کم ترافیک‌ترین مسیر برای رفتن به فرودگاه مهرآباد از نگاه مستر بلیط

کم ترافیک‌ترین مسیر برای رفتن به فرودگاه مهرآباد از نگاه مستر بلیط

مستر بلیط معتقد است امروزه بخش قابل توجهی از جابه‌جایی‌ها در بین مقاصد داخلی و خارجی کشور توسط هواپیما انجام می‌شود.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

به گزارش مستر بلیط امروزه بخش قابل توجهی از جابه‌جایی‌ها در بین مقاصد داخلی و خارجی کشور توسط هواپیما انجام می‌شود. تهران به‌عنوان پایتخت کشور ایران جایگاه ویژه‌ای دارد و در روزهای مختلف سال پذیرای گردشگران و مسافران بسیاری است. فرودگاه بین‌المللی مهرآباد یکی از مهم ترین فرودگاه‌های تهران است که بیشتر پروازهای داخلی توسط آن انجام می‌شود. با ما همراه باشید تا با فرودگاه مهرآباد و کم ترافیک ترین مسیرهای دسترسی به آن بیشتر آشنا شوید.

معرفی فرودگاه بین‌المللی مهرآباد

فرودگاه مهرآباد به‌عنوان اولین فرودگاه خاورمیانه در سال ۱۳۱۷ تأسیس شد. این فرودگاه با ۲۰ فروند هواپیما فعالیت خود را آغاز نمود که از جمله آن‌ها می‌توان به هواپیماهای اف-۸۶ سیبر و هواپیمای تی- ۳۳ اشاره نمود. در حال حاضر این فرودگاه فقط برای پروازهای داخلی و برخی پروازهای زیارتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و پروازهای بین‌المللی به مقصد تهران توسط فرودگاه امام خمینی انجام می‌شود.

ترمینال‌های فرودگاه مهرآباد

فرودگاه بین‌المللی مهرآباد در اولین سال‌های فعالیت خود تنها دو ترمینال داشت که پروازهای داخلی و خارجی به مقاصد مختلف با استفاده از آن‌ها انجام می‌شد اما با گذشت زمان و توسعه فرودگاه میزان ترمینال ها نیز افزایش یافت و امروزه شاهد ۶ ترمینال در این فرودگاه هستیم که هر کدام مسئولیت پشتیبانی از تعدادی پروازها را بر عهده دارند. در ادامه به معرفی هر یک از این ترمینال ها و امکانات آن‌ها می‌پردازیم.

ترمینال ۱: تمامی پروازهای هواپیمایی کیش ایر و زاگرس توسط ترمینال ۱ انجام می‌شوند و درواقع این ترمینال میزبان پروازهای داخلی است. ترمینال ۱ نخستین ترمینال فرودگاه است که به دلیل اهمیت و جایگاه فرهنگی و تاریخی که دارد نام آن را در لیست آثار ملی ایران ثبت کرده‌اند. از امکانات رفاهی این ترمینال می‌توان به سالن عمومی، رستوران، کافی شاپ، کتابخانه و نمازخانه و ... اشاره نمود.

ترمینال ۲: این ترمینال دارای امکانات رفاهی مناسبی مانند رستوران، کافی شاپ، ساندویچی، سالن عمومی، سالن ترانزیت، غرفه کتاب و نمازخانه است. ترمینال ۲ میزبان تمامی پروازهای ایرلاین های مختلفی از جمله معراج، ایران ایر، قشم ایر، ایرتور، آتا و نفت است.

ترمینال ۳: این ترمینال از فرودگاه بین‌المللی مهرآباد به‌صورت ویژه به پروازهای حجاج اختصاص داده شده است.

ترمینال۴: در این ترمینال تنها پروازهایی که از تهران به مقصد شهرهای داخلی ایران صورت می‌گیرد انجام می‌شود. این پروازها مربوط به شرکت‌های هواپیمایی  آسمان، کاسپین، ماهان، تابان، اترک و سپاهان هستند. مسافرانی که به این ترمینال مراجعه می‌کنند می‌توانند از امکانات رفاهی مختلفی مانند رستوران، کافی شاپ، ساندویچی، جایگاه پذیرایی از مسافران تاخیردار، سالن ترانزیت،  بوفه سرد و گرم و .. استفاده نمایند.

ترمینال ۵: این ترمینال نیز همانند ترمینال ۳ مربوط به پرواز حجاج است.

ترمینال ۶: تمامی پروازهای ورودی از شهرهای مختلف ایران به مقصد تهران در این ترمینال انجام می‌شود و دارای امکانات رفاهی مشابه سایر ترمینال های فرودگاه مهرآباد است.

برج مراقبت فرودگاه بین‌المللی مهرآباد

برج مراقبت فرودگاه مهرآباد از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است و ساختمان اصلی آن با داشتن ۱۰ طبقه دارای ارتفاعی بالغ بر ۳۰ متر است. از بخش‌های مختلف برج مراقبت فرودگاه مهرآباد می‌توان به بخش مراقبت پرواز، بخش رادار تقرب پرواز، بخش تجهیزات و زیر ساخت های ناوبری، ساختمان اصلی و فضای عملیاتی آن و ... اشاره کرد.

مستر بلیط

امکانات فرودگاه مهرآباد

فرودگاه بین‌المللی مهرآباد به یک برج مراقبت پرواز و رادارهای ریتیون و آریا مجهز است. این فرودگاه همچنین دارای دو باند و یک تاکسی وی است که پروازها توسط آن‌ها انجام می‌شود. در حال حاضر اپرون های شرقی و غربی این فرودگاه دارای ظرفیت پذیرش ۵۰ هواپیما با بدنه های متوسط هستند و نقل و انتقال بار و مسافران در این فرودگاه توسط سه شرکت هندلینگ کننده انجام می‌شود.

این فرودگاه نیز همانند سایر فرودگاه‌های تهران دارای امکانات رفاهی و خدماتی بسیار مناسبی است تا مسافران بتوانند در زمان حضور در فرودگاه لحظات خوبی را سپری نمایند. از جمله امکانات فرودگاه مهرآباد تهران می‌توان به سالن های انتظار، سالن VIP، اینترنت رایگان و پرسرعت، نمازخانه، اتاق کودک و مادر، رستوران و کافی شاپ، فروشگاه‌های غذایی و سوغاتی، شعب بانک های مختلف، نمایندگی‌های فروش بلیط ایرلاین‌ها، عابر بانک، پارکینگ، ایستگاه تاکسی و اتوبوس و .... اشاره نمود.

مسافرانی که با استفاده از خودرو شخصی به فرودگاه آمده اند می‌توانند از پارکینگ فرودگاه استفاده نمایند. فرودگاه مهرآباد دارای ۲ پارکینگ طبقاتی به ظرفیت های ۳۰۰۰ خودرو و ۱۲۰۰ خودرو است. پارکینگ بزرگتر روبروی ترمینال ۱و۲ قرار دارد و پارکینگ کوچکتر در مقابل ترمینال ۴ و ۶ قرار گرفته است که مسافران باتوجه به پرواز خود و اینکه در کدام ترمینال انجام می‌شود می‌توانند نزدیک ترین پارکینگ را برای پارک اتومبیل خود انتخاب نمایند. علاوه براین یک پارکینگ با ظرفیت ۷۵۰ خودرو مخصوص حجاج در فرودگاه مهرآباد در احداث شده که روبروی ترمینال ۳ و ۵ واقع شده  است .

شرکت‌های هواپیمایی فعال در فرودگاه مهرآباد

ایرلاین های مختلفی با فرودگاه بین‌المللی مهرآباد همکاری دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به هواپیمایی آسمان، ماهان، کیش ایر، ایران ایرتور، شرکت هواپیمایی نفت، زاگرس، قشم ایر، سهند، کاسپین، سپاهان، معراج، هواپیمایی شاهین و تابان و ... اشاره نمود.

هتل‌های نزدیک به فرودگاه مهرآباد

یکی از دغدغه‌های اصلی بیشتر مسافران پس از رسیدن به مقصد به‌ویژه در سفرهای کاری اقامت در یک مکان مناسب است. برخی از مسافران به دلیل طولانی بودن مسافت ها یا دور شدن از ارگان یا مرکزی که برای مراجعه به آن به تهران آمده اند مجبور هستند که محلی را انتخاب نمایند که دسترسی راحت‌تری به فرودگاه داشته باشند. گاهی اوقات نیز به دلیل تاخیرهای طولانی پروازها مسافرانی که از شهرستان‌ها به فرودگاه مهرآباد آمده اند نمی‌توانند مجددا به محل زندگی خود بازگردند و پس از چند ساعت دوباره به فرودگاه بازگردند. به همین منظور هتل هایی در نزدیکی فرودگاه مهرآباد احداث شده‌اند که مسافران می‌توانند یکی از اتاق های آن‌ها را به منظور استراحت برای چند ساعت رزرو نمایند. هتل‌های نزدیک به فرودگاه از نظر دسترسی به مرکز شهر  نیز انتخاب‌های بسیار مناسبی هستند. بنابراین مسافرانی که بلیط هواپیما تهران اصفهان یا تهران به سایر شهرها... را رزرو کرده‌اند و با تاخیرهای طولانی به دلایل مختلف مانند مناسب نبودن شرایط جوی رو‌به‌رو شده‌اند بهتر است هتل‌های حوالی فرودگاه را برای اقامت چند ساعته خود رزرو نمایند.

موقعیت جغرافیایی فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد شلوغ‌ترین و قدیمی‌ترین فرودگاه تهران است که در حال حاضر پروازهای داخلی توسط آن انجام می‌شوند. این فرودگاه با داشتن ۶ ترمینال مجزا در غرب تهران و در نزدیکی میدان آزادی قرار گرفته است. باتوجه به اینکه فرودگاه مهرآباد درمجاورت میدان آزادی واقع شده است بنابراین دسترسی به آن به‌راحتی امکان‌پذیر است و مسافران می‌توانند به روش‌های مختلفی به فرودگاه دسترسی داشته باشند.

چگونه به فرودگاه مهرآباد تهران برویم؟

یکی از دغدغه‌های اصلی تمامی افرادی که سفر با هواپیما را انتخاب کرده‌اند به موقع رسیدن به پرواز و جا نمادن از آن است. آشنایی با مسیرهایی که در کوتاه‌ترین زمان ممکن به فرودگاه ختم می‌شوند و معمولا دارای ترافیک کمتری هستند کمک می‌کند که مسافران بتوانند به موقع خود را به فرودگاه برسانند. از طرفی دیگر درنظرگرفتن ترمینالی که پرواز توسط آن انجام می‌شود و انتخاب مسیری که به آن ترمینال نزدیک‌تر است می‌تواند در سریع‌تر رسیدن به فرودگاه مؤثر باشد.

همچنین انتخاب نوع وسیله نقلیه ای که مسافران برای رسیدن به فرودگاه انتخاب می‌کنند مانند خودرو شخصی، تاکسی و.. می‌تواند در مدت زمان رسیدن به فرودگاه مؤثر باشد. البته هزینه بالای استفاده از تاکسی و نیز نگرانی بابت پارک خودرو شخصی در پارکینگ فرودگاه موجب شده که افراد ترجیح دهند از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی مانند اتوبوس یا مترو که بسیار مقرون‌به‌صرفه نیز هستند استفاده نمایند. درواقع باتوجه به این نکات می‌توان زمان را مدیریت نمود و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به فرودگاه رسید.

روش‌های دسترسی به فرودگاه

مسافران فرودگاه مهرآباد که بلیط هواپیما رزرو کرده‌اند باید به این نکته توجه داشته باشند که کانترهای پذیرش مسافر ۲۰ دقیقه قبل از پرواز بسته می‌شوند بنابراین بهتر است یک سال قبل از پرواز با استفاده از راه‌های دسترسی به فرودگاه در فرودگاه حاضر شوند. علاوه بر این توصیه می‌شود برای داشتن سفری بدون استرس و نگرانی میزان بار خود را قبل از رفتن به فرودگاه کنترل کنند که بیشتر از ۲۰ کیلوگرم نباشد تا مجبور به پرداخت اضافه بار و معطل شدن در فرودگاه نشوند. از روش‌های مختلفی مانند اتوبوس، تاکسی، مترو، خودرو شخصی می‌توان برای رفت‌و‌آمد به فرودگاه بین‌المللی مهرآباد استفاده نمود که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

مترو فرودگاه مهرآباد     

بخشی از خط ۴ مترو تهران را به مترو فرودگاه مهرآباد اختصاص داده‌اند تا مسافرانی که بلیط هواپیما تهران به شیراز یا سایر شهرها را رزرو کرده‌اند بتوانند به موقع به پرواز خود برسند. این خط مترو در انتها به ایستگاه بیمه منتهی می‌شود و می‌توان گفت سریع‌ترین و ارزان ترین مسیر دسترسی به فرودگاه مهرآباد است. خطوط مترو فرودگاه مهرآباد دارای دو ایستگاه توقف هستند که نخستین ایستگاه آن‌ها در نزدیکی ترمینال ۱ و ۲ و دومین ایستگاه توقف مترو در نزدیکی ترمینال ۴ و ۶ است. مسافران باتوجه به ترمینالی که پرواز آن‌ها توسط آن انجام می‌شود می‌توانند در یکی از ایستگاه ها پیاده شوند.

اتوبوس‌های فرودگاه مهرآباد

پس از مترو یکی از بهترین انتخاب‌ها برای رفتن به فرودگاه مهرآباد اتوبوس است، زیرا اتوبوس ها به دلیل مسیر ویژه‌ای که دارند کمتر درگیر ترافیک خیابان ها می‌شوند و زودتر به مقصد می رسند. در حال حاضر یک خط اتوبوس در مسیر فرودگاه مهرآباد مشغول به فعالیت است که با شماره ۳۷۰ از مسیر میدان ونک به سمت فرودگاه مهرآباد حرکت می‌کند و در همان مسیر نیز از فرودگاه باز می‌گردد. این خط اتوبوس از خیابان ملاصدرا عبور می‌کند و پس از گذشتن از اتوبان شیخ فضل الله و گذشتن از میدان آزادی به ترمینال های فرودگاه مهرآباد می‌رسد. خط اتوبوس شماره ۳۷۰ دارای ۴ نقطه توقف در مسیر ترمینال‌های فرودگاه است.

مستر بلیط

تاکسی‌های فرودگاه مهرآباد

افرادی که علاقه ای به استفاده از مترو یا اتوبوس برای رفت‌و‌آمد به فرودگاه مهرآباد ندارند می‌توانند از تاکسی های فرودگاه یا آژانس یا سرویس‌های آنلاین رزرو خودرو استفاده کنند. مسافران اگر خود را به میدان آزادی برسانند علاوه بر مترو و اتوبوس به ایستگاه های تاکسی که در آن منطقه وجود دارد استفاده نمایند و خود را به فرودگاه برسانند. همچنین خود فرودگاه مهرآباد نیز مجهز به سیستم تاکسی فرودگاه است و مسافران با مراجعه به سایت رزرو تاکسی فروگاه مهرآباد می‌توانند تاکسی به مقصد مورد نظر خود رزرو نمایند. در حال حاضر انواع تاکسی های عادی، VIP و ون در فرودگاه مهرآباد فعالیت دارند و مسافران را در نقاط مختلف داخل و خارج شهر جابه‌جا می‌کنند.

رفتن به فرودگاه مهرآباد با خودرو شخصی

راه‌های فرعی و اصلی مختلفی برای رسیدن به فرودگاه مهرآباد با خودرو شخصی وجود دارد اما دو راه اصلی دسترسی به فرودگاه مهرآباد که معمولا به مسافران توصیه می‌شود این مسیرها را انتخاب نمایند به شرح زیر است.

خیابان پرواز، در مسیر بزرگراه شهید لشکری از سمت غرب به سمت میدان آزادی

خیابان معراج، در مسیر بزرگراه شهید لشکری به سمت بزرگراه آیت الله سعیدی        

مدت زمان تقریبی برای پیمودن هر یک از این مسیرها در یک روزعادی و یک سرعت رانندگی مناسب باتوجه به نوع مسیر به‌صورت زیر است.

مسیرهای مورد بررسی                     زمان تقریبی

شمال تهران- میدان تجریش               ۴۰ الی ۷۰ دقیقه

شرق تهران- میدان تهران پارس            ۴۵ الی ۶۰ دقیقه

جنوب تهران- میدان راه آهن              ۳۰ الی ۴۵ دقیقه

غرب تهران – جنت آباد                     ۲۰ الی ۳۵ دقیقه

مرکز تهران- میدان انقلاب                  ۳۰ الی ۴۰ دقیقه

فرودگاه امام خمینی                         ۴۵ الی ۹۰ دقیقه

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده