صرفه جویی در مصرف سوخت و اطلاع از زمان تعویض روغن خودرو با ردیاب جی پی اس وایزر

صرفه جویی در مصرف سوخت و اطلاع از زمان تعویض روغن خودرو با ردیاب جی پی اس وایزر

داشتن خودرو مزایای بسیاری دارد؛ اما مراقبت‌های خاص خود را نیز می‌‌طلبد. هر خودرویی ممکن است دچار خرابی شود که این مسئله صاحب خودرو را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

برای اینکه کمتر با خرابی ماشین رو‌به‌رو شوید مواردی هستند که باید به آن‌ها توجه داشته باشید و همواره از خودروی خود مراقبت کنید.

کارشناسان مجموعه وایزر با ارائه این گزارش در نظر دارند تا شما را با اطلاع از زمان تعویض روغن خودرو و همینطور نحوه صرفه‌جویی در مصرف سوخت توسط ردیاب خودرو بیشتر آشنا کنند. با خرید محصولات جی پی اس وایزر می‌توانید از بسیاری از امکانات هر یک از ردیاب های خودروی وایزر با کیفیت عالی و همینطور قیمت مناسب بهره‌مند شوید.

همان‌طور که می دانید جی پی اس (GPS) یک سیستم ناوبری ماهواره ای رایگان است که اطلاعات مکانی و همینطور زمانی گیرنده را در تمام شرایط آب و هوایی و در هر نقطه از جهان فراهم می‌سازد. هدف اولیه از طراحی این سیستم ماهواره ای یا جی پی اس، برای اهداف نظامی بوده، اما به مرور زمان و از سال 1980 برای استفاده های غیر نظامی و نقشه برداری و همینطور کاربری‌های دیگری همچون تجاری و مدنی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

علم و تکنولوژی در پیشرفته شدن ردیاب های خودرو بی تأثیر نبوده و امروزه شاهد انواع جی پی اس ها با کاربردهای بسیار متنوع و جدید هستیم.

اطلاع از زمان تعویض روغن ماشین توسط ردیاب خودرو

قبل از اینکه به نحوه اطلاع از زمان تعویض روغن ماشین توسط ردیاب جی پی اس بپردازیم، ابتدا بهتر است با روغن موتور و نقش آن در خودرو آشنا شویم.

موتور ماشین از قطعاتی با آلیاژ فلزی تشکیل شده است و به کمک این قطعات، انرژی حاصل از احتراق را به نیروی محرک تبدیل می‌کند و به این ترتیب خودرو را به حرکت وا می‌دارد. اگر قطعات موتور روی هم اصطکاک داشته باشند، فرسوده و خراب خواهند شد.

روغن موتور خودرو وظیفه روان‌سازی حرکت موتور، محافظت از آن و همچنین تمیز و خنک نگه داشتن آن را بر عهده دارد. به کمک روغن موتور، اصطکاک میان قطعات موتور کم می‌شود و از فرسودگی و پارگی آن‌ها جلوگیری می‌شود. مهم‌ترین وظیفه روغن موتور در خودرو را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • کاهش سایش میان قطعات موتور
 • خنک نگه داشتن قطعات داخل موتور
 • تمیز نگه داشتن قطعات موتور
 • محافظت از قطعات داخلی موتور در برای خوردگی و ساییدگی
 • بهینه‌سازی کارکرد موتور در دماهای مختلف

وایزر ۱

زمان اطلاع از تعویض روغن موتور توسط ردیاب خودرو

پس با توجه به این توضیحات متوجه می‌شویم وجود روغن موتور و اطلاع از زمان تعویض آن از اهمیت بالایی برخوردار است. زمان تعویض روغن موتور نیز به هر یک از عوامل زیر بستگی دارد:

 • کیفیت روغن موتور
 • نحوه استفاده از ماشین
 • کیفیت مکانیکی موتور ماشین
 • نوع موتور خودرو و سال ساخت خودرو
 • کیفیت فیلترهای روغن و فیلترهای هوا

ردیاب خودرو چگونه زمان تعویض روغن را اطلاع می‌دهد؟

این کار به کمک اتصال ردیاب به ECU خودرو یا همان کامپیوتر ماشین انجام می‌شود. کامپیوتر ماشین مشکلات و ایرادات فنی را به خوبی مشخص می‌کند. ردیاب خودرو به واسطه یک دیاگ به کامپیوتر متصل می‌شود. دیاگ اطلاعات لازم در مورد خرابی و نواقص قسمت‌های مختلف موتور ماشین را از کامپیوتر دریافت می‌کند و سپس اطلاعات را به ردیاب انتقال می‌دهد.

ردیاب به کمک ارسال پیامک به راننده یا مدیر ناوگان اطلاعات دیاگ را منتقل می‌کند و در صورتی که روغن موتور نیاز به تعویض داشته باشد، آن را اطلاع می‌دهد. اتصال ردیاب به ECU خودرو، به شرط تطابق پروتکل ارتباطی ECU وسیله نقلیه با استانداردهای بین‌المللی همانند OBDII، برای انواع مختلف خودرو، اعم از خودروهای سبک و سنگین، امکان‌پذیر است.

نحوه صرفه‌جویی در مصرف سوخت به کمک ردیاب خودرو به چه صورت است؟

استفاده از ردیاب به‌طور چشمگیری هزینه‌های اضافی سوخت را کاهش می‌دهد. در گذشته کار بررسی میزان مصرف سوخت شرکت‌ها با نیروهای انسانی انجام می‌شد که میزان خطای آن زیاد بود. با ظهور ردیاب‌ها، این کار با دقت بالاتری انجام می‌شود و در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود. در ادامه به راه‌های مختلفی اشاره می‌کنیم که تکنولوژی جی پی اس چگونه مصرف سوخت ناوگان را کاهش می‌دهد:

کاهش مصرف سوخت با تعیین سرعت مجاز

سرعت زیاد ماشین یکی از عواملی است که مصرف سوخت را بالا می‌برد. این نکته را هم باید اضافه کنیم که سرعت بالا، تنها از طریق افزایش مصرف سوخت ضرر مالی ایجاد نمی‌کند، بلکه به مرور زمان باعث فرسایش قطعات خودرو نیز می‌شود.

با کمک ردیاب خودرو می‌توانید از محدوده سرعت مجاز برای خودروها مطلع شوید. این ویژگی برای مدیریت ناوگان‌ها بسیار کارآمد است. مدیران می‌توانند حداکثر سرعتی را برای جی پی اس تعریف کنند و در صورت افزایش سرعت خودرو، بلافاصله هشداری برای مدیر ناوگان ارسال می‌شود تا علت را از راننده جویا شود. رعایت سرعت مجاز علاوه بر کاهش چشمگیر مصرف سوخت، باعث افزایش ایمنی راننده و مسافران و پیشگیری از خسارات ناشی از تصادف خواهد شد.

مسیریابی بهینه و صرفه‌جویی در مصرف سوخت به کمک ردیاب

شرکت‌های حمل و نقل به کمک ردیاب جی پی اس می‌توانند مسیری کوتاه‌تر و با ترافیک کم‌تر را برای ناوگان خود انتخاب کنند و با تعریف آن برای ردیاب، راننده را ملزم به حرکت در آن مسیر کنند.

علاوه بر این، ناظران به کمک مانیتورینگ مسیر می‌توانند در صورتی که در مسیر همیشگی تصادفی رخ داده یا ترافیک به وجود آمده، مسیر خلوت‌تری را بیابند و سپس با رانندگان ارتباط برقرار کنند و مسیر جایگزین را اعلام کنند. بهینه‌سازی مسیریابی و تردد در مسیرهای خلوت به صرفه‌جویی در مصرف سوخت کمک بسزایی خواهد کرد.

وایزر ۲

مسیریابی بهینه و صرفه‌جویی در مصرف سوخت به کمک ردیاب

کاهش روشن گذاشتن بی دلیل موتور به کمک هشدار ردیاب خودرو

یکی از کارهایی که باعث اسراف در مصرف انرژی می‌شود، روشن گذاشتن ماشین است. بسیاری از رانندگان خودروی خود را در حالت پارک برای گرم شدن در فصل زمستان یا استفاده از کولر در فصل تابستان روشن می‌گذارند.

یکی از ویژگی‌های ردیاب خودرو این است که زمان روشن شدن و خاموش کردن موتور، هشداری را به مدیر ناوگان ارسال می‌کند. به این ترتیب می‌توان متوجه شد که آیا موتور برای حرکت روشن است یا روشن بودن آن بی دلیل است. با خاموش کردن موتور در زمان‌هایی که نیاز به آن نیست، میزان مصرف سوخت تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

کاهش مصرف سوخت با تعیین محدوده مجاز جغرافیایی

گاهی ممکن است رانندگان ترجیح دهند که به دلایل مختلف از مسیری برای رسیدن به مقصد استفاده می‌کنند که خود انتخاب کرده‌اند. این مسیرها ممکن است از نظر مسافت طولانی‌تر از مسیر همیشگی باشند و مصرف سوخت را افزایش دهند. یکی از ویژگی‌های خوب ردیاب امکان تعیین محدوده جغرافیایی برای حرکت خودرو است.

در صورتی که خودرو از محدوده تعیین شده خارج شود، بلافاصله پیامکی مبنی بر هشدار برای مدیر ناوگان ارسال می‌شود. شرکت‌های حمل و نقل شهری و بین شهری می‌توانند با تعریف محدوده حرکتی و به کمک ردیاب خودرو در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنند.

جلوگیری از سرقت سوخت

دستگاه‌های ردیاب سوابق مسیرهای طی شده را ثبت می‌کنند و گزارش کاملی به همراه تاریخ و زمان در اختیار مدیریت ناوگان قرار می‌دهند. بررسی گزارش‌های عملکرد رانندگان شیوه‌ای مؤثر برای کنترل هزینه‌های سوخت و مدیریت آن است.

وایزر ۳

صرفه‌جویی در مصرف سوخت ماشین توسط ردیاب خودرو

سخن پایانی

شاید برای بسیاری از افراد این سؤال پیش آمده باشد که چه عواملی بر قیمت جی پی اس خودرو تأثیرگذار هستند؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم هر یک از عوامل زیر در قیمت انواع ردیاب خودرو مؤثر خواهند بود:

 • برند و کارخانه سازنده
 • سرور نرم‌افزار ردیاب خودرو
 • نوع ردیاب
 • نحوه پشتیبانی از ردیاب
 • نوع ضمانت
 • نحوه نصب جی پی اس خودرو
 • مدت زمان ماندگاری باتری جی پی اس ماشین
 • امکان شنود صوتی
 • ضد آب بودن، ضد گردو غبار بودن
 • قدرت سیگنال جی پی اس

اگر به دنبال دستگاه ردیاب خودرو با کیفیت و قیمت مناسب هستید، ما به شما مجموعه (وایزر (www.wizerco.com)) را معرفی می‌کنیم.

ما در وایزر با تکیه بر بیش از ۲۵ سال تجربه و دانش شرکت مادر خود، گروه تحقیقات کاوشکام آسیا، از سال ۱۳۹۵ آغاز به ارائه‌ی راه حل‌های نوین و هوشمند برای افزایش امنیت دارایی‌های شما کرده‌ایم. در آغاز این راه با تمرکز روی وسایل نقلیه‌ی شخصی در تلاشیم تا با کیفیت و استاندارد بالای محصولات و خدمات خود، سطح بالایی از اطمینان را در میان کاربران به وجود آوریم.

منبع wizerco
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده