بازار: ارسال پوش نوتیفیکیشن تبلیغاتی آزاردهنده است

بازار: ارسال پوش نوتیفیکیشن تبلیغاتی آزاردهنده است

بازار رویکردی فعالانه در وضع قوانین ضد تبلیغات آزاردهنده برای توسعه‌دهندگان دارد و براساس شرایط و نوع نیاز کاربر، تغییراتی در آن ایجاد می‌کند.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

تعلیق اپلیکیشن‌ها در اپ استور بازار به دلایل مختلفی صورت می‌گیرد. قوانین بازار در حوزه تبلیغات و شیوه برخورد با تخلف توسعه‌دهنده‌ها همواره مورد توجه کاربران بوده است؛ بنابراین روشن ‌شدن هرچه بیشتر این مبحث کمک‌ زیادی به توسعه‌دهندگان و کاربران بازار می‌کند. در حال‌ حاضر این سؤالات مطرح است که بازار چه تبلیغاتی را مصداق تخلف به ‌شمار می‌آورد، تعریف بازار از تبلیغات آزاردهنده چیست و چه مصادیقی دارد، بازار از چه ابزارهایی برای جلوگیری از این تخلفات بهره می‌گیرد و اینکه مهم‌ترین دلیل بازار برای برخورد با تخلفات چیست؟ پاسخ این سؤالات را به‌صورت مشروح در ادامه آورده‌ایم.

 احترام به کاربران دلیل اصلی برخورد با تخلفات تبلیغاتی

دلیل اصلی بازار برای برخورد با تخلفات تبلیغاتی توسعه‌دهندگان را باید در قول برند به کاربرانش جست‌وجو کرد. اپ استور بازار می‌خواهد ارائه‌دهنده برنامه‌ها و بازی‌های کاربردی، متنوع و سالم باشد و وقتی کاربران برنامه‌ای دانلود می‌کنند، حداقل این اطمینان را داشته باشند که سوای از محتوای برنامه، مخل کارایی گوشی آن‌ها نیست. برخورد با تخلفات تبلیغاتی، یکی از مصادیق احترام به کاربران است. چون تبلیغات آزاردهنده از مهم‌ترین و شایع‌ترین موارد تخلفات توسعه‌دهندگان به حساب می‌آیند. توسعه‌دهندگان هنگام ثبت برنامه یا بازی در بازار، قوانین انتشار و از جمله سند چارچوب‌های مجاز تبلیغاتی را مطالعه می‌کنند و با امضای آن، متعهد به رعایت قوانین می‌شوند؛ اما بعضا به‌دنبال کسب درآمد، دست به چنین کاری می‌زنند.

 تعریف بازار از تبلیغات آزاردهنده

 شیوه‌های تبلیغاتی در برنامه‌ها و بازی‌های موبایل دائما تغییر می‌کنند، تعریف تبلیغات آزاردهنده  بر مبنای دغدغه‌های مطرح‌شده از سوی کاربران و حدود عملکرد هر برنامه به دست می‌آید.  تبلیغاتی که داخل برنامه نمایش داده می‌شوند، باید به‌آسانی توسط کاربر قابل رد شدن باشند و در قبال رد کردن آن‌ها نباید ضرر یا فقدان کارکردی از برنامه متوجه کاربر شود.  تبلیغات برنامه‌ نباید بدون اطلاع و رضایت کامل کاربر، تغییری خارج از برنامه ایجاد کنند، روی دستگاه کاربر و سیستم عامل آن اثرگذار باشد یا بر سایر برنامه‌هایی که روی دستگاه کاربر نصب شده است، تأثیر داشته باشد یا با آن‌ها تداخل پیدا کنند.

کافه بازار

مصداق‌های تبلیغات آزار دهنده در برنامه بازار

بازار به‌روشنی مصادیق تبلیغات آزاردهنده را روشن کرده است؛ هما‌نطور که در وب‌سایت بازار مندرج است،مواردی چون تبلیغاتی که کاربر را مجبور به کلیک روی تبلیغات یا خریداری کالا می‌کنند و تبلیغات پشت آیکون‌های غیر ‌مرتبط، در دسته تبلیغات آزاردهنده قرار می‌گیرند.

ارسال پوش‌نوتیفیکیشن تبلیغاتی جزو مصادیق تبلیغات آزاردهنده است

اعلان‌ها (Notification) می‌توانند برای اطلاع‌رسانی‌های مرتبط با کارکرد برنامه مانند به‌روز‌رسانی‌ و امکانات جدید آن استفاده شوند. بازار اعلان‌هایی که با قصد  تبلیغات روی دستگاه کاربر ارسال می‌شوند، آزاردهنده به‌شمار می‌آورد؛ چرا که اعلان‌ها برای اطلاع‌رسانی‌های مرتبط با کارکرد برنامه مانند به‌روز‌رسانی‌ و امکانات جدید آن استفاده می‌شوند و کاربر به دلیل استفاده از آن برنامه، به سازنده برنامه اجازه ارسال آن را داده است.

فرایند برخورد بازار با توسعه‌دهنده‌های متخلف

در ارتباط با واکنش به تخلف و نقض قوانین توسط توسعه‌دهندگان، سطح‌های مختلفی در بازار وجود دارد؛ نوع واکنش تیم بررسی بازار با توجه به ‌شدت اثر تخلف روی کاربران و نوع تخلف متفاوت است و می‌تواند شامل اخطار، تعلیق، حذف برنامه یا حذف حساب توسعه‌دهنده باشد.

در حالت اخطار، به توسعه‌دهنده فقط تذکر داده می‌شود ولی برنامه‌ او حذف نمی‌شود. سطح بعدی تعلیق است که برنامه برای مدت مشخصی از دسترس کاربران خارج می‌شود. وضعیت برنامه‌ها در بازار بعد از رفع تعلیق را می‌توانید در این قسمت بخوانید. در مورد تخلف‌های سنگین‌تر،‌ قدم بعدی، حذف برنامه یا حذف اکانت توسعه‌دهنده است.

در مورد حذف اکانت توسعه‌دهنده برنامه متخلف، تمامی برنامه‌های دیگر توسعه‌دهنده از بازار حذف و حساب توسعه‌دهنده بسته می‌شود . چنانچه توسعه‌دهنده ضربه‌ای به امنیت کاربران زده باشد، برنامه او در بخش سپر امنیت بازار قرار می‌گیرد و به کاربران هشدار داده می‌شود که آن را از گوشی خود پاک کنند. 

کافه بازار

 قوانین بازار براساس شرایط و نیاز کاربران تغییر می‌کنند

بازار رویکردی فعالانه در مورد قوانین توسعه‌دهندگان و کاربران دارد و براساس شرایط و نوع نیاز کاربر، تغییراتی در مورد قوانین بازار ایجاد می‌شود. مثلا چندی پیش قوانین مربوط به تبلیغات ادموب تغییر کرد و این شیوه برای توسعه‌دهندگان امکان‌پذیر شد.  مشروح قوانین بازار را می‌توانید ازطریق این لینک مطالعه کنید.

سختگیری بازار نسبت به آنچه اثر مستقیم بر تجربه کاربران می‌گذارد، مشهود بوده است و اجازه نمی‌دهد برنامه‌ها با تبلیغات آزاردهنده موجب نقض آرامش یا امنیت کاربران شوند. این مسئله اهمیت زیادی دارد که اطمینان خاطر کاربران به میزبان بیش از ۲۰ هزار توسعه‌دهنده، مخدوش نشود. 

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده