کلینیک کاشت مو در تهران، کلینیک دکتر پاکدل

کلینیک کاشت مو در تهران، کلینیک دکتر پاکدل

کلینیک دکتر پاکدل با ۱۸ سال سابقه فعالیت که در زمینه زیبایی از جمله کاشت مو دارد تلاش خود را در جهت رضایت مشتریان انجام می‌دهد.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

تعداد جلسات کاشت مو و مدت زمان هر جلسه چقدر است؟ عوارض کاشت مو چیست؟ نکاتی که قبل و بعد از کاشت مو باید رعایت شود، چیست؟ آیا عمل کاشت مو درد دارد؟ آيا ديگران در روزهای پس از عمل متوجه کاشت موی من خواهندشد؟ تفاوت روش FIT با FUT چیست؟ آیا لیزر موهای زائد تأثیری دارد؟ سلولیت  و بهترین روش‌های درمان آن چیست؟ این‌ها سوالاتی هستند که مغمولا برای متقاضیان دریافت خدمات زیبایی مطرح می‌شود؟

با توجه به حساسيت بسيار بالای کاشت موی طبيعی و مسائل و مشکلاتی که بعداً ممکن است به وجود آيد، توصيه می‌شود که اين کار توسط متخصص پوست و مو انجام شود، زيرا متخصص پوست و مو صلاحیت های علمی و عملی لازم جهت انجام کاشت موی طبيعی را دارا است. با توجه به اينکه نتايج ناشی از انجام کاشت موی طبيعی غيرقابل برگشت بوده و ترميم آن‌ها نيز بسيار مشکل است لذا به متقاضيان محترم اين کار توصيه می‌شود که در انتخاب پزشک خود نهايت دقت و وسواس را به خرج دهند تا بعداً دچار مشکلی از اين بابت نگردند.

 

کاشت مو

 

انتظارات شخص در رابطه با کاشت مو بايد واقعی و متناسب با شرايط وی باشد. طبيعی‌ترين نتيجه کاشت مو با تکنيک کاشت به روش ميکروگرافت به دست می‌آید. يعنی پس از مدت زمان ۶ تا ۹ ماه هيچ کسی متوجه کاشت مو در فرد نشده و محل کاشت مو کاملا طبيعی به نظر می‌رسد. ولی به دليل محدوديت هايی که به‌صورت ذاتی در تکنيک‌های کاشت مو وجود دارد هيچگاه نمی‌توان تراکم کاملا شبيه موهای طبيعی را ايجاد کرد.

غالبا بیماران تحت تأثیر تبلیغات از پزشک می پرسند که چند تار مو برایم می‌کارید؟ یا اینکه درخواست کاشت تعداد زیادی تارمو را دارند. واقعیت این است که نتیجه کاشت مو نه فقط به تعداد موهای کاشته شده، بلکه به نوع چیدمان موها هم بستگی دارد و حتی می‌توان گفت که فاکتور دوم به مراتب مهم‌تر از اولی است.

برای مثال اگر برای فردی ۳هزار تارمو شامل ۱۰۰۰ گرافت سه تارمویی و برای فردی دیگر ۳هزار  تارمو شامل ۱٫۵۰۰ گرافت یک تارمویی و ۷۵۰ گرافت دو تارمویی کاشته شود، نتیجه کاشت در فرد دوم بسیار بهتر و زیباتر خواهد بود، در صورتی که تعداد تارموی کاشته شده در هر دو مورد یکسان است. گاهی هم ممکن است تعداد زیادی تارمو برای فرد کاشته شده ولی اصل نامنظمی و زاویه ورود گرافت‌ها به پوست در کاشت مو رعایت نگردد. در این حالت هم با اینکه تعداد موی کاشته شده کافی است ولی نتیجه کاشت مو به دلیل عدم رعایت اصول زیبایی مورد رضایت بیمار قرار نخواهد گرفت.

بهترين فرد برای کاشت موی طبيعی کسی است که در منطقه دهنده مو دارای موهای ضخيم با تراکم کافی بوده و طاسی وی نيز قابل ملاحضه ولی محدود (کوچک) باشد. اگر تراکم موهای قبلی بيمار در منطقه گيرنده مو زياد باشد ممکن است وی پس از کاشت مو متوجه افزايش بيشتر تعداد موها نشده و رضايت کافی به دست نيايد.

کاشت مو دائمی بوده و بخصوص در مورد خط رويش مو در جلوی سر بايد بیمار را کاملا توجيه کرد که از بابت آن رضايت کامل داشته باشد. در غير اين صورت در آينده مشکلاتی به وجود خواهد آمد. قبل از کاشت مو بايد اين خط را دقيقا مشخص نمود و چون اين خط برای مابقی عمر بيمار باقی ميماند لذا بايد در طراحی آن نهايت دقت را نمود.

طراحی اين خط يکسری محاسباتی داردکه رعايت آن‌ها برای بدست آوردن نتیجه خوب و طبيعی بسيار مهم است. به طورکلی مهمترين قسمت موی سر از نظر علم زيبايی شناسی چهره، خط رويش مو در جلوی سر است.

اين خط اولين قسمتی از چهره است که در جلوی چشم بيننده به نظر آمده و می‌تواند نمادی از سن، زيبايی، جوانی و خوشتيپ بودن وی باشد. این خط قاب صورت را تشکیل می‌دهد بنابراين بازسازی خط فوق به‌صورت تا حد امکان طبيعی و متناسب با سن بيمار و با درنظرگرفتن آينده وی، مهمترين بخش کاشت موی طبيعی بوده و بايستی وقت و انرژی زيادی برای آن صرف کرد.

خط رويش مو  چیست؟

خط رویش مو در جلوی سر، يک نوار به عرض چند ميليمتر است که به‌صورت طبيعی دارای چند مشخصه است:

  • شکل کلی اين خط شبيه حرف M است به اين معنی که در طرفين مقداری تو رفتگی داشته و در وسط به سمت جلو متمايل است.
  • موهای اين نوار به‌صورت فوليکولهای تک مويی و نازک هستند.
  • زاويه خروج موها از پوست در همه جای اين نوار سی درجه رو به جلو است منتها در قسمت‌های کناری، موها ضمن حفظ اين زاويه مقداری به طرفين هم متمايل شده‌اند.
  • در هر قسمت از اين نوار همه موها دارای يك زاويه بوده و هم جهت هستند.

تمامی اين موارد بايستی در کاشت مو در اين منطقه حساس رعايت شود در غير اين صورت خط موی جلوی سربه صورت عروسکی درمی آيد که بسيار زشت و زننده است و ترميم آن هم فوق‌العاده مشکل و گاهی غيرممکن است.

اکثر افراد طاس دوست دارند که خط موی جلوی سرشان به شکل ۲۰ تا ۲۵ سالگی باشد. این در حالی است که در طراحی اين خط، سن قبلی شخص در نظرگرفته نشده بلکه سن فعلی وی و همچنين سال‌های بعدی عمر فرد مدنظر قرار گرفته و خط متناسبی برای وی ترسيم می‌گردد.

اصلاح خط موی جلوی سر که توسط افراد غيرمتخصص طراحی و کاشت مو شده است فوق‌العاده مشکل و در خيلی از موارد غيرممکن است. سخت ترين حالت زمانی است که خط مو را پايين تر از حد عادی قرار داده‌اند و اگر اين وضعيت با گرد کردن بيش از حد خط نيز همراه باشد، کار اصلاح به مراتب دشوارتر می‌گردد. در هرحال به دليل دشواری اصلاح خط موی غيرعادی بهتر است در انتخاب پزشک کاشت مو، دقت و وسواس کافی به عمل آيد.

محدوديت های انجام کاشت مو:

کاشت موی طبيعی مثل همه کارهای دست بشر دارای يکسری محدوديت های بالقوه است. اين محدوديتها بر دو نوع هستند:

الف) محدوديت هايی که در رابطه با بيمار هستند:

  • بانک مو : تعداد موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو واضح است که هرچقدر منطقه دهنده مو در فرد کوچکتر و محدودتر باشد تعداد موهای آن هم کمتر شده و در نتيجه کاشت مو هم ضعيف ترخواهد بود.
  • کيفيت موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو : هرچقدر مو نازکتر و رنگ آن روشن‌تر باشد، ميزان پوشانندگی آن نسبت به موهای ضخيم و مشکی کمتر بوده و تراکم کمتری ايجاد می‌کنند. در ضمن موهای فر پوشش بيشتری نسبت به موهای صاف به وجود می آورند.
  • وسعت منطقه طاس : مشخص است که با افزايش وسعت منطقه طاس (و چون به هرحال تعداد موهای برداشت شده محدود است) ميزان تراکم موهای کاشته شده (يعنی تعداد موها در هر سانتی مترمربع) نيز کاهش می يابد.

ب‌) محدوديت هايی که در رابطه با تکنيک کاشت موی طبيعی در حال حاضر وجود دارند.

تصورات غلطی که در رابطه با کاشت موی طبيعی و نتايج آن در ذهن مردم وجود دارد: وقتی فردی متقاضی کاشت موی طبيعی است يکسری تصورات در ذهن خود از کاشت موی طبيعی و نتايج آن دارد که معمولا با واقعیت بسیار فاصله دارد. با معاينه صحيح و مشورت ذهنيت فرد روشن شده و متوجه واقعيت های کاشت مو می‌شود.

سوالات نادرستی که متقاضیان در مورد کاشت موی دارند؟

موهايی را که اندکی کم پشت شده است می‌توان با کاشت مو پرپشت تر کرد؟

در کاشت مو از طريق ايجاد يک شکاف بسيار ظريف يک گرافت وارد پوست می‌شود. اين سوراخ با اينکه بسيار ظريف است به هرحال فضايی را اشغال می‌کند. اگر منطقه ای که می‌خواهيم در آن کاشت مو انجام دهيم کاملا طاس باشد هيچ مشکلی به وجود نخواهد آمد. ولی اگر بخواهيم در لابه‌لای موهای موجود (به‌خصوص اگر اين موها ضخيم و با کيفيت باشند) کاشت مو انجام دهيم لازم است که فضای کافی در لابهلای موها وجود داشته باشد تا بتوان آن شکاف را ايجاد نمود.

تا زمانی‌که بيشتر از ۵۰ درصد از تراکم موها کاسته نشده است، به دليل ناکافی بودن فضا در بين موهای موجود فرد، نمی‌توان در لابه‌لای آن‌ها شکاف ایجاد کرد و اگر هم به زور اين کار را انجام دهيم اول اینکه ممکن است به ریشه موهای اطراف آسيب وارد شود و دوم اینکه حتی اگر آسيبی به ريشه موهای اطراف وارد نشود، اين ريشه‌ها مزاحم ريشه موی کاشته شده خواهند شد و لذا درحين درآمدن موی کاشته شده به احتمال زياد کيست مويی و جوش های چرکی بد ايجاد می‌گردد. اين ضايعات موجب اختلال در بيرون آمدن موهای کاشته شده گردیده و نتایج کاشت مو را خراب می‌کنند.

با کاشت موی طبيعی می‌توان تراکمی شبيه تراکم موهای کاملا طبيعی ايجاد کرد؟

در کاشت موی طبيعی شکاف های بسيار ظريفی برای قراردادن گرافت‌ها در منطقه طاس ايجاد می‌گردد. اگر اين شکاف ها خيلی به همديگر نزديک باشند پوست بين آن‌ها پاره شده و دو شکاف کوچک تبديل به يک شکاف بزرگ می‌شود که حالت مطلوبی نيست. لذا مجبوريم يک فاصله حداقلی را رعايت کنيم. فاصله حدود ۲ تا ۳ برابر فاصله بين موهای با تراکم عادی بوده و به همين نسبت هميشه تراکم موهای کاشته شده در جلسه اول کمتر از تراکم موهای عادی است.

در جلسات بعدی می‌توان این فاصله را کمتر و کمتر نمود. (البته با توجه به محدوديت تعداد موهای قابل برداشت از پشت سر) ولی به هرحال هيچگاه از نظر فاصله بين موها مانند موهای طبيعی نخواهد شد و بالطبع تراکم کاملا شبيه موهای طبيعی هم به وجود نخواهد آمد. تراکمی که در جلسه اول کاشت مو می‌توان به‌طور معمول ايجاد کرد ۲۰ تا ۳۵ گرافت در هر سانتی مترمربع است که آن را می‌توان در جلسات بعدی تا ۴۰ تا ۵۰ افزايش داد.

يک فرد طاس تا چند جلسه که بخواهد می‌تواند کاشت مو انجام دهد؟

کاشت موی طبيعی دارای محدوديت‌هایی است که يکی از مهم‌ترين آن‌ها محدود بودن تعداد جلسه‌های قابل انجام کاشت مو در هر فرد است. علت اين محدوديت آن است که تعداد موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو (بانک مو) بيشتر از حد مشخصی نیست (حدود ۱۰ تا ۱۲هزار تار مو).

به‌عنوان يک اصل کلی فقط تا حدی می‌توان از موهای منطقه دهنده مو برداشت کرد که آسيبی به منطقه برداشت وارد نشده، پوست تحمل برداشت را داشته باشد و در ضمن نمای ظاهری آن هم بدشکل و بدفرم نشود. بنابراين تعداد موهای قابل برداشت محدوديت داشته و نمیتوان همه اين موها را برداشت کرد.

در روش FUT معمولا ۳ تا ۴ هزار تارمو در يک جلسه بيشتر نمی‌توان برداشت کرد و در روش FIT بسته به مشخصات پوست و موی فرد اين عدد به ۵ تا ۶ هزار تار مو در يک جلسه بالغ می‌گردد.

آیا کاشت موی طبيعی سرطان‌زا است؟

اين مسئله به هيچ عنوان صحت ندارد و اصولا ماهیت انجام کار در کاشت موی طبیعی طوری است که هيچ ارتباطی با عوامل سرطانزای پوست ندارد. مهمترين عوامل دخيل در سرطان پوست عبارت‌اند از: ژنتيک، برخی موادمعدنی مثل آرسنيک و سيليکون، اشعه آفتاب، هيدروکربنهای کارسينوژن و بعضی از بيماریهای ارثی.

پس از کاشت موی طبيعی سردردهای بدی به وجود می آيد؟

با متدهای قديمی که از لوازم غيرظريف استفاده می‌شد، گاهی سردردهايی پس از کاشت مو به وجود می‌آمد، ولی با تکنيک‌های مدرن امروزی و بهره‌گيری از ابزار بسيار ظريف اين مسئله منتفی شده است. در حقيقت اگر فرد دچار سردردهای ميگرنی باشد با کاشت موی طبیعی میزان سردرد وی کاهش پيدا می‌کند. البته در یک تا دو شب اول پس از کاشت مو امکان وجود سردرد خفيف (مثل هرعمل ديگر) می‌رود که با مسکن های معمولی به سرعت برطرف شده و مشکل خاصی پيش نمی‌آيد.

با کاشت موی طبيعی از ريزش موهای موجود فرد (موهايی که درحال حاضر وجود دارند) هم جلوگيری خواهد شد؟

مشخص است که کاشت مو برای وضعيت فعلی طاسی بيمار انجام شده و جز تجويز داروهايی مثل ماينوکسيديل و فيناسترايد کار ديگری برای موهای موجود فرد نمیتوان انجام داد. ريزش يا عدم ريزش موهای فرد در آينده در رابطه با وضعيت ژنتيکی وی بوده و ارتباطی با کاشت موی فعلی ايشان ندارد.

اگر کاشت مو توسط افراد فاقد صلاحیت علمی برای انجام اين کار حساس انجام شود، احتمال آسيب رسيدن به موهای موجود فرد رفته و ممکن است اين موها دچار ريزش به دليل آسيب شوند ولی در هرحال ريزش موی ژنتيکی وی تحت تأثیر قرار نمی گيرد و سير خود را طی می‌کند.

تا هر مقداری که فرد تمايل داشته باشد می‌توان خط رويش مو در جلوی سر را پايين آورد؟

خط رويش مو در جلوی سر در حقيقت يک نوار باريک از پوست سر بوده که حد فاصل پوست بدون موی پيشانی با پوست کاملا پرموی نواحی پشت اين نوار است. طراحی اين خط يکسری محاسباتی دارد که رعايت آن‌ها برای بدست آوردن نتيجه خوب و طبيعی بسيار مهم است. اگر به عکس دقت کنيد متوجه می‌شويد که از خط رويش مو در جلوی سر تا انتهای چانه را می‌توان به سه قسمت مساوی تقسيم کرد که عبارت‌اند از:

  • ازخط رويش مو تا ناحيه بين دو ابرو
  • از ناحيه بين دو ابرو تا نوک بينی
  • از نوک بينی تا انتهای چانه

این فواصل به‌طور نرمال ۷ تا ۹ سانتی‌متر هستند. رعايت دقيق اين محاسبه در طبيعی نشان داده شدن خط موی جديدی که برای بيمار درست می‌شود، نهايت اهميت را دارا است.

تعداد موهای برداشته شده از منطقه دهنده پس از کاشت در منطقه طاس بيشتر می‌شود و تراکم آن به مرور زمان افزايش می يابد؟

تعداد موهای هر فرد پس از تولد زياد نشده و با گذشت زمان به‌صورت نرمال کاهش هم پيدا می‌کند. بنابراين هر تعداد مو که کاشته شود همان مقدار در می‌آيد و تغييری در تعداد آن‌ها به وجود نخواهد آمد.

 موها را می‌توان از پوست سر برداشت و در آزمايشگاه آن‌ها را تکثير نمود؟

اين مسئله فعلا در حد تحقيقات و آزمايشگاه بوده و کاربرد عملی پيدا نکرده است.

از موی نواحی ديگر (به جز پشت و اطراف سر) مانند: ريش، زيربغل، منطقه تناسلی، سينه، پشت، شکم و دست و پا را می‌توان به‌عنوان منطقه دهنده استفاده کرد؟

موهای مناطق مختلف بدن دارای تفاوت های ساختاری و اساسی با يکديگر بوده و لذا نمیتوان از موی هر ناحيه از بدن بجای موی سر استفاده کرد. بهترين مو برای کاشت در مناطق طاس سر، موی ناحيه مشخصی از پشت و اطراف سر است. 

جهت مشاوره رایگان با شماره‌های 09124271335، 02122018323، 02122024362 ، 02122026495 تماس بگیرید.

پیج اینستاگرام کلینیک دکتر پاکدل : drpakdelclinic@

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید