ رقمی آخرین محل سکونت، به نمایندگان فروش اپراتور تلفن‌همراه یا دفاتر پیشخوان بروند.

توجه کنید که حضور خریدار و فروشنده برای تغییر مالکیت الزامی است؛ مگر در‌صورت داشتن نسبت درجه‌یک. جزئيات نحوه تغییر مالکیت ایرانسل و همراه اول و رایتل در وب‌سایت‌های این اپراتورها موجود است.

همچنین، دارندگان سیم‌کارت شرکتی یا حقوقی‌ای که از حساب کاربری فروشگاهی یا پنل املاک استفاده می‌کنند، نیازی به احراز هویت دوباره ندارند. دیگر کاربران که به‌صورت شخصی در دیوار فعالیت می‌کنند، نیز باید با تماس با مرکز پشتیبانی دیوار درباره ادامه فرایند پشتیبانی دیوار راهنمایی بگیرند.

کلاه‌برداران جایی نخواهند داشت!

دیوار برای حفظ سلامت پلتفرم و جلب رضایت کاربران به‌دنبال کاهش دسترسی کلاه‌برداران و آزارگران به خدمات این پلتفرم است و در آینده نزدیک، تأیید هویت برای همه کاربران آگهی‌گذار الزامی خواهد شد. برای تأیید هویت در دیوار، کافی است در زمان ثبت آگهی جدید خود، شماره موبایل و کد ملی‌‌تان را وارد کنید و بعد از تأیید مطابقت، آگهی خود را منتشر کنید.

بنابراین در‌صورتی‌که هنوز فرایند تأیید هویت را انجام نداده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم هرچه‌سریع‌تر آن را انجام دهید تا فضای دیوار امن‌تر از گذشته شود. به‌بیان دیگر، تأیید هویت در دیوار باعث می‌شود که کلاه‌برداران و آزارگران در این پلتفرم جایی نداشته باشند!

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات