سقف هریک از تراکنش‌های بانکی چقدر است؟؛ همراه کارت توضیح می‌دهد

شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
دانستن سقف تراکنش‌های بانکی یکی از موضوعاتی است که بیشتر افراد به آن نیاز دارند. اپلیکیشن پرداخت بانکی «همراه کارت» درباره‌ی سقف تراکنش‌ها توضیح می‌دهد.
تبلیغات

امروزه، روش‌های مختلفی برای انتقال و دریافت وجه و خرید اینترنتی وجود دارد. برای مثال، می‌توان از حواله سحاب (کارت‌به‌کارت) یا حواله پایا برای انتقال وجه نام برد. هریک از این تراکنش‌های بانکی، روش انجام و محدودیت خاص خود را دارند.

حواله ساتنا و پایا

سامانه‌ی ساتنا (سامانه‌ی تسویه ناخالصی آنی) به‌منظور انتقال مبالغ کلان از حساب فردی به حساب فرد دیگر ایجاد شده است. حواله‌های ساتنا مبتنی‌بر حساب بانکی است. این نوع تراکنش یا به‌صورت فوری است یا حداکثر در کمتر از یک ساعت پس از ثبت درخواست انجام می‌شود. حداقل مبلغ حواله‌ی ساتنا ۱۵۰ میلیون ریال است. برای انجام ساتنا دو راه وجود دارد:

۱. شعبه‌ی بانک: در این حالت، مبلغ انتقال نامحدود است؛

۲. اینترنت‌بانک: حداکثر مبلغ انتقال با این روش با استفاده از رمز ثابت ۵۰۰ میلیون ریال و با استفاده از دستگاه توکن دومیلیارد ریال است.

سامانه‌ی پایا (سامانه اتاق پایاپای الکترونیکی) نیز مشابه ساتنا است، با این تفاوت که برای مبالغ کمتر استفاده می‌شود. برای ثبت حواله پایا سه راه وجود دارد:

۱. شعبه‌ی بانک: در این حالت، حداکثر مبلغ انتقال ۵۰۰ میلیون ریال است.

۲. اینترنت‌بانک: حداکثر مبلغ هر حواله‌ی پایا از این روش ۱۵۰ میلیون ریال است؛ اما مجموع مبالغ انتقال در هر روز نباید بیشتر از ۶۰۰ میلیون ریال باشد؛

۳. موبایل‌بانک: با استفاده از موبایل بانک هم می‌توان حواله‌ی پایا ثبت کرد. حداکثر مبلغ انتقال‌دادنی از این طریق ۱۵۰ میلیون ریال است.

حواله‌های پایا معمولا در دو یا سه سیکل در طول شبانه‌روز تسویه می‌شود؛ درنتیجه، انتقال وجه از این روش آنی نیست.

دریافت وجه از دستگاه خودپرداز

یکی از اصلی‌ترین تراکنش‌های بانکی که باید به‌صورت حضوری انجام شود، برداشت وجه است. البته با شکل‌گیری و نفوذ سامانه‌ها و خدمات اینترنتی، نیاز به پول نقد کم شده و درنتیجه، حجم این تراکنش در چند سال گذشته به‌شدت کاهش یافته است. حداکثر مبلغ دریافت وجه از دستگاه‌های خودپرداز در طول روز برای هر کارت بانکی ۲ میلیون ریال است؛ هرچند این محدودیت در شبکه‌ی بین‌بانکی شتاب وجود دارد؛ یعنی اگر برداشت وجه درون‌بانکی و از خودپرداز بانک صادرکننده کارت باشد، ممکن است سقف آن بیشتر رود.

همراه کارت

خرید با استفاده از دستگاه کارت‌خوان (POS)

«دستگاه کارت‌خوان» عبارت رایجی است که جایگزین پایانه‌ی فروش (Point Of Sale) شده است. این دستگاه که تحول بزرگی در الگوی خرید ایجاد کرده است، به‌سادگی در هر فروشگاهی اعم از سوپرمارکت یا نمایشگاه فروش خودرو دیده می‌شود. حداکثر مبلغ خرید ازطریق دستگاه کارت‌خوان با هر کارت بانکی در هر روز ۵۰۰ میلیون ریال است. برای هر فرد با هر تعداد کارت بانکی، حداکثر مبلغ قابل‌خرید یک‌میلیارد ریال است.

خرید از درگاه‌های اینترنتی

خرید از درگاه اینترنتی، تنها روش خرید غیرحضوری است. این روش نیز مانند خرید از دستگاه کارت‌خوان، تحول گسترده‌ای در الگوی خرید ایجاد کرده است. حداکثر مبلغ خرید از درگاه اینترنتی مانند دستگاه POS است.

حواله‌ی سحاب (کارت‌به‌کارت)

حواله‌ی سحاب که به‌نام «کارت‌به‌کارت» شناخته می‌شود، رایج‌ترین شیوه‌ی انتقال وجه بین افراد است. این نوع انتقال وجه برخلاف ساتنا و پایا، مبتنی‌بر کارت است و کاملا به‌صورت آنی انجام می‌شود. البته انجام تراکنش در این روش، ازنظر مبلغ بسیار محدودتر از سایر روش‌ها است. برای کارت‌به‌کارت دو روش متداول وجود دارد:

۱. دستگاه خودپرداز: در این روش که به‌صورت حضوری انجام می‌شود، حداکثر مبلغ کارت‌به‌کارت در هرروز و برای هر کارت ۳۰ میلیون ریال است؛

۲. اپلیکیشن‌های پرداخت: روش متداول و غیرحضوری برای کارت‌به‌کارت، استفاده از اپلیکیشن‌های پرداخت است. سقف کارت‌به‌کارت از این روش هم ۳۰ میلیون ریال است؛ البته برخی از بانک‌ها سقف کارت‌به‌کارت با استفاده از این روش را به ۱۰ میلیون ریال محدود کرده‌اند.

اپلیکیشن «همراه کارت»

یکی از اپلیکیشن‌های پرداخت که خدمات ویژه‌ای برای تسهیل کارت‌به‌کارت ارائه می‌دهد، «همراه کارت» است. در این اپلیکیشن، می‌توانید از خدمات زیر برای کارت‌به‌کارت استفاده کنید:

  • ارسال پول برای مخاطبان گوشی بدون داشتن شماره‌کارت مقصد؛
  • درخواست پول از مخاطبان گوشی؛
  • ارسال پول با استفاده از اسکن کارت بانکی؛
  • تشخیص شماره‌کارت مقصد از متن پیامک دریافتی.

«همراه کارت» علاوه‌بر کارت‌به‌کارت، خدمات کاربردی دیگری هم ارائه می‌دهد. به‌عنوان مثال، استعلام قبض آب، برق، گاز و تلفن ثابت از خدماتی است که به‌تازگی به این اپلیکیشن اضافه شده است. امکان خرید شارژ و بسته‌ی اینترنت نیز در این اپلیکیشن وجود دارد. برای بررسی بیشتر یا دانلود «همراه کارت»، می‌توانید به لینک https://hamrahcard.ir/ مراجعه کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات