مشکلات دانش‌آموزان برای خرید کتاب تستی و راه‌حل آن از نگاه سایت چی بخونم

مشکلات دانش‌آموزان برای خرید کتاب تستی و راه‌حل آن از نگاه سایت چی بخونم

سایت «چی بخونم» قرار است در این نوشته به مشکلات کتاب‌های کمک درسی و تستی بپردازد و در نهایت یک راه‌حل جامع پیش پای دانش‌آموز و والدین قرار دهد.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

خوشبختانه با بالارفتن سطح آگاهی جامعه هیچ‌کس از ضرورت و لزوم تهیه کتاب‌های کمک آموزشی بی‌اطلاع نیست. اما بارها از زبان دانش‌آموزان شنیده‌ایم که می‌گویند: «ده تا کتاب تست خریدم اما هیچ کدوم به دردم نمیخوره.» یا پدر و مادرانی که با نگرانی عنوان می‌کنند: «دخترم/پسرم لای کتاب‌های کمک درسیش رو یک بار هم باز نکرده.»

راستش را بخواهید، محال است که کتاب‌های کمک آموزشی که توسط مولفین توانمند و اساتید برجسته دانشگاه تالیف شده و به وسیله ناشران معتبر و مطرح منتشر می‌شوند، بی‌فایده و بلااستفاده باشند. 

پس مشکل چیست؟

مشکل خرید اشتباه کتاب یا خرید کتاب در زمان نامناسب است. سایت چی بخونیم در این بانک کتاب، کتاب‌های پرکاربرد و ضروری از تمام ناشران برجسته‌ی کتب کمک آموزشی را گردهم‌ آورده تا خرید کتاب و امکان مقایسه و انتخاب را برای شما آسان کند.

با ما در سایت «چی بخونم» همراه باشید تا یک بار برای همیشه مسئله‌ی خرید کتاب را حل کنیم. همچنین کتاب‌های هم‌خانواده، موازی و مکمل را تحلیل و بررسی کنیم.

سه گام ضروری قبل از انتخاب و خرید کتاب:

الف- هدف خود را مشخص کنید.

قبل از هرچیز هدف شما باید از تهیه کتاب کمک آموزشی مشخص باشد. یعنی درواقع باید بدانید هدف از خرید کتاب تست یا کتاب کمک درسی چیست و به اصطلاح از جان کتاب چه می‌خواهید؟ آیا دوست دارید کتاب کمک آموزشی مثل یک معلم تک تک مباحث را آموزش دهد؟ آیا نگران امتحانات خود هستید و هدفتان از تهیه کتاب مطالعه‌ی نمونه سوالات امتحانی است؟ آیا آزمون تیزهوشان یا پیشرفت تحصیلی در پیش رو دارید و به‌دنبال کسب رتبه هستید؟ یا اینکه کنکوری هستید و هدفتان حل تست برای مرور مطالب یاد گرفته شده است؟ 

ب- هدف کتاب را شناسایی کنید.

دوست عزیز کشف این نکته که یک کتاب چرا تالیف شده اصلا سخت نیست. کافی‌ است که روی جلد کتاب را بخوانید تا متوجه شوید هدف کتاب آموزش عمیق است یا مرور نکات مهم تستی؟ قرار است شما را برای امتحانات تشریحی آماده کند یا آزمون‌های آزمایشی و کنکور؟

پ- انتشارات مورد علاقه خود را پیدا کنید.

تمام دانش‌آموزان حداقل یک بار از مشاوران خود می‌پرسند کدام انتشارات بهتر است؟ پاسخ این است که تمامی ناشران مطرح کتاب‌های کمک آموزشی مانند انتشارات خیلی سبز، گاج، قلم‌چی، مبتکران، نشرالگو، مهروماه و... از بهترین مولفین و مدرسین کتاب‌ها یاری می‌گیرند تا کتابی که در دست من و شما است بدون اشکال و ایده‌آل باشد. فقط کافی است با شناخت توانایی خود و طبق سلیقه تان، با خیال راحت کتاب موردنیاز و علاقه‌تان را از ناشران مطرح آموزشی تهیه کنید. اما فراموش نکنید تمام این کتاب‌های خوب زمانی مفید خواهند بود که در زمان مناسب و با توجه به نیاز و توانایی دانش‌آموز تهیه شوند.

چی بخونم

معرفی و شناخت انواع کتاب‌های تست و کمک آموزشی:

در اینجا قصد داریم انواع کتاب‌ها را از ناشران مطرح آموزشی در مقاطع مختلف معرفی و بررسی کنیم.

۱- کتاب کار:

 • مخاطب آن بیشتر دانش آموزان مقطع ابتدایی و متوسطه اول است، ولی دانش‌آموزان متوسطه دوم هم برای تمرین اولیه و کسب آمادگی لازم قبل از ورود به پرسش‌های چهارگزینه‌ای می‌توانند از آن استفاده کنند.
 • اساس این کتاب ها تقویت ذهنی و ایجاد خلاقیت در دانش‌آموزان است.
 • با رنگ‌آمیزی و صفحه‌پردازی جالبی که دارد دانش‌آموز را ترغیب می‌کند که در منزل بیشتر تمرین و تکرار کند.

در انتشارات خیلی سبز این کتاب‌ها با عنوان «کتاب کار» و در انتشارات گاج با عنوان مجموعه کتاب‌های «کارپوچینو» منتشر شده است.

۲- کتاب‌های ویژه امتحانات

 • برای تمامی دروس ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم طراحی شده است.
 • هدف اصلی آن موفقیت دانش‌آموز در امتحانات است.
 • دانش‌آموز با خواندن درسنامه درس را به‌خوبی یاد می‌گیرد.
 • با حل نمونه سوالات خود را برای امتحان آماده می‌کند.
 • با پاسخ دادن به آزمون‌های خود روی امتحان مسلط شده و استرس امتحان به حداقل ممکن می‌رسد.

این دسته از کتاب‌ها در انتشارات خیلی سبز با عنوان «ماجراهای من و درسام»، در انتشارات مهروماه با عنوان «امتحانوفن» و در انتشارات گاج با عنوان «پرسمان» معرفی شده‌اند.

۳- پیشرفته تر از سطح کتاب

 • این مجموعه کتاب‌های مناسب دانش‌آموزان متوسطه دوم است که می‌خواهند در سطح پیشرفته‌ای تمام نکات و جزئیات کنکوری کتاب را حتی اندکی بالاتر از سطح کتاب بفهمند. برای دانش‌آموزانی که ضعیف هستند و هنوز در اصل مفهوم و مطلب کتاب مسئله دارند ممکن است کمی سنگین باشد.

در انتشارات خیلی سبز با عنوان «نردبام» و در انتشارات گاج با عنوان «IQ» این کتاب ها را می‌شناسیم.

۴- شب امتحانی ها

 • در مقطع متوسطه اول و متوسطه دوم بسیار مورد استقبال دانش‌آموزان قرار گرفته است.
 • کتاب‌های کم حجم با نمونه سوالات امتحانی هستند که پاسخ تشریحی هم دارند و دانش‌آموز پس از مطالعه ی کامل کتاب می‌تواند از خودش امتحان بگیرد تا با آمادگی کامل به جلسه امتحان برود.

در انتشارات خیلی سبز این دسته از کتاب ها را با نام «شب امتحان» و در انتشارات گاج با نام «EQ» می شناسیم.

۵- کتاب‌های آموزشی

 • برای دانش آموزان متوسطه دوم که به‌دنبال آموزش مفصل و نکته به نکته‌ی کتاب‌های درسی‌شان هستند، شدیدا توصیه می‌شود. چرا که این کتاب‌ها مانند یک مدرس باتجربه با حل نمونه سؤال و از روی مثال جزء به جزء مفاهیم و مطالب کتاب را شرح می‌دهند. در پایان هر درس تعدادی تست از همان مبحث تالیف شده است که دانش‌آموز با حل آن تست‌ها می‌تواند روی مطلب یاد گرفته شده تسلط یابد.

 این دسته از کتاب‌ها در انتشارات خیلی سبز با عنوان آموزش شگفت‌انگیز، در انتشارات گاج با نام «سیر تا پیاز» و در نشر الگو هم با عنوان مجموعه کتاب‌های «سه‌بعدی» معرفی شده‌اند.

۶- موضوعی: 

کتاب‌های موضوعی روی موضوعات کوچکی از یک درس تمرکز دارند که با تمرین زیاد و مستمر می‌توان مهارت لازم برای پاسخگویی به سوالات آن‌ها را کسب کرد. مثلا آرایه‌های ادبی و قرابت معنایی در ادبیات فارسی یا ترجمه در درس عربی و... .

 • موضوعی ها جامع هستند.
 • کتاب‌های تست هستند با تمرکز بر تست های کنکور.
 • نکات کاربردی زیادی دارند.
 • برای مقطع متوسطه دوم و بیشتر برای دانش آموزان سال دوازدهم مفید است که می‌خواهند موضوع‌های تکرارشده طی چند سال را در کنار هم و به‌صورت مجموعه‌ای به‌منظور فهم بیشتر مطالعه کنند و تست بزنند.

در انتشارات گاج بیشتر تحت عنوان کتاب‌های «مینی میکروطلایی»، در نشر الگو با نام کتاب‌های «مبحثی» در انتشارات خیلی سبز با عنوان «هفت خان» و در انتشارات مهروماه با عنوان «کتاب‌های موضوعی» معرفی شده‌اند.

۷- تست

 • درسنامه دارند. بعد از هر درسنامه از همان درس تست‌های تالیفی و تست‌های کنکور سال‌های قبل آورده شده است.
 • پاسخنامه تشریحی بسیار خوب و مفصلی دارند. به دانش‌آموزان توصیه می‌شود که حتما پاسخنامه‌های تشریحی را مطالعه کنند.

در انتشارات خیلی سبز و نشر الگو این کتاب‌ها تحت عنوان «پرسش های چهار گزینه ای» در انتشارات گاج با عنوان «میکرو» یا «میکروطلایی» و در انتشارات مهروماه هم با عنوان آموزش و تست چاپ و معرفی شده‌اند. 

۸- جمع بندی

 • کتاب‌هایی هستند برای کنکوری‌ها. دانش‌آموزان می‌توانند در ماه‌های آخر و نزدیک به کنکور نکات مهم و پایانی را مرور کنند.
 • بهتر است پس از اینکه حداقل یک کتاب تست را کامل مطالعه کردید به‌سراغ کتاب‌های جمع بندی بروید.
 • زمان مناسب انتخاب این کتاب از بهمن یا اسفند ماه تا شب کنکور است.

در انتشارات مهروماه این دسته از کتاب‌ها را با عنوان کتاب‌های «لقمه»، در انتشارات گاج با عنوان «خط ویژه»، در انتشارات قلم چی با عنوان «جمع بندی اختصاصی»، در انتشارات خیلی سبز با خود عنوان «جمع بندی» و در نشر الگو با عنوان کتاب‌های «زیپ» یا «جمع بندی» می‌شناسیم.

۹- تست های کنکور

 • کتاب‌هایی هستند که شامل تست‌های کنکور چند سال اخیر است.
 • پاسخنامه تشریحی به‌صورت بسیار مفصل و آموزشی ندارند.
 • درسنامه ندارند.
 • از فروردین تا شب کنکور چندین بار باید تست‌های این کتاب‌ها را حل و تمرین و تکرار کرد.

انتشارات خیلی سبز با عنوان «چند کنکور»، انتشارات گاج با عنوان «دور دنیا در چهار ساعت»، انتشارات قلم چی با عنوان «کتاب‌های زرد» و انتشارات مهروماه هم به‌صورت دفترچه‌های کنکور داخل و خارج از کشور با عنوان کنکوریوم، سوالات کنکور را ارائه می‌دهند.

والدین و دانش‌آموزان عزیز، ما تقریبا بخش عمده‌ای از کتاب‌های پرکاربرد را معرفی کردیم. همان‌طور که گفته شد، کتاب‌ها از انتشارات مختلف به‌صورت موازی و با هدف مشترک چاپ می‌شوند. آنچه بسیار ضروری و مهم است این است که بدانید چه زمانی چه کتابی را تهیه کنید. والدینی که شب امتحان برای دانش‌آموزشان کتاب کار می‌خرند باید هم انتظار بلااستفاده‌ماندن آن کتاب را داشته باشند؛ یا دانش‌آموزی که از ابتدای سال کتاب‌های جمع بندی یا موضوعی می‌خواند قطعا برایش بعضی از قسمت‌های کتاب نامفهوم خواهد بود.

هر دانش آموزی مخصوصا دانش آموزی که کنکور پیش رو دارد باید از ابتدای سال یک کتاب تست با درسنامه مفصل و پاسخنامه تشریحی داشته باشد که هم‌گام با تدریس معلم نکات تکمیلی را بخواند، تست بزند و روی مطلب مسلط شود. شب های امتحان بیشتر کتاب‌های شب امتحانی را بخواند. وقتی از نیمه‌ی سال تحصیلی می‌گذرد کتاب‌های موضوعی را مطالعه کند تا بتواند آموخته‌های چند سال را در کنار هم بگذارد و بخواند. از فروردین تست های کنکور چند سال اخیر را کار کند و با کمک کتاب‌های جمع بندی مرور و تمرین و تکرار کند.

امیدوارم که مطالب گفته شده مفید بوده باشد. فراموش نکنید که تیم مشاوران بانک کتاب ما همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان خواهند بود و شما را در خرید اینترنتی کتاب یاری خواهند کرد، همچنین از بخش تحلیل کتاب کمک آموزشی سایت می‌توانید برای انتخاب کتاب موردنظر کمک بگیرید.

منبع چی بخونم

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید