سیستم حضور و غیاب ماسکینو با هوش مصنوعی

سیستم حضور و غیاب ماسکینو با هوش مصنوعی

 با توجه‌ به بحران کرونا، بسیاری از کشورها افراد جامعه را برای حضور در مراکز شلوغ مجبور به ماسک زدن کرده‌اند.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

در حال‌ حاضر برای دولت و بسیاری از سازمان‌های کوچک و بزرگ چالش پیاده‌سازی الزام ماسک زدن وجود دارد. راه ‌حل فعلی، قادر خواهد بود با مانیتور کردن افراد در مراکز شلوغ، سازمان‌ها و شرکت‌ها افرادی که ماسک زده‌انداز دیگر افرادی که ماسک نزده‌اند، تشخیص دهد.

چرا به سیستم حضور و غیاب ماسکینو مجهز به هوش مصنوعی نیاز دارید

به‌ علت پاندمی (بیماری همه‌گیر)، کل دنیا با تهدیدی جمعی روبرو است. خوشبختانه قرنطینه و محدودیت‌ها برای حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی و نجات زندگی افراد اعمال شده‌اند و تأثیرگذار بوده‌اند. بااین‌حال بسیاری از کسب و کارها دچار خسارت و ضرر‌های سنگینی شدند. اما درحالی‌که کشورها به‌سرعتبه سمت بازگشایی حرکت می­کنند، محدودیت‌ها کاهش می‌یابند و سازمان‌هانفسی راحت می­کشند.

اما اگر سازمان‌هابرای بازگشایی مجدد برنامه‌ریزی می­کنند باید تمامی اقدامات پیشگیرانه را برای تضمین سلامتی و امنیت کارکنان‌شان در نظر بگیرند و اجرا کنند. یکی از راه‌های انجام آن از طریق بهره‌گیری از سیستم حضور و غیاب ماسکینو است که مبتنی بر تشخیص چهره است و افراد را با ماسک تشخیص می‌دهد.

مشکل موجود به واسطه بحران کرونا

فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و سایر اقدامات پشگیرانه ممکن است تأثیر ویروس را کمتر کند؛ اما از برخی از سطوحی که به‌صورت مشترک لمس می­شوند نمی‌­توان اجتناب کرد. اگرچه ضد عفونی کردن وسایل مفید و مؤثر است؛ اما سطوح غیر قابل اجتنابی که کارکنان باید با استفاده از دستانشان به آن دسترسی داشته باشند مثل سیستم‌های حضور و غیاب مجهز به اثر انگشت چه می‌شود؟

سیستم حضور وغیاب بیومتریک (زیست‌سنجشی، نوع خاصی از روش‌های امنیتی است که در آن برای کنترل دسترسی و برقراری امنیت از ویژگی‌های قابل اندازه‌گیری بدن انسان یا هر موجود زنده‌ی دیگر استفاده می‌شود) هر روز توسط تمام کارکنان لمس می‌شود. قبلا اکثر سازمان‌ها سیستم انگشتی بیومتریک یا دسترسی مبتنی بر کارت شناسایی امواج رادیویی (RFID) در ساختمان دفتر کار را انتخاب کردند.

به غیر از ای‌نها ثبت نام بازدیدکنندگان روی تبلت به یکی از روش‌های ثبت جزییات مهمان تبدیل شد. حتی با این پروتکل ها، همه افراد مسئولیت شخصی را جدی نگرفتند. اما اکنون زندگی انسان‌ها در خطر است و بازنگری در اقدامات ایمنی شخصی ضروری است.

راه ‌حل: سیستم حضور و غیاب ماسکینو

یکی از چیزهایی که پاندمی به همه تحمیل کرد توانایی وفق دادن خود با معیارها و اقدامات سخت و تغییر روش‌های معمول و استاندارد انجام کارها است. و این وضعیت ازطریق پیشرفت در تکنولوژی بهبود یافته است. با سیستم حضور و غیاب مبتنی بر تشخیص چهره، سازمان‌ها و کارکنان دیگر لازم نیست نگران امنیت و سلامتی‌شان باشند.

سیستم حضور و غیاب ماسکینو قادر است با حذف روش‌های دسترسی سنتی و کارآیی کمتر، یک روش پیشرفته تکنولوژیکی و ایمن برای انجام کارهای روزانه را جایگزین کند. ماسکینو با استفاده از هوش مصنوعی و بهره‌گیری از الگوریتم‌هایی نظیر یادگیری ماشین و یادگیری ژرف، حتی با ماسک چهره کارمندان را تشخیص می‌دهد و بدون هیچگونه تماس ورود و خروج کارمندان را ثبت کند.

maskinow-2

مزیت‌های استفاده از سیستم حضور و غیاب ماسکینو

  • ثبت حضور و غیاب چهره حتی با ماسک

به‌جای عقبگرد به سوی استفاده از ثبت داده‌های حضور کارکنان به‌صورت دستی که بسیار هم زمانگیر است، سیستم حضور و غیاب مبتنی بر تشخیص چهره یک گزینه آسان و راحت است. با توجه ‌به بحران پیش‌آمده و لزوم استفاده از ماسک در محل کار، ماسکینو قادر است حتی با ماسک چهره کارمندان را تشخیص دهد و ورود و خروج افراد را ثبت کند. این روش بخصوص برای سازمان‌های بزرگ و متوسط به منظور ثبت حضور تعداد قابل توجهی از کارکنان نجات‌دهنده و کارآمد است. ماسکینو با پردازش داده دقیق و کارآمد نرخ دقت بیش از ۹۵ درصدی برای تشخیص چهره فراهم می­کند.

  • نصب آسان با هزینه کم

مهم‌ترین مزیت سیستم حضور و غیاب مبتنی بر تشخیص چهره این است که می‌تواند به‌راحتی نصب شود. همچنین ازآنجاکه این سیستم هوشمند در کشور بومی سازی شده است، هزینه بسیار پایین‌تری نسبت به نمونه‌های خارجی خود دارد و قابلیت سلیقه‌سازی‌شده (Customize) برای کسب و کارها وجود دارد.

  • مدیریت ایمن و قابلیت مقیاس پذیری

این دستگاه ازآنجاکه از چهره کاربران استفاده می‌کند، قادر است با دقت بالایی ورود و خروج کارمندان را ثبت کند. ماسکینو با اتصال به دیگر نرم‌افزارها و یک پنل این امکان را به شرکت‌ها داده است تا با تعریف جدید چهره افراد جدیدالورود فرایند ثبت افراد جدید در سیستم را تسهیل کرده است.

سیستم‌های حضور و غیاب مبتنی بر تشخیص چهره به‌گونه‌ای طراحی شده است تا با سیستم‌های عملکردی چندگانه سازگاری داشته باشد. به این ترتیب این امکان را فراهم می­کند تا بدون مشکل در هر وسیله ای کار کنند.

  • مزیت بدون لمس بودن

با پیاده‌سازی ماسکینو سازمان‌ها می‌توانند با بهره‌گیری سیستم حضور و غیاب مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده کنند که باتوجه‌به بحران کرونا این شرایط فراهم می‌آید تا افراد بدون لمس کردن دستگاهی و فقط رد شدن از جلوی سیستم حضور و خروج خود در شرکت را ثبت کنند. در ضمن این سیستم علاوه بر کمک به کارفرمایان برای پیگیری کارکنان، حضور آن‌ها، گزارش‌ها ساعات کار را نیز دراختیار می گذارد. این سیستم هوشمند برای هر شخصی که برای ورود به دفتر سازمان ثبت نشده باشد اجازه ی دسترسی نمی­دهد. استفاه از سیستم حضور وغیاب ماسکینو مبتنی بر سیستم مدرن و جدید، آینده سازمان‌ها را در این دوران نامعلوم روشن خواهد کرد. ماسکینو یک سیستم مدرن و بروز است که معتبر بوده و به بهبود محیط کار کمک می­کند.

دیگر قابلیت های دوربین هوش مصنوعی ماسکینو

سخت‌افزار ماسکینو، چهره‌های موجود در تصویر را تشخیص می‌دهد و قابلیت تشخیص وجود ماسک روی چهره افراد را دارد. همچنین دارای این قابلیت است که چهره‌هایی را به‌صورت پیش‌فرض با عناوینی مانند کارمند، سارق، مشتری ویژه و… برای این سیستم تعریف کرد. ماسکینو تصاویر موجود در سرور را با تصاویر دریافتی تطبیق می‌دهد و در صورت وجود چهره منطبق، کارکنان فروشگاه و سازمان ها را مطلع می‌‌‌سازد. همچنین سیستم‌های حضور و غیاب ماسکینو در مقایسه با سیستم‌های خارجی حال حاضر در ایران کاراتر و ارزان‌تر است.

از دیگر ویژگی‌های کلیدی آن می‌توان به یادگیری عمیق، قابل تنظیم بودن متناسب با آستانه اطمینان و توانایی بازآموزی مدل‌ها روی داده‌های مشتریان، اشاره کرد که این بهترین دقت را در نوع خود فراهم می‌کند و این امکان را فراهم می‌کند که تا داده ها به‌صورت محلی (local) پردازش شوند.

تمرکز اصلی سخت‌افزار ماسکینو در تشخیص چهره یا همان Face Detection، روی شناسایی مشتریان (Face Recognition (KYC، کنترل دسترسی و ثبت زمان ورود و خروج است که تمامی این موارد در سازمان ها، مجتمع‌های تجاری و فروشگاه‌ها بسیار حائز اهمیت هستند. از ویژگی‌های مهم ماسکینو استفاده از هوش مصنوعی است که به‌صورت بومی در کشورمان این محصول توسعه داده شده است که همین امر موجب شده است تا قیمت ماسکینو نسبت به رقبای خارجی خود به مراتب پایین‌تر باشد. ماسکینو با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نظیر یادگیری ماشین Machine Learning و یادگیری ژرف Deep Learning قابلیت بهبود مستمر دارد که همین امر موجب می‌شود که با آموزش سیستم سخت‌افزار ماسکینو دقت آن‌ها در هر لحظه بهبود داده شود.

منبع ماسکینو
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده