برچسب قیمت خودرو به همراه مکانیک بازگشت

سه‌شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
درحالی‌که بنا به تصمیم‌گیری وزارت صمت و دستور مراجع قضایی در اوایل سال جاری درج قیمت خودرو و مسکن از پلتفرم‌های فروش آنلاین حذف شده بود، مجددا از ۱۷ دی‌، امکان نمایش قیمت خودرو در پلتفرم‌های آگهی‌ آنلاین فعال شد.

«با کلیک روی این لینک از بزرگ‌ترین نمایشگاه خودروهای کارشناسی‌شده این بار به‌همراه قیمت دقیق تمام خودروها، بازدید کنید». بنا به‌ اظهارات مسئولان، این تصمیم در پی نوسان‌های شدید بازار و به‌منظور کاهش نقش واسطه‌ها و سودجویان در افزایش قیمت‌ها اتخاذ شده بود. ازاین‌رو به‌حکم مراجع قضایی، امکان درج قیمت در سایت‌ها و اپلیکیشن‌های خرید‌و‌فروش خودرو نظیر همراه مکانیک از اردیبهشت ۱۳۹۹ ممنوع اعلام شد. در پی این تصمیم، پس ‌از این تاریخ تمامی آگهی‌‌های خریدوفروش خودرو در سایت و اپلیکیشن همراه مکانیک بدون درج قیمت منتشر می‌شد.

اعلام خبر ممنوعیت درج قیمت در آگهی‌های آنلاین خودرو نارضایتی‌هایی نیز در پی داشت و به‌عقیده برخی از کارشناسان، این تصمیم عملا تأثیری بر کاهش قیمت‌ها و کنترل بازار خودرو نمی‌گذاشت. همچنین به‌عقیده فعالان بخش آنلاین حوزه خودرو، حذف امکان استعلام آنلاین قیمت با کاهش شفافیت در بازار راه را برای واسطه‌ها هموارتر کرده بود و عملا نتیجه‌ای جز به‌زحمت‌انداختن مردم و خریداران عادی نداشته است. حال با گذشت حدود هشت ماه از این دستور، مسئولان از تصمیم خود منصرف شده‌اند و بار‌دیگر مجوز بازگشت قیمت خودرو به پلتفرم‌های آگهی آنلاین را صادر کرده‌اند.

موافقت با درج قیمت خودرو

به‌گزارش خبرگزاری‌ها، دلیل اصلی حذف قیمت‌ از پلتفرم‌ها ادامه‌داربودن افزایش نوسان‌های قیمت در بازار اعلام ‌شده بود. طبق بررسی‌های انجام‌شده در طول این بازه زمانی و به‌نقل از تجارت‌نیوز، این اقدام نه‌تنها تأثیری بر کنترل قیمت‌ها نگذاشته؛ بلکه قیمت خودرو افزایش درخورتوجهی تجربه کرده است.

چندی پیش‌‌، مهدی طغیانی، سخن‌گوی کمیسیون اقتصادی مجلس، درباره‌ی موافقت مجلس با بازگشت قیمت خودرو و مسکن به پلتفرم‌های آگهی‌ آنلاین گفت: «درج قیمت کالاها در این پلتفرم‌ها، علاوه‌بر شفافیت در قیمت‌گذاری، به معاملات نیز شفافیت می‌دهد.»

وی درباره اهمیت بازگشت قیمت برخی محصولات در پلتفرم‌های نیازمندی‌ها و آگهی‌های آنلاین به این موضوع اشاره کرد که واقعیت امر این است که موافق ادامه حذف قیمت کالاها در پلتفرم‌های نیازمندی و آگهی‌های آنلاین نیستیم؛ چراکه متغیرهای دیگری در افزایش قیمت کالاها، به‌ویژه قیمت خودرو و مسکن تأثیرگذار هستند.

وضعیت بازار خودرو در زمان ممنوعیت درج قیمت

بررسی شواهد و آمارها درباره تغییرات قیمت خودروهای صفر در ماه‌های پس از حذف قیمت‌ها حاکی از آن است که این تصمیم عملا تأثیری بر ممانعت از افزایش قیمت خودرو نگذاشته است. طبق آمار، در پایان آبان ۱۳۹۹ متوسط افزایش قیمت برای خودروهای صفرکیلومتر داخلی چیزی حدود ۶۵ درصد و برای خودروهای وارداتی تقریبا ۱۲۵ درصد بیشتر از تیر سال جاری بوده است. اگرچه نباید از اندک افت قیمت خودرو در ماه‌های آذر و دی چشم‌پوشی کنیم، درکل، تمامی نوسان‌های قیمت خودرو در حالی اتفاق افتاده که بنا‌به دستور مراجع قضایی، امکان مشاهده قیمت در هیچ پلتفرم آنلاینی فراهم نبوده است.

قیمت لحظه‌ای خودرو را به‌راحتی در سایت و اپلیکیشن همراه مکانیک ببینید

در‌حال‌حاضر، شاهد بازگشت قیمت خودرو به سایت و اپلیکیشن همراه مکانیک هستیم و خریداران و فروشندگان می‌توانند قیمت خودروهای آگهی‌شده را مشاهده کنند. ابزار قیمت روز خودرو همراه مکانیک با داشتن بیش از ۱۰ میلیون بازدید ماهانه در سایت و اپلیکیشن، یکی از معتبرترین مراجع استعلام قیمت روز خودرو است. با وارد‌کردن جزئیات خودرو مثل نقاط رنگ‌شدگی یا تعویضی، می‌توانید قیمت دقیق و کارشناسی‌شده آن را به‌همراه نمودار نوسان قیمت در طول سال مشاهده کنید.

اپلیکیشن همراه مکانیک نیز قسمتی به‌ نام «مدیریت خودرو» دارد که با وارد‌کردن مشخصات خودرو مدنظرتان، قیمت روز آن را روزانه به‌همراه نمودار نوسان به شما نمایش می‌دهد. «با کلیک روی این لینک به‌سادگی اپلیکیشن همراه مکانیک را نصب کنید و قیمت روز خودرو مدنظرتان را ببینید.»

امیدواریم با بازگشت قیمت‌ها، شرایط بازار به‌سمت شفافیت بیشتری پیش برود و دست واسطه‌ها از فضای گل‌آلودی کوتاه شود که امکان مقایسه قیمت خودرو در آن برای خریداران میسر نبود.

مطالب مشابه

نظرات