۸ قدم جهت برنامه‌ریزی تعطیلات نوروزی دلخواه شما با دیجی کالا

جمعه ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
نوروز تعطیلاتی است که می‌توان با بودن در کنار خانواده آن را لذت بخش‌تر کرد. همچنین می‌توان موقعیت‌هایی ایجاد کرد تا این زمان با برنامه‌ریزی به بهترین شکل سپری شود.
تبلیغات

با برنامه‌ریزی می‌توانید کارهای مختلفی را در این مدت انجام دهید؛ از بازی‌های کامپیوتری و مجازی گرفته تا درس خواندن و سفر رفتن و سرگرمی‌هایی که با خانواده می‌توان انجام داد. پس در ادامه همراه ما با چند پیشنهاد برای برنامه‌ریزی تعطیلات نوروزی دلخواه باشید.

  • دید و بازدید

یکی از سنت‌های دیرینه ما ایرانی‌ها دید و بازدیدهای نوروزی است. اگرچه کرونا مدت طولانی است که مهمان خانه همه ما شده و همه افراد را در جهان درگیر کرده است؛ اما می‌توانید این دید و بازدیدها را محدودتر کنید یا آن‌ها را در فضای باز انجام دهید. تنها ماندن در خانه موجب کسل شدن و خسته کننده شدن تعطیلات می‌شود. معمولاً بچه‌ها دید و بازدیدهای عید نوروز را دوست دارند. در نوروز 1401 با رفت‌و‌آمد می‌توانید روابط اجتماعی بیشتری را در سال نو به بچه‌ها آموزش بدهید. بهتر است برای خسته نشدن این دید و بازدیدها کوتاه‌تر شده و در آن‌ها از بازی هم برای کودکان استفاده شود.

  • رفتن به سفر

سفر کردن در نوروز و برنامه‌ریزی برای آن همواره لذت بخش است. می‌توانید به مناطق خوش آب‌و‌هوا بروید و از طبیعت برای انرژی گرفتن و شروع مجدد کار خود در سال جدید کمک بگیرید. سفر رفتن برای افراد شاغل بسیار ضروری بوده و قبل از رفتن از بچه‌ها هم نظر خواهی کنید که دوست دارند به کدام منطقه سفر کنند.

  • چیدن سفره هفت سین با بچه‌ها

هر سال خانواده‌های ایرانی به چیدن سفره هفت سین پیش از رسیدن سال نو می‌پردازند. پس نگاهی به تقویم 1401 انداخته و ببینید که در تقویم روز یا آنلاین شروع سال در چه روز و ساعتی است تا از چیدن سفره هفت سین جا نمانید. بچه‌ها چیدن سفره را دوست دارند و شما با این کار می‌توانید آیین و رسوم ایرانی را به آن‌ها آموزش بدهید. به این صورت آن‌ها با این نمادها آشنا خواهند شد. این کار را می‌توانید با بازی هم انجام دهید. برای مثال تخم مرغ رنگ کنید یا اسامی هفت سین و معنای آن‌ها را روی تخم مرغ بنویسید.

  • کاشتن سبزه

یکی دیگر از کارهایی که بهتر می‌توانید تعطیلات خود را سپری کنید انجام فعالیت‌های لذت بخش است. کاشتن سبزه یکی از این موارد است که باید برای آن برنامه‌ریزی کنید. به جای آنکه سبزه بخرید، تهیه سبزه را به کودکان آموزش بدهید. دستورالعمل کاشت دانه‌ها را به کودکان بیاموزید و مسئولیت رشد دانه‌ها را به او واگذار کنید. این کار تأثیر خوبی در روحیه و خلاقیت کودکان خواهد گذاشت.

  • لذت بردن از طبیعت

بهار زمان بسیار خوبی برای لذت بردن از طبیعت است. شما می‌توانید به پارک بروید و با بچه‌ها بازی کنید. با توجه به اینکه خانواده‌ها نمی‌توانند مدت زمان زیادی را در طول سال به تفریح بپردازند، بهتر است برای تعطیلات نوروزی این برنامه‌ریزی را داشته باشند. روزهایی را به گردش در طبیعت اختصاص بدهید و اگر نمی‌توانید سفر کنید؛ یک سفر چند ساعته تنها به اطراف شهر داشته باشید و صبحانه و نهار را در طبیعت صرف کنید و در انتهای شب به منزل برگردید.

  • هدیه دادن و هدیه گرفتن

در این زمان یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید آن است که برای اعضای خانواده خود عیدی بگیرید. از کودک خود هم بخواهید یک هدیه را برای هریک از اعضای خانواده مانند کاردستی، نقاشی، تخم مرغ رنگ شده و غیره تهیه کند تا فقط به فکر عیدی گرفتن نباشد و سنت هدیه دادن را هم یاد بگیرد. بچه‌ها با این کار یاد می‌گیرند که آن‌ها هم می‌توانند کاری برای دیگران انجام دهند و همیشه نباید ه منتظر محبت از طرف دیگران باشند. علاوه بر این، به کودک خود روش درست پول خرج کردن و پس انداز کردن را هم یاد بدهید تا عیدی‌های خود را هدر ندهد و پولش را جمع کند و زمانی که به مقدار کافی رسید با آن برای خودش وسایلی را که نیاز دارد؛ تهیه کند.

  • خرید کردن

برای آنکه بتوانید از بودن در کنار هم لذت ببرید می‌توانید برای تعطیلات نوروزی برنامه خرید را قرار بدهید. تنهایی خرید نروید و کودکان را هم با خود ببرید. خرید می‌تواند فرصتی باشد تا بودجه مالی خود را بیشتر بررسی کرده و برای آن برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید. بهتر است در خرید کودکان را هم مشارکت بدهید و از آن‌ها سؤال بپرسید. با بردن کودکان به خرید، آن‌ها را با شیوه درست خرید کردن و انتخاب جنس مناسب آشنا کرده و مصرف صحیح بودجه خانواده را نیز به آن‌ها آموزش خواهید داد.

  • انجام بازی دسته جمعی

در تعطیلات نوروز برای انجام بازی‌های دسته جمعی برنامه‌ریزی کنید. این کار جمع‌های خانوادگی را صمیمی‌تر می‌کند و برای کودکان هم لذت بخش‌تر خواهد بود. این بازی‌ها باید حالت دوستانه و صمیمی داشته باشد و از بازی‌های خانوادگی بیشتر استفاده شود که همه اعضا در آن‌ها مشارکت کنند. بازی‌هایی مانند اسم فامیل، پانتومیم، مافیا، پنج دقیقه و غیره بازی‌هایی سرگرم کننده و در عین حال فان هستند که زمان شادی را برای شما به همراه خواهند داشت.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات