نگاهی به پروژه Stakenet؛ شبکه‌ای مبتنی‌بر لایتنینگ و مستر نود

چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
استیک-نت شبکه بلاکچینی غیرمتمرکز مبتنی‌بر مستر نودها است. هدف از طراحی این شبکه تسهیل امکاناتی برای دَپ‌ها (dApps) به‌منظور تبادلات بین بلاکچینی است.

استیک-نت نیز مانند بلاکچین‌های دیگر، رمزارزی بومی متعلق به خود دارد که به نام XSN شناخته می‌شود.

ویژگی خاص استیک-نت کدام است؟

برخلاف سایر پلتفرم‌های غیرمتمرکز (مانند اتریوم یا بیت کوین)، استیک-نت توانایی ایجاد ارتباط با شبکه‌های بلاکچینی دیگر را دارد و مانند پل ارتباطی برای مبادلات میان این شبکه‌ها عمل می‌کند. استیک-نت با پیاده‌سازی پروتکل‌هایی از قبیل Connext و Lightning Network باعث بهبود عملکرد و سرعت تراکنش‌های لایتنینگی با هزینه‌ای بصرفه می‌شود.

کسب درآمد ضمنی ازطریق داشتن رمزارز XSN

علاوه‌بر امکان خریدوفروش رمزارز XSN مانند سایر رمزارزها، سرمایه‌گذاران می‌توانند با تهیه و نگه‌داری این رمزارز و مشارکت در نگه‌داری امن شبکه به‌وسیله‌ مستر نودها، پاداش دریافت کنند. یکی از اجزای اصلی ساختار استیک-نت همین مستر نودها هستند که اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را روی این شبکه اجرا می‌کنند. مکانیزم کاری مستر نودها برمبنای پروتکل توافق جمعی این شبکه موسوم به TPOS یا Trustless Proof of Stake است. به‌علاوه، کارمزدهای پردازش دَپ‌ها نیز مستقیما به صاحبان مستر نودها پرداخت می‌شود.

نظام تصمیم‌گیری حاکمیتی در این شبکه نیز کاملا باز است و صاحبان مستر نودها آن را انجام می‌دهند. افزون‌براین، به مکانیزم داخلی جمع‌آوری سرمایه مجهز است و صاحبان مستر نودها می‎توانند با رأی خود درباره نحوه هزینه‌کرد آن سرمایه برای امور پیاده‌سازی تصمیم‌گیری کنند.

اکسچنج غیرمتمرکز مبتنی بر لایتنینگ (The XSN Lightning DEX)

این اکسچنج برپایه تکنولوژی‌های فعلی لایه 2، یعنی لایتنینگ (بیت کوین) و Connext (برای اتریوم و توکن‌های ERC20)، طراحی و ایجاد شده است. دلیل این کار هم مسائل مربوط به مقیاس‌پذیری است.

جایگاه پروژه در بازار (در زمان نگارش)

 • قیمت فعلی رمزارز: $ ۰/۶۰۳۲
 • حجم بازار: $ ۶۵،۶۶۵،۵۱۰
 • حجم معاملات روزانه: $ ۱،۱۸۰/۸۰۷
 • تعداد مستر نودهای فعال: ۲،۷۵۹
 • متوسط فعال بودن هر مستر نود: ۷۰ روز
 • میزان رمزارز سپرده‌گذاری (قفل) شده در مستر نودها: ۴۱،۳۸۵،۰۰۰ XSN
 • اسمارت کانترکت‌های فعال: ۸۲
 • تعداد نودهای فعال لایتنینگ: ۶۷
 • کانال‌های ارتباطی فعال: ۱۱۴

ساختار معماری اکسچنج  غیرمتمرکز XSN DEX

اجزای اصلی این معماری عبارت‌اند از: HUBS و Wallets و Aggregator/DEX API. در این معماری، هاب‌ها نقش مسیریاب یا روترهای شبکه لایتنینگ را برعهده دارند و نقدینگی کانال‌ها با مسیرهای پرداختی را مدیریت می‌کنند.

خصوصیات هاب در این معماری

 • دست‌کاری یا سرقت نشدن سرمایه (Non-custodial)
 • مسیریابی مبادلات لحظه‌ای (Route atomic swaps)
 • تنظیم و جمع‌آوری کارمزدها

امکانات Aggregator / DEX API

 • سیستم‌های مبادله خودکار
 • بازارساز
 • بات‌های معامله‌گر و آربیتراژ

وایت‌پیپر پروژه استیک-نت

در وایت‌پیپر این پروژه که شباهت ظاهری بسیار زیادی به وایت‌پیپر بیت‌کوین دارد، از پروژه استیک-نت به‌عنوان «اقتصاد میان‌زنجیره‌ای نظیر‌به‌نظیر» (Peet-to-Peer Interchain Economy) نام برده شده است. در وایت‌پیپر، ابتدا اجزای شبکه از قبیل network و stake و stakeholder معرفی می‌شوند و سپس به ساختار و نحوه کار پروتکل می‌پردازد. برای مطالعه جزئیات وایت‌پیپر به این لینک مراجعه کنید.

نقشه‌ی راه پروژه

شروع پروژه از سال ۲۰۱۸ بوده و در این سال اقدامات زیر انجام شده است: توسعه پروتکل کُر شامل مستر نود، TPoS، سگویت، لایتنینگ، سواپ لایتنینگ مبتنی بر رمزارز XSN، شروع به کار شبکه استیک-نت، وب‌سایت اطلاع‌رسانی، XSN Explorer و XSN Cloud

اقدامات انجام‌شده در سال ۲۰۱۹: توسعه دَپ‌های مبتنی بر لایتنینگ، توسعه XSN Lightning DEX و Core Wallet، پشتیبانی از والت‌های لجر و ترزور، یکپارچه‌سازی با TOR، پشتیبانی از والت سخت‌افزاری Xeeda

کارهای در حال انجام: به‌روز‌رسانی پروتکل برای پشتیبانی از شاردینگ، میمبل-ویمبل، به‌روزرسانی لایه مستر نود، به‌روزرسانی XSN Explorer و XSN DEX

راه‌های ارتباطی با پروژه استیک-نت

Website

Roadmap

Whitepaper  

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود