تحصیل در بهترین دانشگاه‌های ترکیه با مؤسسه آوام

یک‌شنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
مطالعه 7 دقیقه
مؤسسه معتبر آوام، یکی از معدود مؤسسات مهاجرتی که دارای مجوز رسمی و قانونی مهاجرت است.

مؤسسه آوام دارای چندین سال سابقه در زمینه مهاجرت و اخذ اقامت است. علاوه بر این، مؤسسه مهاجرتی آوام دارای دو شعبه رسمی در تهران و شیراز است. متقاضیان می‌توانند جهت بهره‌مندی از خدمات این مؤسسه به‌صورت حضوری به شعبات آن مراجعه نمایند. این مؤسسه دارای تیمی مجرب و خبره از وکلا و مشاورین است که کارهای اخذ ویزا را در کمترین زمان انجام می‌دهند.

ترکیه، یکی از معدود کشورهایی است که هم در آسیا و هم در اروپا واقع شده است. این کشور را می‌توان به‌عنوان پلی میان آسیا و اروپا در نظر گرفت. مهاجرت به ترکیه راه‌های گوناگونی دارد که متقاضیان می‌توانند با توجه به شرایطی که دارا هستند، یکی از آن‌ها را انتخاب نمایند. کشور ترکیه یکی از کشورهای پیشرفته و مدرن است که نظام آموزشی باکیفیتی داشته و دانشگاه‌های معتبری را در خود جای داده است. به همین علت اکثر دانشجویان بین‌المللی این کشور را برای ادامه تحصیلات خود انتخاب می‌کنند.

تحصیل در ترکیه، بر خلاف کشورهای اروپایی هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه و پایینی دارد. متقاضیان جهت تحصیل در دانشگاه‌های برتر این کشور باید در آزمون ورودی آن‌ها شرکت نمایند و نمره قبولی را کسب کنند. تحصیل در ترکیه هم به زبان ترکی و هم به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است؛ اما هزینه‌های تحصیل به زبان ترکی کمتر از زبان انگلیسی است. متقاضیان مهاجرت تحصیلی برای آگاهی از شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه، شرایط تحصیل در ترکیه، بورسیه‌های تحصیلی ترکیه، مدارک لازم جهت اخذ ویزا ترکیه و... این مطلب را مطالعه نمایند.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

یکی از روش‌های مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل است. متقاضیان می‌توانند در تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل نمایند. تحصیل در این مقاطع هم به زبان ترکی و هم به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است. به‌طور کلی، تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه، لازمه داشتن دیپلم ۱۲ ساله و مدرک زبان ترکی با انگلیسی است. متقاضیان با شرکت و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه، در دانشگاه مورد نظرشان تحصیل نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه نزدیک به ۴ سال به طول می‌انجامد. متقاضیان به شرط قبولی در آزمون ورودی دانشگاه، می‌توانند در رشته‌های مختلف تحصیل نمایند. به‌طور کلی، دانشگاه‌های ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. دانشگاه‌های دولتی ترکیه شهریه کمتری را از دانشجویان دریافت می‌کند؛ اما دانشگاه‌های خصوصی این کشور شهریه‌های بیشتری از دانشجویان می‌گیرد. متقاضیان در این مقطع اجازه ۱۰ ساعت کار در هفته را دارا هستند تا بتوانند از پس هزینه‌های زندگی و تحصیل برآیند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه در برخی از مواقع نیازی به آزمون ورودی ندارد؛ اما ممکن است برخی رشته‌های تحصیلی در دانشگاه نیاز به آزمون ورودی داشته باشند. تحصیل در این مقطع هم به زبان ترکی و هم انگلیسی امکان‌پذیر است و تحصیل در این مقطع نزدیک به ۲ سال به طول می‌انجامد. متقاضیان در این مقطع اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته را دارا هستند.

تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه، لازمه داشتن رزومه تحصیلی قوی، مقالات بین‌المللی، سوپروایزر و... است. تحصیل در این مقطع نزدیک به ۴ سال به طول می‌انجامد. دانشجویان برای تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی‌شان اجازه ۳۰ ساعت کار در هفته را دارا هستند. مهاجرت از طریق تحصیل به ترکیه، کار چندان سخت و پیچیده‌ای نیست، تنها کافی است که آمادگی لازم را برای قبولی در آزمون‌های ورودی دانشگاه دارا باشید.

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه، یکی از محبوب‌ترین رشته‌های در بین دانشجویان است. متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه جهت کسب آمادگی برای شرکت در آزمون ورودی باید  سال تحصیلی را در کالج‌های ترکیه سپری نمایند. دانشجویان جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور باید در دو آزمون ورودی yos و sat شرکت نمایند. متقاضیانی که موفق به کسب نمره قبولی در این دو آزمون شوند می‌توانند جوایز تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی این کشور را دریافت نمایند.

متقاضیان می‌توانند هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی در این آزمون شرکت نمایند. حداقل سن متقاضیان برای شرکت در این  تا آزمون ۱۷ تا ۱۸ سال است. متقاضیان می‌توانند در دانشگاه‌های این کشور با ارائه مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس ۶ به بالا، به این زبان تحصیل نمایند؛ در غیر این صورت باید به زبان ترکی تحصیل کنند و دارای مدرک زبان ترکی باشند.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه‌های دولتی ۲۴۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال است. هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های خصوصی این کشور نیز نزدیک به ۱۰ تا ۲۵ هزار دلار در سال است. البته این هزینه‌ها با توجه به زبان تحصیل دانشجویان متغیر است. متقاضیان ایرانی باید توجه داشته باشند که باید در دانشگاه‌هایی تحصیل نمایند که مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است. دانشگاه‌های پزشکی ترکیه که مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است عبارت‌اند از:

 • istanbul University
 • Gazi Universitesi
 • Sabanci University
 • KOC University
 • Istanbul Technical University
 • Hacettepe University
 • Middle East Technical University
 • ege Universitesi
 • Marmara Universitesi
 • Anadolu University
 • Ankara university

بورسیه تحصیلی ترکیه

متقاضیان تحصیل در ترکیه، می‌توانند با اخذ بورسیه تحصیلی به‌صورت رایگان در این کشور تحصیل نمایند. بورسیه، کمک‌هزینه‌ای است که دولت یا دانشگاه‌های آن کشور برای دانشجویان واجد شرایط در نظر می‌گیرد. بورسیه تحصیلی ترکیه 2021 دارای ظرفیت‌های محدودی است و تنها افراد واجد شرایط می‌توانند آن را دریافت کنند. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه، تنها در صورتی امکان‌پذیر است که متقاضی دارای مدرک زبان ترکی باشد. متقاضیان می‌توانند در تمامی مقاطع تحصیلی، بورسیه اخذ نمایند.

اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی، لازمه داشتن معدل بالای دیپلم و داشتن مدرک زبان ترکی است. که بگوییم، ظرفیت بورسیه‌های تحصیلی در این مقطع بسیار محدود است و این نوع بورسیه‌ها به دانشجویانی اعطا می‌شود که معدل بالاتری دارند.

اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، ظرفیت بیشتری نسبت به مقطع کارشناسی دارد. متقاضیان باید برای اخذ مدرک زبان ترکی در آزمون yos شرکت کرده و نمره بالایی را کسب نمایند. همچنین متقاضیان باید دارای مدرک کارشناسی با معدل بالای ۱۵ باشند. که بگوییم، متقاضیانی که سن پایین‌تر و معدل بالاتری دارند و سطح زبان ترکی‌شان مناسب است، اولویت بیشتری نسبت به دیگر متقاضیان دارا هستند.

متقاضیان تحصیل در ترکیه توجه داشته باشند که برای اخذ ویزا و اخذ پذیرش باید با وکیل و مشاور مهاجرت به این کشور مشورت نمایند و شرایط خود را برای آنان شرح دهند.

اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا نیز لازمه داشتن رزومه قوی تحصیلی است. اخذ بورسیه در این مقطع کمی سخت‌تر از دیگر مقاطع تحصیلی است. بورسیه‌های تحصیلی ترکیه تمامی هزینه‌های تحصیل، خوابگاه، بیمه‌های درمانی و... را در برمی‌گیرد. به همین خاطر متقاضیان زیادی هم در صف دریافت این نوع بورسیه‌های هستند. متقاضیانی که دارای مقالات بین‌المللی، معدل بالای ۱۸ در مقطع کارشناسی ارشد، سوپروایزر معتبر و... هستند، اولویت بیشتری دارند.

بهترین دانشگاه‌های ترکیه

دانشگاه‌های معتبر زیادی در کشور ترکیه وجود دارد که رتبه جهانی مناسبی را دارا هستند. متقاضیان تحصیل در این کشور باید قبل از هر اقدامی از دانشگاه‌های برتر این کشور آگاهی لازم را داشته باشند.

دانشگاه‌های برتر ترکیه عبارت است از:

دانشگاه کوچ

این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه است. رشته‌های زیادی در این دانشگاه تدریس می‌شود؛ اما رشته‌های برتر آن عبارت است از اقتصاد، مهندسی و فناوری، علوم انسانی، هنر، علوم پزشکی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مدیریت کسب‌و‌کار و... است.

دانشگاه سابانجی

این دانشگاه رویکرد متفاوتی را نسبت به دیگر دانشگاه‌های ترکیه دارا است. دانشگاه سابانجی از دیگر دانشگاه‌های برتر در ترکیه است. رشته‌های محبوب و معروف این دانشگاه عبارت است از علوم کامپیوتری، علوم هنر، علوم طبیعی، علوم انسانی، مهندسی و فناوری و تجارت و اقتصاد.

دانشگاه بیلکنت

از دیگر دانشگاه‌های برتر در ترکیه می‌توان به دانشگاه بیلکنت اشاره کرد. این نوع دانشگاه دارای شهرت زیادی در رشته‌های هنر، کسب‌و‌کار و اقتصاد، علوم کامپیوتری، علوم انسانی، علوم طبیعی و مهندسی فناوری است.

دانشگاه بغازیچی

این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های ایالت متحده آمریکا در ترکیه است. متقاضیان می‌توانند در رشته‌های تحصیلی مهندسی صنعتی، مهندسی برق، هنر و علوم اجتماعی، مهندسی کامپیوتر و علوم طبیعی تحصیل نمایند.

دانشگاه فنی استانبول

یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر در ترکیه، دانشگاه استانبول است. این دانشگاه مرکزی پیشرو درزمینهٔ مهندسی و معماری به شمار می‌رود.

دانشگاه حاجت تپه

یکی از مؤسسات آموزشی مشهور در ترکیه، دانشگاه حاجت تپه است. این دانشگاه دولتی است و به‌عنوان برترین دانشگاه‌های پزشکی در کشور ترکیه به‌حساب می‌آید. این دانشگاه بیش از ۱۵۰ رشته در مقطع کارشناسی و ۲۰۰ رشته تکمیلی را برای دانشجویان بین‌المللی و بومی ارائه کرده است.

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول نیز یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر در ترکیه است. متقاضیان می‌توانند رشته‌های تکمیلی محبوبی مثل علوم طبیعی، مهندسی فناوری، علوم اجتماعی، پزشکی و... را در این دانشگاه تحصیل نمایند.

به‌طور کلی، دانشگاه‌های برتر پزشکی در ترکیه دانشگاه‌های حاجت تپه، استانبول، اژه، آنکارا، کوچ، آکدنیز، مرمره و غازی هستند. متقاضیان مهاجرت به ترکیه، قبل از هر اقدامی بهتر است با مشاوران و وکلا مهاجرتی معتبر مشورت نمایند تا مبادا در پروسه اخذ ویزا تحصیلی دچار مشکل شوند.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود