بهترین سرمایه گذاری در نیمه دوم سال 98 از دیدگاه ایران رنتر

بهترین سرمایه گذاری در نیمه دوم سال 98 از دیدگاه ایران رنتر

دل بی‌گدار زدن به دریای پر تلاطم بازارهای مالی، احتمالا چیزی غیر از زیان عاید کسی نخواهد کرد؛ بنابراین بهتر است نیم نگاهی به آنچه در این بازارها در ماه‌های اخیر گذشت داشته باشیم.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

با پشت سر گذاشتن ۶ ماه اول سال ۹۸ و رسیدن به فصل پاییز، زمان مناسبی است که با نیم نگاهی به آنچه در بازارهای مالی گذشت، آینده‌ی آن‌ها را برای نیمه دوم سال پیش‌بینی کنیم تا بتوانیم براساس آن به بهترین روش سرمایه‌گذاری در این بازه برسیم؛ بنابراین برای تحلیل مختصر اما کاربردی این بازارها و معرفی بهترین راه سرمایه‌گذاری، تا پایان این مقاله با ایران رنتر همراه باشید.

رشد بازار ارز از واقعیت تا خیال

در بازار ارز و به‌طور مشخص در مورد خرید و فروش دلار، هرچند در آغاز سال شاهد یک روند صعودی ناگهانی بودیم تا حدی که قیمت آن بر اثر جوسازی‌های روانی و بازی‌های رسانه‌ای به بالاتر از پانزده هزار تومان رسید، اما دیدیم که با بی‌اعتناشدن مردم نسبت به اخبار هدفمند و جهت‌دار سیاسی و اقتصادی، سرانجام حباب دلار ترکید و با وجود تنش‌های سیاسی و جنگ رسانه‌ای به روند نزولی خود ادامه داد و حالا حدود دو ماه است که قیمت آن در کانال یازده هزار تومان آرام گرفته است.

با این حال آینده‌ی این بازار به عوامل متعددی بستگی دارد، چرا که این بازار نیز مانند دیگر بازارها هوشمند است و در واقع آینده را معامله می‌کند؛ به عبارت دیگر، مجموع یا معدل دیدگاه افراد یک جامعه درباره‌ی شرایط فعلی و همینطور تصور آن‌ها از آینده است که ارزش کنونی اموالشان را تعیین می‌کند. بر این اساس، با توجه به کم‌اثرشدن فضاسازی‌های رسانه‌ای در نگاه مردم به بازار ارز، احتمال رشد این بازار به شکلی که در نیمه نخست سال اتفاق افتاد، کم است.

بازار طلا، پادشاهی در آستانه سقوط!

این بازار نیز بسیار شبیه به بازار ارز رفتار می‌کند؛ به طوری که بارها دیده‌ایم چگونه قیمت‌ها در این دو بازار تابع هم بوده‌اند. بازار طلا به عوامل داخلی و خارجی وابسته بوده و مانند دلار بسیار تحریک‌پذیر است. طلا به‌صورت بالقوه می‌تواند مستعد تن دادن به شایعات و اخبار جهت‌دار باشد. اما به همان دلایلی که در مورد بازار ارز گفتیم، در مورد رشد قیمت طلا هم تا پایان سال جهش چشمگیر مجددی را نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم.

ایران رنتر

بازار سهام، جاده‌ای خوب اما مه‌آلود

شاخص کل بازار سهام با بازدهی بیش از ۵۰ درصد در نیمه اول سال، سرمایه‌گذاران صبور را پشیمان نکرد اما برخی کارشناسان از ادامه‌ی روند این رشد به میزانی که در ۶ ماه اول سال اتفاق افتاد، مطمئن نیستند. البته رشد چشمگیر بازار بورس باعث می‌شود افراد تازه‌کار و نابلد هم جذب آن شوند که متاسفانه اغلب با شکست رو‌به‌رو می‌شوند؛ بنابراین اگر خواستید برای اولین‌بار به سراغ بورس بروید، بهتر است از صندوق‌های سرمایه‌گذاری شروع کنید که تحت نظارت سازمان بورس هستند، هرچند رعایت این مورد هم به‌تنهایی برای موفقیت در بازار بورس کافی نیست.

بازار مسکن، یک حباب دوبلکس!

امسال در بخش مسکن نیز شاهد رشد چشمگیر قیمت بودیم اما این تنها ظاهر امر است، چرا که اگر در آمار دقیق شویم، خیلی زود متوجه کاهش قابل ملاحظه تعداد معاملات خواهیم شد که علت آن رشد حبابی قیمت‌ها است، آن هم به‌حدی که دیگر کمتر کسی خود را قادر یا حاضر به پرداخت چنین مبالغی برای مسکن و املاک می‌بیند.

جالب است بدانید که این گرانی افسارگسیخته در حالی اتفاق افتاده که آمارها به ما می‌گویند در همین لحظه حدود ۲/۵ میلیون واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد که هفتصد هزار واحد آن در تهرانی قرار دارند که اجاره بها در آن سر به فلک کشیده است. این آمار، خود دلیل محکمی بر حباب بودن قیمت‌ها در بازار مسکن است که دیر یا زود چاره‌ای معقول‌تر از ترکیدن نخواهد داشت.

سرمایه‌گذاری در پلتفرم‌های فروش اقساطی

این شیوه که در دنیا بسیار پرطرفدار شده، یک سرمایه‌گذاری بسیار آسان و سریع با سوددهی بالا و مطمئن است که ریسکی کاملاً مهارشده دارد. در کشور ما هم چند سالی است که شرکت «ایران رنتر» با ایجاد تغییرات قانونی لازم در این روش، موفق به بومی‌سازی آن در کشور شده و توانسته رضایت مشتریان و سرمایه‌گذران زیادی را جلب کند؛ به طوری که اگر پیگیر اخبار این شرکت باشید به وضوح متوجه رشد و توسعه آن، به‌خصوص در ۶ ماه اول امسال خواهید شد.

«ایران رنتر» در واقع یک پلتفرم دو سویه کاملاً آنلاین است که در یک سمت آن مشتریانی هستند که با دریافت «کارت خرید اعتباری» می‌توانند میلیون‌ها کالا و خدمات را از صدها فروشگاه آنلاین معتبر به‌صورت اقساطی خرید کنند؛ و در طرف دیگر سرمایه‌گذارانی که با تأمین بودجه لازم، خرید اقساطی مشتریان را ممکن می‌سازند.

ریسک این نوع سرمایه‌گذاری بسیار پایین است؛ برای مثال در همین وب‌سایت مشتریان پیش از آنکه بتوانند خرید کنند با روشی بسیار هوشمند اعتبارسنجی می‌شوند؛ همچنین با استفاده از سیستم رتبه‌بندی اعتبار (Credit Scoring) که الگوریتم‌های پیچیده‌ای دارد، یک بستر مناسب برای سرمایه‌گذاری با ریسک مدیریت‌شده فراهم آمده؛ که از سویی یک سرمایه‌گذاری ایمن و پرسود است و از طرفی منجر به رونق بازار و تقویت اقتصاد ملی می‌شود.

در این مقاله سعی شد تا راه‌های مختلف سرمایه‌گذاری در نیمه دوم سال ۹۸ بررسی شود؛ بر همین اساس ایران رنتر به شما توصیه می‌کند، در این وضعیت متلاطم جهانی، مسیرهایی با ریسک پایین که بیشتر از سپرده‌گذاری در بانک‌ها سوددهی دارند را در پیش بگیرید.

 

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده