کلینیک کاشت مو در تهران، کلینیک دکتر پاکدل

سه‌شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۰
مطالعه 10 دقیقه
کلینیک دکتر پاکدل با ۱۸ سال سابقه فعالیت که در زمینه زیبایی از جمله کاشت مو دارد تلاش خود را در جهت رضایت مشتریان انجام می‌دهد.
تبلیغات

تعداد جلسات کاشت مو و مدت زمان هر جلسه چقدر است؟ عوارض کاشت مو چیست؟ نکاتی که قبل و بعد از کاشت مو باید رعایت شود، چیست؟ آیا عمل کاشت مو درد دارد؟ آیا دیگران در روزهای پس از عمل متوجه کاشت موی من خواهندشد؟ تفاوت روش FIT با FUT چیست؟ آیا لیزر موهای زائد تأثیری دارد؟ سلولیت  و بهترین روش‌های درمان آن چیست؟ این‌ها سوالاتی هستند که مغمولا برای متقاضیان دریافت خدمات زیبایی مطرح می‌شود؟

با توجه به حساسیت بسیار بالای کاشت موی طبیعی و مسائل و مشکلاتی که بعداً ممکن است به وجود آید، توصیه می‌شود که این کار توسط متخصص پوست و مو انجام شود، زیرا متخصص پوست و مو صلاحیت های علمی و عملی لازم جهت انجام کاشت موی طبیعی را دارا است. با توجه به اینکه نتایج ناشی از انجام کاشت موی طبیعی غیرقابل برگشت بوده و ترمیم آن‌ها نیز بسیار مشکل است لذا به متقاضیان محترم این کار توصیه می‌شود که در انتخاب پزشک خود نهایت دقت و وسواس را به خرج دهند تا بعداً دچار مشکلی از این بابت نگردند.

انتظارات شخص در رابطه با کاشت مو باید واقعی و متناسب با شرایط وی باشد. طبیعی‌ترین نتیجه کاشت مو با تکنیک کاشت به روش میکروگرافت به دست می‌آید. یعنی پس از مدت زمان ۶ تا ۹ ماه هیچ کسی متوجه کاشت مو در فرد نشده و محل کاشت مو کاملا طبیعی به نظر می‌رسد. ولی به دلیل محدودیت هایی که به‌صورت ذاتی در تکنیک‌های کاشت مو وجود دارد هیچگاه نمی‌توان تراکم کاملا شبیه موهای طبیعی را ایجاد کرد.

غالبا بیماران تحت تأثیر تبلیغات از پزشک می پرسند که چند تار مو برایم می‌کارید؟ یا اینکه درخواست کاشت تعداد زیادی تارمو را دارند. واقعیت این است که نتیجه کاشت مو نه فقط به تعداد موهای کاشته شده، بلکه به نوع چیدمان موها هم بستگی دارد و حتی می‌توان گفت که فاکتور دوم به مراتب مهم‌تر از اولی است.

برای مثال اگر برای فردی ۳هزار تارمو شامل ۱۰۰۰ گرافت سه تارمویی و برای فردی دیگر ۳هزار  تارمو شامل ۱٫۵۰۰ گرافت یک تارمویی و ۷۵۰ گرافت دو تارمویی کاشته شود، نتیجه کاشت در فرد دوم بسیار بهتر و زیباتر خواهد بود، در صورتی که تعداد تارموی کاشته شده در هر دو مورد یکسان است. گاهی هم ممکن است تعداد زیادی تارمو برای فرد کاشته شده ولی اصل نامنظمی و زاویه ورود گرافت‌ها به پوست در کاشت مو رعایت نگردد. در این حالت هم با اینکه تعداد موی کاشته شده کافی است ولی نتیجه کاشت مو به دلیل عدم رعایت اصول زیبایی مورد رضایت بیمار قرار نخواهد گرفت.

بهترین فرد برای کاشت موی طبیعی کسی است که در منطقه دهنده مو دارای موهای ضخیم با تراکم کافی بوده و طاسی وی نیز قابل ملاحضه ولی محدود (کوچک) باشد. اگر تراکم موهای قبلی بیمار در منطقه گیرنده مو زیاد باشد ممکن است وی پس از کاشت مو متوجه افزایش بیشتر تعداد موها نشده و رضایت کافی به دست نیاید.

کاشت مو دائمی بوده و بخصوص در مورد خط رویش مو در جلوی سر باید بیمار را کاملا توجیه کرد که از بابت آن رضایت کامل داشته باشد. در غیر این صورت در آینده مشکلاتی به وجود خواهد آمد. قبل از کاشت مو باید این خط را دقیقا مشخص نمود و چون این خط برای مابقی عمر بیمار باقی میماند لذا باید در طراحی آن نهایت دقت را نمود.

طراحی این خط یکسری محاسباتی داردکه رعایت آن‌ها برای بدست آوردن نتیجه خوب و طبیعی بسیار مهم است. به طورکلی مهمترین قسمت موی سر از نظر علم زیبایی شناسی چهره، خط رویش مو در جلوی سر است.

این خط اولین قسمتی از چهره است که در جلوی چشم بیننده به نظر آمده و می‌تواند نمادی از سن، زیبایی، جوانی و خوشتیپ بودن وی باشد. این خط قاب صورت را تشکیل می‌دهد بنابراین بازسازی خط فوق به‌صورت تا حد امکان طبیعی و متناسب با سن بیمار و با درنظرگرفتن آینده وی، مهمترین بخش کاشت موی طبیعی بوده و بایستی وقت و انرژی زیادی برای آن صرف کرد.

خط رویش مو  چیست؟

خط رویش مو در جلوی سر، یک نوار به عرض چند میلیمتر است که به‌صورت طبیعی دارای چند مشخصه است:

  • شکل کلی این خط شبیه حرف M است به این معنی که در طرفین مقداری تو رفتگی داشته و در وسط به سمت جلو متمایل است.
  • موهای این نوار به‌صورت فولیکولهای تک مویی و نازک هستند.
  • زاویه خروج موها از پوست در همه جای این نوار سی درجه رو به جلو است منتها در قسمت‌های کناری، موها ضمن حفظ این زاویه مقداری به طرفین هم متمایل شده‌اند.
  • در هر قسمت از این نوار همه موها دارای یک زاویه بوده و هم جهت هستند.

تمامی این موارد بایستی در کاشت مو در این منطقه حساس رعایت شود در غیر این صورت خط موی جلوی سربه صورت عروسکی درمی آید که بسیار زشت و زننده است و ترمیم آن هم فوق‌العاده مشکل و گاهی غیرممکن است.

اکثر افراد طاس دوست دارند که خط موی جلوی سرشان به شکل ۲۰ تا ۲۵ سالگی باشد. این در حالی است که در طراحی این خط، سن قبلی شخص در نظرگرفته نشده بلکه سن فعلی وی و همچنین سال‌های بعدی عمر فرد مدنظر قرار گرفته و خط متناسبی برای وی ترسیم می‌گردد.

اصلاح خط موی جلوی سر که توسط افراد غیرمتخصص طراحی و کاشت مو شده است فوق‌العاده مشکل و در خیلی از موارد غیرممکن است. سخت ترین حالت زمانی است که خط مو را پایین تر از حد عادی قرار داده‌اند و اگر این وضعیت با گرد کردن بیش از حد خط نیز همراه باشد، کار اصلاح به مراتب دشوارتر می‌گردد. در هرحال به دلیل دشواری اصلاح خط موی غیرعادی بهتر است در انتخاب پزشک کاشت مو، دقت و وسواس کافی به عمل آید.

محدودیت های انجام کاشت مو:

کاشت موی طبیعی مثل همه کارهای دست بشر دارای یکسری محدودیت های بالقوه است. این محدودیتها بر دو نوع هستند:

الف) محدودیت هایی که در رابطه با بیمار هستند:

  • بانک مو : تعداد موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو واضح است که هرچقدر منطقه دهنده مو در فرد کوچکتر و محدودتر باشد تعداد موهای آن هم کمتر شده و در نتیجه کاشت مو هم ضعیف ترخواهد بود.
  • کیفیت موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو : هرچقدر مو نازکتر و رنگ آن روشن‌تر باشد، میزان پوشانندگی آن نسبت به موهای ضخیم و مشکی کمتر بوده و تراکم کمتری ایجاد می‌کنند. در ضمن موهای فر پوشش بیشتری نسبت به موهای صاف به وجود می آورند.
  • وسعت منطقه طاس : مشخص است که با افزایش وسعت منطقه طاس (و چون به هرحال تعداد موهای برداشت شده محدود است) میزان تراکم موهای کاشته شده (یعنی تعداد موها در هر سانتی مترمربع) نیز کاهش می یابد.

ب‌) محدودیت هایی که در رابطه با تکنیک کاشت موی طبیعی در حال حاضر وجود دارند.

تصورات غلطی که در رابطه با کاشت موی طبیعی و نتایج آن در ذهن مردم وجود دارد: وقتی فردی متقاضی کاشت موی طبیعی است یکسری تصورات در ذهن خود از کاشت موی طبیعی و نتایج آن دارد که معمولا با واقعیت بسیار فاصله دارد. با معاینه صحیح و مشورت ذهنیت فرد روشن شده و متوجه واقعیت های کاشت مو می‌شود.

سوالات نادرستی که متقاضیان در مورد کاشت موی دارند؟

موهایی را که اندکی کم پشت شده است می‌توان با کاشت مو پرپشت تر کرد؟

در کاشت مو از طریق ایجاد یک شکاف بسیار ظریف یک گرافت وارد پوست می‌شود. این سوراخ با اینکه بسیار ظریف است به هرحال فضایی را اشغال می‌کند. اگر منطقه ای که می‌خواهیم در آن کاشت مو انجام دهیم کاملا طاس باشد هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد. ولی اگر بخواهیم در لابه‌لای موهای موجود (به‌خصوص اگر این موها ضخیم و با کیفیت باشند) کاشت مو انجام دهیم لازم است که فضای کافی در لابهلای موها وجود داشته باشد تا بتوان آن شکاف را ایجاد نمود.

تا زمانی‌که بیشتر از ۵۰ درصد از تراکم موها کاسته نشده است، به دلیل ناکافی بودن فضا در بین موهای موجود فرد، نمی‌توان در لابه‌لای آن‌ها شکاف ایجاد کرد و اگر هم به زور این کار را انجام دهیم اول اینکه ممکن است به ریشه موهای اطراف آسیب وارد شود و دوم اینکه حتی اگر آسیبی به ریشه موهای اطراف وارد نشود، این ریشه‌ها مزاحم ریشه موی کاشته شده خواهند شد و لذا درحین درآمدن موی کاشته شده به احتمال زیاد کیست مویی و جوش های چرکی بد ایجاد می‌گردد. این ضایعات موجب اختلال در بیرون آمدن موهای کاشته شده گردیده و نتایج کاشت مو را خراب می‌کنند.

با کاشت موی طبیعی می‌توان تراکمی شبیه تراکم موهای کاملا طبیعی ایجاد کرد؟

در کاشت موی طبیعی شکاف های بسیار ظریفی برای قراردادن گرافت‌ها در منطقه طاس ایجاد می‌گردد. اگر این شکاف ها خیلی به همدیگر نزدیک باشند پوست بین آن‌ها پاره شده و دو شکاف کوچک تبدیل به یک شکاف بزرگ می‌شود که حالت مطلوبی نیست. لذا مجبوریم یک فاصله حداقلی را رعایت کنیم. فاصله حدود ۲ تا ۳ برابر فاصله بین موهای با تراکم عادی بوده و به همین نسبت همیشه تراکم موهای کاشته شده در جلسه اول کمتر از تراکم موهای عادی است.

در جلسات بعدی می‌توان این فاصله را کمتر و کمتر نمود. (البته با توجه به محدودیت تعداد موهای قابل برداشت از پشت سر) ولی به هرحال هیچگاه از نظر فاصله بین موها مانند موهای طبیعی نخواهد شد و بالطبع تراکم کاملا شبیه موهای طبیعی هم به وجود نخواهد آمد. تراکمی که در جلسه اول کاشت مو می‌توان به‌طور معمول ایجاد کرد ۲۰ تا ۳۵ گرافت در هر سانتی مترمربع است که آن را می‌توان در جلسات بعدی تا ۴۰ تا ۵۰ افزایش داد.

یک فرد طاس تا چند جلسه که بخواهد می‌تواند کاشت مو انجام دهد؟

کاشت موی طبیعی دارای محدودیت‌هایی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها محدود بودن تعداد جلسه‌های قابل انجام کاشت مو در هر فرد است. علت این محدودیت آن است که تعداد موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو (بانک مو) بیشتر از حد مشخصی نیست (حدود ۱۰ تا ۱۲هزار تار مو).

به‌عنوان یک اصل کلی فقط تا حدی می‌توان از موهای منطقه دهنده مو برداشت کرد که آسیبی به منطقه برداشت وارد نشده، پوست تحمل برداشت را داشته باشد و در ضمن نمای ظاهری آن هم بدشکل و بدفرم نشود. بنابراین تعداد موهای قابل برداشت محدودیت داشته و نمیتوان همه این موها را برداشت کرد.

در روش FUT معمولا ۳ تا ۴ هزار تارمو در یک جلسه بیشتر نمی‌توان برداشت کرد و در روش FIT بسته به مشخصات پوست و موی فرد این عدد به ۵ تا ۶ هزار تار مو در یک جلسه بالغ می‌گردد.

آیا کاشت موی طبیعی سرطان‌زا است؟

این مسئله به هیچ عنوان صحت ندارد و اصولا ماهیت انجام کار در کاشت موی طبیعی طوری است که هیچ ارتباطی با عوامل سرطانزای پوست ندارد. مهمترین عوامل دخیل در سرطان پوست عبارت‌اند از: ژنتیک، برخی موادمعدنی مثل آرسنیک و سیلیکون، اشعه آفتاب، هیدروکربنهای کارسینوژن و بعضی از بیماریهای ارثی.

پس از کاشت موی طبیعی سردردهای بدی به وجود می آید؟

با متدهای قدیمی که از لوازم غیرظریف استفاده می‌شد، گاهی سردردهایی پس از کاشت مو به وجود می‌آمد، ولی با تکنیک‌های مدرن امروزی و بهره‌گیری از ابزار بسیار ظریف این مسئله منتفی شده است. در حقیقت اگر فرد دچار سردردهای میگرنی باشد با کاشت موی طبیعی میزان سردرد وی کاهش پیدا می‌کند. البته در یک تا دو شب اول پس از کاشت مو امکان وجود سردرد خفیف (مثل هرعمل دیگر) می‌رود که با مسکن های معمولی به سرعت برطرف شده و مشکل خاصی پیش نمی‌آید.

با کاشت موی طبیعی از ریزش موهای موجود فرد (موهایی که درحال حاضر وجود دارند) هم جلوگیری خواهد شد؟

مشخص است که کاشت مو برای وضعیت فعلی طاسی بیمار انجام شده و جز تجویز داروهایی مثل ماینوکسیدیل و فیناستراید کار دیگری برای موهای موجود فرد نمیتوان انجام داد. ریزش یا عدم ریزش موهای فرد در آینده در رابطه با وضعیت ژنتیکی وی بوده و ارتباطی با کاشت موی فعلی ایشان ندارد.

اگر کاشت مو توسط افراد فاقد صلاحیت علمی برای انجام این کار حساس انجام شود، احتمال آسیب رسیدن به موهای موجود فرد رفته و ممکن است این موها دچار ریزش به دلیل آسیب شوند ولی در هرحال ریزش موی ژنتیکی وی تحت تأثیر قرار نمی گیرد و سیر خود را طی می‌کند.

تا هر مقداری که فرد تمایل داشته باشد می‌توان خط رویش مو در جلوی سر را پایین آورد؟

خط رویش مو در جلوی سر در حقیقت یک نوار باریک از پوست سر بوده که حد فاصل پوست بدون موی پیشانی با پوست کاملا پرموی نواحی پشت این نوار است. طراحی این خط یکسری محاسباتی دارد که رعایت آن‌ها برای بدست آوردن نتیجه خوب و طبیعی بسیار مهم است. اگر به عکس دقت کنید متوجه می‌شوید که از خط رویش مو در جلوی سر تا انتهای چانه را می‌توان به سه قسمت مساوی تقسیم کرد که عبارت‌اند از:

  • ازخط رویش مو تا ناحیه بین دو ابرو
  • از ناحیه بین دو ابرو تا نوک بینی
  • از نوک بینی تا انتهای چانه

این فواصل به‌طور نرمال ۷ تا ۹ سانتی‌متر هستند. رعایت دقیق این محاسبه در طبیعی نشان داده شدن خط موی جدیدی که برای بیمار درست می‌شود، نهایت اهمیت را دارا است.

تعداد موهای برداشته شده از منطقه دهنده پس از کاشت در منطقه طاس بیشتر می‌شود و تراکم آن به مرور زمان افزایش می یابد؟

تعداد موهای هر فرد پس از تولد زیاد نشده و با گذشت زمان به‌صورت نرمال کاهش هم پیدا می‌کند. بنابراین هر تعداد مو که کاشته شود همان مقدار در می‌آید و تغییری در تعداد آن‌ها به وجود نخواهد آمد.

 موها را می‌توان از پوست سر برداشت و در آزمایشگاه آن‌ها را تکثیر نمود؟

این مسئله فعلا در حد تحقیقات و آزمایشگاه بوده و کاربرد عملی پیدا نکرده است.

از موی نواحی دیگر (به جز پشت و اطراف سر) مانند: ریش، زیربغل، منطقه تناسلی، سینه، پشت، شکم و دست و پا را می‌توان به‌عنوان منطقه دهنده استفاده کرد؟

موهای مناطق مختلف بدن دارای تفاوت های ساختاری و اساسی با یکدیگر بوده و لذا نمیتوان از موی هر ناحیه از بدن بجای موی سر استفاده کرد. بهترین مو برای کاشت در مناطق طاس سر، موی ناحیه مشخصی از پشت و اطراف سر است. 

جهت مشاوره رایگان با شماره‌های 09124271335، 02122018323، 02122024362 ، 02122026495 تماس بگیرید.

پیج اینستاگرام کلینیک دکتر پاکدل : drpakdelclinic@

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات