مهاجرت به کانادا در چهار اپیزود! از نگاه موسسه حقوقی، مهاجرتی رهپویان مهاجر آتی‌نگر

مهاجرت به کانادا در چهار اپیزود! از نگاه موسسه حقوقی، مهاجرتی رهپویان مهاجر آتی‌نگر

این مقاله که به موضوع مهاجرت به کانادا و روش‌های مهاجرت متخصصان و نیروی کار به این کشور می‌پردازد، توسط هیات تحریریه مؤسسه حقوقی- مهاجرتی رهپویان مهاجر آتی‌نگر (به شماره ثبت ۴۵۵۷۴) تهیه و تدوین شده است.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

مؤسسه حقوقی- مهاجرتی رهپویان مهاجر آتی‌نگر، در حال حاضر یکی از فعال‌ترین مؤسسه‌های مهاجرتی در سطح کشور است و به‌طور تخصصی، در حوزه مهاجرت به کشورهای استرالیا و کانادا کار می‌کند.

اپیزود اول: مهاجرت به کانادا

روزبه‌روز بر تعداد کسانی که متقاضی مهاجرت به کشورهایی چون کانادا هستند افزوده می‌شود. تصمیم به مهاجرت، تصمیمی بسیار دشوار و سرنوشت‌ساز است. جدای از سختی‌های رسیدن به چنین تصمیمی، خود فرایند مهاجرت نیز فرایندی ساده نیست. بالاخص وقتی تعداد متقاضیان زیاد باشد و تعداد پذیرش مهاجران از جانب کشور میزبان کم و محدود باشد، طبیعتا رقابت بیشتری برای مهاجرت وجود خواهد داشت. مثلاً این رقابت در حال حاضر، برای متقاضیانِ اسکیل ورکر کانادا نسبتا زیاد است.

از این رو کسانی که قصد مهاجرت به کانادا دارند، حتما باید با روش‌های مهاجرت به این کشور آشنا باشند تا باتوجه به شرایط خود، بهترین و مناسب‌ترین روش را انتخاب نمایند. حتی اگر از خدمات یک مؤسسه مهاجرتی استفاده می‌کنید هم باید بدانید که کدام روش زودتر شما را به مقصود می‌رساند. از سوی دیگر، اکثر روش‌های مهاجرت به کانادا، از جمله اسکیل ورکر کانادا نیازمند رد شدن از فیلترها و گزینش‌هایی است که معیارشان، نمره‌ای است که متقاضی کسب می‌کند. درواقع به جز چند روش سرمایه‌گذاری (که نیازمند سرمایه‌ی بالایی برای مهاجرت هستند) تقریبا همه‌ی روش‌های دیگر نیازمند شرایطی چون مدرک تحصیلی، نمره زبان، سن متقاضی، وضعیت تاهل،... هستند و هر یک از این معیارها، نمره‌ای برای متقاضی به‌همراه دارد که در فضای رقابتیِ مهاجرت به کانادا، کسانی پیروز خواهند بود که بالاترین نمره را کسب کنند.

اکثرِ قریب به اتفاقِ کسانی که قصد مهاجرت به کانادا دارند، مخصوصاً کسانی که برای فرایند مهاجرت خود به یک مؤسسه مهاجرتی مراجعه می‌کنند، می‌خواهند از همان ابتدا اقامت دائم کانادا را بگیرند، در آنجا مشغول به کار شوند، و سرمایه‌ی خیلی زیادی هم ندارند. اگر تخصص و مهارت‌های شغلیِ این افراد، از آن دسته تخصص‌هایی باشد که مورد نیاز کشور کاناداست، راه آن‌ها برای اخذ اقامت دائم کانادا هموار خواهد بود. به این دسته از افراد که بر مبنای تخصص و مهارت‌شان قصد مهاجرت به کانادا دارند، اسکیل ورکر کانادا گفته می‌شود.

رهپوریان

اپیزود دوم:  اسکیل ورکر کانادا

روش اسکیل ورکر کانادا (Skilled Worker) یکی از پرتقاضاترین روش‌های مهاجرت به این کشور است. کانادا از اقتصادی بی‌نهایت پویا با چشم‌اندازی بسیار درخشان برخوردار است و توانسته زمینه‌ای بسیار عالی برای پیشرفت و توسعه در حوزه‌های صنعتی، بازرگانی و کشاورزی فراهم آورد. نیاز کانادا به نیروی متخصص نیز در همین راستاست چرا که خود نیروی کار موجود در این کشور، نمی‌تواند پاسخگوی تقاضا برای اسکیل ورکر کانادا باشد و طبیعتا باید این نیروی متخصص را ترغیب کرد تا از خارج به این کشور مهاجرت کند. در همین راستاست که هر ساله حدود 300 هزار اسکیل ورکر کانادا از کشورهای دیگر مهاجرت کرده و به این اقتصاد شکوفا ملحق می‌شوند.

اسکیل ورکر کانادا برای آن‌که صلاحیتِ مهاجرت به کانادا را بیابد، باید شرایط خاصی داشته باشد: مهارت‌های زبانی، سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار و غیره، از جمله شرایط لازم برای مهاجرت اسکیل ورکر کانادا به این کشور است. مثلا سن متقاضی باید الزاماً بین 18 تا 52 سال باشد تا صلاحیت اسکیل ورکر کانادا را پیدا کند، و تازه بهترین سن برای اسکیل ورکر کانادا بین 18 تا 35 سال است که بیشترین نمره را برای متقاضی خواهد داشت. شرایط دیگر نیز هر کدام نمره‌ای دارند و مجموع نمرات متقاضی، تعیین‌کننده‌ی شانس او برای مهاجرت به‌عنوان اسکیل ورکر کانادا خواهد بود.

کسانی که به‌عنوان اسکیل ورکر کانادا درخواست مهاجرت به این کشور را دارند، باید نمره‌ی لازم را کسب کنند. این نمرات، در سیستمی به‌نام اکسپرس اینتری کانادا مورد سنجش و گزینش قرار می‌گیرد. در بخش بعدی، می‌خواهیم شما را با سیستم اکسپرس اینتری کانادا آشنا سازیم.

 اپیزود سوم: اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس اینتری کانادا (Express Entry) سیستم مخصوص اداره مهاجرت کانادا برای ارزیابی و متقاضیان مهاجرت به این کشور است. اکسپرس اینتری کانادا به‌معنای «ورود سریع به کانادا» است که در حال حاضر، بهترین و امن‌ترین روش برای مهاجرت به کانادا محسوب می‌شود. روش سیستم اکسپرس اینتری کانادا این‌گونه است که در مرحله اول، متقاضیِ مهاجرت به کانادا باید در سیستم مربوطه، پروفایلی برای خود باز کند و تمام اطلاعاتِ خواسته‌شده را در پروفایل خود وارد کند. سپس پروفایل او توسط اداره مهاجرت کانادا مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

خود سیستم اکسپرس اینتری کانادا به هر پروفایل، نمره‌ای اختصاص می‌دهد، و اگر نمره‌ی متقاضی به حد نصاب لازم رسید، از متقاضی خواسته می‌شود مدارک خود (که قبلا اطلاعات مربوط به آن‌ها را در پروفایل خود ذکر کرده) در سیستم اکسپرس اینتری کانادا بارگذاری کند. در این مرحله است که کارشناسان اداره مهاجرت این کشور، مدارکِ آپلودشده‌ی هر متقاضی در سیستم اکسپرس اینتری کانادا را بررسی می‌کنند تا نسبت به صحتِ آن اطلاعات و مدارک، اطمینان حاصل نمایند.

هر یک پروفایلی که در سیستم اکسپرس اینتری کانادا ایجاد می‌شود، تا یک‌سال در آن سیستم معتبر خواهد بود و در طول آن یک سال، پروفایل متقاضی هر 21 روز یک بار مورد بازبینی قرار می‌گیرد. متقاضی می‌تواند در این دوره، با بهبود اطلاعات و مدارک خود (مثلا با ارایه نمره‌ی جدید زبان) نمره و شانس خود برای پذیرش در اکسپرس اینتری کانادا را بالاتر ببرد.

البته نباید فراموش کرد که اکسپرس اینتری کانادا فقط یک سیستم و ابزار گزینش و ارزیابی است، چرا که نهایتا هر متقاضی باید در قالب یکی از طرح‌ها و برنامه‌های مهاجرتی درخواست مهاجرت به کانادا بدهد. مثلا روش اسکیل ورکر کانادا که در بخش قبل گفتیم، یکی از این طرح‌ها و برنامه‌های مهاجرتیِ کاناداست که می‌تواند منجر به اقامت دائم در این کشور شود.

که چندین معیار برای کسب نمره در سیستم اکسپرس اینتری کانادا وجود دارد که هر معیار، نمره‌ای جداگانه و مستقل دارد. اگر برای مهاجرت، از خدمات یک مؤسسه مهاجرتی استفاده می‌کنید، نیازی به جزئیات زیاد در این باره نخواهید داشت، همین قدر کافی است بدانید که نمرات داوطلبان در سیستم اکسپرس اینتری کانادا دو دسته است: نمرات اصلی (که حداکثر نمره‌ی ممکن، 600 است) و نمرات اضافی (که باز هم حداکثر نمره‌ی ممکن، 600 است). کافی است هر متقاضی در سیستم اکسپرس اینتری کانادا از مجموع این 1200 نمره، نمره‌ای بالای 450 کسب کند تا شانس مهاجرت از طریق اسکیل ورکر کانادا را داشته باشد.

 اپیزود چهارم: مؤسسه مهاجرتی

در سال‌های اخیر، هم‌زمان با افزایش تقاضا برای مهاجرت به کانادا، تعداد شرکت‌هایی که تحت نام مؤسسه مهاجرتی فعالیت می‌کنند نیز افزایش چشمگیری یافته است. اگرچه بسیاری از متقاضیان مهاجرت، وقتی شرایط خود را متناسب با اسکیل ورکر کانادا می‌یابند، تصمیم می‌گیرند خودشان مستقلا در سیستم اکسپرس اینتری کانادا ثبت‌نام نمایند، اما بسیاری از افراد نیز به دلایلی چون مشغله زیاد، نگرانی بابتِ از دست دادن فرصت ثبت‌نام‌ها، عدم اطمینان از نوع مدارکِ مورد نظر اداره مهاجرت کانادا، یا عدم تسلط لازم به زبان انگلیسی، ترجیح‌شان این است که این فرایند را توسط یک موسسه مهاجرتی مناسب و قابل اعتماد انجام دهند.

شکی نیست که در این آشفته‌بازار، فراوان‌اند سودجویانی که با فریب، خود را مؤسسه مهاجرتی جا می‌زنند و اقدام به اخاذی از متقاضیان مهاجرت می‌کنند و با دادن وعده‌های بی‌پایه، پول هنگفتی به جیب می‌زنند. برای جلوگیری از این نوع شیادی‌ها همیشه باید هشیار بود و مؤسسه مهاجرتی مناسب و قابل اعتمادی یافت. اگرچه در ایران، حوزه‌ و رشته‌ای به‌نام «وکالتِ مهاجرت» نداریم که فرد بتواند از سازمان مربوطه (مثلا از کانون وکلا) مدرک معتبر بگیرد، اما حضور وکلای رسمی دادگستری در مجموعه‌ای که خود را مؤسسه مهاجرتی می‌نامد، می‌تواند اندکی از شک‌های متقاضیان بابت کلاهبرداری‌های آن مؤسسه مهاجرتی را کم کند. از سوی دیگر، چندین مؤسسه مهاجرتی هستند که وکلای رسمیِ مهاجرت در کانادا هستند. کانادا دارای سازمانی است که به وکلای مهاجرت، مدرک معتبر و رسمی می‌دهد تا قانوناً اجازه کار مهاجرتی، چه به‌صورت مستقل و چه در قالب یک مؤسسه مهاجرتی را داشته باشند. پس یکی دیگر از راه‌های راستی‌آزمایی و کشف اعتبار مؤسسه مهاجرتی این است که ببینیم آیا وکلای مهاجرتیِ رسمی دارد که دارای پروانه کار در کانادا باشند یا خیر.

در پایان، امیدواریم این مطلب مختصر، نگاهی کلی به شما درباره اسکیل ورکر کانادا و اکسپرس اینتری کانادا داده باشد و نقش یک مؤسسه مهاجرتی خوب در فرایند مهاجرت را تبیین کرده باشد. این مطلب، توسط دبیر سرویس خبری مؤسسه مهاجرتی رهپویان مهاجر آتی‌نگر تهیه و تدوین شده است. رهپویان مهاجر آتی‌نگر، یک مؤسسه حقوقی مهاجرتی است که کار خود را در شیراز آغاز کرد و به لطف بهره‌مندی از کارشناسان و وکلای مجرب و کارکشته، توانست اعتماد مراجعان را به خود جلب کند. این مؤسسه مهاجرتی به پشتوانه‌ی همین سرمایه، در این مدت توانسته است شعبات خود را به دیگر شهرهای کشور نیز گسترش دهد. نمایندگی‌های مؤسسه مهاجرتی رهپویان مهاجر آتی‌نگر در حال حاضر در شهرهای تهران، مشهد و کرج مشغول خدمت‌رسانی هستند.

دفتر مرکزی: شیراز- معالی‌آباد- ابتدای خیابان بهاران- مجتمع اداری آرین- طبقه سوم - واحد 4

تلفن‌های تماس: 07136383246– 07136383392– 09120973437 –09120973427- 09122189355

دفتر تهران: تهران- خیابان فرشته- خیابان بیدار- نبش کوچه مریم غربی- پلاک 1/2 – واحد 4

تلفن‌های تماس: 02122055621- 09120973437

دفتر مشهد: مشهد- خیابان امام رضا- بین امام رضا ۳۶ و ۳۸- پلاک ۸۷۲

تلفن تماس: 05138527147- 09151567905

دفتر کرج:  کرج- خیابان طالقانی- جنب پل آزادگان– ابتدای بلوار بسیج (کاج سابق)- پلاک۴۷۹- ساختمان پژواک- طبقه پنجم- واحد 13

 تلفن‌های تماس: 02632515881- 02632513321

منبع rahpouyan
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده