انتخاب شغل و راه اندازی کسب و کار با آکادمی مشاغل

یک‌شنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰
مطالعه 5 دقیقه
اگر به شغلی علاقه‌مند هستید و نمی‌دانید چطور آن را راه‌اندازی کنید، آکادمی مشاغل ایران یک راه حل بسیار مناسب برای شما است؛ چون صفر تا صد انتخاب شغل و راه‌اندازی کسب‌و‌کار را در اختیارتان قرار می‌دهد.

آکادمی مشاغل ایران به‌عنوان یکی از مراکز فعال در حوزه کارآفرینی فعالیت خود را به‌صورت رسمی از سال ۱۳۹۴ شروع کرده است. فعالیت‌های اصلی این مرکز به سه دسته کلی تقسیم می‌شود.

۱. آموزش انتخاب شغل

۲. آموزش راه‌اندازی کسب‌و‌کار در تمام رسته‌ها

۳. آموزش نجات کسب‌و‌کار از سقوط

 هدف اصلی آکادمی مشاغل، تبدیل شدن به جامع‌ترین مرجع اطلاعات مشاغل جهت راه‌اندازی کسب‌و‌کار در ایران است (ویکی مشاغل)؛  به همین دلیل فعالیت اصلی این مجموعه جمع‌آوری اطلاعات مشاغل مختلف، جهت ارائه آموزش‌های تخصصی راه‌اندازی کسب‌وکارهای مختلف در تمامی رسته‌های شغلی است؛ اما نقطه شروع هر کسب‌وکاری از یک انتخاب شروع خواهد شد، انتخابی که ثمره بزرگ‌ترین تصمیم زندگی هر کدام از ما است.

در ادامه با یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های مجموعه آکادمی مشاغل یعنی راهنمایی جهت انتخاب مسیر شغلی بیشتر آشنا خواهیم شد.

مهم‌ترین انتخاب زندگی چیست؟

«این رو بخرم یا اون رو»، «این سمت برم یا اون سمت»، «سیاه باشه یا سفید»، «بلند باشه یا کوتاه»، «ترش باشه یا شیرین» و هزاران «آن و این» دیگر که هر روز و هر ماه و هر سال با آن‌ها رو‌به‌رو می‌شویم. این‌ها انتخاب‌هایی هستند که خواسته یا ناخواسته زندگی ما را می‌سازند.

  • ما چطور تصمیم می‌گیریم؟
  • آیا همه تصمیمات و انتخاب‌های ما به یک اندازه بر زندگی ما تأثیر می‌گذارند؟
  • چه تصمیماتی در آینده ما تأثیرات بیشتری دارند؟

می‌خواهم در مورد انواع انتخاب و اهمیت آن‌ها در زندگی اطلاعات جدیدی در اختیارتان قرار بدهم. با این نکته شروع کنیم

 جالب است این ‌را بدانیم که هر کدام از ما در روز به‌طور متوسط ۳۵۰۰۰ انتخاب انجام می‌دهیم (با فرض ۷ ساعت خواب در روز) تقریباً چیزی حدود ۲۰۰۰ تصمیم در ساعت و یک تصمیم در هر دو ثانیه (عجیب نیست؟😕)

بر اساس تحقیق صورت‌گرفته در آکادمی مشاغل هر کدام از این انتخاب‌ها بر اساس میزان اهمیت به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند؛ به‌طور مثال (چه شغلی انتخاب کنم ) یک تصمیم طلایی و درجه یک است یا مثال دیگر اینکه اگر در هنگام خمیازه کشیدن جلوی خمیازه خود را بگیرید یا با خیال راحت خمیازه بکشید یک تصمیم درجه سه به شمار می‌آید.

انتخاب‌ها چطور دسته‌بندی می‌شوند؟

 طبق این تقسیم‌بندی تمامی انتخاب‌های زندگی ما بر اساس میزان تأثیری که در آینده بر روند آتی زندگی ما خواهند داشت به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند.

انتخاب طلایی:

به تصمیمات درجه یک زندگی که تأثیر کاملا مستقیم، سریع و بسیار زیادی در آینده ما خواهند گذاشت انتخاب‌های طلایی می‌گویند ؛مثل انتخاب شغل، انتخاب همسر و ...

 نکته مهم این است که باید بدانیم انتخاب‌های طلایی زندگی ما بسیار محدود و شاید اندازه تعداد انگشتان دست ما باشند.

انتخاب نقره‌ای:

 به تصمیمات درجه دو زندگی با تأثیرگذاری متوسط انتخاب‌های نقره‌ای می‌گویند؛ مانند انتخاب نوع خودرو ما، انتخاب نوع پوشش ما، انتخاب ورزش کردن یا نکردن ما در طول روز و …

انتخاب برنزی:

 به تصمیمات درجه سه زندگی ما با میزان تأثیر کم در مسیر زندگی انتخاب‌های برنزی می‌گوییم؛ مانند انتخاب‌هایی که در طول مطالعه مقاله می‌توانستید انجام دهید، خوردن چای در حین مطالعه، دراز کشیدن یا نشستن، ادامه دادن یا ندادن مطالعه این مقاله و… (البته خیلی ممنون که تا انتها در کنار من هستی🙏)

 اهمیت درک انتخاب‌ها چیست؟

شاید برای شما سؤال ایجاد شده باشد که حالا دانستن این چه کمکی به شما می‌کند؟

جواب این است؛ یکی از دلایل اصلی اینکه خیلی از افراد با اتفاقات خوب در زندگی مواجه نمی‌شوند و موفقیت را تجربه نمی‌کنند این است که به اندازه‌ای که برای انتخاب‌های برنزی تمرکز و زمان می‌گذارند تنها به همان اندازه برای انتخاب‌های طلایی زمان و انرژی می‌گذارند (حتی کمتر از آن 🤦‍♂️)

 به‌طور مثال برای انتخاب یک گوشی به‌عنوان یک تصمیم درجه سه، زمان بیشتری صرف می‌کنند تا برای انتخاب مسیر شغلی، درحالی‌که انتخاب مسیر شغلی مناسب زمینه‌ساز اتفاقات بسیار مهمی در زندگی است مانند نوع و سطح روابط ما (چه شخصی و چه کاری)، نوع فرصت‌های شغلی و سرمایه‌گذاری پیش روی ما، سبک زندگی ما در طول زندگی و …

 شاید یکی از دلایلی که ۷۰ درصد از فارغ‌التحصیلان کشور در رشته‌های غیر مرتبط با تحصیلات خود اشتغال دارند می‌تواند همین سهل‌انگاری در انتخاب مناسب باشد؟ این‌طور فکر نمی‌کنید؟

 طبق آخرین آمار ارائه‌شده نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۳۵ سال در زمستان ۹۹ بیش از ۲۰ درصد است، با نگاه واقع‌بینانه این افراد چه اشخاصی هستند؟

 تعداد زیادی از این افراد جاماندگان صف‌های طویل استخدام مشاغل دولتی و اداری هستند که  بیش از نیاز موجود برای صندلی‌های پر ادارات دولتی آماده شدند؛ درحالی‌که بازار ایران ظرفیت نهفته بالایی را در گوشه گوشه این سرزمین دارد که بیش‌ازپیش نیازمند خلاقیت برای کشف این ظرفیت‌ها است.

ما چه در فضای آکادمیک و چه در بازار با یک سری الگوی تکراری رو‌به‌رو هستیم که دائما در حال تکرار هستند و این یعنی رقابت شدید در برخی حوزه‌ها و فراموش‌ شدن حوزه‌های زیادی که هنوز ظرفیت بالای برای کشف و اشتغال‌زایی دارند.

 مهم‌ترین تصمیم در طول زندگی ما چیست؟

 مسلماً مهم‌ترین تصمیم ما در زندگی از بین انتخاب‌های طلایی زندگی ما خواهد بود انتخاب‌هایی مانند انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب همسر، انتخاب حرفه و شغل و...

 انتخاب‌هایی که همان‌طور که گفته شد به دلیل اهمیت بسیار بالای آنان و تأثیر بسیار زیادی که بر زندگی و مسیر آینده ما خواهند داشت بسیار محدود و انگشت‌شمار هستند.

 اگر در بین این انتخاب‌های طلایی دنبال مهم‌ترین انتخاب زندگی باشیم مسلماً با اختلاف بسیار زیادی به انتخاب مسیر شغلی و انتخاب حرفه، پیشه و شغل آینده می‌رسیم؛ زیرا این انتخاب به‌عنوان تأثیرگذارترین انتخاب زندگی چینش افراد و موقعیت‌های زندگی ما را مشخص خواهد کرد و در تصمیمات طلایی دیگر نیز تأثیرگذار خواهد بود.

 در پایان اگر در مسیر انتخاب شغل آینده خودتان سردرگم هستید یا نیاز به راهنمایی جهت انتخاب شغل خودتان دارید، آکادمی مشاغل مجموعه‌ای است که در کنار بررسی شغل‌ها و کسب‌وکارهای مختلف به شما در انتخاب حرفه و شغل مطابق با توانایی‌ها و استعداد شما کمک می‌کند، می‌توانید در سایت آکادمی مشاغل به نشانی jobsacademy.ir شغل‌های مختلف را ببیند و در کنارش از راهنمایی انتخاب مسیر شغلی استفاده کنید و شغل خودتان روا انتخاب و با کمک آن‌ها قدم به قدم به سمت راه‌اندازی کسب‌و‌کار خودتان پیش بروید.

شما جواب این سؤال را بدهید.

 مهم‌ترین تصمیم زندگی از نظر شما چیست؟

 نظرات و سؤالات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مشابه

نظرات