جشنواره هالوینگ با کوین نیک

جشنواره هالوینگ با کوین نیک

در جشنواره هالوینگ کوین نیک از ۱۶ تا ۳۱ اردیبهشت از تخفیف ویژه‌ی ۳۰ تا ۱۰۰ تومانی به‌ازای هر دلار خرید یا فروش بهره‌مند شوید.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

لحظه‌شماری برای رخداد مهم هاوینگ بیت کوین آغاز شده است. در این اتفاق که هرچند سال یک‌بار روی می‌‌دهد، پاداش استخراج هر بلوک بیت کوین از ۵/۱۲ بیت کوین به ۲۵/۶ بیت کوین خواهد رسید. درادامه‌ی این اتفاق، چه پیش خواهد آمد؟ قیمت بیت کوین مثل هاوینگ‌های قبل با افزایشی چشمگیر رو‌به‌رو خواهد شد؟ این اتفاق بر خرید و فروش بیت کوین اثر می‌گذارد؟ در هاوینگ‌های قبلی چه اتفاقی افتاد؟ کارشناسان درباره‌ی هاوینگ چه می‌گویند؟ در این مطلب، مطالبی را یاد خواهید گرفت که برای هاوینگ بیت کوین پیش رو نیاز است.

هاوینگ بیت کوین چیست؟ 

هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) رویدادی است که پس‌از‌آن، پاداش استخراج هر بلوک جدید در بلاک‌چین بیت کوین نصف می‌شود؛ یعنی ماینرها ۵۰ درصد کمتر از قبل برای تأیید هر تراکنش پاداش می‌گیرند. این رویداد به‌شکلی تنظیم شده که بعد از استخراج هر ۲۱۰،۰۰۰ بلوک (تقریبا معادل هر چهار سال) رخ دهد. هاوینگ‌ها تا زمانی‌ ادامه خواهند داشت که تمامی ۲۱ میلیون بیت کوین مقرر استخراج شوند.

تاریخچه‌ی هاوینگ بیت کوین 

هاوینگ بیت کوین

در زمان عرضه‌ی اولیه‌ی بیت کوین در سال ۱۳۸۷، پاداش استخراج هر بلوک ۵۰ بیت کوین بود. این روند چهار سال ادامه داشت. در اولین رویداد هاوینگ بیت کوین در ۸ آذر ۱۳۹۱، تعداد بیت کوین‌هایی که به ماینرها پاداش داده می‌شد، به نصف، یعنی ۲۵ عدد، کاهش پیدا کرد. قیمت بیت کوین در آن زمان ۱۲ دلار بود و پس از هاوینگ در مدت یک سال، به ۱۰۳۸ دلار صعود کرد.

در ۱۹ تیر ۱۳۹۵، تعداد بلوک‌های استخراج‌شده به عدد دقیق ۴۲۰،۰۰۰ و تعداد بیت کوین‌ها به ۲،۶۲۵،۰۰۰ رسید. در این لحظه، هاوینگ بیت کوین دوم اتفاق افتاد. از آن تاریخ تا امروز، پاداش ماینینگ هر بلوک بیت کوین ۵/۱۲ بی‌تی‌سی بوده است. یک سال پیش‌از‌این اتفاق، قیمت این رمزارز از ۵۷۶ دلار به ۲،۵۲۶ دلار رسید.

این روند صعودی تا امروز ادامه داشته است و جهان با بیت کوین ۹،۰۰۰ دلاری به استقبال سومین هاوینگ می‌رود که قرار است در چند روز آینده رخ دهد. طبق پیش‌بینی سایت روزشمار بایننس، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ تعداد بلوک‌های استخراج‌شده به ۶۳۰،۰۰۰ خواهد رسید و پاداش استخراج به نصف میزان قبلی، یعنی ۲۵/۶ بیت کوین کاهش می‌یابد. 

هاوینگ بیت کوین پیش رو

برای اطلاع از زمان دقیق هاوینگ بیت کوین پیش رو، بد نیست برخی از سایت‌های آنلاین را بررسی کنید که کارشان دنبال‌کردن رخدادهای مربوط به بیت کوین است. وب‌سایت‌هایی مانند Binance Academy’s countdown یا Brave New Coin، در این دسته قرار می‌گیرند که حساب و آمار بلوک‌های استخراج‌شده‌ و بلوک‌های باقی‌مانده را ارائه می‌دهند. ازآنجاکه شمارش معکوس برای رخ‌دادن پدیده‌ی هاوینگ بعدی براساس میزان بلوک‌های باقی‌مانده تا عدد ۶۳۰،۰۰۰ تخمین زده می‌شوند، تاریخ هاوینگ بیت کوین بعدی، بین ۹ تا ۱۸ مه سال جاری برابر با ۲۰ تا ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ اعلام شده است.

هاوینگ بیت کوین چه اثری بر استخراج می‌گذارد؟ 

کاهش نرخ پاداش احتمال دارد برخی از ماینرها را از بازار خارج کند؛ به‌ویژه اینکه در‌حال‌حاضر سخت‌افزارهای استخراج بیت کوین قیمت گرانی دارند. افزایش هزینه‌هایی که برای بیت کوین صرف می‌شود، از سخت‌افزار گرفته تا میزان انرژی موردنیاز و پهنای باند و تناسب‌نداشتن آن با پاداش ۲۵/۶ بیت کوینی، می‌تواند ماینرهایی را از بازار خارج کند که منابع و سرمایه‌ی زیادی ندارند؛ درنتیجه، هاوینگ پیش رو ممکن است بازار را بیشتر به‌سمت ادغام پیش ببرد و زیرساخت‌های بیت کوین را براساس افراد کمتر و کمتری بنا کند.

البته این انتقال به‌سمت بازار استخراج متمرکز‌ قطعی نیست. یکی از واکنش‌های بازار، افزایش قیمتی است که درنتیجه‌ی هاوینگ پدید می‌آید. این اتفاق می‌تواند استخراج بیت کوین را برای گروه کوچک‌تری از ماینرها سودآور سازد. عوامل دیگر مانند تکنولوژی شبکه و امکانات سخت‌افزاری می‌توانند هزینه‌های مرتبط با ماینینگ را کاهش دهد. با‌این‌حال، بعید است کاهش هزینه‌ها به‌کمک تکنولوژی‌های پیشرفته بتواند برای نجات ماینرهای کوچک‌تر و دارای منابع کمتر کافی باشد.

هاوینگ بیت کوین چه اثری بر قیمت می‌گذارد؟ 

هاوینگ بیت کوین

ازآنجاکه هاوینگ بیت کوین پیش رو سومین هاوینگی است که در تاریخ بیت کوین رخ می‌دهد، می‌توانیم برای پیش‌بینی اوضاع بازار رمزارز به اتفاقات هاوینگ‌های قبلی مراجعه کنیم. در هفته‌های پیش از آخرین هاوینگ خرداد ۱۳۹۵، قیمت بیت کوین حدود ۱۰۰ دلار افزایش پیدا کرد و از ۵۷۶ دلار به ۶۵۰ دلار رسید.  پس از این هاوینگ، در بازار شاهد نوسان بودیم و قیمت‌ها تا انتهای اوت همان سال، به حدود ۵۰۰ دلار افت کرد؛ اما دوباره روند صعودی آغاز شد و به ‌جایی رسید که قیمت کنونی هر بیت کوین، حدود ۹،۰۰۰ دلار است.

به‌نظر می‌رسد بازار بیت کوین تا این لحظه همین روند را دنبال کرده و در ماه اخیر، یعنی ماه آخر پیش از هاوینگ، شاهد رشدی ۲،۰۰۰ دلاری بوده‌ایم. اگر اوضاع به همین منوال پیش رود،  پس از هاوینگ بیت کوین، بازار احتمالا با نوساناتی روبه‌رو می‌شود و پس‌از‌آن، روند رو‌به‌رشدی را با گذشت زمان تجربه ‌می‌کند. اگر بنا را بر روند بگذاریم، این واریانس حدود دو ماه بر بازار حاکم خواهد بود. پس از این دوره‌ی قیمت‌های متغیر، روندی صعودی اما نسبتا ضعیف تا سال آینده را شاهد خواهیم بود

نظر و پیش‌بینی متخصصان چیست؟ 

افراد حرفه‌ای حوزه‌ی کرپیتو کاملا مطمئن نیستند بازار همان روند قبلی را داشته باشد. نباید انتظار داشته باشیم بازار در سال ۲۰۲۰، رفتاری مشابه سال ۲۰۱۶ را تجربه کند. برخی از کارشناسان باور دارند افزایش قیمت تاکنون اتفاق افتاده و بازار آن‌چنان به هاوینگ بیت کوین واکنش نشان نخواهد داد. بازار امروز بزرگ‌تر است و درنتیجه، اوضاع متفاوتی دارد.

اگر رشد سرمایه‌گذاری ثابت باقی بماند، اثر تورم هاوینگ باعث افزایش قیمت خواهد شد. هنوز مشخص نیست این افزایش چقدر خواهد بود؛ اما برخی از سرمایه‌گذاران نیمه‌ی پرِ لیوان را می‌بینند و مثبت‌گرا هستند. به‌عنوان مثال، مایک نووگراتز، مدیرعامل گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital)، پیش‌بینی کرده است قیمت بیت کوین در سال جاری به ۲۰،۰۰۰ دلار خواهد رسید. بااین‌حال، دلیلی محکمی برای رشد‌نکردن سرمایه‌گذاری وجود ندارد.

درحال‌حاضر درمقایسه‌با سال ۲۰۱۶، نگاه‌های بسیار بیشتری به‌سمت بازار بیت کوین دوخته شده و احتمال افزایش قیمت‌ها می‌تواند موجب ورود جریان پول نقد شود که این موضوع اثر تورم و افت قیمت را جبران می‌کند. دیگر کارشناسان باور دارند هاوینگ بیت کوین ممکن است موجب اصلاح چشمگیر بازار شود و سرمایه‌گذاران باید خود را آماده‌ی افت چشمگیر قیمت‌ها در روزهای اخیر و پس از هاوینگ کنند.

در طولانی‌مدت، منطقی به‌نظر می‌رسد باور کنیم قیمت‌های بیت کوین روند رو‌به‌رشدی تجربه کنند. بازار همیشه با اصلاحات اساسی منظم شده است و به‌نظر نمی‌رسد این‌بار نیز وضعیت متفاوت باشد. حتی اگر اصلاحات جدی قیمت رخ دهد، دلیلی ندارد فکر کنیم بازار مثل همیشه پس از یک دوره‌ی متغیر، به حالت عادی خود بازنمی‌گردد. گرچه پیش از اینکه قیمت‌ها به رقم پیش از هاوینگ بازگردند، این نوسان ممکن است برای چندین ماه پا بر جا بماند و سرمایه‌گذاران باید برای چنین احتمالی آماده باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی هاوینگ بیت کوین و خرید و فروش ارزهای دیجیتال به سایت کوین نیک سر بزنید.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده