الی گشت؛ راهنمایی هایی برای سالمندان در سفرهای هوایی

الی گشت؛ راهنمایی هایی برای سالمندان در سفرهای هوایی

هر انسانی در هر سنی، به سفر نیاز دارد و این حق طبیعی هر آدمی است که از لحظه‌ی تولد تا زمان مرگ، از زندگی لذت ببرد و به کشف‌و‌شهود خود ادامه دهد.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

این حقیقتی محض است که انسان همیشه جوان نمی‌ماند و زمانی خواهد رسید که تک‌تک ما به مراقبت بیشتری نیاز خواهیم داشت. البته شایان ذکر است مراقبت از سالمندان، تنها به خانه منوط نمی‌شود و باید علاوه‌بر اعضای خانواده، دولت‌ها و خدمات اجتماعی و اماکن عمومی و تمام وسایل نقلیه، برای راحتی این قشر حساس تدابیری بیندیشند. البته ما نیز به‌نوبه‌ی خود می‌خواهیم با راهنمایی‌هایی ضروری برای سالمندان در زمان پرواز، دین خود را به آنان ادا کنیم.

سفرهای پرخاطره با سالمندان

یکی از اتفاقات جذاب زندگی ما، همراهی با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در طول سفر بوده است. شاید اگر از هرکسی درباره‌ی زیباترین خاطرات سفرش بپرسید، حداقل یک یا دو خاطره‌اش به دورانی برگردد که همراه‌با بزرگ‌تر‌های خانواده به دل جاده زده باشد. در بسیاری از خاطراتی که در فضاهای مجازی نوشته می‌شود، می‌توان چهره‌ی بانمک مادربزرگ یا پدربزرگی را دید که در بالاترین ارتفاعات روی صندلی هواپیما نشسته‌اند و جوان‌تر‌های خانواده هم از این میزان شهامت در این سالمندان شگفت‌زده شده باشند. بله، درست شنیده‌اید. اگر به فهرست بلیط هواپیما ایرلاین‌ها سری بزنید، متوجه حضور سالمندانی می‌شوید که برای دیدن فرزندانشان با تمام دلهره پا به هواپیما گذاشته‌اند و ساعت‌ها در پرواز بوده‌اند. ۸۹ ساله، ۹۳ ساله و چنین سنینی را می‌بینید که به‌طور‌قطع شما را شگفت‌زده می‌کند.

پرواز سن‌و‌سال نمی‌شناسد و هرکسی حداقل یک‌بار باید آن را تجربه کند؛ اما تصویر سالمندانی که با افکار محافظه‌کارانه و محتاطانه سوار یکی از فناوری‌های پیشرفته‌ی بشری می‌شوند، بحق تصویر جالبی است. البته در طول سفرهای هوایی، باید تمام تلاشمان را خواه به‌عنوان خانواده‌ی این عزیزان و خواه به‌عنوان خدمه پرواز بکنیم تا سفری آرام‌تر و راحت‌تر برای این دسته از عزیزان رقم بخورد.   

برنامه‌ریزی شاه‌کلید است

برنامه‌ریزی یکی از ارکان اساسی سفر، به‌ویژه برای سالمندان، به‌حساب می‌آید. همان‌طورکه می‌دانیم، بسیاری از افراد سالمند به فراخور سن‌و‌سالشان، باید در ساعاتی مشخص استراحت و دارو‌هایشان را مصرف کنند. پس قبل از بستن بار سفر، حتما باید خرید بلیط هواپیما خود و خانواده را با زمان‌های پروازی هماهنگ کنیم تا کمترین ناراحتی و سختی به هم‌سفران سالمندمان وارد نشود.

سفر پرخاطره با سالمندانکمک برای انتخاب زمان پرواز

البته گاهی پیش می‌آید که سالمندان بخواهند به‌تنهایی به سفر هوایی بروند. ازآنجاکه بسیاری از این عزیزان آگاهی لازم درباره‌ی وب‌سایت‌های معتبر رزرو بلیط را ندارند، باید یکی از اعضای خانواده برای خرید بلیط هواپیما به آنان کمک کند و بهترین زمان و ایرلاین را برای پروازشان بخرند. البته در وب‌سایت‌های معتبر مسافرتی و گردشگری، این امکان برای شما فراهم شده است تا بتوانید در کمترین زمان ممکن، بلیط هواپیما مدنظر را برای بستگان سالمند خود انتخاب کنید و بخرید.

پرواز مستقیم را برای سالمندان انتخاب کنید

بی‌شک، بسیاری از ما این خاطره را از سالمندان خود داریم که هنگام بلندشدن از زمین و نشستن، بسیار دچار سختی می‌شوند و این کار برایشان بسیار رنج‌آور است. در زمان پرواز هم گاهی پیش می‌آید که با خرید بلیط چندمقصدی مجبور می‌شویم چندین‌بار تا مقصد پایانی از هواپیما خارج شویم و بعد از چند ساعتی، دوباره سوار شویم. این کار شاید برای بسیاری از ما راحت باشد؛ اما برای مسافران سالمند خیر. بهتر است در زمان خرید بلیط هواپیما برای آنان از پروازهای محلی استفاده نکنیم که در چندین فرودگاه بین مبدأ تا مقصد می‌نشینند و به‌جای آن، دنبال پرواز مستقیمی بگردیم که به فرود محلی نیاز نداشته باشد.

تخفیف شامل سالمندان می‌شود

بسیاری از ایرلاین‌های سراسر جهان ارزش و اعتباری ویژه برای سالمندان قائل هستند؛ از‌این‌رو، برای این قشر تخفیفاتی در نظر می‌گیرند. البته باید توجه کرد که این تخفیفات همراه‌با درنظرگرفتن پروازهای باکیفیت باشد و هر تخفیفی هم نمی‌تواند برای سالمندان به‌صرفه و مناسب باشد. در میان ایرلاین‌ها، گاهی پیش می‌آید که به‌بهانه‌ی سالمندان، بلیط‌ها با تخفیف ویژه فروخته می‌شود؛ اما بعد از سوارشدن به هواپیما، متوجه می‌شویم از ایرلاینی نه‌چندان باکیفیت استفاده می‌کنیم.

گزینه‌های ناتوانی سالمند را درست انتخاب کنید

یکی دیگر از قدم‌های مهم برای خرید بلیط هواپیما برای سالمندان، توجه به ناتوانی‌های خاص آن‌ها است. بعضی از ایرلاین‌ها این امکان را به ما می‌دهند تا با پرکردن فرمی، آن‌ها را از شرایط جسمانی مسافر سالمندمان آگاه سازیم تا بتوانند بهترین جایگاه را در هواپیما برایشان انتخاب کنند. پس، بهتر است اگر از چنین ایرلاینی استفاده می‌کنیم، حتما به سؤالات دقت کنیم و پاسخ درستی به آن‌ها بدهیم.

زمان مناسبی برای سفر سالمندان انتخاب کنیم

باید هنگام انتخاب زمان پرواز این واقعیت را در نظر بگیریم که سالمندان به‌اندازه‌ی ما از نیروی جسمانی برخوردار نیستند. یکی دیگر از توصیه‌های ایرلاین‌ها به تمام مسافران این است که زمانی را در روز برای پرواز سالمندان انتخاب کنید که احساس راحتی می‌کنند و از انرژی بیشتری برخوردار هستند. با درنظرگرفتن این موضوع، می‌توانیم رنج‌های یک‌جا نشستن این عزیزان را کاهش دهیم؛ آن‌هم زمانی‌که دچار دردهای جسمانی و خستگی‌های عضلانی می‌شوند. سالمندان گنجینه‌ها و ریشه‌های خانوادگی ما هستند و برای راحتی‌شان و فراهم‌کردن اوقات خوش برای‌شان، باید تاحدممکن شرایط روحی و جسمانی آنان را در سفرها، به‌ویژه در سفرهای هوایی، در نظر بگیریم.

منبع: eligasht.com

اطلاعات تماس الی گشت

تلفن: ۰۲۱۸۵۴۰

ایمیل: info@eligasht.com

آدرس: تهران، خیابان بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی، کوچه ۲۳، پلاک ۷

منبع الی گشت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده