چرا باید ردیاب خودرو رادار بخرم

چرا باید ردیاب خودرو رادار بخرم

این مقاله برای تمام کسانی است که برای خرید ردیاب خودرو دچار شک هستند. اگر  نمی‌دانید جی پی اس چه دردی را دوا می‌کند، این مطلب را بخوانید.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

ازآنجاکه این روزها تنور بازار خودرو و گرانی قیمت آن بسیار داغ است، افرادی که مالک خودرو هستند به‌نوعی سرمایه‌دار محسوب می‌شوند! در پی هر گران شدن و بالا رفتن ارزش، باید منتظر بالا رفتن آمار سرقت و خطراتی که نگه‌داری از آن در پی دارد هم باشیم. وقتی بحث از امنیت و سیستم‌های نظارتی به میان می‌آید باید به قدرتمندترین سیستم امنیتی یعنی ردیاب خودرو اشاره کنیم. یک دستگاه نسبتا جدید که گوی رقابت را از دیگر رقبا دزدیده است و به تنها یکه‌تاز میدان است. در این میان رادار فراتک هوشمند این افتخار را دارد در بین عرضه‌کنندگان جی‌پی‌اس، با برندهای مختلف و گوناگون، ارائه‌کننده ردیاب رادار به‌عنوان برترین جی پی اس از نگاه مشتریان باشد.

هرچند که می‌دانیم با جی پی اس ماشین بیگانه نیستید و کم‌وبیش آن را می‌شناسید؛ اما بد نیست در اول مقاله یک نگاه کلی به ردیاب خودرو داشته باشیم و ببینیم چرا این روزها به یک نیاز ضروری برای مالکان خودرو تبدیل شده است. چه داستانی در زندگی روزمره ما وجود دارد که به ما یادآوری می‌کند باید به جدیدترین سیستم ضد سرقت خودرو یعنی ردیاب رادار، مجهز باشیم. پس اگر شما هم برای خرید ردیاب خودرو دودل هستید و دلیل کوبنده‌ای برای خرید پیدا نمی‌کنید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

ردیاب خودرو چیست

ردیاب خودرو یک سیستم موقعیت‌یابی هوشمند است که به کمک آن در هر لحظه و با هر فاصله‌ای می‌توانید از موقعیت و وضعیت خودرو خود آگاه شوید؛ اما تمام ماجرا این نیست... موقعیت‌یابی یکی از چندین امکاناتی است که ردیاب خودرو در اختیار شما می‌گذارد. ردیاب خودرو تلفیقی از دو بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که پس جاسازی کردن آن در خودرو، کار خود را آغاز خواهد کرد. یک سخت‌افزار کوچک که با ماهواره‌های جی پی اس در ارتباط است و در هر جایی از خودرو ممکن است جاسازی شده باشد. همچنین یک نرم‌افزار که اطلاعات را به کاربر نمایش می‌دهد. اگر بخواهیم کمی واضح‌تر صحبت کنیم باید بگوییم نرم‌افزار ردیاب ماشین در حقیقت یک رابط بین سرور و کاربر است و وظیفه نمایش اطلاعاتی را دارد که در سرور ذخیره شده‌اند. این تمام ساز و کاری است که در GPS  خودرو وجود دارد.

امکانات ردیاب خودرو

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم موقعیت‌یابی یکی از امکانات ردیاب است. البته باید به این نکته اشاره کنیم که وجود صدها امکان و قابلیت، نشانه برتری و بهتر بودن ردیاب نیست. بهتر است هنگام خرید ردیاب به این نکته توجه داشته باشید و جی پی اسی خریداری کنید که ترکیب ردیاب و دزدگیر نباشد؛ زیرا بسیاری از ردیاب‌های چینی که در بازار به فروش می‌رسند، ترکیبی از امکانات ردیاب و دزدگیر هستند. برخی از امکانات ردیاب عبارت‌اند از:

 • موقعیت‌یابی به‌صورت آنلاین و آفلاین
 • قطع و وصل برق از راه دور
 • دریافت تاریخچه‌ی مسیرهای پیموده شده
 • تعیین محدوده مجاز حرکتی و اعلام هشدار در صورت خروج از آن
 • هشدار سرقت باتری خودرو
 • هشدار حمل با جرثقیل
 • هشدار یادآوری سرویس دوره‌ای
 • هشدار باز شدن در خودرو
 • هشدار رانندگی خطرناک
 • هشدار تصادف و واژگونی خودرو
 • هشدار فعال شدن آژیر دزدگیر
 • هشدار تجاوز از سرعت مجاز
 • هشدار وارد شدن ضربه به خودرو

هر یک از این امکانات کاربردهای مختلفی دارند که براساس نیاز و هدف کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر این شرکت رادار این امکان را به کاربران خود می‌دهد که بتوانند با توجه به نیاز خود هشدارها را تغییر دهند و در قالب یک سناریو جدید برای دستگاه ارسال کنند. این قابلیت به واسطه وجود پردازنده هوشمندی است که در تمام ردیاب‌ها وجود ندارد. در حقیقت با خرید GPS خودرو رادار، برای سیستمی هزینه می‌کنید که قادر هستید براساس شرایط و اولویت‌های خود، مکانیزم‌های خاصی را برای آن تعریف کنید.

ردیاب چگونه کار می‌کند

ماهواره‌های جی پی اسی را تصور کنید که سالیان پیش به دستور وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا ساخته شده و در مدار قرار گرفته‌اند. این ماهواره‌ها به‌طور مداوم در هر شبانه‌روز دو بار به دور کره زمین می‌چرخند. وظیفه اصلی ماهواره جی پی اس ارسال اطلاعات و سیگنال‌های رادیویی به زمین است که زمان و مکان آن‌ها را نسبت به زمین مشخص می‌کند. حالا روی کره زمین گیرنده‌هایی مثل ردیاب ماشین یا آنتن‌های شبکه موبایلی وجود دارند که مسئول دریافت این داده‌ها و اطلاعات هستند.

اما چه فرایندی وجود دارد که این اطلاعات خام تبدیل به داده‌هایی دقیق از موقعیت کاربر خواهد شد؟  گیرنده‌های جی پی اس بعد از دریافت اطلاعات از سه ماهواره یا بیشتر، اقدام به پردازش آن‌ها می‌کنند. سپس با انجام محاسبات هندسی محل دقیق گیرنده نسبت به زمین محاسبه خواهد شد. در حقیقت با اندازه‌گیری اختلاف دو زمان ارسال سیگنال از ماهواره و دریافت آن، فاصله گیرنده از ماهواره تعیین می‌شود.

اگر تعداد این ماهواره‌ها از سه عدد بیشتر باشد، گیرنده یا همان ردیاب خودرو، قادر است مختصات سه‌بعدی کاربر که شامل طول، عرض و ارتفاع است را مشخص کند. پس از این مرحله ماژول GPRS به کمک اینترنت سیم‌کارت اطلاعات را به سمت سرور ارسال می‌کند. در نهایت این اطلاعات به واسطه سرور پردازش‌ می‌شود و در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت. حالا کاربر با نرم‌افزاری که روی تلفن همراه خود نصب کرده است می‌تواند از راه دور موقعیت و وضعیت خودرو خود را مشاهده کند و بر آن نظارت داشته باشد.

خب، برسیم به بحث اصلی و بپردازیم به مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه باشیم اما راه حلی برای آن به فکرمان نرسیده است!

اگر پارکینگ امنی برای نگه‌داری خودرو ندارید

این روزها با مدرن شدن بافت شهری و وجود آپارتمان‌ها و خودروهای بسیار در هر شهر، پارکینگ یکی از معضلات اساسی است که خیلی از افراد با آن درگیر هستند. از طرفی همه‌ی ما می‌دانیم که بستن قفل‌های مختلف و داشتن دزدگیر اگرچه راه را برای سارق دشوار می‌کند؛ اما راه‌حل قطعی نیست. حقیقت این است که با وجود پیشرفت سیستم‌های امنیتی، سارقان هم شیوه‌های جدیدی برای سرقت به کار می‌برند و راهی برای دور زدن آن پیدا می‌کنند. پس خیلی مهم است که برای حفظ سرمایه خود از قدرتمندترین روش‌های امنیتی استفاده کنیم تا بتوانیم احتمال سرقت را تا حد امکان پایین بیاوریم.

اصلاً چرا راه دور برویم همین شما که الان به خواندن این مقاله مشغول هستید ممکن است این تجربه را داشته باشید که یک سارق پس از کمی تلاش برای باز کردن قفل‌ها و از کار انداختن آن‌ها، توانسته به داخل خودرو شما راه پیدا کند یا در بهترین حالت قطعات گران‌قیمت ماشین شما را به سرقت ببرد. آیا در آن لحظه توانستید کاری کنید؟ راهی برای پیگیری اموال سرقتی شما به‌جز پیگیری پلیس وجود داشت؟ دزدگیر خودروی‌تان چقدر توانست در پیشگیری از سرقت به داد شما برسد؟ احتمال می‌دهیم پاسخ تمام سؤالات بالا منفی باشد. حتی با وجود قرار دادن خودرو در زیر دوربین‌های مدار بسته هم پیدا کردن سارق کار آسانی نیست. به‌خصوص سارقانی که این ترفندها را بلدند و پلاک خودرو خود را مخدوش می‌کنند تا ردی از آن‌ها نباشد! اما خب با وجود این شرایط چاره کار چیست؟ پاسخ ساده است! استفاده از ردیاب خودرو. اهمیت وجود یک سیستم که پس از سرقت در هر لحظه به‌طور آنلاین موقعیت خودرو را اطلاع دهد، زمانی به چشم می‌آید که خودرو شما به سرقت رفته و چاره‌ای به‌جز صبر کردن برای پیگیری پلیس ندارید. جی‌پی‌اس خودرو به شما کمک خواهد کرد که دیگر نگران تهدیدهایی که در کمین خودرو شما است، نباشید و بدانید که در هر موقعیتی آمار آن را دارید. البته گفتن این نکته ضروری است که مجهز کردن خودرو به ردیاب نباید شما را از دیگر ابزارهایی مثل دزدگیر و قفل غافل کند؛ زیرا ردیاب خودرو یک مکمل قدرتمند برای این ابزارها محسوب شده و زمانی می‌توانید خطر سرقت را برای ماشین تقریبا صفر بدانید که همه این نکات را در کنار هم و به‌طور هم‌زمان رعایت کنید. احتمالاً برایتان این سؤال به وجود بیاید که یک ردیاب چه نقشی در سرقت قطعات خودرو دارد و چگونه جلوی دسترسی سارقت به داخل خودرو را می‌گیرد؟ باید عرض کنیم امکانات یک جی پی اس تنها به ردیابی پس از سرقت محدود نمی‌شود. یکی از قطعاتی که سارقان را وسوسه می‌کند باتری ماشین است. خوشبختانه ردیاب رادار به واسطه هشدار سرقت باتری خودرو، می‌تواند در حساس‌ترین لحظات ممکن صاحب خودرو را از طریق نرم‌افزار نصب‌شده روی تلفن همراه و همچنین ارسال پیامک مطلع کند. در واقع با جدا کردن اولین بست باتری، ردیاب رادار متوجه این تغییر شده و آن را اعلام می‌کند. هوشیار بودن در آن لحظه و اقدام به‌موقع از سوی شما، می‌تواند جلوی سرقت را بگیرد. خیالتان هم از بابت وارد شدن سارق به داخل خودرو راحت! هشدار باز شدن در خودرو این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید با رساندن خودتان به خودرو، جلوی سرقت را بگیرید.

رادار

اگر در قرض دادن خودرو خود به دیگران دست‌ودل‌باز هستید

بسیاری از پدر و مادرها هستند که برای به امانت دادن خودرو خود به فرزندانشان، درگیری‌های زیادی دارند. البته این سری از بحث‌وجدل‌ها را شاید پسرها بهتر بتوانند درک کنند. درهرحال این داستان خیلی پیچیده نیست که نتوان آن را حل کرد. اگر پدر و مادرها به کمک یک نرم‌افزار روی تلفن همراه بدانند فرزندشان کجاست و با چه سرعتی در حال رانندگی است دیگر چه مشکلی می‌ماند؟ خبر خوب اینکه حتی می‌توانید برای فرزندتان محدوده مجاز تعریف کنید! بگذارید کمی واضح‌تر صحبت کنیم. این قابلیت به‌معنی این است که با تعریف یک محدوده برای تردد، این امکان برای مالک خودرو فراهم می‌شود که در صورت خروج خودرو از آن محدوده، به کمک نرم‌افزار از موضوع مطلع شود. برای ورود به یک محدوده هم همین داستان برقرار است. با مشخص کردن یک محدوده، مالک از ورود خودرو به آن قسمت، اطلاع پیدا خواهد کرد. این مسئله همیشه در روابط والدین و فرزندی نیست. بسیاری از افراد به واسطه شغل یا اخلاق، خودرو خود را به اطرافیان امانت می‌دهند؛ اما چه تضمینی وجود دارد که فرد مقابل از این وسیله به‌درستی استفاده کند؟ وجود یک سیستم نظارتی و امنیتی می‌تواند مشکل را حل کند. به کار گرفتن GPS خودرو که علاوه بر امکانات امنیتی، به واسطه قابلیت‌های نظارتی می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود. می‌پرسید چگونه؟ باید عرض کنیم امکاناتی مثل:

تعیین محدوده مجاز حرکتی و اعلام هشدار در صورت خروج از آن، دریافت تاریخچه‌ی مسیرهای پیموده شده، هشدار رانندگی خطرناک، هشدار تصادف و واژگونی خودرو، هشدار وارد شدن ضربه به خودرو و هشدار تجاوز از سرعت مجاز به شما کمک خواهد کرد بتوانید با هر فاصله‌ای و در هر لحظه‌ای از جزئی‌ترین موقعیت خودرو خود مطلع شوید. داشتن این قابلیت‌ها کمک بزرگی در بحث نظارتی به افراد می‌کند. گفتن این جمله از آن جهت است که اگر مقیاس بزرگ‌تری از مثال بالا را در نظر بگیرید، باز هم جی پی اس مشکل‌گشا خواهد بود. مؤسسه‌ای که خودروهای خود را به رانندگان اجاره می‌دهد و راهی برای نظارت بر آنان ندارد. به‌کارگیری چنین ردیابی می‌تواند یک راهکار اساسی باشد و هم‌زمان رفتار تمام رانندگان را زیر نظر داشته باشد.   

اگر نمی‌توانید به تجهیزاتی مثل دزدگیر و قفل  اطمینان کنید

همان‌طور که بالاتر توضیح دادیم، این روزها هیچ قفل و دزدگیری نمی‌تواند مانع از سرقت یک خودرو شود. البته اصلاً قصد نداریم تأثیر این ابزارها را نادیده بگیریم؛ اما این امری واضح است که به‌کارگیری این نوع از ابزارهای امنیتی، فقط می‌تواند به زمان‌بر بودن پروژه سرقت کمک کند و به شما فرصت اقدام بیشتری بدهد؛ بنابراین بهترین تصمیم این است که وسیله نقلیه خود را به کامل‌ترین وجه ایمن کنید، قبل از اینکه تجربه‌ی تلخ سرقت را به دست آورید! منظور ما از این کامل‌ترین وجه تنها فقط ردیاب خودرو نیست؛ زیرا جی پی اس یک مکمل اساسی برای دزدگیر و دیگر ابزارهای امنیتی محسوب می‌شود و به‌تنهایی نمی‌توان ادعا کرد می‌تواند احتمال سرقت را به صفر برساند.

اگر به‌دنبال جلب اعتماد برای شغل و مشتریان خود هستید

اگر پدر و مادری باشید که نسبت به مسیری که فرزندتان در راه رفت‌وبرگشت از مدرسه طی می‌کند، نگران باشید، ردیاب رادار می‌تواند مشکل را حل کند. آیا شما حاضر نیستید برای اینکه بتوانید وضعیت و موقعیت فرزندتان را در سرویس مدرسه زیر نظر داشته باشید پول بیشتری بپردازید؟ اگر بخواهیم بعد دیگر داستان را در نظر بگیریم به رانندگان سرویس مدارس می‌رسیم. قطعاً پدر و مادرها به راننده‌ای که در ابتدای سال این امکان را به والدین می‌دهد که بتوانند در مدتی که فرزندشان در ماشین است، موقعیت و وضعیت دقیق فرزندشان را چک کنند، اعتماد بیشتری می‌کنند. به‌این‌ترتیب برای رانندگان سرویس مدارس بازار خوبی فراهم خواهد شد که بتوانند تعداد بیشتری دانش‌آموز را به مقصد برسانند و علاوه بر این والدین زیادی از نگرانی نجات پیدا می‌کنند. این ماجرا تنها برای سرویس مدارس نیست. اگر به اطراف خود نگاه کنید مشاغل زیادی ازاین‌دست مشاهده خواهید کرد که با داشتن ردیاب خودرو می‌توانند نظر کارفرمایان خود را جلب کنند. رانندگان شرکت‌ها، سازمان‌ها، مسئولان خرید و ... از افرادی هستند که با ارائه چنین سیستمی می‌توانند دلیل محکمی بر کارکرد صحیح خود داشته باشند.

رادار

 اگر عادت دارید خودرو خود را در کنار خیابان‌ پارک کنید

جدا از بحث پارکینگ منازل، بسیاری از افراد به مکان پارک خودرو بی‌توجه هستند و کنار تمام خیابان‌ها برای آنان حکم پارکینگ را دارد! اما این موضوع همیشه به همین سادگی نیست. توجه نداشتن به تابلویی که حمل با جرثقیل را نشان می‌دهد یا عدم توجه به مناسب نبودن مکان پارک از لحاظ سرقت، می‌تواند دردسرساز باشد. اگرچه حمل با جرثقیل به وحشتناکی سرقت خودرو نیست اما حتماً می‌دانید مراحل قانونی که برای پس گرفتن ماشین باید بگذرانید بسیار وقت‌گیر است. بهتر است داستان با یک جریمه تمام شود و خود را درگیر اتفاقات بعدی نکنید. هشدار حمل با جرثقیل به همین منظور است. در لحظه‌ای که جرثقیل، خودروی شما را برای حمل بلند کند، به واسطه نرم‌افزار مطلع خواهید شد و با اقدام به‌موقع جلوی بردن ماشین را خواهید گرفت. فارغ از بحث حمل خودرو، ردیاب رادار این امکان را به شما خواهد داد که بتوانید در مواقعی که از مکان پارک نامطمئن هستید، با خاموش کردن برق خودرو از راه دور، خطر سرقت را به صفر برسانید. با قطع کردن برق خودرو هیچ‌کس به‌جز شما تا زمانی‌که آن را وصل نکنید، قادر نیست خودرو را روشن کند.

اگر همیشه تاریخ‌های مهم خودرویی را فراموش می‌کنید

منظورمان از تاریخ‌های مهم خودرویی تاریخ اتمام بیمه‌نامه، تاریخ تعویض روغن، تاریخ سررسید سرویس‌های دوره‌ای و... است. ممکن است شما تابه‌حال به خاطر تمام شدن بیمه‌نامه‌تان جریمه شده باشید. درحالی‌که فراموش کرده‌اید و لایق آن جریمه نبودید! تا حدودی هم حق با شما است! این روزها به خاطر سپردن این تاریخ‌ها با توجه به مشغله‌های متعدد کار هر کسی نیست؛ اما همیشه داستان با جریمه نقدی حل نمی‌شود. به یاد داشتن بسیاری از زمان‌ها، لحظه‌ای مهم می‌شوند که بی‌توجهی به آن‌ها خسارات زیادی را به خودرو وارد کرده و حالا باید مبلغ زیادی را برای تعمیر خودرو بپردازیم. برای مثال زمان تعویض روغن خودرو! یکی دیگر از امکانات کاربردی رادار، یادآوری سرویس‌های دوره‌ای است. همان‌طور که از اسم این هشدار مشخص است به کمک این هشدار نگران سررسید خدمات دوره‌ای و هر سرویس مرتبط با خودرو نباید بود. زمانی‌که شما کیلومتر یا تاریخ مشخصی را ثبت می‌کنید، ردیاب رادار در همان روز مثل یک تقویم هوشمند تاریخ را به شما یادآوری خواهد کرد. 

 به پایان آمد این دفتر

این روزها دلایل زیادی وجود دارد تا ما را قانع کند که باید با تکنولوژی همگام بود و از این غافله عقب نماند. درست مثل زمانی‌که دزدگیر یک ابرقدرت محسوب می‌شد و یک راهکار اساسی برای پیشگیری از سرقت به‌حساب می‌آمد؛ اما حالا ...

از طرفی نمی‌توان نسبت به این پیشرفت بی‌توجه بود. چون با گذشت زمان این احساس نیاز در ما تقویت می‌شود و بیشتر به کاستی‌هایی که در روش‌های سنتی وجود دارد پی می‌بریم. 

داستان ردیاب هم همین است. همین دستگاه کوچکی که تا مدتی پیش آن را نمی‌شناختیم و نمی‌دانستیم می‌تواند چه بار بزرگی را از روی دوش ما بردارد؛ اما امروزه می‌توانیم مطمئن باشیم تا مدت زیادی خودروی ما در امان است. هرچند کسی از آینده خبر ندارد! شاید یک روزی تکیه به ردیاب هم خنده‌دار به نظر برسد؛ اما خوشبختانه شرکت رادار به واسطه تیم تحقیق و توسعه سعی دارد تا حد زیادی این موضوع را پوشش دهد و همگام با پیشرفت تکنولوژی قدم بردارد. نیازهای روز را شناسایی کند و راه‌حل مناسب ارائه کند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از خرید GPS خودرو ابتدا رادار را با دیگر رقبا مقایسه کنید تا بتوانید انتخابی هوشمندانه داشته باشید. بدون شک با شناخت امکاناتی مثل ۲۴ ماه گارانتی، پشتیبانی ۲۴ ساعته، نرم‌افزار اختصاصی با کاربری آسان و سرور داخلی دست رد به سینه رادار نخواهید زد.

برای خرید ردیاب رادار یا ارتباط با مشاوران می‌توانید از طریق وب‌سایت یا شماره تماس با ما در ارتباط باشید.

آدرس وب‌سایت: radarGPS.org

شماره تلفن دفتر مرکزی رادار: ۰۵۱۳۷۱۷۷

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده