کوین ایران؛ پایگاه آموزشی و مطالعاتی در حوزه رمزارزها و فناوری بلاک‌چین

شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
کوین ایران اولین رسانه آموزشی، تحلیلی و خبری حوزه بلاکچین به زبان فارسی، ۲۴ صرافی رمزارز را رده‌بندی کرده است تا اطلاعات مخاطبان را افزایش بدهد و به بهبود کیفیت صرافی‌های ایرانی کمک کند.

دومین رتبهبندی صرافیهای رمزارزی کوین ایران منتشر شد. کوین ایران اولین و بزرگ‌ترین پایگاه آموزشی، خبری و مطالعاتی در حوزه رمزارزها و فناوری بلاک‌چین، نسخه بهار رتبه‌بندی صرافی‌های ایرانی خود را منتشر کرده است.

در این رتبه‌بندی ۲۴ صرافی رمزارزی ایرانی مورد ارزیابی کیفی قرار گرفته و صرافی‌های با ریسک پایین شناسایی شده‌اند.

 به منظور ارزیابی هرچه بهتر صرافی‌ها، تیم تحقیقاتی کوین ایران با درنظرگرفتن به‌روزترین استانداردهای موجود در این حوزه مالی و استفاده از یک روش‌شناسی خلاقانه و علمی سعی کرده است از زوایای مختلفی صرافیهای ارز دیجیتال در ایران را مورد مطالعه قرار دهد. نسخه اول این رتبه‌بندی در پاییز سال پیش منتشر شد که در آن زمان تنها چهار صرافی رمزارز ایرانی رتبه‌بندی شده بودند.

هدف از انجام این پژوهش افزایش کیفیت سرویس‌دهنده‌های رمز ارزی ایرانی و کمک به کاربران دنیای رمزارزها برای آشنایی با کیفیت صرافیهای ایران است. کاربران با مراجعه به این رتبه‌بندی که نتایج آن در دسترس عموم قرار گرفته است، می‌توانند با ریسک‌های موجود در این فضا آشنا شده و از نقاط ضعف و قوت صرافی مورد علاقه خود آگاه شوند.

این گزارش برای خود صرافی‌ها نیز مفید است. آن‌ها می‌توانند با توجه به این گزارش رقابتی سرویس‌های خود را بهبود دهند و از سلایق کاربران و روند‌های بازار مطلع شوند. سرمایه‌گذارهایی که می‌خواهند در این حوزه نوظهور سرمایه‌گذاری کنند نیز می‌توانند با مطالعه این پژوهش ریسک سرمایه‌گذاری در این حوزه یا در هر صرافی را مورد توجه قرار دهند.

کوین ایران معتقد است این گزارش همچنین می‌تواند برای سرویس‌دهنده‌ها به صرافی‌ها مانند بیمه‌ها، شرکت‌های حقوقی و شرکت‌های مادر سرویس‌دهنده که می‌خواهند درک بهتری از وضعیت صرافی‌های رمزارزی داشته باشند، مفید باشد.

قانون‌گذاران و دولتی‌ها که می‌خواهند برای این حوزه جدید قانون وضع کنند یا از وضعیت کیفی این صرافی‌ها آگاهی بهتری پیدا کنند، هدف بعدی این پژوهش تحلیلی بوده‌اند.

شاخص‌های رتبه‌بندی بهترین صرافی‌های رمزارز ایرانی

به‌طور معمول وقتی یک کاربر می‌خواهد وارد دنیای تبادل رمزارزها شود، نگرانی‌های او می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • آیا می‌توانم به اطلاعات منتشرشده توسط این صرافی اعتماد کنم؟
  • آیا امکان دست‌کاری در بازار صرافی‌ها وجود دارد؟
  • آیا دارایی‌های من امن و بیمه‌شده است؟
  • آیا این صرافی API خوبی دارد؟

پس انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال ایرانی نباید تنها مبتنی بر حجم بازار آن باشد؛ بلکه باید بر اساس کیفیت سرویس‌دهی و شفافیت عرضه اطلاعات در آن صورت گیرد. حجم و نقدینگی می‌توانند به‌آسانی دست‌کاری شوند. صرافی با استفاده از مکانیزم‌های تشویقی نظیر رقابت‌های مبادلاتی و اهدای رمزارز به‌راحتی می‌توانند حجم مبادلات در پلتفرم خود را افزایش بدهند. پس به منظور انتخاب یک صرافی مناسب باید مجموعه از فاکتورهای متفاوت مد نظر قرار گیرند. به همین خاطر است که رتبه‌بندی انجام‌شده ۶ شاخص اصلی و دو شاخص فرعی دارد و سعی می‌کند از زوایای مختلفی سرویس‌های صرافی‌های رمزارزی ایرانی را مورد ارزیابی قرار بدهد.

در این رتبه‌بندی می‌توانید ویژگی‌های مختلف صرافی‌هایی چون اکسیر، رمزینکس، نوبیتکس، صرافی جیبیتکس، صرافی ایکس نوین، والکس، صرافی اوکی ایکس و دیگر صرافی‌ها را مشاهده و با هم مقایسه کنید.

برای اطلاع از نتایج این رتبه‌بندی و مطالعه‌ی آن، به این لینک مراجعه کنید.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود