جذب اپلیکیشن‌های خلاق در مایکت، به همراه تسهیلات ویژه

جذب اپلیکیشن‌های خلاق در مایکت، به همراه تسهیلات ویژه

در شهریور ۹۹ استور اندرویدی مایکت با معاونت علمی ریاست جمهوری (دبیرخانه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق)‌ تفاهم نامه‌ای را امضا کرد که به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های تلفن همراه امکان می‌دهد تا از خدماتی مانند تسهیلات نظام وظیفه، جذب سرمایه و تسهیلات مالی برخوردار شوند.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

بر اساس این تفاهم‌نامه، مایکت شرکت‌های خصوصی فعال در این زمینه را شناسایی و بررسی خواهد کرد و درنتیجه فرایند استفاده از امکانات زیست‌بوم خلاق برای این کسب و کارها با سرعت بسیار بالاتری امکان‌پذیر خواهد بود. باتوجه‌به همکاری مایکت با بیش از ۲۲ هزار توسعه‌دهنده، این همکاری می‌تواند کمک‌های زیادی به اکوسیستم تلفن همراه کشور کند.

برای برخورداری از این تسهیلات کاربردی کافی است اپلیکیشن توسط یک شرکت خصوصی ایرانی تولید شده باشد و از از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد. بررسی کیفیت اپلیکیشن نیز توسط کارشناسان مایکت صورت می‌پذیرد. توضیحات بیشتر را در اینجا مشاهده کنید. قابل ذکر است که این خدمات برای محصولات غیر دانش‌بنیان طراحی شده است. در ادامه این نوشته توضیحات بیشتر در این خصوص را بخوانید.

استارتاپ چیست؟

استارتاپ (Start up) همان‌طور که از نامش پیدا است، اشاره به آغاز و شروع کار دارد. امروزه اما این واژه غالبا به شرکت‌های نوپا و تازه کاری گفته می‌شود که حول محور یک ایده خلاقانه شکل گرفته و رویای تبدیل شدن به یکی از بازیگران اصلی آن صنعت را در سر می‌پرورانند.

این زیست بوم اما در ایران با وجود پیشرفت‌های چشمگیری که در سال‌های اخیر داشته، همچنان مورد غفلت واقع می‌شود به‌طوری‌که بسیاری از ایده‌های جذاب فعالان این حرفه به دلایل مختلف به ثمر نمی‌رسند. استارتاپ‌های فعال در حوزه فناوری در ایران با چالش‌های کوچک و بزرگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند که برخی از آن‌ها مستقیما بقای کار را تهدید می‌کنند.

 مشکلات استارتاپ‌ها

شاید نگاهی گذرا به اصلی‌ترین مشکلات این زیست بوم نوپا خالی از لطف نباشد:

۱. کمبود منابع مالی

بدون شک بزرگ‌ترین چالشی که کسب و کارهای فعال در حوزه فناوری با آن مواجه هستند عدم توانایی در تأمین هزینه و اعتبار مورد نیاز است. از عدم توانایی در پرداخت به موقع حقوق کارمندان تا حتی ضعف در تهیه تجهیزات مورد نیاز، شرکت‌ها با مشکلاتی مالی بسیار سنگینی مواجه هستند. در این بین وجود یک نهاد حمایتی می‌تواند بسیاری از مشکلات این شرکت‌ها را حل کرده و شانس موفقیت آن‌ها را به شکل چشمگیری افزایش دهد. تأمین منابع مالی ازطریق جذب سرمایه گذار نیز باتوجه‌به شرایط اقتصادی موجود بسیار مشکل است و همین امر باعث عدم رشد یا تعطیلی کسب و کارها می‌شود.

 ۲. مشکلات تأمین کاری فضای مناسب

یک فضای کاری مناسب می‌تواند نقش مهمی در پیشرفت یک کسب‌و‌کار ایفا کند. درحال‌حاضر بسیاری از شرکت‌های خصوصی حوزه تکنولوژی از نبود یک فضای ایده‌آل رنج می‌برند. تعریف فضای مناسب برای یک استارتاپ نیز با تعریف سنتی فضای کاری بسیار متفاوت است. کسب و کارهای حوزه تکنولوژی بسته به نوع فعالیتشان دراکثر مواقع نیاز با طراحی خاص دارند که با اهداف بلندمدت و کارهایی که در قالب تسک های روزانه انجام می‌دهند همخوانی داشته باشد.

 ۳. سختی حفظ نیروی انسانی

 امروزه طیف وسیعی از فعالان حوزه تکنولوژی را در هر زمینه ای اعم از برنامه‌نویسان، گرافیست ها و نویسنده ها را قشر جوان تشکیل می‌دهند. یکی از مشکلاتی که شاید کمتر به آن توجه شده باشد موضوع خدمت سربازی برای آقایان است. برچسب دانش بنیان بودن یک شرکت البته این مشکل را حل می‌کند اما مسئله اصلی اینجا است که همه شرکت‌های فعال در این حوزه توانایی به دست آوردن استانداردهای یک کسب‌و‌کار دانش بنیان را ندارند و به همین دلیل بسیاری از نیروهای کارآمد خود را به‌راحتی از دست میدهند. مشکل جایی عمیق تر می‌شود که نیروی مدنظر چندسال در سازمان یا شرکت مربوطه فعالیت داشته و پس از آزمون و خطای فراوان اکنون تبدیل به یک عنصر قابل اعتماد و بسیار مؤثر شده اما ناگزیر به ترک شرکت است.

این مسئله مسیر پیشرفت شرکت را به‌طور جدی دچار مشکل می‌کند و در بهترین حالت سرعت دستیابی به اهداف را کند می‌کند.

نقل قولی از مدیرعامل Quiz of Kings امیرحسین ناطقی را در رابطه با این موضوع با هم بخوانیم:

“این‌قدر حس خوبی دارم که تونستیم به واسطه شرکت، تا الان ۴ نفر از بچه‌ها رو از سربازی اجباری نجات بدیم که از هدر دادن ۲ سال عمرشون جلوگیری بشه. این تعداد حتما بیشتر هم خواهد شد.”

 ۴. بازاریابی ضعیف

تاریخچه شرکت‌های موفق به ما ثابت می‌کند که بهترین محصولات نیز نیازمند بازاریابی و تبلیغات صحیح هستند تا مارکت مدنظر خود را برای مدت قابل توجهی در دست بگیرند و به سودآوری برسند. بسیاری از شرکت‌ها یا نیرو و برنامه‌ی کارآمدی برای این منظور ندارند یا صرف هزینه بالا برایشان امکان‌پذیر نیست بنابراین خدمتی که ارائه می‌دهند برای بسیاری از افراد ناشناخته باقی می ماند. شرکت‌های بزرگ تر نیز از گزند این مشکل مصون نخواهند بود و در صورتی که استراتژی های تبلیغاتی خود را به فراخور تغییرات بازار تغییر ندهند با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهند شد. چالش مهم دیگری که شرکت‌ها در زمینه بازاریابی با آن سر و کار دارند، عدم ارتباط یا در بهترین حالت ارتباط محدود با شرکت‌های خارجی است. از دلایل اصلی این مشکل نیز می‌توان به محدودیت های ارزی باشد که شرکت‌ها درحال‌حاضر با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

 راه‌حل این مشکلات را کجا بیابیم؟

خبر خوش برای فعالان این حوزه و اپلیکیشن‌های خوش ساخت این است که راه‌حل بسیاری از مشکلاتشان را یافته‌ایم. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور حمایت از شرکت‌های خصوصی، برنامه توسعه زیست بوم شرکت‌های خلاق را ایجاد کرده است. خدمات تسهیل فضای کسب‌و‌کار، تأمین مالی و جذب سرمایه، همچنین خدمات توسعه بازار در این طرح به شرکت‌ها ارائه می‌شود.

 تیم مایکت نیز مفتخر است تا به شما اعلام کند که پس از تلاش‌های فراوان در جهت ایجاد یک بستر حمایتی برای زیست بوم استارتاپی کشور، اکنون به‌عنوان مرجع اصلی ارزیابی و تأیید شرکت‌هایی که شامل این طرح می‌شوند انتخاب شده است. البته شما می‌توانید به‌صورت مستقل نیز اقدام به دریافت مجوز این طرح بکنید اما انجام آن ازطریق مایکت بسیار آسان‌تر و سریع‌تر خواهد بود. تیم مایکت مدت‌ها در جهت اخذ این مجوز تلاش کرده و اکنون در نظر دارد با تسهیل این مسیر به شرکت‌های خصوصی فعال در این حوزه نیز کمک کند.

 مزایای برنامه توسعه زیست بوم خلاق

این برنامه همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد سعی در حمایت از شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه تکنولوژی دارد و در همین راستا تسهیلاتی را برای این کسب و کارها در نظر گرفته است که تحت عنوان سه دسته‌بندی اصلی به واجدین شرایط اعطا می‌شود. این تسهیلات به شرح زیر هستند:

  •  خدمات مالی و جذب سرمایه که شامل : تسهیلات ویژه طرح فانوس - تسهیل در صدور ضمانتنامه - جذب سرمایه طرح‌های خلاق و اعطای یارانه سود تسهیلات می‌شود.
  •  خدمات تسهیل فضای کسب‌و‌کار که عبارت است از: تسهیلات نظام وظیفه (اعطای امریه) - استقرار در منازل مسکونی خدمات بیمه تکمیلی و تسهیل خدمات ارزی .
  •  خدمات توسعه بازار از جمله: حضور در نمایشگاه ها - تهیه گزارش‌ها تحقیقات بازار - حضور مستقل در نمایشگاه های خارجی - بسته حمایتی سازمان توسعه تجارت

 چگونه می توان از این مزایا استفاده کنم؟

 برای برخورداری از این تسهیلات کاربردی کافی است شرایط زیر را دارا باشید:

  • اپلیکیشن توسط یک شرکت خصوصی ایرانی تولید شده باشد.
  • اپلیکیشن از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد.
  • اپلیکیشن (محصول شرکت) دارای تاییدیه دانش بنیان نباشد.

بررسی کیفیت اپلیکیشن نیز توسط کارشناسان مایکت صورت می‌پذیرد. توضیحات بیشتر در این خصوص را می‌توانید در آدرس myket.ir/innovative-teams/ مشاهده کنید.

منبع مایکت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده