اکسکوینو: بیت کوین چطور از ۱ دلار به بیش از ۴۰ هزار دلار رسید

اکسکوینو: بیت کوین چطور از ۱ دلار به بیش از ۴۰ هزار دلار رسید

 ارز دیجیتال بیت کوین یک پول دیجیتال و غیر فیزیکی است که تحت تأثیر وضعیت یا ثبات مالی هیچ کشوری قرار ندارد.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

بیت کوین (Bitcoin) با نماد اختصاصی BTC ، اولین رمز ارز یا پول رمزنگاری‌شده در دنیا است که به‌صورت کاملا دیجیتال استفاده و توزیع می‌شود.

در دنیای امروزی، توجه به لزوم مبادلات خارج از مرزهای جغرافیایی و دسترسی به یک اقتصاد آزاد جهانی، توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده و این همان چیزی است که خالق ناشناس بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، با ابداع این ارز دیجیتال به دنیای فناوری هدیه کرد.

از سال ۲۰۰۸ تاکنون، ارزش بیت کوین با طی کردن مسیری پرفرازونشیب، توانست به قله ۴۰ هزار دلار نیز برسد. در ابتدای کار، هر بیت کوین ارزشی کمتر از ۱ دلار داشت؛ اما با گذشت زمان و افزایش محبوبیت این ارز دیجیتال، قیمت پادشاه رمز ارزها توانست از ۴۰ هزار دلار نیز فراتر رود. درادامه این مطلب، به بررسی دلایل رشد سرسام‌آور قیمت بیت کوین می‌پردازیم.

ساختار غیر قابل جعل

بیت کوین بدون مدیریت هیچ حکومت یا نظام اقتصادی، در سراسر جهان قابل استفاده است. از آن جایی که تمام تراکنش‌های بیت کوین در بلاک‌چین انجام می‌شوند، می‌توان گفت معاملات این رمز ارز در لایه‌های امنیتی پیچیده‌ای انجام می‌گیرد و غیر قابل جعل است. به لطف سیستم غیر متمرکز و پیچیده دفتر کل بلاک‌چین، جعل بیت کوین به‌شدت دشوار است.

منابع محدود

الگوریتم این ارز دیجیتال طوری طراحی شده است که فقط مقدار مشخصی بیت‌کوین وجود داشته باشد و این موضوع مهم‌ترین ویژگی بیت‌کوین به شمار می‌رود. محدود بودن تعداد بیت کوین‌ها به افراد این امکان را می‌دهد تا پیش‌بینی بهتری از عرضه آن داشته باشند و بدون دخالت بانک‌های مرکزی کار خود را ادامه دهند. توسعه‌دهندگان بیت کوین در پروتکل این ارز تعیین کردند که تنها ۲۱ میلیون بیت کوین ایجاد خواهد شد که در حال حاضر حدود ۱۸ میلیون واحد از آن به وجود آمده است. از سوی دیگر، نرخ انتشار بیت کوین تقریبا هر چهار سال به نصف کاهش می‌یابد که به این روند، هاوینگ (Halving) می‌گویند. این روش به نوبه خود، منابع بیت کوین را کنترل می‌کند. در نتیجه هیچ نهاد یا دولتی نمی‌تواند با دستکاری عرضه بیت کوین، قیمت این ارز را کنترل کند.

امنیت

همان‌طور که می‌دانید، اطلاعات تراکنش‌های بیت کوین با استفاده از فناوری بلاک‌ چین نگه‌داری می‌شوند. بلاک‌چین یک سیستم دفتر کل توزیع‌شده‌ است که نیاز به اعتماد طرفین را از بین می‌برد. تراکنش‌های بیت کوین شفاف هستند به‌طوری‌که هر تراکنشی که در شبکه انجام شده باشد، برای همه قابل مشاهده‌ است. این بدان معنا است که تراکنش‌ها قابل پیگیری هستند؛ اما تنها می‌توان آدرس‌ها را به همراه دریافتی و ارسالی‌هایشان مشاهده کرد و اطلاعات هویتی افراد محفوظ است. به لطف تکنولوژی بلاک‌چین می‌توانیم بدون نیاز به افراد یا نهادهای واسطه، تراکنش‌های مالی خود را به‌صورت همتا به همتا انجام دهیم. در نتیجه، بیت کوین می‌تواند به‌عنوان پول و روش پرداختی مطمئن مورد استفاده قرار بگیرد.

بخش‌پذیری و انتقال آسان

هر واحد از بیت کوین قابلیت تقسیم تا ۸ رقم اعشار دارد. کوچک‌ترین واحد آن، برابر با ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است که  با نام مستعار خالق این ارز، ساتوشی نامیده می‌شود. در نتیجه اگر ارزش بیت کوین با گذر زمان به رشد خود ادامه بدهد، کاربران همچنان قادر خواهند بود با به‌کار‌گیری بخش کوچکی از یک واحد بیت کوین، در مبادلات روزانه شرکت کنند. از سوی  دیگر، شبکه غیر متمرکز بیت کوین تراکنش‌ها را در شفافیت کامل و سرعت بالا صورت می‌دهد. در نتیجه، افراد می‌توانند بدون پرداخت مالیات یا هزینه اضافه، در کمترین زمان معاملات خود را انجام بدهند. سرمایه‌گذاران این حوزه با استفاده از کیف پول‌ دیجیتال، دارایی مورد نظر خود را به سایر کیف‌های پول‌ انتقال می‌دهند. کیف‌ پول‌ رمز ارز، نرم‌افزاری است که به منزله یک رابط بین شما و بلاک‌چین‌های مختلف عمل می‌کند و نقل و انتقالات آن‌ها را ممکن می‌سازد.

excoino-4

محبوبیت روزافزون

تمامی این موارد باعث شده است بسیاری بیت کوین را پناهگاهی امن در برابر تورم و فروپاشی اقتصادی بدانند. سیستم غیر متمرکز بیت کوین سبب شده روزبه‌روز بر محبوبیت این ارز دیجیتال افزوده شود؛ تا جایی که اخیرا شرکت‌های بزرگی به خرید بیت کوین در مقیاس بزرگ روی آورده‌اند. در نتیجه، جریان ورود سرمایه‌گذاران سازمانی و نهادی برای خرید بیت کوین و تزریق بودجه، باعث شده است همچنان تقاضا برای این رمز ارز بالا باشد.

نوسانات قیمت بیت کوین

بحران‌ها و اتفاقاتی که در گوشه و کنار دنیا به وقوع می‌پیوندند، باعث ایجاد نوساناتی در قیمت بیت کوین می‌شوند. شاید این امر در نظر بسیاری، نقطه ضعف محسوب شود؛ اما فراموش نکنید که بیت کوین از سال ۲۰۰۸ تاکنون از وقایع و بحران‌های زیادی جان سالم به در برده و حتی موفق به طی کردن مسیر صعودی شده است. عملکرد خوب بیت کوین در زمان‌های بحرانی باعث شده افراد بیشتری به سرمایه‌گذاری در این ارز روی بیاورند. در نتیجه، هرچه افراد بیشتری از بیت کوین استفاده کنند، از نوسانات قیمتی کاسته خواهد شد.

چطور در ایران بیت کوین بخریم

بیت کوین به‌عنوان بزرگ‌ترین رمز ارز جهان، به‌تازگی توجه ایرانیان بسیاری را جلب کرده است. راحت‌ترین راه برای کسب بیت کوین، خرید این رمز ارز از طریق صرافی‌ها است. با توجه به تحریم‌های اعمال‌شده از سوی صرافی‌های خارجی، بهترین گزینه برای علاقه‌مندان ایرانی، ثبت ‌نام در وب‌سایت‌های مطمئن و ایمن داخلی است که در صورت بروز هرگونه مشکل احتمالی، آن‌ها را در امر نگه‌داری از دارایی‌هایشان یاری می‌دهند.

یکی از وب‌سایت‌های داخلی که می‌توانید در آن، به خرید و فروش بیت کوین بپردازید، اکسکوینو است. اکسکوینو یک شرکت ثبت‌شده دانش‌بنیان است و تا امروز، گام‌های بلندی در جهت تأمین امنیت دارایی سرمایه‌گذاران ایرانی در حوزه رمز ارزها برداشته. این سامانه، کیف پول‌ امن و اختصاصی هر ارز را با رابط کاربری آسان در اختیار کاربران قرار می‌دهد. دارندگان این کیف پول‌ها به‌راحتی می‌توانند رمز ارز مورد نظر خود را به بیت کوین و سایر ارزها تبدیل و از معاملات خود سود کسب کنند.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده